Sari la conținut
Forum Roportal
Gabri25

Partaj

Postări Recomandate

din pacate acum urmeaza sa divortez si stiu ca urmeaza procesul de partaj pentru care as dori cateva sfaturi. avem o casa cumparata dupa casatorie din bani dati, o parte de soacra mea, pe care din cate stiu s-a facut un act, intre ea si fiul ei, nu stiu ce fel(de donatie sau imprumut) sau daca este autentificat, iar cealalta parte(5000euro) din bani a scos sora mea din banca la care platim noi rata. am eu drepturi din acea casa? in fapt nici nu ma intereseaza partea lui din casa cumparata de mama lui dar ma ambitioneaza comportamentul lui sa-i demonstrez anumite lucruri, si anume ca nu sunt nimeni in drum. multumesc anticipat pentru sfaturile acordate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spune si tu pe numele cui a fost cumparata casa (cine este proprietar in acte), unde s-au facut actele, cine a fost de fata, cat a costat casa, daca s-a facut vreo mentiune cu privire la provenienta banilor ... chestii de-astea.

In acest fel, cei care sunt in masura sa te indrume vor intelege mai bine speta si iti vor putea da un raspuns care sa te ajute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este un bun dobandit in timpul casatoriei.

se imparte la 1/2.

varianta 1: se vinde bunul, se acopera datoriile efectuate pentru achizitionarea lui si restul ramas se imparte in mod egal.

varianta 2: se evalueaza bunul si apoi se stabileste ce se face cu acel bun.---cine il pastreaza, cine plateste cealalta jumatate..

daca exista dovada ca banii de la soacra au fost folositi in mod direct si nemarginit pentru achizitionare atunci partea ta va fi 1/2 din valoare dupa ce se scad acei bani.

ratele imprumutului la banca sunt achitate (si au fost ) din venituri comune pe familie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca exista dovada ca banii de la soacra au fost folositi in mod direct si nemarginit pentru achizitionare atunci partea ta va fi 1/2 din valoare dupa ce se scad acei bani.

ratele imprumutului la banca sunt achitate (si au fost ) din venituri comune pe familie.

 

iar daca exista dovada ca imprumutul luat de sora a fost folosit pentru acoperi cealalta 1/2 din valoare (daca nu aveti chitante pe numele vostru cum ca voi ati platit efectiv ratele), sora va primi cealalta jumatate.

 

este un caz atipic de divort in care soacra ia jumate si sora ia jumate, iar sotii iau ciu-ciu :spiteful:

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iar daca exista dovada ca imprumutul luat de sora a fost folosit pentru acoperi cealalta 1/2 din valoare (daca nu aveti chitante pe numele vostru cum ca voi ati platit efectiv ratele), sora va primi cealalta jumatate.

 

este un caz atipic de divort in care soacra ia jumate si sora ia jumate, iar sotii iau ciu-ciu :spiteful:

nu exista asa ceva..

sora nu poate lua mai mult decat cei 5000 de euro.

nu are nici o legatura sora cu partajul, absolut nici una.

poate doar sa ceara achitarea anticipata a imprumutului.( in cazul in care se face dovada folosirii banilor in scopul achizitionarii bunului )

adica plata sa se fi facut direct din contul de credit in contul celui de la care au cumparat casa.

sau un act notarial care sa certifice imprumutul pentru achizitionare.

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din pacate acum urmeaza sa divortez si stiu ca urmeaza procesul de partaj pentru care as dori cateva sfaturi. avem o casa cumparata dupa casatorie din bani dati, o parte de soacra mea, pe care din cate stiu s-a facut un act, intre ea si fiul ei, nu stiu ce fel(de donatie sau imprumut) sau daca este autentificat, iar cealalta parte(5000euro) din bani a scos sora mea din banca la care platim noi rata. am eu drepturi din acea casa? in fapt nici nu ma intereseaza partea lui din casa cumparata de mama lui dar ma ambitioneaza comportamentul lui sa-i demonstrez anumite lucruri, si anume ca nu sunt nimeni in drum. multumesc anticipat pentru sfaturile acordate.

 

Eu de aici inteleg ca au fost doar doua parti (presupun egale din cauza contextului, dar poate nu) platitoare, sotii neavind nici o contributie in acel moment.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu de aici inteleg ca au fost doar doua parti (presupun egale din cauza contextului, dar poate nu) platitoare, sotii neavind nici o contributie in acel moment.

nu conteaza cate parti au participat la cumpararea apartamentului.

