Sari la conținut
Forum Roportal
romantic_

Totul despre pestii de acvariu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna!

Am un acvariu de 35 l . Momentan am in el : 2 Xifo femela e destul de mare.. dar masculul l-am luat mai tarziu si e mai mic putin dar vad ca se plac.. umbla impreuna ..etc. aveam 2 guppy ( unul mi-a murit azi deci mai am doar unul) dar cel care a ramas are codita muscata.. adica nu are toata codita, doar aproximativ jumate. cred ca il musca vreun peste. mai am 2 pestisori ( nustiu cum se numesc) sunt cu mai multe culori dar masculul xifo ii cam musca si ii sperie:)). mai am 2 pesti albi ,si 2 pesti 'rasbora heteromorpha (umbla tot impreuna , sunt asa draguti. Mai am 2 pui ( aproximativ de 2-3 saptamani) si sunt albi-gri ,nu stiu daca sunt pui de guppy sau de aceia albi.aaa,si mai am un melc care l-am cumparat acum 4 saptamani ca pui iar acum e atat de mare.. .Ca mancare , am pungute diferite cu mancare de toate culorile pe zile:)). In acvariu am o "chestie" care se baga in priza si se incalzeste apa. De asemenea am si un "vibrator" ( nush daca se numeste asa) care da aer. Am si o chestie care curata acvariul si o veioza care sta deasupra acvariului( inca n-am un neon, dar o sa-mi iau ) . Acum 2 luni mi-au murit 5 pesti in 3 zile,nici acum nustiu de ce apoi am cumparat o solutie care se pune in acvariu pentru sanatatea pestilor si nu a mai murit nici unul.Precizez ca mi-au murit 2 neoni,un xifo ( masculul) si o zebra:|. Acum cateva zile mii s-a inverzit apa si peretii acvariului ( pentru prima data). E posibil sa fie din cauza ca am mutat acvariul undeva unde este mai multa lumina naturala?

 

aah , si mai am o intrebare. stiti cumva de ce a putut sa moara guppy-ul? mergea stramb, se sucea statea nemiscat, abea mai putea sa se intoarca si sa respire. parca numai avea forta.

 

poze: http://i730.photobucket.com/albums/ww305/p...sz/IMG_2387.jpg ( tot acvariul ) .. stiu e cam uratel , in curand imi voi cumpara unul mai performant

poza cu pestii albi care nu stiu ce rasa sunt (jos dreapta) : http://i730.photobucket.com/albums/ww305/p...sz/IMG_2399.jpg

si inca o poza cu alti 2 pesti cu rasa necunoscuta : http://i730.photobucket.com/albums/ww305/p...sz/IMG_2387.jpg

ultimul din stanga . poate imi puteti spune voi ce specii sunt :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ieri am un acvariu cu pesti si ca instalatie am cumparat filtru, incalzitor de apa, termometru, instalatia de oxigen, lampa pentru lumina. Acvariu e de maxim 16l.. Am 4 specii de pesti fiecare cu perechea lui adica in total 8.. xipho, sanitari.. inca o specie care imi scapa acum.. sunt negrii si eleganti parca ar fi din catifea.. plantele sunt artificiale.. Problema e ca azi-noapte nu puteam sa dorm din cauza zgomotului si le-am inchis instalatia de oxigen.. nu stiu daca am facut bine, daca pot sa o inchid noaptea.. Pestii nu au patit nimic sunt bine, apa e un pic ciudata, nu e foarte clara ... Care este motivul? Si daca am filtru in acvariu la cat timp trebuie sa schimb apa ? Si totusi oxigenul il pot inchide pe timpul noptii ? Multumesc:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×