Sari la conținut
Forum Roportal
taavi

Incompetenta si nesimtirea cosmote si germanos

Postări Recomandate

ep 1

aventura mea la germanos mihai bravu (intre iancului si vatra luminoasa chiar linga biserica),dar s-o luam cu inceputul: ma duc vineri 25 aug cu contr de la casa,buletinul si cartela cosmote(vreau sa imi pastrez nr)pt a-mi face un ab si a cumpara lg k 500 cookie de la ei la ab de 130, 79 lei tel + 55 lei abonamentul in avans pe 1 luna.Acolo era un vanzator (un tantalau)si o fata pe numele ei ionela raluca dumitrache.Imi face tantalaul un calcul si imi spune ca trebuie sa dau 148 ron.Eu incep sa zic ca nu e corect ca mai fa 1 data calculul ,el ca nu ca intra pe alt pret si nush ce,eu zic ca imi iau actele si ma duc la alt germanos,acum intervine ralucuta(vinzatoarea de acolo):ca nu sintem la piata domnule aici sa ne tirguim(asta a fost primul dialog al ei cu mine)ca noi va dam factura,ca nu are rost sa va duceti la alt germanos ca e pretul la fel,o rog sa mai imi faca ea calculul si ei ii dadea 130 ron,in fine ironic mi-am cerut eu scuze ca am inteles gresit 148 in loc de 130.Imi ia cartela cosmote cu nr meu,copie dupa acte si imi spune sa revin in 30 min pt a incheia contractul.Revin in 45 de min si colegul ei mai obosit(nu vreau sa il acuz ca era drogat,obosit nush cum il cheama)un tantalau imi spune ca am o restanta de plata la ei de 74.77 ron,eu neavind niciodata abonament la COSMOTE,ii rog sa se intereseze,imi spun ca nu e treaba lor si ca sa sun la cosmote RC.Eu neavind cartela la mine(ea fiind dupa tejghea ,blocata de catre ei)le-am cerut tel lor sa sun,am sunat am aflat ca aveam o restanta de 74.77 ron din 2001(am avut un ab la COSMOROM atunci si nu mai stiu ce sa intimplat,au dat faliment nu mai stiu)In fine vb le spun ca platesc restanta si operatorul cosmote imi cere un angajat germanos la tel pt a-i comunica sa scaneze chitanta de 75 ron pe care eu i-am platit,dar angajatii germanos erau FOARTE revoltati (cum sa vb ei cu cosmote la tel ca ei sint prosi ca..)In fine ii comunic eu angajatei germanos sa trimita copie prin mail la cosmote,ea refuzindu-ma ca de fapt nu trebuie sa trimiti ca banii se trag automat,de 2 ori i-am spus sa trimita,ea nu a vrut si ma cheama iar dupa 30 min.Ma intorc si fata iesise din tura si era tantalaul(colegul ei)ca :frate trebuie sa trimitem copie scanata pe mail la cosmote,ca asa am primit mesaj.Nervii inca ma tineau ,face el copie si ma cheama dupa alte 30 min.Ma intorc dupa 30 de min ca : frate nu s-a trimis mailul.Intr-un final a intervenit un alt angajat din tura de dupa masa(cred ca era seful lor sau ceva ca nu avea uniforma germanos,era intr-un tricou)A vazut ca avea sentboxu plin,l-a mustrat putin pe tantalau si a trimis de pe adresa lui personala,copie scanata pe mail la cosmote,ca sa revin in 30.Am revenit in 30 si tot nu se procesase nimic,mi-au dat iar tel sa-i sun pe cei de la cosmote,i-am sunat le-am explicat situatia le-am dat nr chitantei,ca sa trimita mailu angajatul pe alta adresa.A trimis baiatul ala de vreo 16 ori mailu de pe si catre diferite adrese,am asteptat se facuse 7.45,ei la 8 inchideau si imi spune vino maine(adik azi)de dimineata ca sigur se rezolva.Partea a doua in alt post imediat

 

Partea a doua

 