"banuiesc" ca apartamentul este pe numele unuia din soti..

atata timp cat a fost cumparat in timpul casatoriei, acest apartament devin bun comun dobandit in timpul casatoriei si se imparte la 2 in parti egale.

restul problemei in ceea ce priveste provenienta banilor se rezolva dupa divort.( sau se poate rezolva chiar si inainte )

valoarea apartamentului ( dupa cumparare ) poate fi mai mare sau mai mica.( depinde de variatia pietei imobiliare )

vreau sa spun ca aceasta valoare se imparte la 2--parti egale intre soti.

la aceasta valoare se aduga si modificarile aduse cu renovarea sa, imbunatatiri, mobila, etc...

toate se impart in mod egal intre soti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu conteaza cate parti au participat la cumpararea apartamentului.

"banuiesc" ca apartamentul este pe numele unuia din soti..

atata timp cat a fost cumparat in timpul casatoriei, acest apartament devin bun comun dobandit in timpul casatoriei si se imparte la 2 in parti egale.

Pana la atributul "dobandit" conteaza provenienta banilor. Si fondurile banesti sunt considerate bunuri.

Stiu asta pentru ca tocmai a divortat o prietena buna.

Si la ea era cam la fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana la atributul "dobandit" conteaza provenienta banilor. Si fondurile banesti sunt considerate bunuri.

Stiu asta pentru ca tocmai a divortat o prietena buna.

Si la ea era cam la fel.

orice bun cumparat in timpul casatoriei --idiferent de provenienta banilor--este un bun dobandit in timpul casatoriei.

in prima instanta, legiuitorul nu face altceva decat sa consimta desfacerea casatoriei.

apoi urmeaza partajul.

din partaj fac parte toate bunurile dobandite in timpul casatoriei--exceptie fac drepturile de autor, mostenirile anterioare, castigurile la jocurile de noroc ( loto ), donatiile directe.( acestea fac obiectul partajului in urma unui deces )

legiuitorul nu face decat sa stabileasca partea fiecaruia dintre soti functie de documentele prezentate ( documente si acte doveditoare ale participarii lor la achizitionarea bunurilor, imbunatatirea, modernizarea)

cei care i-au imprumutat cu bani pe cei doi soti vor cere restituirea lor dupa actul de divort si dupa partaj.( prin intalegere in prima faza si dupa caz prin actionare in judecata cu acte doveditoare )

de ce crezi ca mama baiatului a dat bani pentru apartament si a facut si o "hartiuta" mica cu privire la asta?

a fost "putin" atenta in privinta asta..pe cand prietena cu suflet mare nu s-a gandit pe mai departe.

mama lui is recupereaza banii, pe cand prietena trebuie sa dovedeasca ca ca banii imprumutati de la banca au fost dati spre achizitionarea apartamentului de catre cei doi..

daca salariile cumulate ale celor 2 soti pot face dovada ca acei 5000 de euro puteau fi achitati chiar de catre ei in timp ,

prietena poate fi lasata cu buza umflata de catre sot ( cu alte cuvinte, acesta poate nega ajutorul primit din partea prietenei motivand ca acei bani au fost platiti din sursele lor)---depinde in ce relatii de prietenie si intelegere se afla sotul cu prietena comuna si cat de magar poate fi--

============

daca eu te imprumut cu x lei si tu iti cumperi un apartament vrei sa spui ca acel apartament imi apartine?

ei bine ..nu..

apartamentul este al tau si al sotului tau.

daca va despartiti , valoarea apartamentului se imparte intre soti, mie ramanandu-mi doar sa cer restituirea imprumutului, indiferent de valoarea apartamentului la vremea respectiva ( care poate fi mai marea sau mai mica decat imprumutul acordat..)

ziceai intr-un post ( pe undeva ) ca lucrezi in domeniul bancar..

pai mai...

vrei sa zici ca o banca iti ia apartamnetul si il vinde la valoarea pietei?

nu---

banca isi recupereaza doar prejudiciul--adica doar suma imprumutata+ taxele aferente ( comisioanele ).

sau poti vinde apartamentul chiar tu, achiti imprumutul si ramai si cu ceva bani...( asta in cazul in care apartamentul depaseste in valoare imprumutul )

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cam aiurea partea asta cu provenienta banilor

 

daca apartamentul a fost cumparat cu banii de la nunta, ce se intampla? se restituie partea fiecarui nuntas?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×