Sari la conținut
Forum Roportal
liviu85

M-a inselat iubita

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare tuturor . Ma confrunt cu o situatie mai nasoala , si am considerat oportuna ocazia de a va cere un sfat . Sunt cu o fata de 3 ani jumate , eu am 24 de ani , ea are 20 . Dragostea noastra a fost si este cu nabadai ... ne-am mai despartit pe perioade scurte de-a lungul timpului din cauza k ne certam dar pentru k ne iubeam ne-am impacat . Greselile ei si ale mele erau unele copilaresti nimic important pana asta vara cand ea m-a inselat cu unu de la tara de la ea . Ea a stat cu individu asta inainte sa fie cu mine dar intre ei nu a fost nimic serios fiind relatie la distanta se vedeau f rar .... in fine nu s-a culcat cu el ... eu am fost primul pentru ea . La inceputul relatiei mele cu ea , ea mai tinea legatura cu el ca amici mai vorbeau la tel , pe mine ma deranja enorm lucrul asta si cu greu am reusit sa o dezvatz de obiceiul asta ... a renuntat sa mai tina legatura cu el cand a inceput sa ma iubeasca si dupa aia totul a fost ok . Nu m-a inselat , nu m-a mintit ... certurile noastre fiind clar unele copilaresti . Asta iarna am avut o perioada in care am fost despartiti din cauza unei certe ( vroia sa isi faca revelionul cu prietenele la munte intre fete si eu m-am suparat pt k vroia sa ma lase balta si consider k astfel de ocazii se petrec in cuplu in primul rand , nu unu colo si altu dincolo ) . La inceputul lunii noiembrie ne-am desp . In decembrie s-a dus la tara , s-a intalnit accidental cu individul ala ... nu se mai vazusera de mult timp si ala i-a cerut id-ul de mess . El urma sa plece in Afganistan in razboi , si la scurt timp a plecat . Ei au vb la tara ca amici si au continuat sa vb pe mess ca amici . De fiecare data cand am fost desp nu a mai avut pe altul , a stat singura . Pe 14 februarie m-am pomenit cu ea la usa ... mi-a facut cea mai frumoasa surpriza si automat ne-am impacat pentru ca ne iubeam si simteam ca si ea ma iubeste cu adevarat . Au urmat clipe frumoase am fost impreuna la munte , a urmat ziua ei care si-a facut-o tot la munte ne intelegeam bine .... mai bine ca inainte . Ea mi-a spus clar ca vb cu ala pe mess , ca amici . Mi-a spus ca e in razboi in Afganistan . Am vazut k intradevar vorbeau ca amici nu era nimic suspect si am considerat sa ii ofer increderea si sa nu ii impun sa nu aiba amici , mai ales ca se jura k ma iubeste , k nu ma inseala k totul e ok . A venit vara , eu aveam un examen f important de dat . Ea imi povestea mereu ca vb cu ala pe mess si ca ii povesteste ce urat e in razboi , k i-au murit cativa prieteni acolo etc etc . Totodata mi-a povestit k el v-a veni din razboi la sfarsitul lunii iunie , exact cand eram eu in examen. Era 28 iunie parca .... cand mi-a zis k pleaca la tzara deci exact cand venea ala . Am simtit k ceva era in neregula si i-am zis sa nu plece . Nu m-a ascultat si a plecat ... s-a dus la tzara . Eram f sup pe ea pt k banuiam ceva . Cat a fost la tzara un semn de viatza nu a dat , cand am sunat-o duminica ea era in bucuresti dar ma aburea k e inca la tzara . Nu avea curajul sa dea ochii cu mine stiind ce a facut ( ma inselase cu ala ) . I-am zis clar la telefon ... daca nu ai facut nimic cu ala te rog sa vii acum in Bucuresti ! Se balbaia si imi tot zicea k tb sa vb ceva despre rel noastra . M-am prins , era clar . M-am enervat si i-am inchis tel in nas. Timp de 1 sapt nu a dat nici un semn de viata . Apoi m-a cautat mi-a trimis un mail si mi-a spus ce facuse defapt .... ea sustine clar k nu s-a culcat cu el ci doar s-au pupat si cand a vazut k lucrurile scapa de sub control s-a oprit . Imi zicea sa o iert , dar totodata imi zicea k din moment ce a facut asta e clar ca ceea ce simte pt mine nu este iubire . Desi banuiam ca asta a facut , cand am primit mail-ul am avut un mare soc . Era evident k toata rel a fost in zadar si m-am simtit extrem de TRADAT si ranit ..... derutat si .... simteam repulsie fata de ea ! A trecut o luna si mi-am gasit pe altcineva , cu care am stat la varajala pentru k eu inca o iubeam pe ea , deci nu a durat . A fost mai mult ca o aventura . Ea in timpul asta s-a tot dus la mare , la tzara ... dar din ce am auzit nu avea pe nimeni era singura . Cu ala nu era dar nici cu altul . Ce a facut ea atunci a fost ceva pe moment .Eu clar nu mai aveam de gand sa o iert sau sa ma intorc la ea pt k m-a tradat ! Si oricum am ceva dubii chiar dak ea sustine k nu s-a culcat cu el eu nush ce sa cred !! Acum o saptamana m-am pomenit cu sms de la ea in care zicea k ma iubeste si acum ca nu stie ce i-am facut de inca ma iubeste si ca se bucura pt mine k mi-am gasit pe altcineva ( vazuse poze cu mine si cu una pe hi5 si credea k aia e prietena mea dar era doar una cu care vroiam eu sa ma combin ) . I-am raspuns la sms si i-am zis k nu o pot intelege pt ce a facut . A 2-a zi m-a cautat iar si am vb , sustinea k nu s-a culcat cu ala k a fost ceva pe moment k parca era drogata in seara aia si k nu stie cum a putut sa faca ce a facut ca regreta ca a fost proasta k m-a pierdut . Sincer mi se pare EXTREM de ciudat si nu o pot intelege oricat as vrea , dar cu toate astea .... ne-am vazut la o cafea , si ne-am impacat . O iubesc enorm si simt k nu pot sta fara ea . Ce nu inteleg eu e de ce mi-a facut asta daca ma iubeste ?? O sa mai faca oare vreodata asa ceva ?? Eu nu mai pot avea incredere in ea , mi-e extrem de greu ce ma sfatuiti sa fac ? Oare am gresit ca m-am impacat cu ea ? Nu pot sta fara ea ... dar e asa de greu sa uit ce a facut .... astept sfaturi de la voi . Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea :o::P :o:

