Sari la conținut
Forum Roportal
Andrei2005

anticonceptionale - intrebare

Postări Recomandate

Salut,

 

Poate ca o sa vi se para stupid, dar mai vreau si alte pareri. Prietena mea ia Diane 35, de 9 luni de zile, regulat, nu a uitat sa le ia niciodata. Astazi este a 18 zi cand trebuie sa ia luna asta. In afara de aceasta metoda de contraceptie noi mai folosim si prezervativul pentru a fi absolut siguri. In seara asta s-a intamplat sa se sparga prezervativul . Sunt 90% convins ca nu am terminat in ea dar imi e frica sa nu se fi scurs ceva. Dupa aceasta a fost la baie si s-a spalat bine. Alte pastile nu a luat care ar putea interactiona cu anticonceptionalele. Singura problema ar putea fi ca a incurcat ieri seara pastila de vineri cu cea de luni (ultima), dar de luat a luat-o.

 

Credeti ca ar putea fi vreo problema?? Ce recomandati?? Pastila de urgenta isi are rostul aici?? Ar putea interfera neplacut cu efectul diane-lor?? Suntem prea paranoia?? Voi ce ati face??

 

Mersi mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

esti putin paranoia..nu pune raul in fata chiar asa...important e sa le ia mereu...chiar daca intro zi a luat-o la cateva ore diferenta...nu tr sa depaseasca 12 ore...si eu iau diane pt un tratament si nu folosesc si prezervativul si nu reactionez asa...nu fiti asa speriati....o sa vedeti ca e totul ok :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut,

 

Sunt 90% convins ca nu am terminat in ea dar imi e frica sa nu se fi scurs ceva.

Credeti ca ar putea fi vreo problema?? Ce recomandati?? Pastila de urgenta isi are rostul aici?? Ar putea interfera neplacut cu efectul diane-lor?? Suntem prea paranoia?? Voi ce ati face??

nu ai motive de ingrijorare. Ca sunteti paranoia e clar ! ia pastile dar folositi si prezervativ. Ca sa fie mai sigur de ce nu pui 2 unul peste altul, in caz ca se rupe unul ramane cel de siguranta si ar trebui sa-si puna si ea o diafragma, nu?

Oare de ce nu ati recurs la o metoda mai simpla si mai sigura si mai placuta care este steriletul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se recomanda folosirea a doua metode contraceptive simultan, asa ca paranoia nu e. Steriletul are si el ceva dezavantaje si contraindicatii.

Daca v-ati speriat atat, va puteti astepta sa intarzie ciclul, psihogen, pentru ca sperietura sa fie completa :D

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, in primul rand ar trebuii sa stii ca Diane 35 NU este un anticonceptional !!!

 

El este un anti-androgenic, mai pe intelesul tau "un medicament impotriva hormonilor sexuali masculini" (androgeni).

 

Diane 35 se recomanda in anumite BOLI in care sint implicati hormonii sexuali masculini cum ar fi: hirsutism (adica femeile care au mult par, la fel ca barbatii, pe fata - de ex au barba si mustata ca barbatii, sau mult par pe piept sau pe burta ca barbatii - datorat unei secretii prea mari, anormale de testosteron la femeie), este recomandat in anumite cazuri de acnee (in care se presupune ca este implicat testosteronul care este un hormon tipic masculin, care la femei ar trebuii sa fie secretat in cantitati f mici) sau este indicat in ovarul polichistic, etc

 

Diane are ca "efect secundar" faptul ca are proprietati anticonceptionale, dar NU este recomandat ca anticonceptional pentru ca efectele sale secundare sint foarte mari: risc de tromboembolism (adica cheaguri care astupa vasele si din care se poate murii), anumite forme de cancer la femeie, etc

 

Din acest motiv, Diane 35 este recomandat de medici NUMAI la persoanele care sufera de anumite BOLI si care chiar AU nevoie de acest tratament anti-androgenic.

 

NU trebuie luat fara recomandarea medicului pe post de anticonceptional pentru ca riscurile sint prea mari!

 

Este adevarat ca multe femei au o problema, o anumita sensibilitate psihica si anumite complexe ca sint "prea paroase" si din acest motiv insista asupra medicilor sa le dea astfel de medicamente, dar trebuie sa intelegi si tu si prietena ta si restul femeilor, ca orice femeie are o anumita cantitate de par pe buze (un fel de "mustata feminina"), iar acest lucru este perfect normal si NU ar trebuii ca femeile sa ia Diane pt aceasta problema ci sa-si epileze "mustata". Diane se ia doar atunci cand "mustata" sau "barba" seamana cu cea a unui barbat, adica atunci cand exista un hirsutism autentic. Si numai medicul poate decide daca este vorba de hirsutism adevarat.

 

Un alt lucru pe care ar trebuii sa il stii este ca parul de pe picioarele femeii NU este dependent de hormoni ci este o trasatura genetica, astfel incat parul de pe picioare NU scade cu antiandrogenice (adica degeaba ar lua o femeie Diane pt parul de pe picioare ca NU ajuta). Singurul lucru care ajuta este doar depilatul.

 

Deci, sfatul meu este sa mergi la ginecolog cu prietena ta si sa ii recomande medicul ce anticonceptional sa ia, pentru ca exista anticonceptionale care au MULT mai PUTINE riscuri si efecte adverse decit Diane 35.

 

Apoi, legat de ce zicea Gabriel - de folosirea steriletului, este bine de stiut ca steriletul se recomanda doar la femeile care AU AVUT DEJA COPII. Nu la cele care inca nu au facut copii.

Editat de mado

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×