Sari la conținut
Forum Roportal
Necunoscutull

Cineva care poate sa imi dea niste sfaturi in legatura cu obtinerea unui copil

Postări Recomandate

Salut nu postez pentru mine postez pentru unchiul meu,totul a inceput acuma 1 an jumate cand a cunoscut o femeie si s-a casatorit cu ea fara sa apuce sa se cunoasca bine .cei 2 locuiesc impreuna cu parintii unchiului meu care sunt cam in varsta .toate bune si frumoase primele cateva luni a aparut si 1 copil dar abia acum sotia incepe sa isi arate adevarata fata mancare nu mai face nimik ,cauta si isca cearta din nimic aproape tot la 3 zile fara sa mai spun ca era sfatuita de parintii ei care vroiau sa ii desparta .De fiecare data cand facea scandal urla ca descreierata si umbla pe la toti vecinii cu toate minciunile , ba chiar intr-o noapte s-a luat si a plecat si a dormit la un vecin lasand copilul care trebuia alaptat in grija tatalui ,s-a mai laut si a plecat o data cu copilul la parintii ei unde nu are condiitii sa il cresca fapt ce a dus la imblonavirea copilului si a ajuns in spital.unchiul meu a mers si a adus-o inapoi acasa 1 timp s-a linistit dar dupaia iar au inceput scandalurile a fugit la parintii ei fara copil a venit acasa din nou ,scandaluri a fugit iar si a 2 zi a venit cu politia sa scoata copilul dar nu a reusit iar a doua zii sa intors acasa inapoi fiind primita iarasi de unchiul meu .am uitat sa mentionez ca de fiecare data cand pleca fura bani si ducea la maicasa ,prin casa nu puteai lasa nimic caci cotrobaia peste tot .Dar se pare ca momentan a facut ceva ce a cam pus capac la nici 2 saptamani dupa ce s-a intors inapoi au inceput scandalurile si ea i-a spart capul la unchiul meu cu o bara din plexiglass iar a doua zii a plecat lasand copilul ,dar furand iar bani.unchiul meu momentan nu poate avea grija de copil pana isi rezolva treburile personale si a lasat copilul in grija surorilor lui .

El de fiecare data cand a avut probleme cu ea a mers la politie si a sesizat ce pateste cu ea a fost si la medicul legist si si-a scos certificat medico-legal pentru lovitura primita in cap .

intrebarile mele :este adevarat ca ,copilul ii poate fii incredintat mamei acesta avand 1 an si nefiind neaparat dependant de lapte.

ce este de facut in cazul acesta pentru ca unchiul meu sa obtina copilul?

este vreo problema ca a alsat copilul in grija surorilor lui ?

are ceva avantaje in fata legii pentru ce a facut sotia lui ?daca da care ar fii ele

si mai astept si alte sfaturi :spiteful:

 

multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai daca dovedeste ca nu are posibilitati sa-l creasca, dar mai rar un judecator decide ca un copil asa de mic sa-i fie incredintat tatalui...

 

sa incerce sa dovedeasca ca e nebuna...periculoasa :spiteful: daca a ajuns sa-i dea in cap... asa fara motiv? sau adevarul e undeva la mijloc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai daca dovedeste ca nu are posibilitati sa-l creasca, dar mai rar un judecator decide ca un copil asa de mic sa-i fie incredintat tatalui...

 

sa incerce sa dovedeasca ca e nebuna...periculoasa :blink: daca a ajuns sa-i dea in cap... asa fara motiv? sau adevarul e undeva la mijloc?

pai totul a inceput cand tatal unchiului meu a prins-o cautand prin dulap inntr-o camera care nu era a ei dar nu i-a spus nimic si culmea ea a mers la unchiul meu si i-a zis ca taicasau s-a uitat urat la ea iar atunci unchiul meu a intrebat-o ce cauta pe acolo prin dulap iar ea a inceput sa urle sa faca crize ,el era cu copilul in brate si i-a spus frumos "shh taci " punandu-i degetul la gura iar atunci ea a luat teava aia si i-a dat una in cap a mai incercat sa il loveasca si cu un borcan dar l-a scapat si s-a spart.sunt multe intamplari care nu le-am povestit...