 

P.S : Am uitat sa zic .... ea sustine k nu o sa mai faca niciodata asa ceva nu o sa mai insele , k ma iubeste , k regreta ce a facut , k a fost ceva doar pe moment si pretinde sa am incredere in ea , lucru care mie mi se pare destul de greu . :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti un adevarat domn daca ai reusit sa o ierti si un lord daca te-ai impacat cu ea. Dar nu te merita si nimic nu va mai fi la fel. Chiar daca inima a iartat-o, ratiunea te atentioneaza ca gresesti si daca nu le aduci la un numitor comun, vei face scurt circuit. Ia o pauza si detasat apoi, incearca sa ei o decizie la rece. Ea va continua sa te insele. Si daca nu o va face o vei banui tot timpul, devenind o obsesie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O sa mai faca oare vreodata asa ceva ??

 

DA!!!! de foarte multe ori .... la 20 de ani ar trebui sa se comporte altfel, insa ea testeaza neuronii tai pana unde se pot intinde ... nu pierde mult somn din cauza ei, nu merita!!!! Dar ea n-are de invatat nimic, nu examene sau ceva s-o lege de o masa de studiu???? Fii mai leger cu sentimentele si nu le spune ca le doresti sau le iubesti, o sa suferi mai putin.

Nu investi prea mult in dragoste la varsta asta, experimenteaza si observa comportamentul femeior, este o stiinta aparte!

Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O iubesc enorm si simt k nu pot sta fara ea . Ce nu inteleg eu e de ce mi-a facut asta daca ma iubeste ?? O sa mai faca oare vreodata asa ceva ?? Eu nu mai pot avea incredere in ea , mi-e extrem de greu ce ma sfatuiti sa fac ? Oare am gresit ca m-am impacat cu ea ? Nu pot sta fara ea ... dar e asa de greu sa uit ce a facut .... astept sfaturi de la voi .

 

Ce te sfatuim noi sa faci? Ce conteaza ce te sfatuiesc cei din jur? Nu avem cum sa stim toate datele problemei. Ce simti pentru un om poate fi exprimat oarecum dar expresia trairilor n-are nici o sansa sa exprime cu adevarat natura lor.

 

Uite, eu te sfatuiesc sa te gandesti bine la ce vrei tu de la viata, la ce vrei tu de la o partenera de viata.

Seligman si Peterson (doi psihologi), in carte lor Character Strengths and Virtues, spun ca "iubirea este caracterizata de ajutor, comfort si acceptare." O ajuti in provocarile vietii ei? Te ajuta? Ii creezi un comfort psihologic de calitate? Te simti comfortabil in preajma ei? O accepti asa cum este? Sunt defectele ei usor de ignorat? Ea te accepta asa cum esti? Sau altfel spus, voi doi ca si cuplu, evoluati impreuna spre o versiune mai buna a cuplului? Nimic nu sta pe loc, daca nu evoluati in directia cea buna, involuati!

 

Gandeste-te bine bine la urmatoarea intrebare: Ce te tine langa ea?

Este cumva mai mult atractie sexuala? Ce te tine langa ea?

Daca nu ai un raspuns CLAR la aceasta intrebare... intreaba-te... de ce nu ai un raspuns clar la aceasta intrebare.

Aaa... si nu incerca sa trisezi cu raspunsuri irelevante de genul "O iubesc!"... un astfel de raspuns este echivalent cu "Nu vreau sa raspund la aceasta intrebare!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu investi prea mult in dragoste la varsta asta, experimenteaza si observa comportamentul femeior, este o stiinta aparte!

Succes!

Si in ce consta "investitia" la alta varsta ?!

