Jump to content
Forum Roportal
-olivia-

Rontaieli sau ceva bun de week-end

Rate this topic

Recommended Posts

__p__.jpg

Fructul lunii Junie desi costa "o mana si un picior" inca in alimentari, ca in piata n-as avea curaj sa intreb cat sau ce vor pe 1 pound.  Insa ... avem nevoie sa incarcam corpul cu aceasta bunatate sezoniera pentru ca si asa nu ne saturam de ei.   Poza e din Ungaria unde se vinde cu 3000 de Forinti/kg = $10,54 ca si capsunii.   La noi capsunii se dau si sub 2 dolari/kg doar ciresii sint mai scumpi insa ciresii galbeni sint ultra imposibili de platit si n-au un pret redus decat putrezite.   Daca vreau sa ma satur de ciresi, am de mers in Canada sau undeva la nord, prefer Canada ca avem rude si prieteni dar nici acolo nu se poate pe moment, iar compoturile sint asa de vechi ca nu merita nici borcanul in care sint vandute!!!    

pistachios  

California trucker steals 42,000 pounds of pistachios, leads to discovery of possible nut-smuggling ring (yahoo.com)

Un mexican s-a pus pe furat fro 19051 kg de Fistic de la ferma unde a fost recoltat dar de data asta a fost prins.   S-au observat multe lipsuri dar a fost greu de urmarit si dovedit unde au ajuns sacii cu cele mai scumpe nuci.   Acum in puscarie nu va rontai nuci de lux dupa conserva de peste!!!   Goana dupa imbogatire nu s-a meritat ca a fost recuperat marfa si clientii vor rontai printre care ma numar si eu.

Stiuleti de porumb alb din localitatea Olathe,  Colorado o sa avem pana le terminam pe toate 10 stiuleti dar nu sint asa de mari ca unu matur ca este chiar ceea la inceput de maturizare si inca foarte dulce, prima oara a aparut in magazine azi ca altele sint deja furaje pentru capre, am luat dar nici gust nu aveau cum doream eu.    La cina le-am avut si langa steak.

• Upvote 1

Turiștilor nu le-a venit să creadă! Câți lei costă un covrig simplu în Mamaia

As rontai din astea cu unt si Salmon afumat+ inca ceva dar nu se gasesc aici.   Au fost brutari din Bosnia destui si toti au disparut ca ceata, ei aveau Perec = Covrig, Kifli = Corn ca si in maghiara, dar de ani de zile au plecat acasa inapoi.  Imi spuneau ca romanii cumpara dimineata devreme cu sutele, se vindea 5 la 2 dolari dar erau mari, iar la locul de munca le vindeau colegilor si erau incantati cu bunatatea.