Sari la conținut
Forum Roportal
Dark Knight

Cum sa trezesti pe cineva la realitate?

Postări Recomandate

Am mers mereu pe ideea ca pe om trebuie sa il lasi sa dea singur cu capul de toti peretii pana se invata minte. Dar uneori, chiar e bine sa intervii. Problema mea nu este ca nu stiu cum sa intervin(cel putin asa cred eu), ci ca nu ma pot abtine sa nu intervin.

Acum insa, mai sunt si alte probleme. Sa zicem ca nu am trecere la acea persoana, in sensul ca nu are incredere in ceea ce ii spun, sau sa zicem ca persoana respectiva nu are dorinta anume de a isi rezolva problemele singura, ci de ai ii fi rezolvate(de catre altcineva), fara un efort prea mare din partea ei.

Nu am de gand sa fiu enigmatic pana la capat, asa ca am sa dezvalui destul de rapid ca este vorba despre actuala mea sotie, de care sunt separat, cu care nu mai vreau sa ma impac, si de care voi divorta in curand.

De ce imi doresc sa ma implic si eventual sa gasesc o cale de a o ajuta? Simplu, pentru oricate probleme au fost intre noi, nu mi-am dorit sa ajunga vreodata rau. Pur si simplu noi doi nu mai aveam viitor. Au trecut ceva ani cat timp am fost impreuna, deci automat nu imi este chiar indiferent cat de bine sau rau ii va fi. Din partea mea tot binele din lume. :blink:

Pe mine, ma intereseaza doar cum as putea sa o ajut sa nu se autodistruga. Intr-o prima faza, cand ne-am despartit acum cateva luni bune, nu eram amandoi 100% ca s-a terminat, am zis ca poate vom repara relatia. In lunile ce au urmat, insa, amandoi ne-am convins(de ce oare nu de la inceput?) ca nu mai are sens sa continuam nicio relatie. Acum observ odata cu trecerea timpului ca situatia ei ma refer la cea fizica, s-a schimbat si a inceput sa aibe destule dificultati. In toate lunile ce au trecut am incercat sa o conving ca trebuie sa aiba un echilibru in viata si ca excesele nu duc la nimic, dar nu a ascultat a facut ca ea, s-a neglijat, iar starea ei fizica se inrautateste pe zi ce trece. Ultima oara cand am vazut-o, acum cateva zile, mi s-a rupt sufletul pentru ca slabise rau, si urmeaza un tratament pentru afectiuni ale coloanei.

Am incercat din nou sa ii explic cate ceva, dar ea mereu stie mai bine. Nu m-ar interesa, daca nu as avea temerea ca bine nu va ajunge deloc, si nu ma refer numai din punct de vedere fizic, sau daca explicatiile ei ar avea o baza logica. Cand unui om ii este mai bine, atunci se vede. La ea, nu! Iar cand ne-am despartit a fost convinsa ca ii va fi.

Astept sfaturi, idei, intrebari, analize, si ce-o mai fi. :dance2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am mers mereu pe ideea ca pe om trebuie sa il lasi sa dea singur cu capul de toti peretii pana se invata minte. Dar uneori, chiar e bine sa intervii. Problema mea nu este ca nu stiu cum sa intervin(cel putin asa cred eu), ci ca nu ma pot abtine sa nu intervin.

 

Ok, am sa-ti spun cate ceva din experienta pe care am strans-o incercand sa trezesc la realitate o persoana foarte draga mie: EU. :blink:

 

Informatia este aproape inutila. Ce conteaza cu adevarat este actiunea pe baza acestei informatii.

Am citit enorm de multe articole de dezvoltare personala, am ascultat ore peste ore de programe audio pe tema asta.

Actiunea e singura care are sanse.

 

Probabil ca fosta ta sotie trece printr-o perioada de depresie. Daca vrei cu adevarat sa o ajuti, trebuie sa depui efortul de a o intelege si de a adapta ajutorul la situatia ei.

uite un site ce furnizeaza informatii foarte pertinente legate de depresie si de tehnicile ce pot fi folosite:E-couch Trebuie cont pentru a fi accesat dar e gratuit. Treci mai intai tu prin el si incearca sa privesti informatia de acolo gandindu-te la sotia ta.

