Sari la conținut
Forum Roportal
Popcorn!

Cp/km/h

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sunt nelamurit.luminati-ma si pe mine.de unde stii pana la cati km/h poate ajunge o motocicleta cand stim masa si cai putere?am intrebat-o pe profa de fizica si mi-a aratat niste calcule complicate de trebuia facute cu calculatorul.sa zicem 50 cp si masa 200kg.cat poate duce?voi cum va dati seama?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt multe chestii de luat in calcul

2t,4t,tipul de benzina,anul,intretinerea motorului, tipul motocicletei(viteza,enduro,cross etc...)

parerea mea..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca sa fiu mai concret...un street touring destul de cunoscut bmwf650,si o alta moto kawasaki z1000.la ce viteze pot ajunge?am citit un forum pe alt site cu intrebarea ce viteza aveti pe autostrada,iar utilizatorii aveau majoritatea motociclete street touring si ziceau 130,120km/h.numai atat pot prinde street touringurile?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

AM cautat foarte mult pe google dar n am gasit nimic...am gasit ca se poate calcua viteza in functie de turatie.

Unde ai citit tu ziceau la ce viteza merg ei de obicei

o aprilia rs 125 poate ajunge 180km/h deci un bmw f650(are acelasi motor ca aprilia pegaso 650 din cate stiu)

O aprilia din 97 face 170-180 cu pasager (2 oameni pe ea) deci singurica duce 190/200

z 1000 ajunge la 245 de km h

face 100 metri in 4,860 secunde si iese cu 135,7 km/h

200 metri in 7,245 secunde si iese cu 168,8 km/h

300 metri in 9,232 secunde si iese cu 188,6 km/h

400 metri in 11,040secunde si iese cu 205,4 km/h

anul 2007

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gogule, nu stiu calculele si formulele de la fizica, dar iti poti da seama din experienta, daca stii clasa din are face parte, masa ei si puterea motorului, poti spune cu aproximatie ce viteza maxima prinde. De exemplu: motor in jur de 200 kg, aprox. 50 cp, clasa naked (fara carena, dar nu choppere, ca exemple: Honda CB 500, Yamaha Xj 600, Suzuki GS 500, Kawasaki ER - 5 etc.) va atinge in jur de 180 km/h.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×