Sari la conținut
Forum Roportal
desperada

vaccinul contra hep.B

Postări Recomandate

Dragii mei,

Zilele trecute am aflat ca te poti infecta si cu virusul B.Credeti ca e absolut necesara vaccinarea, chiar daca in prezent testul meu de B este negativ? Inca n-am rezolvat tratamentul cu interferon, astept de ceva luni aprobarea.Cred ca vaccinul contra hepatitei B dureaza mult, asa ca nu stiu ce sa fac.Cu multumiri,Desperada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragii mei,

Zilele trecute am aflat ca te poti infecta si cu virusul B.Credeti ca e absolut necesara vaccinarea, chiar daca in prezent testul meu de B este negativ? Inca n-am rezolvat tratamentul cu interferon, astept de ceva luni aprobarea.Cred ca vaccinul contra hepatitei B dureaza mult, asa ca nu stiu ce sa fac.Cu multumiri,Desperada

 

 

Buna,

Desi citesc mesajele cu aceasat tema, rar intervin pt ca mi se pare ca nu stiu suficient incat sa dau sfaturi. In legatura cu vaccinarea, primul lucru care l-am aflat din mai multe surse medicale a fost ca, suprapunerea peste virusul C a unui lat virus hepatic - B sau A poate fi extrem de periculos. Deci recomandarea a fost urgent test de virus A si B, si daca este neagtiv - urgent vaccinare.

Recunosc ca eu nu am facut-o - poti sa o iei pur si simplu din comoditate sau din cauza unui pacat foarte mare si foarte frecvent care se cheama "AMANAREA"

In strainatate cvaccinarea pt heaptita este conditie obligatori pentru studenti si probabil nu numai.

Iti doresc, sansa, si o raza de lumina miraculoasa care s iti indrume cea mai buna cale in tot ceea ce faci pt sanatatea ta.

Madi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Desperada,

 

deci se recomanda neaparat vaccinarea in cazul celor care au virusul C pt. a evita o eventuala coinfectare care este destul de grava. Problema in cazul tau se pune daca mai ai tinp 6 luni pana a incepe tratamentul sau pana cand primesti aprobarea, intrucat atata dureaza pana ai facut toate cele 3 doze necesare. Pt timpul tratamentului nu este bine a se face vaccinarea din 2 motive: probabil nusi va face efectul din cauza interferonului si exista un mic pericol de a aparea complicatii. In price caz cel tarziu dupa tratament este bine sa te vaccinezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×