Sari la conținut
Forum Roportal
liviu85

M-a inselat iubita

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ai dreptate si asta vreau sa si fac ... dar daca se v-a mai intampla o data sa ma insele atunci nici nu s-ar mai pune problema sa o mai iert .

:o: sincer... sfatul meu este sa nu speri la mare lucru... intuitia imi spune ca, desi sunt sanse sa refaceti relatia, sunt slabe sanse. :spiteful:

 

In cele mai multe relatii participantii nu prea isi dau seama de ce se intampla. Multe relatii "functioneaza" din inertie. Prea putini sunt constienti ca au anumite nevoi ce nu sunt implinite in relatie, prea putini actioneaza pentru a schimba strategiile pe care le-au adoptat sau pentru a determina partenera sa empatizeze cu nevoile lor si sa-si schimbe ea strategiile.

 

Cred ca cel mai important ar fi sa nu cauti vinovati. Asa e viata. Atitudinea noastra e mult mai importanta decat evenimentele.

Prietena ta nu este responsabila de cum te simti TU, doar tu esti responsabil. Daca simti furie pentru ca ea te-a inselat, este datorita faptului ca TU ai ales sa-ti faci iluzii ca nu te va insela iar cand aceste iluzii ale tale au fost sfaramante de realitate... TU pe tine TE-ai facut sa te simti nasol. Astfel de autosabotaje se intampla inconstient... si evident ca n-ai nici o vina in astfel de autoflagelari... dar... poti invata din ele... poti sa constientizezi ce ti se intampla si sa te lasi mai putin influentat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si in ce consta "investitia" la alta varsta ?!

 

 

La 20 de ani ... are doar 2 - 3 amanti o fata care experimenteaza/testeaza INCA barbatii, in cazul de fata era curioasa cum se comporta tipul dupa razboi ... e mai barbat, mai macho sau cool dupa aventura din Afghanista?!?!?!??!? legendele urbane spun ca cei veniti de pe front sint cam salbatici .... in tot ce fac ... pana intra intra iar in civilizatie.

Daca asta nu e un test de curiozitate, spune-mi ce este????

Dupa 20 de ani se tripleaza acest numar cu mare viteza!!!!!! in timp scurt.

Fetele din Hargita sint mai de casa, vor un sot si casa + copiii, alea din capitala vor experiente, distractie, aventura ca...

multi vad, putini cunosc!!!!!

La alta varsta in schimb, consta in alte valori ... precum educatie, profesie, astea primeaza, apoi seriozitate, respect reciproc, sinceritate, nu doar relatie carnala!!!!! care face subiectul atractiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La alta varsta in schimb, consta in alte valori ... precum educatie, profesie, astea primeaza, apoi seriozitate, respect reciproc, sinceritate, nu doar relatie carnala!!!!! care face subiectul atractiv.

Ma surprinde ce spui, multi straini am vazut ca pun pe scara valorilor mai intai atractia si apoi profesia partenerului (multe femei chiar stau acasa), or fi mai needucati ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma surprinde ce spui, multi straini am vazut ca pun pe scara valorilor mai intai atractia si apoi profesia partenerului (multe femei chiar stau acasa), or fi mai needucati ?

 

Sper ca nu sintem inafara topicului ......

In strainatate femeile nu vor sa lucreze daca se marita dar asta nu inseamna ca sint MAI needucate!!!!

Tocmai acea educatie selecta le-a ajutat sa ajunga langa acel barbat calificat, atractiv, iubitor de familie, stabil financiar, serios si respectuos, etc., .... rareori nu conteaza pregatirea femeii iubite!!!! averea acolo chantareste extrem de mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sper ca nu sintem inafara topicului ......

In strainatate femeile nu vor sa lucreze daca se marita dar asta nu inseamna ca sint MAI needucate!!!!

Tocmai acea educatie selecta le-a ajutat sa ajunga langa acel barbat calificat, atractiv, iubitor de familie, stabil financiar, serios si respectuos, etc., .... rareori nu conteaza pregatirea femeii iubite!!!! averea acolo chantareste extrem de mult.

Adica cele bogate stau acasa ? In cazul asta nu vad de ce ar cauta un barbat stabil financiar si nu unul sensibil, pasional, (actor, artist) intelegi ce vreau sa spun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca deja ai iertat-o si ati reluat relatia, atunci mergi mai departe. Ti-e teama ca o sa se repete incidentul ? Ai dreptate sa simti asta. Deja stii ce ai de facut in cazul asta. Insa, trebuie sa fii constient ca astfel de "indoieli" e posibil sa apara si cu alta femeie. Si la fel de posibil este ca in viitor sa creezi si tu astfel de situatii. Niciodata sa nu spui niciodata, nu ai de unde sa stii ce o sa se intample.

