Sari la conținut
Forum Roportal
Anonim

despre suflet

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salutare tuturor!

nu cunosc multe despre religie, dar am sa-mi expun si eu parerea mea.

 

Sunt multe intrebari pe care omul nu le poate raspunde.(daca exista Dumnezeu, daca avem suflet, daca exista viata dupa moarte si multe altele...), si daca exista astfel de intrebari atunci desigur si raspunsul la ele ar trebui sa fie undeva, sau la cineva (la Dumnezeu). Exista doar un singur creator (Dumnezeu) atunci nu inteleg de ce oamenii se mai inchina si la alte zeitati? de ce tot inventeaza niste lucruri atit de absurde si de inutile sufletului?

 

Elementul de baza a existentei omului in univers este sufletul nostru. Deci totusi avem suflet. Cel ce nu are suflet nu exista.,caci sufletul este viata, lumina, dragostea, caldura.credinta ... Dumnezeiasca.

Deci tot omul de pe aceasta planeta are suflet si are credinta. Toti credem, caci credinta se afla in suflet, insa sufletul e infinit, si sa gasesti acea credinta in tine este o adevarata arta, insa cel mai complicat lucru este sa constiintizezi .

De ce se afla toate aceste lucruri in suflet? deoarece sufletul este in primul rind suflarea Dumnezeiasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da. sufletul a fost dat, nu a fost creat. fiecare om are suflet. de aceea orice om este numit aproapele tau. doar corpul si pacatele sufletului ne deosebesc unii de altii dar suflet exista atat in cei credinciosi cat si in atei sau oameni de alta religie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista doar un singur creator (Dumnezeu) atunci nu inteleg de ce oamenii se mai inchina si la alte zeitati? de ce tot inventeaza niste lucruri atit de absurde si de inutile sufletului?
din necesitate

aproape fiecare trib cauta sa ajunga la Dumnezeu si ii da un nume, apoi se straduieste sa demonstreze (teologia) ca Dumnezeul lui este adevaratul Dumnezeu...

Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista doar un singur creator (Dumnezeu) atunci nu inteleg de ce oamenii se mai inchina si la alte zeitati? de ce tot inventeaza niste lucruri atit de absurde si de inutile sufletului?

Oamenii din diverse locuri si timpuri se simt inruditi cu cele mai diferite impulsuri sufletesti, si de aici necesitatea de a avea alte zeitati. Ia gandeste-te: noi avem astazi mitul de intemeiere cu Adam, Eva si sarpele. Ar putea fi cineva inclinat sa reprezinte asa ceva in mod dramatic? Numai in mod exceptional, dar inca ar parea cu totul ciudat sa vezi asa ceva pe scena.

 

Nu aceeasi era situatia la vechii greci de exemplu: pentru ei exista nevoia profunda de a vedea fiinte zeiesti intruchipate prin oameni, de aceea foarte multe spectacole contineau asemenea figuri. E de ajuns sa-la citesti pe Eschil ca sa observi asta. In spatele fiecarei actiuni umane, sta vointa zeilor - lucru pe care iarasi il gasesti reflectat in Iliada. Dar gandeste-te cum ar fi fost sa reprezinti mitul cu Adam si Eva in fata acelui popor stravechi: n-ai senzatia ca le-ar fi fost foarte strain, aproape de neinteles?

 