 

Pe latura mai putin stiintifica dar totusi foarte valida recomand "Optimismul este o cauza pentru care se merita sa lupti"

 

Foarte utile ar fi si urmatoarele carti:

Optimismul se invata - Martin Seligman (pasi concreti pentru ridicarea nivelului de optimism)

Constienta - Anthony de Mello (e o carte pe care am comandat-o in 10 exemplare, le-am epuizat facandu-le cadou la prietenii dragi iar saptamana trecuta am mai comandat 10 exemplare :dance2: )

Comunicarea Nonviolenta - Marshall Rosenberg (te poate ajuta sa poti comunica mai eficient, lucru absolut esential daca vrei sa o ajuti)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dark .....io am o intrebare pentru tine, pe caere normal ar fi trebuit sa ti-o pui tu singur, tie insuti, sa te analizezi singur, sa fii sincer si realist cu tine insuti: cat din cauza rupturii dintre voi doi iti apartine si....ai facut absolut tot ce ti-a stat in puteri sa faci sa fie bine?

ti-ai facut datoria de sot, iubit, partener, prieten etc?

spui cu atata convingere ca gata etc, fara sa te gandesti sau fara sa pui problema ca "gat" asta e si din vina ta, e si responsabilitatea ta.

te-ai gandit ca, atunci cand ai dat verdictu ar fi trebuit sa-ti asumi si raspunderea pentru el?

 

 

si daca tot esti asa de transant si decis, .....la ce iti mai pasa de cineva de care....nu-ti mai pasa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu o cana de apa pe el.

 

Daca ar merge atat de usor, nu m-as mai agita. :)

 

 

 

si daca tot esti asa de transant si decis, .....la ce iti mai pasa de cineva de care....nu-ti mai pasa?

 

De unde ai tras concluzia ca nu imi pasa, cand eu tocmai asta am spus, ca imi pasa? Nu ii doresc raul, dar nici o viata alaturi de ea nu mi-am dorit, pentru ca nu ducea la nimic bun. Decizia a fost de comun acord. Amandoi am hotarat ca este mai bine pentru noi sa ne despartim. Daca nu mi-am mai dorit o viata alaturi de ea, asta inseamna ca mi-e indiferenta? Poate ar fi mai bine asa, dar asta nu inseamna ca este raspunsul la ceea ce cautam eu. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu o poate ajuta cel de care divorteaza .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu trebuie sa fiu neaparat eu. Nu vreau sa stie ca o ajut eu.

 

Un ajutor se face in realitate. Doar nu o vei face pe net. Ii trebuie o figura noua care sa nu i trezeasca amintiri . Eu daca as divorta ultimul om pe care l-as vrea in preajma mea ar fi fostul sot . Ori o ajuta cineva in care ea are incredere ori o persoana noua binevoitoare. Cum? Aici depinde de personalitatea ei de cum va trece peste etapa asta ... Fiecare om trebuie ajutat in modul ce i se potriveste . te inteleg ca ii vrei binele dar nu poti fi tu actantul

Editat de *Serendipity*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca tu ai fi ultimul in masura sa o faci sa se redreseze...sau cel putin asa considera ea. deci nu cred ca tu personal ai putea sa o ajuti sa faca ceva cu propria persoana.. poate ar fi mai indicat sa intervina o a treia persoana,apropiata ei

Editat de Leu79

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa iei legatura cu prietena ei cea mai buna, cu mama, sora, verisoara, nu stiu, o persoana in care ea are incredere si pe care o asculta, care reprezinta un model pentru ea si spune-i exact ce ne-ai zis si noua aici. Daca esti bine intentionat, orice om apropiat ei o sa te asculte si o sa te ajute. Sau o sa o lase sa o ajuti sa iti aduci fosta sotie la realitate. Singur nu o sa reusesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×