Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Placinta Americana de Mere

 

 

Am facut si eu, am adaugat si prune fiindca merele inca sunt cam acrisoare si oricum n-aveam ce face din ele. Se prepara foarte simplu si repede si se simt fructele intregi. Dupa mine se pot adauga si alte fructe in functie de preferinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cea mai mare fana a prajiturilor cu mere si a oricarui dulce cu mere, asa ca va rog sa postati cat mai multe retete, cat mai putin complicate si mai ales rapide.

 

Eu am una de genul asta pe care o fac des, pentru ca ia foarte putin timp (si cand se mananca, la fel, dar ma rog..)

 

Cantitatile sunt pentru o tava dreptunghiulara, nu patrata (ca aia de aragaz).

 

Mere cat sa acopere fundul tavii (de obicei intra cam 4 medii, dar eu pun cat am chef)

Faina alba 150 g

Zahar 200 gr
Oua 3 buc
Unt (pt uns tava)
un plic de praf de copt
coaja rasa de la o lamaie
Merele le pun in tava felii, curatate de coaja si le presar cu zahar (depinde acum si cat sunt de dulci ele) si le bag putin la cuptor inainte, le da o aroma mai puternica.
Ouale le bat spuma, adaug zaharul si mixez pana dispare zaharul, incorporez faina amestecata cu praful de copt si coaja de lamaie, torn peste mere si dau la cuptor 20 de minute la 180 de grade .. si gata. Se pudreaza cat e calda.
Nu am poza, dar arata ca un pandispan cu mere pe fund. Nu se rastoarna, se taie direct in tava.
Mai simplu de-atat nu exista si e foarte pufoasa si gustoasa.
Editat de Amarena
  • Like 1
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

moaaaa, cea mai usoara si rapida reteta de bijitura cu mere

 

fac si eu!

 

a, nu...sunt la dieta :doh:

 

haidi pa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am asa o reteta:

 

Pentru blat:

* 1 pachet de 2oo g unt
* 1 borcan de 200 de smantana
* 2 oua

 

continuare

post-78818-0-54005100-1377957315_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

galuste-cu-prune-gomboti-cu-prune-reteta.jpg?resize=200%2C200&ssl=1  Găluște cu mere.  Rețeta preferată  à la Thomas Edison, inventatorul becului  :chef:

Reteta este pe site, nu prea inteleg ce vrea sa zica, este precis o traducere cand nu se inteleg termenii americani.    Nu am de gand sa imit savantul, fiecare stralucim in stiinta bine rodata de timp, am fantezii destule in buctarie.   Azi am vazut cum se face ceapa murata???  M-a speriat Scortisoara in bastonele folosit vreo 4 pe borcan de 2 litri maxim si ardei iuti, dar sare si otet, trebuie un stomac de dinozaur sa nu moara pe loc daca-l gusta.    

https://evz.ro/galuste-cu-mere-reteta-preferata-a-lui-thomas-edison-inventatorul-becului.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×