Astazi nu mai simtim ca in spatele actiunilor noastre ar sta vreo vointa a zeilor, avem un cu totul alt caracter al sufletului. E o diferenta colosala. Tot asa, cu totul altfel simtim fata de budistul sau hindusul din Orient. Sufletul traieste in cele mai variate feluri in oameni, si deja intelegand acest fapt facem un pas inainte. Nu tot ce ni se pare noua inutil este asa si pentru alte epoci si parti de lume.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din istorie , literatura religie, putem cunoaste trecutul, adica cum a evoluat omul de la inceput (sau aproape de inceput) pina in zilele noastre, putem cunoaste progresele si activitatile omenirii. Si acum uitativa in ce perioada a ajuns omenirea din zilele noastre. Uitativa ce haos se petrece in intreaga lume, unde la-a adus pe om, asa numita ratiune si logica a lui. Da, progresele sunt enorme, dar utile oare omului? Toate bombele astea atomice, toate avioanele astea cu reactie, rachetele astea, armamentele si multe altele trebuincioase razboaielor. Cate daune aduc ele oamenilor si Pamintului nostru, Pamintului creat de Dumnezeu tot pentru noi, si noi ne batem joc de el cu toate experimentele astea daunatoare. Cata poluare si cate jertfe umane pentru studierea si cercetarea intregului univers. Ratiunea omului e infinita, de aceea trebuie limitata cumva, poate suna absurd dar viitorul nostru, mi se pare mie, ca-i plin de stricaciune si de ratiune. Toate inventiile omului duc spre automatizare. Cat priveste medicina mai sunt de acord, caci intradevar a progresat mult, dar oare multimile astea de boli de unde au aparut? (H5N1, SIDA, CANCERUL.....) Oare nu noi le-am dat viata? Cu toate medicamentele astea prostesti si cu toate poluarile astea spurcate, am dat viata la cele mai strasnice boli. Caci omul la consecinte mai putin se gandeste. Pe timpuri nu se stia de astfel de suferinte. Si ma intreb oare; spre ce merge omul? spre ce tinde?

unde vrea sa ajunga? Sa-la cucereasca pe Dumnezeu? Sa-la vire si pe el intr-o formula ingenioasa si sa spuna: iaca, am cucerit si pe Domnul

 

Toata ratiunea asta a omului nu valoreaza nici cat o singura clipa de impacare sufleteasca , de dragoste.............!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singurul care i-a făgăduit lui Adam viaţa prin neascultare a fost marele amăgitor. Iar declaraţia şarpelui către Eva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa incepem cu inceputul... exista si suflet si un Creator caruia prin conventie ii voi spune Dumnezeu desi e posibil ca imaginea mea e diferita de a altora cand ma refer la El... exista chiar si viata dupa moarte... asa zice si El (cel putin Biblia)... dar nu (numai) dupa Biblie ma ghidez cand spun ca exista si un creator, suflet si viata dupa moarte...

 

Mistificati prea mult sufletul asa cum inainte de a afla medicina cum sta treaba sentimentele de dragoste, iubire, afectiune erau puse pe seama inimii, care este un sarman muschi semiautomat...

 

Sufletul este in noi dar nu depinde atata de el ceea ce facem noi in viata de zi cu zi... nu s-a vazut suflet care sa faca un geniu dintr-un corp retardat mintal...

 

 

Anonim... primul tau post e cam dubios... la inceput zici ca nu stii ce sa crezi apoi oferi anumite certitudini...

 

Omul se inchina la diverse zeitati pentru ca omul este cel care isi face dumnezei dupa chipul si asemanarea sa...

 

Sufletul este finit, poate actiona intr-un domeniu si intr-un fel nestanjenite de legile fizicii pe care le cunoastem pana acum... dar el insusi este finit. Credinta NU se afla in suflet, adica nu asa cum percep 99.99999% din oameni credinta... sufletul insa este legat de sferele inalte deoarece spre acestea adera si in toate este ceva comun... si nu, nu este suflarea lui Dumneazeu... este o metafora cam fortata cu sensul "aduce a, dar nu este aia..." (seamana cu sferele inalte prin modul de alcatuire etc)

 

Keops ... Suflet exista in orice lucru viu. Sufletul nu a fost nici dat si nici creat... e prea ciudat de inteles... dar are legatura cu "nimic nu se castiga, nimic nu se pierde, totul se transforma..."