Ma duc azi pe la ora 11,am zis sa nu ma duc la 9 cum m-au chemat ei.Ajung acolo si dau de raluca,am luat-o putin la treipazeste ca din cauza ei ca nu a vrut sa trimita copie scanata prin mail ieri,mi-am pierdut eu toata seara,dar bineinteles ca tot cu aceeasi aroganta imi raspundea ca nu e vina ei ca cei de la cosmote sint prosti,si aici ii dau dreptate nu e numai vina ei sau a germanos e si vina cosmote chiar sint prosti,aveau probleme tehnice si germanos si cei de la cosmote si nu puteau verifica mailu.Se uita ea,verifica si imi spune ca au fost probleme si ca nu s-a aprobat nici-un abonament de aseara pina la ora asta ca in continuare sint prob tehnice.Mai stau mai fumez o tigare si intra in magazin un baiat care asteptase tot asa ca mine vreo 2 zile sa-i aprobe ab si surpriza lui ii spune ca s-a procesat ca e ok,i-a dat telefonul abonamentul doar ca se activeaza mai tirziu in cursul zilei de azi.In fine se umpluse magazinul de clienti eu am inceput sa ridic tonul,nevastamea la fel,raluca(angajata germanos)era depasita de situatie ca era singura acolo simbata cind sint cei mai multi clienti,trimite ea mailu azi de pe adresa personala si surpriza nu puteau cei de la cosmote sa citeasca chitanta scanata,cica nu se vedea,dupa ce m-am oferit sa-i sterg scanerul ,dupa ce am intrebato pt ce sint platiti it-sti lor,ea a tinut sa-mi sublinieze ca nu e vina ei si ca ei nu i se pare ca are o problema si nu a sunat niciun manager nimic,a mai trimis 1 data chitanta scanata(a gasit-o la ea acolo,eu nu o aveam la mine,daca mi-o cerea sincer o bateam)imi spune sa mai astept,ii cer telefonul si sun la cosmote nu mai puteam sa astept,vroiam sa se rezolve atunci pe loc,bineinteles ca cei de la cosmote nu au rezolvat nimic, mi-am mai pierdut si azi 2 ore cu germanos si cosmote si cartela blocata(cartela mea ca vreau sa imi pastrez nr)si toate astea pt ca am vrut un tel cu verde in loc de rosu,chiar daca dau mai mult pe el cu 10 ron.Ii spun ralucai :eu ce fac stau tot weekendul fara tel,ea ma intreaba daca vreau sa stopez actele si sa mai astept iar sa imi activeze cartela mea,bineinteles ca vroia sa scape de mine,ca nu s-a mai intimplat asa ceva ca la mine pina acum ca sint primul si i-am zis bine mai fata dar macar sa inveti ceva din asta sa nu i se mai intimple si altcuiva asa,ea tot o tinea cu ineptiile ei sa imi dea cartela inapoi si sa stopez totul,asta dupa ce platisem acei 75 de ron,bineinteles ca nu am vrut si pina la urma am hotarit sa plec,dupa ce i-am zis :fata nu as pleca pt ca eu sincer nu cred ca verifici tu pt mine sa vezi daca iti da cosmoteul ok,ca domnule astea sint acuzatii grave,idioata nu facea diferenta dintre o presupunere si o acuzatie si am plecat cu nervii de rigoare.Ce ziceti se merita,ca eu sincer vreau sa le fac reclamatie si celor de la germanos.

In concluzie.Angajatii GERMANOS : - o taranca tupeista care nu vroia sa rezolve problema rea vointa

- un obosit care nu stie mai nimic nu stie sa verifice la sent,daca s-a trimis un mail sau nu

- amindoi refuzind categorig sa vb la tel (vineri)cu cei de la cosmote

COSMOTE : probleme ce tin de IT nu pot sa verifice un mail/ochitanta platita/un cont orice

le ia 3 zile sa proceseze o cerere de abonament

Am pierdut in total 7 ore de dute vino la mag germanos,am ramas fara cartela de vineri pina sper eu luni sa se rezolve,si poate nu mai imi opresc nici telefonul rezervat cei de la germanos (era ultimiul cu verde)

