Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Guns N' Roses...O trupa a anilor 80 (formata in 85 daca nu am insel) cu un succes fabulos la inceputul anilor 90 cu acel world tour. Nu au fost geniali dar s-au bucurat de f multa popularite si si-au lasat amprenta in istoria hard rock-ului. Eu una ii apreciez f mult :roll:

Metallica... O trupa a inceputului anilor 80 care a contribuit la formarea thrash metal-ului, care isi continua activitatea pana in ziua de azi. Cine n-a auzit de Metallica? Daca te vede cineva care n-are habar de rock si te ia la misto metallica striga dupa tine. :P <_< Parerea mea personala: sunt f buni! dar niciodata nu m-am omorat dupa ei...

Nirvana... Un reprezentant al valului grunge din anii 90. Chiar acum imi admir posterul cu Kurt Cobain (uf, '67-'94 doar...) Deci, no comment. :doh:

 

etc... aici n-am ce sa comentez :evil: mai da tu nume ca asa incep sa aberez de multe alte formatii care imi plac mie. :nea:

Editat de Queen

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai pa forumu` asta care cum vine dechide un topic despre rock?? mai moderati fratilor...

ontuopic:

metallica, guns si nirvana, in afara de faptu` ca`s americani si ca zganta roace, nu au nimic in comun. si america e mare. si "roace" un gen extrem de vast :P guns place, metallica imi aminteste de chefurile din liceu, iar nirvana ma streseaza la culme. grunge`u e cel mai d`a moaca sub jen roc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai pa forumu` asta care cum vine dechide un topic despre rock?? mai moderati fratilor...

ontuopic:

metallica, guns si nirvana, in afara de faptu` ca`s americani si ca zganta roace, nu au nimic in comun. si america e mare. si "roace" un gen extrem de vast :) guns place, metallica imi aminteste de chefurile din liceu, iar nirvana ma streseaza la culme. grunge`u e cel mai d`a moaca sub jen roc.

 

Eu acum sper ca nu esti vreun manelist...am inteles faptul ca iti place Metallica si Guns putin...dar as vrea macar, daca il critici pe Curt Cobain cu motivul ca muzica lui te-ar stresa, as vrea si eu sa stiu ce fel de muzica asculti in general...eu una sunt de parere ca Guns'N Roses e la fel de klumea ca Nirvana :D Nirvana este marfa...nu stiu ce te-ar putea stresa la formatia asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ou hau ai heit tu ripit maiself....

rocu` are ca idee de baza revolta. asta e ireductibilul. fie ca e impotriva sistemului, a unor credinte, a unor principii, bla bla bla. grunge`ul e o revolta de dragul revoltei. nu are substanta. vine din nimic si sfarseste in nimic. daca nu ma insel e si genul cu cea mai scurta istorie. si cei mai putini reprezentanti.

cat despre ce ascult, cred ca am fost destul de explicita pe alte threaduri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre Guns'N Roses, Nirvana, Metallica, etc

 

Ce pot spune despre metallica este formatia mea de suflet,formatia care mi-a facut un pic mai fericita copilaria.despre schimbarea lor de stil ce pot sa spun,este altceva fata de ce cantau.Dau un exemplu balada ca Nothing Else Matters nu se va mai naste.Albumul Load arata adevarata fata a metalistilor.Sincer imi place albumul St Anger dar se vede ca Kirk nu e in largul lui,fara solourile lui dementiale de chitara.Referitor la Guns pot spune un lucru pe care l-am auzit sau l-am citit pe undeva.Guns s-a destramat din cauza drogurilor lui Axl intr-un concert de deschidere a celor de la Metallica.Parca venise drogat Axl si ateminat mai repede shoul chemandu-i mai repede pe Metallica pe scena.Referitor la arsura de pe fata a lui James nu stiu sigur daca s-a intamplat in acelasi concert.vreau sa stiu mai multe despre acest lucru.

Referitor la Nirvana si-au facut datoria,si-au impus un nou stil si o noua conceptie de gandire.

Ii respect pe toti

post-13217-1133173416_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ou hau ai heit tu ripit maiself....

rocu` are ca idee de baza revolta. asta e ireductibilul. fie ca e impotriva sistemului, a unor credinte, a unor principii, bla bla bla. grunge`ul e o revolta de dragul revoltei. nu are substanta. vine din nimic si sfarseste in nimic. daca nu ma insel e si genul cu cea mai scurta istorie. si cei mai putini reprezentanti.

cat despre ce ascult, cred ca am fost destul de explicita pe alte threaduri.

Nu cred ca rockul este o revolta ci pur si simplu o exprimare libera despre o lume mai intunecata fara reprezentanti ai bisericii si clerici.Rockul este un sentiment ce vine din suflet,liber,fara conditii.Ca mai mereu sunt folosite versuri satanice nu este exclus.De excemplu si cea mai cunoscuta formatie Led Zeppelin intr-una din cele mai cunoscute piese si cele mai apreciate Stairway to Heaven au un citat ce duce cu gandul la Bapthomet,simbolul Satanist,dar el este prezentat ca o persoana care canta la flaut.Dar este rockul un mesaj impotriva lui Dumnezeu dar nu este neaparat un mesaj de revolta ci doar o revolta a sufletului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

zi-mi si mie impotriva carui Dumnezeu se revolta Guns`n`Roses? :) sau daca e sa sapam in adancuri, ce mesaj satanic aducea Elvis? documentati-va :D

Editat de L_i_g_i_u_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai dat`o rau de tot in bara cu coerenta. zi-mi si mie impotriva carui Dumnezeu se revolta Guns`n`Roses? :) sau daca e sa sapam in adancuri, ce mesaj satanic aducea Elvis? sunteti niste verze. cujetati nainte sa postati. sau macar documentati-va :D

 

eu cred ca logica mea are coerenta si cred ca nu cunosti in aprofunzime anumite lucruri.Documenteaza-te tu mai intai si apoi afirma ca rockul este o revolta.Pentru cine este o revolta pentru mintea ta.Am crescut cu muzica de calitate cu Pink Floyd Si cu Phoenix iar acum stiu cu ce sa mananca tot rockul de la cel mai slabut pana la Black.nu imi poti spune tu mie sa ma documentez pentru ca pe fiecare zii aflu mai multe despre rock.Dar te-ai intrebat de ce sunt impotriva lui Dumnezeu?

Editat de L_i_g_i_u_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×