cat despre conditiile ei de acasa de la parintii ei sunt 0 zeroo locuiesc in 2 camere locuiesc 6 persoane unde toata ziua se fumeaza nu au absolut nici 1 venit ,nu au nici macar 1 gaina ,toata ziua trimit fetilele mai mici la vecini sa ceara anumite locruri iar banii pe care ii castiga ziua cand muncesc in sat seara ii strica pe toti pe tigari,cafele si mai stiu eu ce minunatii.

am uiatat sa precizez ca sotia unchiului meu minte intru-un hal fara de hal la fiecare 2 cuvinte spune o minciuna a ajuns deja sa nu mai creada nimeni ce spune chiar daca e adevarat la cat a mintit .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din prisma legii sau in instanta nu conteaza ca ea e mincinoasa si nu are caracter moral

faptul ca lasa cateva zile copilul in grija tatalui iar nu inseamna ca nu are grija de el, pt ca il lasa la celalat parinte.

faptul ca ea la parintii ei nu are nush ce conditii de locuit n-are importanta, conteaza ca le are.

faptul ca nu lucreaza iar n-are imp. pt ca va plange si va zice ca vrea sa munceasca iar instanta va lua act.

e foarte bine ca ati obtinut certificate medicale pt ca asta denota ca are o fire extrem de violenta si tatal copilului poate invoca ca mama ar putea sa pericliteze chiar integritatea fizica a copilului intr-o buna zi

nu va pierdeti in amanunte nesemnificative

 

ce e de facut? spune-i unchiului tau sa mearga la directia pt protectia copilului, sa deschida un dosar, cei de acolo vor investiga cazul si va vor da cele mai bune sfaturi si il vor sprijini cu tot ce e de facut si nu costa nimic. Decaderea din drepturile parintesti e cam fortata dar se poate merge pe faptul ca e violenta si iresponsabila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, asta in primul rand, asa cum a zis Fulg, iar in cazul unui eventual divort, martori pot fi cei care au asistat in direct la felul in care mama are grija de copil.

 

daca in instanta se arata fara dubiu ca prin cea ce face il distruge, copilul va fi incredintat tatalui sau rudelor de cel mai apropiat grad. evident, cu acordul acestora.

 

nu scrie nicaieri ca in cazul divortului mama ar avea prioritate in cresterea si educatia minorului.

si oricum in cadrul procesului se poate cere o ancheta sociala, o expertiza psihiatrica a mamei, tatal tre sa ceara copilu si instanta va decide.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ba da, mamele sunt favorizate in acest caz, unde mai pui ca e un copilas de doar 1 an

 

pai ea acum fugind la parintii ei nu si-a abandonat copilul?nefiind prima data ,nu se poate sa se faca o sesizare pentru parasire de domiciul ,copil ?

si daca unchiul meu a lasat copilul in grija surorilor lui e ceva problema?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai ea acum fugind la parintii ei nu si-a abandonat copilul?nefiind prima data ,nu se poate sa se faca o sesizare pentru parasire de domiciul ,copil ?

si daca unchiul meu a lasat copilul in grija surorilor lui e ceva problema?

Nu exista vreo lege care sa o poata acuza de abandonul caminului? Cate zile trebuie sa lipseasca de acasa ca sa poata fi acuzata de asta? Unchiul tau face foarte bine ca de fiecare data cand e o problema cheama politia, e bine sa aiba probe la mana pentru mai tarziu, daca vrea sa obtina copilul.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ba da, Enki, pana nu demult era articol de cod penal, abandonul familiei, dar a fost scos.

 

dar din ce povesteste nenea, tantea aia a pus grav in pericol viata si sanatatea copilului.

 

si nu, instanta nu favorizeaza in nici un fel mama, chiar daca copilul are 1 luna de viata, pentru ca se are in vedere in primul rand exercitarea indatoririlor care decurg din calitatea asta. si p-orma se poate vorbi de drepturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ba da, mamele sunt favorizate in acest caz, unde mai pui ca e un copilas de doar 1 an

 

Asta nu e adevarat. Nimeni nu e favorizat in astfel de cazuri. E adevarat ca in majoriotatea cazurilor mamele raman cu copiii, dar asta se intampla din cauza ca in general "tatii" cand divorteaza vor sa fie liberi la propriu, si nu vor sa aibe grija de un copil. Asta e tristul adevar.

 

Cat despre cazul de mai sus sfatul meu e sa va gasiti un avocat bun, pentru ca aveti toate sansele sa ramaneti cu copilul. Si faptul ca unchiul tau a mers la politie de fiecare data cand au fost probleme o sa fie un avantaj mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×