Va intreb pe voi acum cam ce ar trebui sa le cer celor de la germanos,sau cui sa-i fac plingere,si la cosmote sa le cer vreo 2 luni de abonament gratuit.In orice caz evitati GERMANOS MIHAI BRAVU(este situat intre biserica si sectia 8 politie)mai ales simbata trebuie sa stai la coada si pt a plati o amarita de factura,va multumesc pt rabdare si astept de ce nu si critici,sa nu patiti ca mine,o seara buna

 

ep 3

 

Germanos mihai bravu partea a treia

Azi de dimineata (11 la mine e dimineata)am sunat la cosmote sa mai intreb care e situatia cu ab meu,daca s-a aprobat ca sa nu mai bat drumul aiurea la germanosul respectiv,cei de la cosmote mi-au spus ca au trimis rezolutii(mesaje catre magazinul respectiv)pt a mai trimite magazinul odata cererea mea de ab(actele casei si...)Pt ca eram sigur ca cei de la magazin nu o sa citeasca mailurile de la cosmote am sunat la informatii si am cerut nr de fix al magazinului.Dupa 30 de min pierdute la tel(nu raspundea nimeni nici la mihai bravu nici la sediu mare )am sunat iar la cosmote sa-i sune ei pe germanos,dupa 5 min de asteptare operatoarea rc vrea sa-mi dea 2 nr de mobil sa-i sun eu pe germanos(cu greu am smuls confirmarea de la ea ca nu ii raspundeau cei de la germanos)M-am lipsit de numerele de mobil si m-am indreptat spre germanos ,acolo BINEINTELES ca nu citise nimeni cele 28 de mesaje (numai pt mine din partea cosmote)Intru era baiatul in tricou rosu(dar de data aceasta in uniforma germanos)Ii explic ca trebuie sa mai trimita o data cererea mea si o trimite.Ma duc la mama astept vreo 30 min si sun la cosmote sa aflu daca s-a solutionat ceva,cosmote i-mi spune sa ma duc la magazin sa-i spun agentului de acolo sa-mi puna in aplicatie si factura scanata(confirmarea de plata 75 ron)sa intre pe helpline si s-o puna in pending.Deci culmea eu faceam drumul sa le explic celor de la germanos ce vroiau cei de la cosmote.Ajung iar ii spun asta baiatului de acolo,el zice ca nu mai e demult in backoffice(adik se solutionase ceva urma partea a doua de solutionare)si ca sa revin in 10 min.Ma plimb vreo 25 min ,ma intorc si dau de tantalau.Il intreb e ok?gata pot sa-mi iau telefonul?el : da intra.Intru imi da sa semnez contractu si dupa aia imi zice stai ca a intervenit alta problema,astept 10 min si noroc de la Dumnezeu ca intra un baiat de la IT.Ce credeti tantalaul nu stia sa bifeze la contract pe 2 ani ii dadea eroare,noroc cu ITistu.Mi-am luat telefonul,il tineau rezervat intradevar , si aventura s-a incheiat aici,dupa alte aproape doua ore de stand by.

 

Tin sa precizez ca textul imi apartine si se poate gasi si pe alte siteuri exact in aceeasi varianta

Datele nu corespund e vorba de vineri 25sep-luni28sep

Editat de Amarena
EDITAT ADRESA E-MAIL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:spiteful:

Ce nu inteleg eu de ce isi mai fac oamenii abomanent la cosmote cand sunt atatea oferte la cartela...plus ca sunt varza astia de la cosmote :senile:

Eu am stat acum 2 ani doar jumate de ora sa-mi fac abon la cosmote la Germanos-ul de la Statia de metrou Stefan cel Mare (sunt si acum 2 tipi ok si destepti :lol:) si ghici cu ce acte m-am dus? :bye: Cu buletinul si o factura romtelecom la zi (sa vada ei ca e platita) si aia fara numele meu pe ea, dar coincidea macar adresa din buletin cu adresa de pe factura :whack:

