Sari la conținut
Forum Roportal
Bagherra

Ce vad muribunzii?

Postări Recomandate

Acum cativa ani, cand m-am trezit dintr-o anestezie generala, am revenit la realitate in viteza, printr-un tunel ingust si cu sclipiri de lumina iar capatul tunelului era alb si luminos si ulterior s-a dovedit a fi unitatea interioara de aer conditionat de pe peretele salonului de reanimare. Am inceput sa o disting in cateva secunde dupa ce "am ajuns"... :)

Ulterior am inceput sa aud zgomotele si vocile din incapere. Si abia apoi sa ma dezmortesc, cu greu.

Recunosc ca m-am speriat putin, fiind foarte constienta de acest "drum".

 

Cred totusi ca era doar in mintea mea si acele fasii de lumina din tunel erau doar incercari de a ma trezi si a deschide ochii... :)

Desigur ca poti foarte usor asocia cu tot ce se spune despre un astfel de tunel...si experientele similare. Insa eu cred ca totul este din creier si atat. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kosty, ce vrei tu de la noi?

Să ne salvezi sufletele? E prea târziu.

Să ne duci la liturghie cu forța? Nu cedăm așa de ușor.

Să bagi frica în noi? Ești pe drumul cel bun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am dat sa citeasca ceva, daca vrea sa citeasca e bine daca nu, iara e bine. Cum crede de cuviinta. Nu vad nimic rau in asta.

Daca tot ai intrebat, nu vreau nimic de la nimeni. Iar asta nu este un motiv de frica, acolo sunt expuse ambele variante, care unde merge. Iar daca vrei sa-ti spun un lucru adevarat, uite aici.

Daca crezi in Dumnezeu si EL nu exista, nu ai pierdut nimic, din contra vei fi doar un om mai bun. Dar daca nu crezi in EL si defapt exista, atunci AI PIERDUT TOTUL. Dar desigur, decizia iti apartine. Fiecare are aici pe pamant ''one-shot''.

:bye:

Editat de Kostyrapper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In fiecare situatie, poti alege binele sau raul, in fiecare lucru poti vedea binele sau raul. Nu este un anume lucru rau, ci cum este folosit. Nu este rau cutitul, dar de multe ori este folosit in scopuri rele. De multe ori lumea vede partea goala a paharului, nu cea plina. In cazul tau, o iei cum vrei... :)


Si tot n-ai inteles nimic... :bataita:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este un anume lucru rau, ci cum este folosit. Nu este rau cutitul, dar de multe ori este folosit in scopuri rele. 

 

Asta îmi amintește de ideile si filozofiile lui Socrate. Le-ai citit?

Editat de Gaslight

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nup. La viata mea nu am citit prea multe. Nu stiu dar nu m-a atras cititul, doar strictul necesar si problemele de care m-am lovit, in rest nu prea m-a interesat nimic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gargarita, astfel de lucruri se mai intimpla pe patul de moarte.

Parerea mea este ca sint doar niste halucinatii ale muribunzilor.

Citeste acest articol: https://www.livescience.com/16019-death-experiences-explained.html

 

Nu stiu ce sa spun, eu inteleg perfect ca pentru fiecare reactie a unui muribund si nu numai, se poate gasi o explicatie stintifica....dar in adancul meu, refuz sa cred asta, si iti explic si de ce, daca as crede in totalitate ce scrie in acel articol , ar insemna sa cred ca nu o sa mai existe nimic dupa. Si nu pot sa cred ca se termina totul dupa ce mori, pe de alta parte, hai sa ne gandim la hipnoza regresiva, am citit cartea dnlui Michael Newton - Calatoria sufletelor, nu sustin ca ceea ce este scris in acea carte este 100% adevarat, chiar daca nu o citeam, tot stiu ca exista din sursa sigura, am fost pe punctul de a face asta, dar m-am razgandit, am considerat ca nu este momentul.

In cartea aia o sa vazi ca sunt persoane care in timpul hipnozei, pe langa faptul ca vorbesc altfel, acceseaza anumite informatii din domenii necunoscute in viata curenta. Nu stiu cum as putea sa vorbesc despre fizica, daca niciodata nu am studiat-o in viata asta. Sunt multe informatii ce pot contrazice acel articol, si in acelasi timp, daca citesti articolul te gandesti ca au fost facute niste studii, si ca aia nu abereaza. 

 

Nu cred neaparat in iad si rai, imi doresc in fiecare zi sa fiu un om mai bun, dar nu pentru ca-mi este frica de iad. De ceva timp, lucrez zilnic cu mine, si fac eforturi sa fiu un om mai bun, mereu imi spun ca nu sunt suficient de buna cu cei din jurul meu, dar ma repet, asa simt, nu-mi este frica ca o sa ma pedepseasca neaparat cineva.

In oricare din situatii...consider ca scopul fiecarui suflet si  menirea noastra este aceea de a evolua, si consider o forma buna de evolua prin ai intelege si ajuta cat mai mult pe cei din jurul meu.

O zi buna va doresc!

 

 

Interesant de citit, multumesc. Imi place sa cred ca nu exista Iadul, dar nimic din ce citim, nu ne face rau!

O zi frumoasa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa spun, eu inteleg perfect ca pentru fiecare reactie a unui muribund si nu numai, se poate gasi o explicatie stintifica....dar in adancul meu, refuz sa cred asta, si iti explic si de ce, daca as crede in totalitate ce scrie in acel articol , ar insemna sa cred ca nu o sa mai existe nimic dupa. Si nu pot sa cred ca se termina totul dupa ce mori, 

 

N-ar fi oare mai simplu sa acceptam ca vom deveni oale si ulcele pentru generatiile viitoare?

Tocmai teama de chinurila iadului ii aduce pe oameni la biserica si-i face usor de manipulat. Ce gindesti vazind aceasta fotografie?

post-417389-0-34740100-1497350833_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×