Este adevarat ca din punctul tau de vedere ea a gresit prin ceea ce a facut. Ea ramasese, constient sau nu, cu aceasta curiozitate in ceea ce il priveste pe "soldatel".... si poate ca intre timp, prin natura activitatii lui, a determinat-o sa il vada altel ca pana acum, mai "barbat"... asa cum a spus si The Unknown. Si privit din punctul ei de vedere, "fapta" nu este nici monstruoasa, nici de nainteles, nici nejustificata. E o pura curiozitate, fireasca la varsta ei, mai ales ca ati inceput de foarte devreme viata de cuplu.

Trebuie sa inveti de pe acum sa pui in balanta calitatile si defectele, binele si raul pe care ti-l aduca relatia ta cu ea. Si daca tu consideri ca merita sa o tii langa tine, atunci acorda-i sansa de a-si repara greseala pe care a facut-o.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca deja ai iertat-o si ati reluat relatia, atunci mergi mai departe. Ti-e teama ca o sa se repete incidentul ? Ai dreptate sa simti asta. Deja stii ce ai de facut in cazul asta. Insa, trebuie sa fii constient ca astfel de "indoieli" e posibil sa apara si cu alta femeie. Si la fel de posibil este ca in viitor sa creezi si tu astfel de situatii. Niciodata sa nu spui niciodata, nu ai de unde sa stii ce o sa se intample.

Este adevarat ca din punctul tau de vedere ea a gresit prin ceea ce a facut. Ea ramasese, constient sau nu, cu aceasta curiozitate in ceea ce il priveste pe "soldatel".... si poate ca intre timp, prin natura activitatii lui, a determinat-o sa il vada altel ca pana acum, mai "barbat"... asa cum a spus si The Unknown. Si privit din punctul ei de vedere, "fapta" nu este nici monstruoasa, nici de nainteles, nici nejustificata. E o pura curiozitate, fireasca la varsta ei, mai ales ca ati inceput de foarte devreme viata de cuplu.

Trebuie sa inveti de pe acum sa pui in balanta calitatile si defectele, binele si raul pe care ti-l aduca relatia ta cu ea. Si daca tu consideri ca merita sa o tii langa tine, atunci acorda-i sansa de a-si repara greseala pe care a facut-o.

 

Perfect de acord cu cele de mai sus si inca ceva.Soldatelul ,taran,taran, da a fost smecher.S-a lamentat ca pleaca acolo,a aburit-o ca o iubeste,pe urma i-a scris ce indura el acolo, iar fetei i-a fost mila de el sa-i taie macaroana.A gresit cand nu a intrerupt comunicarea cu el,a gresit cand a fost curioasa sa vada cum a evoluat eroul, tu ai gresit ca nu ai discutat chestia asta serios cu ea ,in perioada cat conversau de la distanta, dar este posibil sa nu fi gresit pana la capat si sa nu minta.Era gata, gata si de aia se simte vinovata. Discuta cu ea de la premiza ca o crezi, nu ca minte.In orice caz ,sigur nu esti ,asa ca pentru un dubiu ,merita sa dai cu piciorul la o relatie pe care o pretuiesti? Mie la fel de grava imi pare treaba cu revelionul.Denota o anumita usurinta cu care privea atunci relatia voastra.Vezi ce parere are acum despre tot ce s-a intamplat cat si despre viitor.Daca vede sincer ce a gresit, iar tu vezi ce ai gresit tu [poate are si ea niste reprosuri pentru tine] ,atunci poti fi mai optimist.Nu se va mai repeta ceva asemanator.

Editat de Burel001

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca deja ai iertat-o si ati reluat relatia, atunci mergi mai departe. Ti-e teama ca o sa se repete incidentul ? Ai dreptate sa simti asta. Deja stii ce ai de facut in cazul asta. Insa, trebuie sa fii constient ca astfel de "indoieli" e posibil sa apara si cu alta femeie. Si la fel de posibil este ca in viitor sa creezi si tu astfel de situatii. Niciodata sa nu spui niciodata, nu ai de unde sa stii ce o sa se intample.

Este adevarat ca din punctul tau de vedere ea a gresit prin ceea ce a facut. Ea ramasese, constient sau nu, cu aceasta curiozitate in ceea ce il priveste pe "soldatel".... si poate ca intre timp, prin natura activitatii lui, a determinat-o sa il vada altel ca pana acum, mai "barbat"... asa cum a spus si The Unknown. Si privit din punctul ei de vedere, "fapta" nu este nici monstruoasa, nici de nainteles, nici nejustificata. E o pura curiozitate, fireasca la varsta ei, mai ales ca ati inceput de foarte devreme viata de cuplu.

Trebuie sa inveti de pe acum sa pui in balanta calitatile si defectele, binele si raul pe care ti-l aduca relatia ta cu ea. Si daca tu consideri ca merita sa o tii langa tine, atunci acorda-i sansa de a-si repara greseala pe care a facut-o.

