Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hello people ! :-h daca aveti timp si de mine as vrea sa va spun si eu cate ceva, atentie articolul e imens, citit-l doar daca aveti timp necesar si nu vreau sa aud comentarii cu privire la lungimea lui :cheer:) stiu ca e mare.

 

Am 18 ani sunt impreuna de doua luni cu o tipa de 17 ani si ceva. Stiu ca suntem 2 copii, dar uneori sunt cam confuz si ma simt foarte aiurea, probabil pentru ca sunt la inceput... trebuie sa recunosc ca eu pana acum am mai avut doar o relatie de o luna si ceva de zile, iar dansa pe nimeni. Este sora unui prieten de-al meu.

 

Totul bine si frumos, un plimbare, un suc, o sarutare, 2 saptamani trecute deja se apropiase vremea cand trebuia sa plec in vacanta si urma sa stau departe de ea aproximativ 2 - 3 saptamani. Asta se intampla cam pe 6 august. Am invitat-o la mine acasa cam cu doua zile inainte sa plec, initial se ferea sa raspunda - probabil ca nu vroia sa-mi zica un nu - dar am insistat si a acceptat, am mers la mine am vazut un film si atat nimic mai mult, nici nu i-am dat impresia ca as vrea mai mult pentru ca am simtit-o incordata... are 17 ani, prima relatie, e de inteles.

 

 

Inainte sa plec - cu o zi mai exact - am iesit in oras si ne-am plimbat intr-un parc superb din oras. Plouase. Stateam pe o banca mai retrasa din parc sub umbrela pentru ca inca picura marunt si afara era atat de bine dupa caldura doboratoare de august, copaci multi, atmosfera superba si am considerat ca e cazul sa-i spun T iubesc. I-am spus-o. Da, dupa doua saptamani i-am spus te iubesc, ea initial nu putea sa-mi spuna, era foarte timida si mi-a scris pe telefon " te iubesc " pe urma am insistat sa o aud de la ea pana mi-a spus-o in final.

 

 

Pe timpul cat am fost plecat ne intelegeam de minune prin mesaje, aproape nu exista mesaj din care sa lipseasca " Te iubesc" nici la mine nici la ea, iar cand am venit acasa ne-am inteles super, i-am cumparat unele chestii faine etc. A urmat o perioada mai dificila, cand se purta rau cu mine, dar rau in ce sens ? Nu neaparat ca ma ignora sau alte chestii de genul facute cu intentie ci mici rautati. Cand vroiam sa o sarut se ferea, zicea nu, nu, doar cand vreau eu ma saruti, in gluma bineinteles, apoi de la asta am degenerat in alte discutii nu intru in amanunte ca as scrie mult prea mult. Apoi a urmat o perioada iritanta pentru mine, toate chestiile pe care le zicea fara sa le gandeasca ma deranjau foarte tare gen : " m-ai obosit azi tot pupandu-ma" ; " de ce tot numeri si tii socotoeala de cand suntem impreuna ? " ; raspundea foarte sec cateodata, nu-mi trimitea nici un mesaj cand eu nu mai aveam mesaje sau credit si eu ii ziceam toate astea ca ma deranjeaza, dar vorbeam la pereti, dansa tot pe ale ei le tinea.

 

 

 

Apoi am fost la bunicii ei la tara, eu dansa, fratele ei cu prietena lui si un alt prieten comun si coleg de clasa cu mine, unu Vlad. Am ajuns intr-o sambata dimineata. Toata ziua respectiva a fost de gheata cu mine, am ajuns sa cred ca poate sunt eu un debil, chisat, prost ( :crazy:) ) care cere prea multa atentie si l-am intrebat pe Vlad " ma tie ti se pare normal cum s-a purtat cu mine azi ? nici nu m-a bagat in seama " si el mi-a confirmat ca nu e normal si sa nu ma tem, ca dansul oricum o cunoaste de mult pe fata asta si nu vrea nici o relatie cu dansa. De ce am zis asta ? Ei bine, e o poveste lunga, Vlad se cunoaste cu ei dinaintea mea si nu vrea nici o relatie cu Andreea ( asa o cheama pe prietena mea ) mi-a zis-o categoric. In ziua aia Andreea a vrut sa-mi faca inciuda, radea la orice gluma pe care o spunea Vlad, vorbea cu el, am jucat Remy pe perechi si vroia sa fie cu el in echipa desi eu mi-am exprimat clar dorinta de a fi cu ea, dar daca a insistat am zis OK. I-am zis lui Vlad apoi intr-un moment cand eram doar eu si el inainte sa inceapa jocul ca m-a deranjat foarte mult ce a facut fata si el cred ca i-a zis, pentru ca Andreea si-a schimbat brusc parerea si a insistat chiar sa jucam amandoi o partida contra celorlalti... hmm s-a purtat ca un copil de 10 ani, ma rog, continuii.

