Sari la conținut
Forum Roportal
lllucci

Pictori neobisnuiti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am si eu o nelamurire!de ce se platesc atatia bani pe tablourile unor pictori mai...ciudati?d exemplu Picaso,Matiz,Dali etcNu le contest valoarea si nu am nici un pic de cultura in acest sene.Insa si eu...ca tot omul!nu pot sa inteleg de ce se omoara lumea pe niste tablouri din care fiecare intelege ce vrea...cine stie sa explice?sa ma lumineze?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu o nelamurire!de ce se platesc atatia bani pe tablourile unor pictori mai...ciudati?d exemplu Picaso,Matiz,Dali etcNu le contest valoarea si nu am nici un pic de cultura in acest sene.Insa si eu...ca tot omul!nu pot sa inteleg de ce se omoara lumea pe niste tablouri din care fiecare intelege ce vrea...cine stie sa explice?sa ma lumineze?

Pai vezi!!?

Daia nu intelegi tu asta,..

pentru ca ai descoperit ca Matiz este un pictor a carui valoare nu o poti contesta..:doh:

..se invarte undeva in jurul a 2500 euro second hand.

 

..si vezi!!!?

chiar tu ai spus--"Fiecare intelege ce vrea"

 

btw..

Henri Matisse

Pablo Picasso

Salvador Dalli

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Off: sa ma lumineze si pe mine cineva sa inteleg de ce ai creat acelasi topic de doua ori!? :flowers:

din greseala!acum am vazut si eu.nu se poate sterge unul?

 

Pai vezi!!?

Daia nu intelegi tu asta,..

pentru ca ai descoperit ca Matiz este un pictor a carui valoare nu o poti contesta..:doh:

..se invarte undeva in jurul a 2500 euro second hand.

 

..si vezi!!!?

chiar tu ai spus--"Fiecare intelege ce vrea"

 

btw..

Henri Matisse

Pablo Picasso

Salvador Dalli

 

 

nu am descoperit eu nimic.doar din ce spun altii.scuze pentru erori,dar mi-am recunoscut incultura in aceasta privinta.ideea e ca ma uitam zilele trecute pe un pliant cu imagini ale tablourilor lui Matisse si Picasso si asa s-a nascut intrebarea mea.recunosc,sunt nestiutoare.ajutor!cineva sa imi explice si mie.in ce consta valoare unor pictori de genul asta?in copierea exacta a realitatii in nici un caz...atunci?chiar e o intrebare serioasa.stie cineva sa imi explice?multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai vezi!!?

Daia nu intelegi tu asta,..

pentru ca ai descoperit ca Matiz este un pictor a carui valoare nu o poti contesta..:flowers:

..se invarte undeva in jurul a 2500 euro second hand.

 

..si vezi!!!?

chiar tu ai spus--"Fiecare intelege ce vrea"

 

btw..

Henri Matisse

Pablo Picasso

Salvador Dalli

A, pe Dali asta il stiu si eu. :doh:

Are parcare in centru, si e plin de bani.

Dar nu stiam ca si picteaza. :doh:

 

Chiar, ce a pictat ?!

Grafiti sau cu creta pe asfalt ? :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
btw..

Henri Matisse

Pablo Picasso

Salvador Dalli

btw

Salvador Dali

 

Illuci, iti pui intrebari doar in privinta pictorilor,picturilor sau a lucrurilor scumpe in general, masini, bijuterii etc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din greseala!acum am vazut si eu.nu se poate sterge unul?

 

 

 

 

nu am descoperit eu nimic.doar din ce spun altii.scuze pentru erori,dar mi-am recunoscut incultura in aceasta privinta.ideea e ca ma uitam zilele trecute pe un pliant cu imagini ale tablourilor lui Matisse si Picasso si asa s-a nascut intrebarea mea.recunosc,sunt nestiutoare.ajutor!cineva sa imi explice si mie.in ce consta valoare unor pictori de genul asta?in copierea exacta a realitatii in nici un caz...atunci?chiar e o intrebare serioasa.stie cineva sa imi explice?multumesc anticipat!

 

pictura, sculptura, muzica, arta in general, nu sunt copierea realitatii (de fapt, ar fi si imposibil), nu sunt repetarea cat mai fidel a unui tipar prestabilit

 

ci expresia felului unic in care artistul interpreteaza, simte si reda realitatea pe care o vede

iar cei care simt si vad asemanator vor intelege si se vor infiora in fata lucrarilor lui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incerc sa dau un raspuns..

 

De-a lungul vremii trecute si de acum incolo, arta a fost, este si va fi o metoda de comunicare si de expresie.

Unii artizani se exprimau prin muzica, altii prin sculptura si cei mai multi prin pictura.

Odata cu trecerea timpului au existat perioade cand aceste arte au facut trecerea de la "vechi" la "nou".

Asta s-a intamplat odata cu evolutia tehnologica si miscarile revolutionare existente la acea vreme.

Aceste miscari si evolutii si-au pus amprenta asupra artei--in general.

Ca o reflectare a ceea ce s-a intamplat , aceasta arta --muzica, sculptura, pictura, scrisul--reflecta in fapt perioade istorice si nu in ultimul rand STARI SUFLETESTI

Si cum istoria este cartea de capatai a oricarui neam, rezulta ca aceste opere au valoare istorica.

Acesti artizani si-au pus amprenta asupra reflectarii istoriei la un moment dat a unui neam.

Istoria culturii acelui neam in acel moment.

Si ca sa intelegi si mai bine ce vreau sa spun, te rog spune-mi daca gasesti pe net vreun pictor, sculptor sau scriitor din Africa sau oricare alt continent de acelasi nivel si care a trait si a facut ceva in perioada anilor 1800..

( cea mai prolifica perioada si cu cele mai multe schimbari pe toate planurile )

 

Cumparand o opera de arta a unui artist celebru, cuperi o particica din istoria lui.

 

Nu vorbesc ca un cunoscator de arta.

Ci ca unul caruia ii place frumosul.

Si arta este Frumosul Suprem.

Prin arta comunicam.

Si comunicarea face parte din arta.

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×