 

MariaB... foarte mare dreptate ! Si daca analizam mai departe ajungem sa vedem ca omul pur incepe sa isi dezvolte o anumita credinta, se apropie cum simte el ca poate de energiile superioare siesi dar intervine teologia care impune, taie si spinteca dupa cum i se pare corect... se intampla asa si dintr-o teama de a nu gresi, orgoliu... mai multi factori... in general omul slab vrea sa dovedeasca faptul ca e puternic...

 

Dionis ... ce faceau grecii tinea de intelect... ala s-a schimbat in decursul perfectionarii speciei Homo Sapiens Sapiens (omul de azi). Sufletul NU se schimba ca "gandire" tot ce se poate intampla este sa fie intr-o mai mare sau mai mica armonie cu ceea ce este peste el...

 

Anonim ... postul nr 2...

 

Uitativa ce haos se petrece in intreaga lume, unde la-a adus pe om, asa numita ratiune si logica a lui
Nu logica si ratiunea a adus omul acolo unde este astazi... ci superficiala folosire a logicii si ratiunii ! Si CEL MAI IMPORTANT nu s-a facut uz de bunul simt cand s-au luat anumite decizii, indiferent de domeniu...

 

Pamintului creat de Dumnezeu tot pentru noi

 

Ei... aia e un fel de ingamfare... dinozaurii au aparut inaintea noastra... nu a fost facut oare pt ei ? NU, nu pt ei... nu e facut oare pt specia care va deriva din omul actual peste 5-6 mii de oameni ? NU nici pentru aia... atunci sigur nu pentru noi... sunt miliarde de corpuri ceresti pustii... si multe altele locuite... adica treaba este invers... am aparut (ca specie) unde puteam si noi... si ne incarnam, ca suflet, in ceea cu ce suntem compatibili.

 

Ratiunea omului este super FINITA ! Cum sa fie infinita ? Nimic din ceea ce tine de om nu este si nu poate fi infinit... pentru ca este absurd...

 

poate suna absurd dar viitorul nostru, mi se pare mie, ca-i plin de stricaciune si de ratiune

 

Si mie mi se pare ca e cam aiurea viitorul... dar daca ar fi plin de ratiune atunci clar nu ar fi asa... Si e normal sa duca spre automatizare... pentru ca prin automatizare lucrurile se fac mai usor... Daca s-ar folosi mai multa ratiune atunci automatizarea ar produce si lucruri mai bune...Dar din cauza goanei dupa bani se face totul de mantuiala, din ce in ce mai mult, pe zi ce trece... nerationand ca pe termen lung aia ne va ingenunchea ca civilizatie...

 

Nota : Ultimele tale fraze seamana mult prea mult cu un citat din Padurea Spanzuratilor... si pentru ca nu ai specificat ca ar fi citat poti fi acuzat de incalcarea dreptului de autor...

 

"Hotarat ca nu veti muri"... a fost o minciuna... dar se referea la faptul ca nu vor muri imediat ca trup... sau, prin inductie, luand in calcul un viciu de traducere (mai ales dintr-o limba ca ebraica veche...) se poate ca acel citat ar trebui sa fie "Hotarat ca nu veti deveni muritori...". Sincer eu cred ca asa s-a purtat discutia... despre a deveni sau nu muritori si nu despre a muri sau nu... Fizic au devenit muritori, sufleteste nu, si aia nu putea fi influentat ATUNCI... era prea tarziu, se hotarase ca omul sa aiba suflet atata ca atunci s-a luat decizia ca acesta sa fie liber... sufletul nu se naste si nu moare... daca ar fi fost sa moara s-ar fi nascut si decat sa se nasca pentru a muri fara rost nu se mai nastea... deci inceta sa existe... si cum exista... (a nu se folosi acest rationament in orice domeniu pentru ca e vorba de suflet, nu de frigidere sau cine stie mai ce ar vrea altii sa judece cu acest rationament...)

