Sari la conținut
Forum Roportal
-olivia-

Rontaieli sau ceva bun de week-end

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

foarte rapid: biscuiti sarati cu pasta de branza almette sau philadelphia si rosii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pită de casă cu untură şi cu ceapă roşie. cine vrea si cu castraveti murati ca avem. cine vrea si cu mustar. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pită de casă cu untură şi cu ceapă roşie. cine vrea si cu castraveti murati ca avem. cine vrea si cu mustar. :blink:

 

Mie-mi placea cu rosii si ardei gras cel mai mult .... chiar si cu castraveti proaspeti sau ridichi e excelent ....

 

 

Daca vine la mine cineva, vrea mancare, aperitivele trec pana sa termine de zis Ce mai faci ....!!!!!

Floricele de porumb inca n-am avut curaj sa pun pe masa ....

 

Chiftelutele fac fata mereu, cred!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Saleuri

 

Aluat de foitaj (de obicei sunt 2 foi la pachet oricum)

 

Se dezgheata aluatul (durreaza vreo 10 minute), se unge cu un ou batut (cam o jumatate de ou pe foaie), se presara deasupra branza rasa sau cascaval ras, si chimen sau oregano. Se baga in cuptorul incalzit, se fac foarte repede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
foarte rapid: biscuiti sarati cu pasta de branza almette sau philadelphia si rosii

si mie imi plac aperitivele astea

sunt biscuiti sarati rotunzi pe care se poate pune un cubulet de branza telemea, felie de rosie, de castravete, ceva sunca moale, se pot orna frumos si sunt gustoase

Editat de fulgdenea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca ma bag, poate nu-i chiar un topic tipic pentru barbati, dar, cum la bucatarie snackurile cad in responsabilitatea mea :stars: , propun si eu vreo doua "rontaieli" pe care le-am invatat de la prietenii nostri italieni. Preferata mea este focaccia cu masline (o ruda pe nedrept uitata a pizzei) sau cu rosmarin, care se poate rontai atat simpla, stropita cu ulei de masline cat si unsa cu pasta de masline ori frecata cu un catel de usturoi si presarata apoi cu pulpa de rosii maruntita. Uitati focaccia de restaurant, aia facuta in casa este divina! Alta rontaiala simpatica este ceccina - un fel de turta facuta din faina de naut, apa, un pic de ulei de masline si rosmarin uscat maruntit. Se pot manca atat calde cat si reci, taiate in felii sau bucatele mici.

Editat de Lynxulnegru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scuze ca ma bag, poate nu-i chiar un topic tipic pentru barbati, dar, cum la bucatarie snackurile cad in responsabilitatea mea :stars: , propun si eu vreo doua "rontaieli" pe care le-am invatat de la prietenii nostri italieni. Preferata mea este focaccia cu masline (o ruda pe nedrept uitata a pizzei) sau cu rosmarin, care se poate rontai atat simpla, stropita cu ulei de masline cat si unsa cu pasta de masline ori frecata cu un catel de usturoi si presarata apoi cu pulpa de rosii maruntita. Uitati focaccia de restaurant, aia facuta in casa este divina! Alta rontaiala simpatica este ceccina - un fel de turta facuta din faina de naut, apa, un pic de ulei de masline si rosmarin uscat maruntit. Se pot manca atat calde cat si reci, taiate in felii sau bucatele mici.

 

 

:stars: Bun, bun...

Da' poti sa postezi si reteta de Brownies, ca eu am uitat. :stars: Alea sunt snacksuri bune. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:stars: Bun, bun...

Da' poti sa postezi si reteta de Brownies, ca eu am uitat. :stars: Alea sunt snacksuri bune. :stars:

 

Pai eu postez doar ce stiu sa fac: focaccia si ceccina. Pentru brownies astept sa posteze reteta cine stie s-o faca. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Idee nu am cum se numeste . Am invatat sa fac asta aici in Portugalia si e foarte yami yami .. :cheer:

 

Ei spun paine prajita - cand de fapt e paine cu ou . Se foloseste paine mai teapana .

Painea cu ou se taie in forme - de obicei dreptunghiulare sau triunghi ( cativa cm - cam marimea unui deget in lungime )

 

Cat timp e inca calda se pun feliute de cascaval . Urmatorul strat e din mezeluri - feliute de sunca sau salam , ce doriti . Apoi se pun feliute de rosii , ardei , ori castraveti murati . Se da pe rozatoare ou fiert deasupra si se adauga dupa preferinta , mujdei de usturoi .

 

E ceva la care se poate folosi propria imaginatie si/sau improvizatie . E insa gustoasa si se prepara rapid .

 

Pofta Buna !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×