Sari la conținut
Forum Roportal
jarrel2

Intrebare legata de impozit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

vreau sa vand un site web unei firme. Reprezentantul firmei respective doreste ca acest lucru sa se realizeze pe baza unui contract. As dori sa stiu daca va trebui sa platesc impozit pe suma respectiva avand in vedere ca tranzactia va fi inregistrata in contabilitatea cumparatorului. Mi s-a spus ca nu trebuie sa platesc impozit (de catre cumparator) dar as vrea sa aflu mai multe pareri. Eu sunt persoana fizica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Eu stiu ca pentru orice fel de operatiune de vanzare-cumparare, cumparatorii platesc la notar onorariul notarial care se calculeaza in functie de suma declarata de parti notarului...deci tu nu ar trebui sa platesti nimic :spiteful: Uite ca nu prea stiu exact nici eu :(...poate iti raspunde un jurist, dar in mare asa ar trebui sa fie :-

 

Daca vindeai orice altceva si nu un site web stiam mai multe :o:

 

NU platesti nimic...doar cumparatorul plateste :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

impozitul se plăteşte pe PROFIT, nu pe tranzacţie.

 

dacă ulterior ai cheltuieli egale cu valorea tranzacţiei, rezultă profit zero, rezultă impozit zero (spus simplist)

Editat de Diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt persoana fizica.

Cumparatorul ar trebui sa solicite prin notar efectuarea unui contract de vanzare-cumparare pentru a-si putea inregistra in contabilitate achizitia si plata. Cine suporta taxele notariale ramane sa discuti cu cumparatorul.

Nu platesti niciun fel de impozit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ati debitat numai tampenii pana acum.. :spiteful:

 

sa o luam step by step.

 

orice sursa de venit este impozabila.

tu vinzi ca persoana fizica un "produs" ( site web ) unei societati comerciale.

acea societate , pentru a putea justifica suma platita, vrea un contract intre tine si ei deoarece tu nu poti emite factura sau bon fiscal.

societatea se inregistreaza in contabilitate cu acel contract care justifica suma respectiva.

acel contract se depune la administratia financiara odata cu celelalte acte si facturi ale societatii respective..

exista 2 variante acum.

 

ori nu platesti impozit pe suma respectiva si in cazul asta exista un risc de a fi verificat de catre cei de la administratia financiara.

ori declari, in baza contractului, suma incasata la administartie si se va face calculul impozitarii.

 

nota bene.

 

in cazul in care , tu ca persoana fizica , platesti anumite impozite la administratia financiara ( impozit pe masina, casa, terenuri etc. ) la urmatoarea notificare de plata a acestor impozite, se poate sa-ti vina si calculul pe suma respectiva ..( asta doar in cazul in care cei de la administratia financiara au luat in calcul contractul respectiv si au vazut ca ai incasat banii fara sa-i declari )..

 

nu este nevoie de notari sau de alte chestii de genul asta..

daca vrei sa platesti impozitul te duci cu contractul la administratie si il vor inregistra si-ti vor trmite pe noua fisa de impozitare si impozitul pe suma)

daca nu vrei sa platesti--ramai agatat la ei cu sume restante.

 

DACA NU FACI CONTRACT SI VINZI NU MAI PLATESTI NIMIC PENTRU CA NU DECLARI NIMIC.

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NewTask,

 

Dat fiind ca nu cred ca esti contabil, agresivitatea postului tau m-a nedumerit.

Iarta-ne daca nu suntem toti asa destepti precum ar trebui sa fim... :spiteful:

 

Am doar o intrebare la tine:

Daca eu imi vand maine frigiderul, trebuie sa merg la fisc si sa declar tranzactia in vederea impozitarii?

 

Merci.

 

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NewTask,

 

Dat fiind ca nu cred ca esti contabil, agresivitatea postului tau m-a nedumerit.

Iarta-ne daca nu suntem toti asa destepti precum ar trebui sa fim... :spiteful:

 

Am doar o intrebare la tine:

Daca eu imi vand maine frigiderul, trebuie sa merg la fisc si sa declar tranzactia in vederea impozitarii?

 

Merci.

 

Dan

 

dupa noile reglementari ---orice venit se impoziteaza--

 

 

daca ai un pamant si il vinzi --in mod normal ar trebui sa platesti impozit pe suma incasata.

nu este corect--dar asta este Romania

si daca ai fi Societate Comericiala---DA

 

intrebare--

tu ai citit toate postarile ?

 

EL vanzator=persoana fizica

EI cumparatori= societate comerciala

 

EL-- nu poate emite factura sau bon fiscal pe suma incasata

EI -- trebuie sa justifice banii scosi din contabilitate pentru cumparare.

( deci --EI vor un contract prin care justifica banii in contabilitate , care contract, ajunge la administratia financiara ca justificare a banilor--hai sa-i spunem ca tine loc de factura sau bon fiscal )

 

ai inteles ?

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a fi atat de ironic poate era mai bine sa vii si cu o baza legala New Task

 

Conform codului fiscal art 42

Art. 42: Venituri neimpozabile

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inainte de a fi atat de ironic poate era mai bine sa vii si cu o baza legala New Task

nu stiu de unde ai cules toate informatiile , dar pot sa-ti spun ca alineatul g din articol este incomplet.

nu stau sa extrag esentialul pentru ca este mult

 

intra aici si citeste.

vezi la declaratii si la venituri.

 

http://www.dsclex.ro/taxeimpozite/detalii.htm

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×