Sari la conținut
Forum Roportal
Ruxandra85

Intrerupere temporara Pegasys

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua tuturor.Mama mea are hepatita C cu fibroza 3 si urmeaza tratamentul cu pegasys si ribavirina de o luna jumatate. I-a scazut mult numarul leucocitelor(are 1.9, normal fiind peste 3.6) -neutrofilele- motiv pentru care astazi doctorul a stabilit sa intrerupa tratamentul cu pegasys pana cresc valorile si a prescris neupogen.Sunt foarte ingrijorata pentru ca nu stiu cat ne mult ar putea influenta aceasta intrerupere evolutia normala a tratamentului.Daca cineva a mai trecut printr-o astfel de situatie sau stie ce urmari poate avea va rog sa ma ajutati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Ruxandra. Tratamentul nu trebuie intrerupt, trebuie sa i se administreze neupogenul impreuna cu tratamentul, pana ii revin analizele la normal. Eventual, se micsoreaza doza. Se intrerupe Interferonul cand trombocitele sunt mai mici de 25.000 si se reduce daca: trombo<50.000; leucocitele<1500; creatinina>1,5.

Iar ribavirina se intrerupe daca hemoglobina<8 si pt.asta i se poate administra eritropoetina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc pentru raspuns. Problema este ca deja i-a intrerupt tratamentul pentru o saptamana in ideea ca nr. leucocitelor(neuzofilelor) este prea mic si exista risc de infectie. Sper sa creasca pana saptamana viitoare si sa continue tratamentul fara sa fie afectata de aceasta intrerupere...in plus cel care a intrerupt tratamentul temporar a fost profesorul Strainu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in plus cel care a intrerupt tratamentul temporar a fost profesorul Strainu.

in acest caz...plecaciuni. el este guru in acest domeniu....asa sa faceti cum a zis.

 

la fel si eu stiam ca nu se intrerupe tratamentul cu nici un chip...dar, repet, daca a zis Streinu Cercel asta....

 

sa ne tii la curent.

 

sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×