Sari la conținut
Forum Roportal
jarrel2

Intrebare legata de impozit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu stiu de unde ai cules toate informatiile , dar pot sa-ti spun ca alineatul g din articol este incomplet.

nu stau sa extrag esentialul pentru ca este mult

 

intra aici si citeste.

vezi la declaratii si la venituri.

 

http://www.dsclex.ro/taxeimpozite/detalii.htm

Dsclex face legile? Eu nu vad acolo nicio lege, nicio ordonanta din care face referire :spiteful:

 

Daca n-ai crezare ia de colea codul fiscal de pe mfinante, mai mult de-atat...

 

http://discutii.mfinante.ro/static/10/Anaf...m#_Toc150851602

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inainte de a fi atat de ironic poate era mai bine sa vii si cu o baza legala New Task

 

Conform codului fiscal art 42

Art. 42: Venituri neimpozabile

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o observatie - la notar sunt taxe separate si pt cumparator, si pt vanzator

 

chiar daca intelegerea intre ei este sa plateasca doar unul pentru tot, chitantele notariale se elibereaza pt fiecare separat

 

nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oac Oac..

 

Hai sa o luam babeste..

 

Bunurile corpoprale sunt bunurile ce pot fi percepute prin simturile omului ( cf. definitiei )

Bunurile imobile prin natura lor sunt bunurile care nu pot fi deplasate, si anume terenurile si constructiile; prin obiectul la care se aplica. Sunt considerate bunuri imobile dezmembramintele dreptului de proprietate constituite asupra unui bun imobil ..

si acum vine partea interesanta..

 

Bunuri incorporale Acele bunuri care au o infatisare abstracta, care nu cade sub simturile noastre. Spre exemplu drepturile. Opus - Bunuri corporale

 

Bunuri mobile Prin natura lor. Acestea sunt cele care se pot transporta prin forta proprie sau prin forta exterioara dintr-un loc intr-altul; prin determinarea legii. Acestea sunt bunurile considerate mobile prin obiectul la care se aplica.

 

 

mergem mai departe....

 

orice contract incheiat intre o societate comerciala si o persoana fizica neautorizata se prezinta sub forma de contract de prestari servicii remunerate.

 

Persoana in cauza "vinde" bunul incorporabil societatii , pentru care obtine un venit in baza contractului efectuat.

Repet--Acel contract este inregistrat in contabilitatea societatii si tine loc de factura pentru respectivul bun.

Repet--Acel contract este declarat la Administratia Financiara prin bilantul contabil .

 

deci,,,intr-o parte ( societatea ) are justificare la administratie pentru suma platita si in celalata parte --persoana fizica a incasat bani in urma vanzarii bunului incorporabil care nu au fost declarati.

 

deci..la administratia finaciara exista un document in care un vanzator ( persoana fizica neautorizata ) a incasat bani si nu au fost declarati si un cumparator cara si-a justificat cumpararea .

 

eu am firma --

banii cara intra in firma nu sunt ai mei si nu am cum sa-i scot din contabilitate fara sa pun in locul lor un act legal justificativ.--factura, bon fiscal, contract de comodat cu valoare, etc..

banii din firma ies , ori sub forma de salarii ( pentru care se platesc taxe ). ori sub forma de dividente ( se plateste impozit pentru ele ) ori sub forma de sponsorizari , ori sub forma de donatii ( astea din urma --donatiile --se fac prin notariat )

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Newtask, persoana fizica plateste taxele la notar si nu mai este implicata administratia financiara.

 

Ca in cazul in care vinzi o casa - platesti la notar ce e de platit in calitate de vanzator, si nu-ti mai iau si finantele 16%

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o observatie - la notar sunt taxe separate si pt cumparator, si pt vanzator

 

chiar daca intelegerea intre ei este sa plateasca doar unul pentru tot, chitantele notariale se elibereaza pt fiecare separat

 

nu?

chitante notariale nu tin loc de facturi si nu justifica ceheltuiala..

actele notariale nu fac decat sa faca tranzactia sa aiba temei legal.

restul se realizaeza prin administratia financiara.

notarul nu este nici banca nici bursa.

 

iti dai seama cati bani s-ar spala in felul asta?

hop top la notar si o hartiuta justifica milioanele..

dar asta este alta mancare de peste..

 

 

 

Newtask, persoana fizica plateste taxele la notar si nu mai este implicata administratia financiara.

 

Ca in cazul in care vinzi o casa - platesti la notar ce e de platit in calitate de vanzator, si nu-ti mai iau si finantele 16%

...si aici este vorba despre o tranzactie intre O SOCIETATE COMERCIALA si O PERSOANA FIZICA CARE NU POATE EMITE FACTURA SAU BON FISCAL...

 

 

despre vanzari-cumparari casa si terenuri nu pot sa spun mare lucru..

nu cunosc.

stiu doar ca se plateste TVA pentru suma respectiva--tva care este platit de cuparator ( asa se fac conventiile )

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iti dai seama cati bani s-ar spala in felul asta?

hop top la notar si o hartiuta justifica milioanele..

eu stiu ca se platesc taxe notariale proportional cu suma care face obiectul acelui contract. si notariatul le vireaza mai departe catre stat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se face un contract intre vanzator si cumparator unde este specificata suma cu care se vinde .

Cumparatorul plateste taxele notariale iar vanzatorul ( in cazul de fata , persoana fizica ) plateste direct la notar parca 3 % impozit pe venit din total valoare si nu mai este necesar sa mearga la financiar.

Asa a fost in cazul unei case cumparata de o societate comerciala de la o persoana fizica .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu stiu ca se platesc taxe notariale proportional cu suma care face obiectul acelui contract. si notariatul le vireaza mai departe catre stat.

nu pot sa ma pronunt..

nu am facut astfel de tranzactii..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am firma --

banii cara intra in firma nu sunt ai mei si nu am cum sa-i scot din contabilitate fara sa pun in locul lor un act legal justificativ.--factura, bon fiscal, contract de comodat cu valoare, etc..

banii din firma ies , ori sub forma de salarii ( pentru care se platesc taxe ). ori sub forma de dividente ( se plateste impozit pentru ele ) ori sub forma de sponsorizari , ori sub forma de donatii ( astea din urma --donatiile --se fac prin notariat )

Cred ca ti-e cam jena sa recunosti ca ne-ai catalogat gresit ? :spiteful:

 

 

 

Banii pot iesi din firma pe baza borderoului de achizitie, aici ce ne facem? ca marfurile nu sunt nici bunuri corporale si nici necorporale.

Faceai referire la bilant, nu uita ca micul producator de legume si fructe nu plateste impozit pe ce obtine si pe ce vinde, nici nu declara altundeva vanzarile, asadar se incarca gestiunea ta cu marfa (automat apare reflectata valoarea marfii si in bilant) fara sa aiba corespondent in partea cealalta, la furnizor.

 

Aprob ce a zis Azalee, aceiasi situatie am intalnit-o cand o persoana fizica a vandut unei firme de exploatarea lemnului un teren impadurit. Tranzactia s-a facut doar prin notar iar receptia in baza contractului autentificat, cu specificatia pe contract ca plata s-a facut in momentul semnarii contractului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×