Sari la conținut
Forum Roportal
Eu_unik

Ce poate fi?

Postări Recomandate

Buna seara la toata lumea!

Am cautat cu disperare acest gen de forum ,unde oamenii discuta deschis,de la suflet la suflet si sper ca voi gasi niste raspunsuri la "framantarile"mele...

Mai intai ,sa va spun cate ceva despre mine...sunt o tipa sociabila,zic eu..imi fac cu usurinta prieteni,dar tot asa ii pierd...si nu stiu de ce...?Mai pot spune despre mine ca sunt extrem de sincera si directa (dar nu jignesc oamenii),si urasc barfa...sa fia astea motivele...?

Se intampla deseori sa imi fac cate o prietena ca care vorbesc si ma intalnesc frecvent...si la un moment dat intervine acea "raceala"din partea ei...nu mai rapunde la tel,nu ne mai vedem asa des...fara sa imi spuna motivul...poate asa as sti ce sa repar...

Poate ca altii in locul meu ,ar lasa-o "balta"..dar eu,fiind poate mult prea sensibila pentru secolul asta, nu pot,ma tot consum si ma tot intreb unde am gresit...

La un moment dat,chiar am intrebat ce se intampla dar mi s-a raspuns ca "bat campii"...si totusi,de ce aceasta schimbare...?

Voi ce parere aveti?Unde gresesc..?Sau ce a-ti face in locul meu?

Am spus la moment dat ca urasc barfa...si din aceasta cauza evit barfitorii,chiar daca asta inseamna sa ma indepartez de un grup in care sunt sunt si barfitori si nebarfitori(pana la proba contrarie) laolalta...consider ca "cine se aseamana,se aduna"...uneori chiar am impresia ca si eu sunt subiect de barfa...Se intampla,de ex,ca o persoana sa imi spuna mie o barfa despre altcineva,ca dupa aceea sa ii vad ca "pe fata"sunt cei mai buni prieteni...si lucrul asta ma dezgusta...

Asadar ,prefer mai degraba sa "socializez"cu oameni care nu ii cunosc..e chiar o mare relaxare si o mare bucurie...

Cu multi ma "imprietenesc" ,dar putini sunt aceea care raman...apare fenomenul de care spuneam la inceput...

Prieteni buni am vreo 2-3,care ma accepta aca cum sunt...sincera ,directa si poate mult prea sensibila...

Astept cu nerabdare raspunsurile voastre...care poate ma vor face sa inteleg mai bine lumea in care traim...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hmm... poate e ceva important ce iti scapa in descriere. Ai ceva semne particulare? :)

Stiu sa fiu o buna prietena,stiu sa ascult si sa dau sfaturi atunci cand mi se cer,uneori poate "ma las pe mine",ca sa il ajut pe celalalt...se poate ca asta sa para o umbra de mister din partea mea?

Este adevarat ca uneori sunt cam impulsiva,dar lucru asta nu se intampla in preajma prietenilor,ca nu am motiv...ci mai degraba in preajma rudelor si a celor care nu ii plac.

Se pare ca m-ai inteles un pic gresit...cand m-am referit la "prietena"m-am referit la "amica",si nu la altceva...nu am alte orientari sexuale.Asa ca,daca as avea un semn particular "ascuns",nu ar deranja cu nimic ,pentru ca ar ramane nedescoperit...Sau acum,poate am inteles eu gresit notiunea de "semn particular" :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu sa fiu o buna prietena,stiu sa ascult si sa dau sfaturi atunci cand mi se cer,uneori poate "ma las pe mine",ca sa il ajut pe celalalt...se poate ca asta sa para o umbra de mister din partea mea?

Este adevarat ca uneori sunt cam impulsiva,dar lucru asta nu se intampla in preajma prietenilor,ca nu am motiv...ci mai degraba in preajma rudelor si a celor care nu ii plac.

Se pare ca m-ai inteles un pic gresit...cand m-am referit la "prietena"m-am referit la "amica",si nu la altceva...nu am alte orientari sexuale.Asa ca,daca as avea un semn particular "ascuns",nu ar deranja cu nimic ,pentru ca ar ramane nedescoperit...Sau acum,poate am inteles eu gresit notiunea de "semn particular" :)

Buna,

 

La un moment dat ai spus "ma las pe mine" pentru a-i ajuta pe ceilalti. Poate, chiar daca nu in mod constient, tu percepi acest lucru ca pe un sacrificiu si, implicit, ai asteptari mai mari de la cei pe care ii ajuti. Mai precis, te astepti ca si ei sa faca acelasi lucru pentru tine, ceea ce nu se intampla.