 

Vechiul Testament este plin de contradictii... nu am acum o Biblie la indemana sa citesc si contextul asa ca nu ma pronunt pentru a vedea exact ce-i cu acel fragment...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa incepem cu inceputul... exista si suflet si un Creator caruia prin conventie ii voi spune Dumnezeu desi e posibil ca imaginea mea e diferita de a altora cand ma refer la El... exista chiar si viata dupa moarte... asa zice si El (cel putin Biblia)... dar nu (numai) dupa Biblie ma ghidez cand spun ca exista si un creator, suflet si viata dupa moarte...

 

Mistificati prea mult sufletul asa cum inainte de a afla medicina cum sta treaba sentimentele de dragoste, iubire, afectiune erau puse pe seama inimii, care este un sarman muschi semiautomat...

 

Sufletul este in noi dar nu depinde atata de el ceea ce facem noi in viata de zi cu zi... nu s-a vazut suflet care sa faca un geniu dintr-un corp retardat mintal...

Anonim... primul tau post e cam dubios... la inceput zici ca nu stii ce sa crezi apoi oferi anumite certitudini...

 

Omul se inchina la diverse zeitati pentru ca omul este cel care isi face dumnezei dupa chipul si asemanarea sa...

 

Sufletul este finit, poate actiona intr-un domeniu si intr-un fel nestanjenite de legile fizicii pe care le cunoastem pana acum... dar el insusi este finit. Credinta NU se afla in suflet, adica nu asa cum percep 99.99999% din oameni credinta... sufletul insa este legat de sferele inalte deoarece spre acestea adera si in toate este ceva comun... si nu, nu este suflarea lui Dumneazeu... este o metafora cam fortata cu sensul "aduce a, dar nu este aia..." (seamana cu sferele inalte prin modul de alcatuire etc)

 

Keops ... Suflet exista in orice lucru viu. Sufletul nu a fost nici dat si nici creat... e prea ciudat de inteles... dar are legatura cu "nimic nu se castiga, nimic nu se pierde, totul se transforma..."

 

MariaB... foarte mare dreptate ! Si daca analizam mai departe ajungem sa vedem ca omul pur incepe sa isi dezvolte o anumita credinta, se apropie cum simte el ca poate de energiile superioare siesi dar intervine teologia care impune, taie si spinteca dupa cum i se pare corect... se intampla asa si dintr-o teama de a nu gresi, orgoliu... mai multi factori... in general omul slab vrea sa dovedeasca faptul ca e puternic...

 

Dionis ... ce faceau grecii tinea de intelect... ala s-a schimbat in decursul perfectionarii speciei Homo Sapiens Sapiens (omul de azi). Sufletul NU se schimba ca "gandire" tot ce se poate intampla este sa fie intr-o mai mare sau mai mica armonie cu ceea ce este peste el...

 

Anonim ... postul nr 2...

Nu logica si ratiunea a adus omul acolo unde este astazi... ci superficiala folosire a logicii si ratiunii ! Si CEL MAI IMPORTANT nu s-a facut uz de bunul simt cand s-au luat anumite decizii, indiferent de domeniu...

Ei... aia e un fel de ingamfare... dinozaurii au aparut inaintea noastra... nu a fost facut oare pt ei ? NU, nu pt ei... nu e facut oare pt specia care va deriva din omul actual peste 5-6 mii de oameni ? NU nici pentru aia... atunci sigur nu pentru noi... sunt miliarde de corpuri ceresti pustii... si multe altele locuite... adica treaba este invers... am aparut (ca specie) unde puteam si noi... si ne incarnam, ca suflet, in ceea cu ce suntem compatibili.

 

Ratiunea omului este super FINITA ! Cum sa fie infinita ? Nimic din ceea ce tine de om nu este si nu poate fi infinit... pentru ca este absurd...

Si mie mi se pare ca e cam aiurea viitorul... dar daca ar fi plin de ratiune atunci clar nu ar fi asa... Si e normal sa duca spre automatizare... pentru ca prin automatizare lucrurile se fac mai usor... Daca s-ar folosi mai multa ratiune atunci automatizarea ar produce si lucruri mai bune...Dar din cauza goanei dupa bani se face totul de mantuiala, din ce in ce mai mult, pe zi ce trece... nerationand ca pe termen lung aia ne va ingenunchea ca civilizatie...