Aaa... si nu incerca sa trisezi cu raspunsuri irelevante de genul "O iubesc!"... un astfel de raspuns este echivalent cu "Nu vreau sa raspund la aceasta intrebare!"

Mai bine nu intram pe forum. :spiteful: De cand a ajuns "o/il iubesc" irelevant ? ce-aveti fratilor, iti trebuie doctorat in psihologie pe la vreo 40 ani, ca sa fii sigur ca iubesti pe cineva ?

 

Liviu85, fii si tu putin altruist, cineva trebuie sa-i sustina moral si pe oamenii aceia care isi pun viata in pericol pentru patrie.

Editat de Pr1un0

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai bine nu intram pe forum. :spiteful: De cand a ajuns "o/il iubesc" irelevant ? ce-aveti fratilor, iti trebuie doctorat in psihologie pe la vreo 40 ani, ca sa fii sigur ca iubesti pe cineva ?

 

Tot ce am vrut sa spun este ca daca este o dragoste oarba... e posibil sa te lovesti destul de urat de diverse praguri...

Iubirea nu este oarba.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce te sfatuim noi sa faci? Ce conteaza ce te sfatuiesc cei din jur? Nu avem cum sa stim toate datele problemei. Ce simti pentru un om poate fi exprimat oarecum dar expresia trairilor n-are nici o sansa sa exprime cu adevarat natura lor.

 

Uite, eu te sfatuiesc sa te gandesti bine la ce vrei tu de la viata, la ce vrei tu de la o partenera de viata.

Seligman si Peterson (doi psihologi), in carte lor Character Strengths and Virtues, spun ca "iubirea este caracterizata de ajutor, comfort si acceptare." O ajuti in provocarile vietii ei? Te ajuta? Ii creezi un comfort psihologic de calitate? Te simti comfortabil in preajma ei? O accepti asa cum este? Sunt defectele ei usor de ignorat? Ea te accepta asa cum esti? Sau altfel spus, voi doi ca si cuplu, evoluati impreuna spre o versiune mai buna a cuplului? Nimic nu sta pe loc, daca nu evoluati in directia cea buna, involuati!

 

Gandeste-te bine bine la urmatoarea intrebare: Ce te tine langa ea?

Este cumva mai mult atractie sexuala? Ce te tine langa ea?

Daca nu ai un raspuns CLAR la aceasta intrebare... intreaba-te... de ce nu ai un raspuns clar la aceasta intrebare.

Aaa... si nu incerca sa trisezi cu raspunsuri irelevante de genul "O iubesc!"... un astfel de raspuns este echivalent cu "Nu vreau sa raspund la aceasta intrebare!"

 

Trebuie sa recunosc k sunt mai multe lucruri care ma tin langa ea , dar in primul rand e faptul k o iubesc . Simt k am copilarit impreuna ( cand ne-am cunoscut eram doar niste copii ... eu aveam 20 de ani ea mergea pe 17 ) pentru k sunt cu ea de 3 ani jumate si am trecut prin multe impreuna , recunosc k sunt si obisnuit cu ea dar asta nu are mare importanta , atractie sexuala este .... si inca una FOARTE mare din partea ambilor .... si ea ma atrage pe mine si eu pe ea.

Pana sa faca prostia care a facut-o si anume sa ma insele toate greselile care i le gasisem i le consideram minore si treceam repede cu vederea ... si ea facea la fel . O accept asa cum este cu bune si cu rele dar NU AS ACCEPTA SA MA MAI INSELE VREODATA . Din cate am observat si ea ma accepta cum sunt cu bune si cu rele , dar chestia e k eu nu am inselat-o niciodata si nici nu as face asta .

Simt k noi 2 ca cuplu am putea evolua f bine dak ea s-ar tine de cuvant si nu m-ar mai insela .

Editat de liviu85

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tot ce am vrut sa spun este ca daca este o dragoste oarba... e posibil sa te lovesti destul de urat de diverse praguri...

Iubirea nu este oarba.

Ce arati tu este diferenta dintre iubirea sustinuta de budism (care asociaza atasamentul afectiv cu slabiciunea spiritului) si cea pe care o practim noi in general, europenii crestini (devotament, sacrificiu pentru persoana iubita). ce legatura are cu Liviu85 ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti un adevarat domn daca ai reusit sa o ierti si un lord daca te-ai impacat cu ea. Dar nu te merita si nimic nu va mai fi la fel. Chiar daca inima a iartat-o, ratiunea te atentioneaza ca gresesti si daca nu le aduci la un numitor comun, vei face scurt circuit. Ia o pauza si detasat apoi, incearca sa ei o decizie la rece. Ea va continua sa te insele. Si daca nu o va face o vei banui tot timpul, devenind o obsesie.

 

Uite ... exact de chestia asta mi-e mie TEAMA ! ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

de-acum incolo vei trai cu indoiala asta in suflet tot timpul cat vei fi cu ea. cu indoiala si cu teama ca ar putea sa te mai insele. daca esti masochist go for it.

cine inseala o data, o va face cu siguranta din nou mai devreme sau mai tarziu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×