Sari la conținut
Forum Roportal
Foton01

Principiul echivalentei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Principiul constantei vitezei luminii sta la baza teoriei restranse a relativitatii. Sunt sigur ca foarte multi dintre voi ati auzit de teoria generala a relativitatii.La baza acestei teorii sta "principiul echivalentei" pe care il puteti vedea la urmatorul link:http://ro.wikipedia.org/wiki/Principiul_echivalen%C5%A3ei

 

Se presupune că un om se găseşte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.... In aceasta situatie liftul se afla in spatiul intergalactic la 5 km fata de campul gravitational al Pamantului. Sa spunem ca ajunge la suparafata de separare dintre lift si campul gravitational al Pamantului apoi intra in campul gravitational al Pamantului.Motorul se opreste. Data fiind aceatsa situatie, calatorul ar trebui sa fie atras spre podea dar numai ca nu este asa. De cand intra in campul gravitational al Pamantului calatorul nu se va simtii atras de podea ci tot de tavan.

 

Ce parere aveti?

Multumesc.

Părerea mea este ca

Editat de Marinel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da m-am uitat si eu pe articolul de pe wikipedia e intr-adevar ceva neclar, cum sunt multe articole romanesti. o naveta spatiala care orbiteaza in jurul pamantului se afla in campul gravitational al acestuia dar un om care se afla in interior nu inseamna ca se simte atras de podea cu o forta egala cu masa x acceleratia (greutatea lui) ci se afla in imponderabilitate, asa cum ii vedem pe astronauti de obicei.

am citit insa si cartea lui einstein. el spune ca de un cap al liftului am prinde un fir de care tragem constant. atunci omul se simte atras spre capul opus al liftului. daca am trage cu a=9,8 atunci omul s/ar putea crede pe pamant. mai departe nu mai imi aduc aminte ce deducea..:spiteful: in orice caz, este vorba despre relativitatea generala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da m-am uitat si eu pe articolul de pe wikipedia e intr-adevar ceva neclar, cum sunt multe articole romanesti. o naveta spatiala care orbiteaza in jurul pamantului se afla in campul gravitational al acestuia dar un om care se afla in interior nu inseamna ca se simte atras de podea cu o forta egala cu masa x acceleratia (greutatea lui) ci se afla in imponderabilitate, asa cum ii vedem pe astronauti de obicei.

Desigur ca si taikonautii se gasesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×