 

 

In seara aia am fost la discoteca si pe drum i-am povestit TOT TOT ce m-a deranajat in ziua aia la dansa, inclusiv de Vlad. Mi-a zis ca-i pare rau ca s-a purtat asa, recunoaste ca s-a purtat urat si ziua urmatoare a fost mai OK, apoi am plecat inapoi acasa. Asta a fost duminica seara. Luni dimineata i-am dat un mesaj grav, in care eram hotarat sa ma despart de ea - au fost mai multe chestii marunte de genul, dar nu are rost sa le explic pentru ca deja intrec masura cu scrisul - si i-am dat un mesaj foarte grav. Apoi ne-am intalnit seara, am discutat foarte grav si am intrebat-o daca vrea sa mai fim impreuna si ea mi-a zis ca "da", dar ca nu poate sa-mi zica Te iubesc ( asta era una din chestile alea, refuza sa-mi zica te iubesc si eu i-am cerut asta :nep: greseala, na ) ca nu stie daca ma iubeste, ca am zis te iubesc prea devreme si e confuza. Ok. Marti ne-am certat iarasi seara. 2 zile a fost plecata la tara nu ne-am vazut, dar ma mai suna la telefon. Vineri am cumparat un buchet mare de trandafiri si m-am intalnit cu ea i-am zis ca-mi pare rau pentru tot ce am zis/facut, a fost foarte incantata.

 

De atunci a mai urmat o perioada cand nu ne intelegeam deloc si ne certam de fiecare data cand ne vedem, dar pe parcursul zilei ne trecea, dar eu tot ma rugam de ea sa nu se mai poarte aiurea cu mine, sa aiba grija ce spune ce face, ca se purta nasol zicea si facea unele chestii copilaresti dar nu erau gandite si ma deranjau foarte tare. Intr-o zi i-am spus, vreau sa-mi promiti ca incerci sa te porti ca un copil de 17 ani si eu la fel, promitem amandoi. Asta a fost chiar ieri. Ei bine, de ieri incoace s-a purtat si a vorbit exemplar cu mine, iar cu Te iubescul am rugat-o sa mi-l spuna doar atunci cand o simte cu adevarat si a zis OK. Ne intelegem bine, iar, din nou :P) in ultima perioada, sper sa continue, pentru ca eu o iubesc, in 2 luni sigur mi-am dat seama, chiar daca in 2 saptamani a fost prea devreme s-o zic. E frumoasa, nu-mi ziceti acuma ca nu e iubire, ca nu am experienta ci doar m-am acomodat cu ea sau alte chestii, o iubesc.

 

Acuma urmeaza intrebarile existentiale dupa 100.000 de caractere scrise : Gresesc eu intr-adevar ? Gresim amandoi ? Cum ar trebuii sa procedam sa nu mai apara discutii de genul ? Suntem 2 copii da... deci ? nu stiu cum sa procedez... voi oameni mari din lumea mare :lol2:) ajutati-am cu niste idei. Degeaba ii intreb pe ai mei, ei privesc problema din punctul lor de vedere, eu vreau sa aud cat mai multe puncte de vedere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cauza varstei, lipsa de experienta, teama si curiozitatea de necunoscut, sentimente confuze, uneori extreme... Trece cu timpul, dar nu exista garantia ca unul din voi sau ambii nu vor dizolva relatia. Cred ca e bine sa continuati sa fiti sinceri si sa acumulati cat mai multa experienta. Cand ambii isi dau silinta, adevaratele sentimente ies la iveala, de o fi dragoste ori altceva. Daca treceti cu intelegere, inima deschisa si impreuna de urmatorii 6 ani, doar atunci dupa parerea mea e destul de probabil sa ramaneti impreuna forever :cheer: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu de ce i-ai spus "te iubesc",doar de amorul artei...sau chiar o iubesti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut o relatie de o luna si imediat cum m-am despartit de fata respectiva m-am cuplat cu cealalata, pentru ca sufeream mult dupa prima, stiti voi cui pe cui se scoate. Fara sa-mi dau seama am accelerat mult procesul cu ea ca sa ajung la un nivel cat de cat cum eram cu fosta, ea fara experienta, eu nu cu prea multa am facut-o ca in Mr. Bean :cheer:)

 

 

dar acuma chiar o iubesc

Editat de Technical

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am avut o relatie de o luna si imediat cum m-am despartit de fata respectiva m-am cuplat cu cealalata, pentru ca sufeream mult dupa prima, stiti voi cui pe cui se scoate. Fara sa-mi dau seama am accelerat mult procesul cu ea ca sa ajung la un nivel cat de cat cum eram cu fosta, ea fara experienta, eu nu cu prea multa am facut-o ca in Mr. Bean :P)

 

 

dar acuma chiar o iubesc

sa intelegem ca si pe prima ai iubit-o?? intr-o luna ai si cunoscut-o, si iubit-o si despartit... :cheer:

si de la o luna... ai accelerat la 2 saptamani... :crazy:

urmatoarea va fi cu siguranta dragoste la prima vedere !!!

 

parerea mea : calm si rabdare !!! esti cam prea grabit si precipitat, sa nu cumva sa bei Red Bull :lol2:

asta a simtit si ea, ca esti grabit, ca accelerezi lucrurile si ai speriat-o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca focul prea puternic al iubirii nu de putine ori arde sufletul, in special la 20 ani, dupa care isi distrug unii vietile din asta. Deci... mai domol... :P

 

sa intelegem ca si pe prima ai iubit-o?? intr-o luna ai si cunoscut-o, si iubit-o si despartit... :cheer:

si de la o luna... ai accelerat la 2 saptamani... :crazy:

Altii au avut nevoie doar de 2 zile la varsta aia. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa intelegem ca si pe prima ai iubit-o?? intr-o luna ai si cunoscut-o, si iubit-o si despartit... :tease:

si de la o luna... ai accelerat la 2 saptamani... :roll:

urmatoarea va fi cu siguranta dragoste la prima vedere !!!

Cu siguranta! :) Traim in secolul vitezei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×