 

Mai , in mare parte ai dreptate nu prea te pot contrazice .... eu stiu k ea imi zicea chiar si la inceputul relatiei k ala are ceva care o atrage , dar cu timpul ... o data cu evoluarea relatiei noastre acea atractie a disparut . Acum brusc sa reapara ? Cand ea ma iubeste pe mine ? Eu ii mai dau o ultima sansa , daca mai face ce a facut nici cu o floare nu o mai ating .... Ea cu toate astea sustine k nu a s-a inteles pe ea insasi de ce a facut ce a facut si sustine k nu ar mai face asa ceva . Logic k mi-e greu sa o cred dar e asa ciudat ... adik ok eu nu o inteleg dar nici ea sa nu se inteleaga pe ea insasi pt propriile fapte si reactii ?? Cica timp de cateva ore cat a stat in preajma lui brusc uitase de mine si de orice altceva si se gandea doar la el , dupa care a 2-a zi de dimineata regreta enorm ce a facut . Sustine k nu s-a culcat cu el .... in fine ... e un caz mai ciudat si sper k nu am plictisit sau enervat pe nimeni de pe forum ... si va multumesc tuturor care mi-ati dat sfaturi si pareri ... totodata orice alt sfat sau parere de la altcineva bine venita . Pentru mine femeia este si ramane UN MISTER !

 

Perfect de acord cu cele de mai sus si inca ceva.Soldatelul ,taran,taran, da a fost smecher.S-a lamentat ca pleaca acolo,a aburit-o ca o iubeste,pe urma i-a scris ce indura el acolo, iar fetei i-a fost mila de el sa-i taie macaroana.A gresit cand nu a intrerupt comunicarea cu el,a gresit cand a fost curioasa sa vada cum a evoluat eroul, tu ai gresit ca nu ai discutat chestia asta serios cu ea ,in perioada cat conversau de la distanta, dar este posibil sa nu fi gresit pana la capat si sa nu minta.Era gata, gata si de aia se simte vinovata. Discuta cu ea de la premiza ca o crezi, nu ca minte.In orice caz ,sigur nu esti ,asa ca pentru un dubiu ,merita sa dai cu piciorul la o relatie pe care o pretuiesti? Mie la fel de grava imi pare treaba cu revelionul.Denota o anumita usurinta cu care privea atunci relatia voastra.Vezi ce parere are acum despre tot ce s-a intamplat cat si despre viitor.Daca vede sincer ce a gresit, iar tu vezi ce ai gresit tu [poate are si ea niste reprosuri pentru tine] ,atunci poti fi mai optimist.Nu se va mai repeta ceva asemanator.

 

Iti spun sincer , eu stiam k ea vorbea cu ala pe mess ca isi scria cu el , aveam incredere in ea cand zicea k sunt DOAR AMICI si k vb doar k amici . Aici am gresit trebuia sa ii interzic din start asa ceva ... ea sustine k nu s-a dus la tzara pt el k a fost coincidenta intalnirea lor , k a fost ceva pe moment si k nu se v-a mai repeta k regreta mult etc etc .....Si cu revelionul ai dreptate ca si eu am simtit la fel k vede rel noastra cu o anumita usurinta .... Sa dea D-zeu sa ai dreptate si sa nu se mai intample asa ceva ! Multumesc mult pentru incurajari si sfaturi !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ea cu toate astea sustine k nu a s-a inteles pe ea insasi de ce a facut ce a facut si sustine k nu ar mai face asa ceva . Logic k mi-e greu sa o cred dar e asa ciudat ... adik ok eu nu o inteleg dar nici ea sa nu se inteleaga pe ea insasi pt propriile fapte si reactii ?? Pentru mine femeia este si ramane UN MISTER !

E posibil sa nu se fi inteles, poate ca nici ea nu si-a dat seama de motiv... Nu intotdeauna poti sa iti explici logic anumite reactii, iar una din aceste reactii este instinctul animalic al atractiei.

Daca tu ai ajuns sa o intelegi in cazul de fata, iti este suficient. Iar in ceea ce priveste FEMEIA, in general... ai o viata intreaga inainte sa intelegi misterul ... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E posibil sa nu se fi inteles, poate ca nici ea nu si-a dat seama de motiv... Nu intotdeauna poti sa iti explici logic anumite reactii, iar una din aceste reactii este instinctul animalic al atractiei.

Daca tu ai ajuns sa o intelegi in cazul de fata, iti este suficient. Iar in ceea ce priveste FEMEIA, in general... ai o viata intreaga inainte sa intelegi misterul ... :o:

 

Ai dreptate , instinct animalic .... ok dar cred k iti dai seama ce greu voi mai capata eu incredere in ea stiind k are instincte din astea .... si CULMEA .... nu cu barbati k lumea ci cu UN TERMINAT .... cred k dak ai vedea cum arata retardul ala te-ai speria . Ea sustine k nu o sa mai aiba niciodata nimic cu el dar am indoielile mele care ma conduc spre paranoia .... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×