SI gata treaba, si abia astept sa reziliez tampenia asta de abon la cosmote, desi imi promit astia o multime de beneficii, oferte care mai de care mai atractive cu minute, mii de minute :rot: de park as sta toata viata la tel si telefoane care mai de care mai bengoase :cry: dar nu ma vor indupleca...cred ca in astia 2 ani peste 30 de mil s-au dus numai la cosmote (pe abon) si nu vreau sa se imbogateasca toti fraierii pe spinarea mea :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, greseala iti apartine tie, taavi, ca te-ai dus la un magazin partener si nu te-ai dus direct la reprezentanta Cosmote. Nu ai idee cat timp ai fi economisit. Angajatii astia pe care i-ai descris sunt niste netrebnici, daca nu stiu nici sa faca un scan. :spiteful: E si normal sa nu se aprobe un contract, daca ei nu sunt in stare sa furnizeze toate actele necesare. Sa nu citeasca mail-ul auzi! :senile: Pai cum naiba se lua legatura cu ei?! La telefon nu raspundeau, mailurile nu le citeau. Misto angajatii astia de la parteneri.

Am intrat si eu intr-un germanos o singura data, cand a aparut moda cu portabilitatea. Erau 2 prosti in magazin., nu au stiut sa raspunda la nici o intrebare si ne-au trimis la cosmote. Ne mutam din vodafone in cosmote. Am facut operatiunea tot prin ei totusi, dar a durat cu vreo saptamana mai mult decat era normal, din simplul fapt ca angajatul germanos nu a trimis corect nu stiu ce cod si nu se pupau treburile.

Pe viitor, ca sfat: nu mai lucrati cu partenerii decat daca sunteti fortati, daca nu aveti reprezentante in orasul vostru!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am observat eu, Cosmote e mai popular/competitiv pe cartela. Asa si eu - cartela (prepay-ul) lor avea cea mai lunga perioada de valabilitate (inclusiv creditul), ceea ce e ideal daca esti plecat din tara si dai sporadic pe acasa. Plus ca de regula, cand merg, mereu e ceva promotie care practic "duce" tariful inspre cel de abonament din alte retele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:rot:

Ce nu inteleg eu de ce isi mai fac oamenii abomanent la cosmote cand sunt atatea oferte la cartela...plus ca sunt varza astia de la cosmote :bye:

Si cartela o pui in ..?? :spiteful:

Masina de tocat ! Este ? :senile:

Va intreb pe voi acum cam ce ar trebui sa le cer celor de la germanos,sau cui sa-i fac plingere,si la cosmote sa le cer vreo 2 luni de abonament gratuit.In orice caz evitati GERMANOS MIHAI BRAVU(este situat intre biserica si sectia 8 politie)mai ales simbata trebuie sa stai la coada si pt a plati o amarita de factura,va multumesc pt rabdare si astept de ce nu si critici,sa nu patiti ca mine,o seara buna

In principiu, daca vrei sa faci o astfel de plangere, o faci la OPC. Dar mare lucru nu se va rezolva.

In plus vei pierde timp si iti vei face nervi.

Macar ca ne-ai explicat si noua cum sta treaba.

Si eu aveam de gand sa merg la Germanos. Voi avea grija.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

denise01elle-mi-am facut ab pt ca eu incarcam de 2 ori pe luna 5 euro si ab e cam la aceeasi bani plus tel de 600 ron la doar 70

Darianna-la cosmote nu avea acest telefon decit pe rosu(eu sint taur nu sufar rosu,chiar daca era ff putin in parti 2 dungi)

 

Bella Donna-am facut plingere la cosmote pe site si la germanos,o sa fac si in scris la ei la sediu si la opc pt ca am f mult timp liber

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

observatie: rugam o editare a primului mesaj al lui tavi pt ca a scris adresa completa a angajatei de la germanos

nu cred ca e ok

 

in alta ordine de idei: reclamatiile facute la OPC mai ales cele care vizeaza companiile de telefonie sau cele de net va spun eu ca au o finalitate ! cel putin mie mi s-a intamplat minunea sa fiu contactata de cei de la RDS dupa un razboi ce a durat o luna doar dupa ce le-am trimis copie a reclamatiei facuta la OPC :o: si m-au contactat si in 5 minute problema s-a putut rezolva

 

deci OPC-ul functioneaza

partenerii tuturor companiilor de telefonie mobila sunt varza fara nici un fel de exceptie :cry:

dar nu bag mana in foc nici pt cei din reprezentante ... asa ca daca aveti probleme inarmati-va cu multa rabdare si nu uitati de OPC :) macar ca amenintare

Editat de jojodor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×