 

Daca ai fi una dintre prietenele tale care nu mai dau semne de viata, cum te-ai descrie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand ai o prietena f buna..nu cumva ajungi sa o sufoci..ba mai mult..sa ii dai sfaturi fara sa le ceara, din abundenta..atunci cand tu crezi ca e necesar sa ii deschizi ochii..si nu faci asta cam des?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ilinca,

Nicidecum nu consider a ajuta pe ceilalti un sacrificiu...o fac pentru ca asa simt,pentru ca asa mi se pare normal...Demult am renuntat sa am asteptari de la ceilalti...cand faci un bine,nu e musai sa se intoarca si inapoi...asta este...Nu astept nici macar recunostinta,dar ma doare enorm sufletul cand mi se intoarce spatele...cine n-ar suferi?

Si chiar daca as avea asteptari,in sinea mea...nu cred ca l-ar afecta pe celalalt,astfel incat sa se departeze de mine...

E greu sa ma pun in pielea unei prietene care nu da nici un semn de viata...nu stiu,probabil ca as fi rece,distanta si indiferenta...dar eu nu pot fi asa...si asta ma enerveaza la mine...

De obicei sunt "avocatul poporului"si ii caut scuze,si tot insist,insist,pana la un moment dat cand ma conving ca totul e in zadar...si renunt...Raman doar cu o rana in suflet si multe intrebari...

 

 

stupid_me

Dau sfaturi,dar doar atunci cand mi se cer...pentru ca nici mie nu imi place sa primesc "sfaturi gratuite".Consider ca fiecare om face ce vrea cu viata lui,si nu insist niciodata sa "deschid ochii"vreunei prietene...va invata singura din propriile greseli.

Imi dau cu parerea despre o anumita situatie doar daca mi se permite...si niciodata nu spun "ti-am zis eu"...e ca si cum as invarti cutitul in rana...

 

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru faptul ca imi puneti intrebari...in acest fel ma analizez mai bine,poate problema este undeva la mine...sper ca intr-un final sa descoperim "buba",de oriunde ar veni ea...

Editat de Eu_unik

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu iti doresti foarte mult o prietena cu care sa stii ca poti impartasi tot. asta nu inseamna ca prima persoana pentru care ai ceva afinitati iti poate deveni si prietena, trebuie sa fie reciproc. daca dupa o perioada s-a intamplat sa se indeparteze de tine inseamna ca tu nu esti ceea ce cauta ea. nu trebuie sa o iei in tragic.

unde gresesti? probabil te pripesti un pic dorindu-ti foarte mult asta, de-aici si dezamagirile. ia-o mai usor, ai rabdare nu te mai repezi spre respectiva ca si cum ea ar fi the one and only. gandeste-te ca exista amicitii si prietenii, nu incerca tu sa grabesti trecerea de la una la alta, asta se face de la sine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti spun eu ce ma deranjeaza la unele din prietenele mele -eu cred ca sunt cea care ajung sa ma racesc la un moment dat. Ai o prietena, ajungi sa vorbesti cu ea, la un moment dat ajungi sa te deschizi si poate spui lucruri pe care ar fi trebuit sa le tii pentru tine. Faptul ca le-ai spun unui prieten - ar fi trebuit sa fie ca si cum ti le-ai scris intr-un caiet si caietul il pui de-o parte - nu toata ziua randurile alea sa-ti sara in fata. Si nu e normal sa-mi judece deciziile - sa incerce sa le inteleaga - asta ca parte a procesului de cunoastere reciproca. Eu nu am judecat niciodata o prietena pentru ceea ce a facut - am analizat ce a facut - in contextul pe care tot ea mi l-a oferit - si am ajuns sa o inteleg , sa inteleg felul in care gandeste.

In plus - un prieten trebuie sa inteleaga ca tu ai o viata - ca nu-ti poti lasa familia ( sotul, copiii, parintii) si ca uneori familia sau slujba poate trece ca si prioritate inaintea prieteniei - sigur ca si prietenia va avea momente cand e prioritara.

Am prietene care considera ca trebuie sa sun in fiecare dimineata sa vad ce fac, la pranz si seara - si eventual sa ne si vedem zilnic - prietene care evident au mult mai mult timp liber decat am eu - care nu au obligatiile pe care le am eu. iar cand explic asta imi spun ca nu stiu sa ma respect si ca partenerul,respectiv copiii profita de mine.

Sau prietene care au o varsta, sunt singure si incearca sa-mi dea sfaturi in ceea ce priveste viata personala. Eu nu-mi doresc viata lor - si lor le e greu sa inteleaga asa ceva. Ma vad cateodata obosita si cu nasul in cuptor dupa niste placinte si ma judeca. De ce in loc sa fac placinte nu sunt la spa.

Cred ca de fapt concluzia e ca e greu sa iti pastrezi prietenii - de fapt - ai nevoie de multa iubire si intelegere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×