 

Nota : Ultimele tale fraze seamana mult prea mult cu un citat din Padurea Spanzuratilor... si pentru ca nu ai specificat ca ar fi citat poti fi acuzat de incalcarea dreptului de autor...

 

"Hotarat ca nu veti muri"... a fost o minciuna... dar se referea la faptul ca nu vor muri imediat ca trup... sau, prin inductie, luand in calcul un viciu de traducere (mai ales dintr-o limba ca ebraica veche...) se poate ca acel citat ar trebui sa fie "Hotarat ca nu veti deveni muritori...". Sincer eu cred ca asa s-a purtat discutia... despre a deveni sau nu muritori si nu despre a muri sau nu... Fizic au devenit muritori, sufleteste nu, si aia nu putea fi influentat ATUNCI... era prea tarziu, se hotarase ca omul sa aiba suflet atata ca atunci s-a luat decizia ca acesta sa fie liber... sufletul nu se naste si nu moare... daca ar fi fost sa moara s-ar fi nascut si decat sa se nasca pentru a muri fara rost nu se mai nastea... deci inceta sa existe... si cum exista... (a nu se folosi acest rationament in orice domeniu pentru ca e vorba de suflet, nu de frigidere sau cine stie mai ce ar vrea altii sa judece cu acest rationament...)

 

Vechiul Testament este plin de contradictii... nu am acum o Biblie la indemana sa citesc si contextul asa ca nu ma pronunt pentru a vedea exact ce-i cu acel fragment...

ai dreptate... credinta nu sta in suflet... am o veste proasta pentru multi dintre noi... credinta sta in faptele noatre... asa ca nu spun mai mult doar... pazeaaaaaa

sufletul poate sa "moara" atunci cand nu'l mai hranesti cu ceea ce trebuie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mistificati prea mult sufletul asa cum inainte de a afla medicina cum sta treaba sentimentele de dragoste, iubire, afectiune erau puse pe seama inimii, care este un sarman muschi semiautomat...

:hi:

 

Omule, tu ai iubit vreodata, asa, in sensul obinuit al cuvantului? Ei, daca ai iubit, poate ai sesizat prezenta unei senzatii foarte puternice de caldura interioara in centrul pieptului. Pe cat de putin poti sa compari acea caldura cu fenomenul exterior de care vorbeste fizica, tot atat de putin poti compara organul trupesc al inimii cu "inima sufleteasca", daca pot sa spun asa... Apropo, ce pretinde medicina, ca dragostea ar fi o simpla treaba de hormoni sau de procese chimice in creier? As vrea sa vad si eu demonstratia unei asemenea teorii...

 

sufletul insa este legat de sferele inalte deoarece spre acestea adera si in toate este ceva comun... si nu, nu este suflarea lui Dumneazeu...

Mi-e teama ca incurci sufletul cu spiritul. Despre spirit sau duh se spune ca e "suflarea lui Dumnezeu". Spre surprinderea ta poate, sufletul e ceva diferit.

 

Dionis ... ce faceau grecii tinea de intelect... ala s-a schimbat in decursul perfectionarii speciei Homo Sapiens Sapiens (omul de azi). Sufletul NU se schimba ca "gandire" tot ce se poate intampla este sa fie intr-o mai mare sau mai mica armonie cu ceea ce este peste el...

Ia auzi la el... ti-a trecut vreodata prin minte ca gandirea este una din fortele sufletesti? Daca iti pui problema asta s-ar putea sa te vezi nevoit sa accepti ca diferenta atat de profunda intre gandirea antica si moderna este foarte dependenta de modificararile sufletesti dintre aceste epoci. Dar daca tie-ti place sa-ti inchipui ca sufletele raman vesnic la fel... n-ai decat sa crezi asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×