Sari la conținut
Forum Roportal
Bagherra

Ce vad muribunzii?

Postări Recomandate

Din punctul meu de vedere e cel mai pertinent raspuns.Singurul lucru pe care pot sa-l adaug e ca sigur muribunzii vad ceva in momentul mortii si asta o spun din prisma celui caruia i-a murit un om drag in brate.Ce a vazut?Raspunsul corect e -nu stiu.

Am avut ocazia sa vad "pe viu" sa zic asa, destule persoane care au murit de fata cu mine. Adevarat ca, toate erau intr-un anumit stadiu de suferinta.

Si, sa stii ca majoritatea, inaintea mortii (pentru ca fix in minutul in care s-au stins nu stiu ce au vazut), si-au vazut casa, pe cei dragi, dar nu la modul constient ci oarecum sub forma halucinatiilor, si destul de agitati.

 

Erau practic alti oameni. Se comportau ciudat, se trezeau in toiul noptii si nu numai, si "vedeau" lucruri imaginare cu care se conversau. Dar, care, pentru ei erau destul de reale.

 

Iar in momentul mortii, erau practic linistiti. Se stingeau in liniste si fara nici un chin. Mi-a parut ca aveau un fel de "pace interioara". Si gata! Ii parasea licarul vietii.

 

Si am observat asta ca fiind un oarecare tipar, la unii oameni. Inaintea mortii cu cateva zile, uvad tot felul de lucruri si au o stare de agitatie.

 

 

Personal, am trait si eu cateva momente in care am fost extrem de aproape de momentul decisiv, dar o singura data mi se pare cea mai relevanta.

Si tinand cont de cele descrise mai sus, iti pot spune ca, mi-au aparut in minte o serie de momente si lucruri care mi-au placut cel mai mult.

Nu pot sa spun concret de ce doar acele lucruri le vedeam, (halucinand, evident) intrucat acum nu mi se par ca fiind de o importanta majora, dar, posibil ca in subconstient au o alta incarcatura emotionala fata de cea pe care o simt eu constient.

"Vedeam" o perioada in care traisem la Paris.

 

Ulterior, tin minte ca mi-am zis ...in fond, toata lumea moare! Asta este!

Si ma linistisem.

 

Presupun ca acela era momentul cand trebuia sa se sfarseasca.

Ce e curios, este ca parca o voce interioara a zis: dar de ce sa mor? Ca sunt prea tanar! Nu vreau sa mor! :))))

Si mai spuneam...trebuie sa mai vad o data Parisul.

 

Si asa s-a intamplat. Am rezistat si culmea, mi-am si revenit.

 

Dar, ca sa revenim, nu vezi lumini, tunele, sau alte chestii. Cel putin eu unul nu am vazut.

Poate nu era momentul, cine stie. :D

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Two, asta cu seninatatea e chiar asa. Persoana care mi-a murit mie in brate chiar avea dupa ce i-s iesit sufletul ,un zambet pe fata.Poate ca pana in acel; moment suferise foarte mult macinata de o boala grea.

Acu' nu ma pot abtine sa nu spun ca daca incepi sa vezi tunele,ai grija ca vine doamna cu coasa:)))

Macar ai revazut o perioada ce ti-a fost draga .Vezi,Dumnezeu a foast darnic cu tine si ti-a adus in memorie ceva placut ca sa iti arate ca viata merita traita:P

Editat de sturlubeata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Two, asta cu seninatatea e chiar asa. Persoana care mi-a murit mie in brate chiar avea dupa ce i-s iesit sufletul ,un zambet pe fata.Poate ca pana in acel; moment suferise foarte mult macinata de o boala grea.

Acu' nu ma pot abtine sa nu spun ca daca incepi sa vezi tunele,ai grija ca vine doamna cu coasa:)))

Macar ai revazut o perioada ce ti-a fost draga .Vezi,Dumnezeu a foast darnic cu tine si ti-a adus in memorie ceva placut ca sa iti arate ca viata merita traita:P

Sincer, nici cand va veni momentul ala nu cred ca voi vedea tunele! :lol:

Daca m-ar fi intrebat cineva care e cea mai draga perioada, nu stiu ce as raspunde, dar cred ca in nici un caz aceea perioada. A fost frumoasa aceea periioada, are locul ei, dar concret si rational, nu stiu daca as pune-o pe locul intai.

Ideea este ca, pot sa spun ca asta m-a salvat, si mi-a dat motivatia sa nu renunt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, nici cand va veni momentul ala nu cred ca voi vedea tunele! laugh.png

Daca m-ar fi intrebat cineva care e cea mai draga perioada, nu stiu ce as raspunde, dar cred ca in nici un caz aceea perioada. A fost frumoasa aceea periioada, are locul ei, dar concret si rational, nu stiu daca as pune-o pe locul intai.

Ideea este ca, pot sa spun ca asta m-a salvat, si mi-a dat motivatia sa nu renunt.

Important e ca acele amintiri te-au ajutat sa treci de un moment greu.

Zici ca nu ai sa vezi tunele? As vrea sa te contrazic ,dar inca nu am fost pe celalalt taram sa stiu,insa mie mi-ar place ca in acel moment sa fiu dusa printr-un tunel de lumina la mana bunicului meu...Se spune ca pe langa ingerul care iti vine in intampinare ,vine si peroana cea mai draga tie... Asa o fi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Important e ca acele amintiri te-au ajutat sa treci de un moment greu.

Zici ca nu ai sa vezi tunele? As vrea sa te contrazic ,dar inca nu am fost pe celalalt taram sa stiu,insa mie mi-ar place ca in acel moment sa fiu dusa printr-un tunel de lumina la mana bunicului meu...Se spune ca pe langa ingerul care iti vine in intampinare ,vine si peroana cea mai draga tie... Asa o fi?

Da, cu amintirile ai dreptate.

 

Si, despre cea mai draga persoana, nu stiu daca apare in acele momente de dupa, dar cu siguranta apare inainte.

Cand iti spuneam de halucinatii, stiu cel putin doua persoane care inainte de a trece in partea cealalta, ii strigau si ii vedeau pe cei dragi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, cu amintirile ai dreptate.

 

Si, despre cea mai draga persoana, nu stiu daca apare in acele momente de dupa, dar cu siguranta apare inainte.

Cand iti spuneam de halucinatii, stiu cel putin doua persoane care inainte de a trece in partea cealalta, ii strigau si ii vedeau pe cei dragi.

Asa e. Si eu am vazut cum cei in preajma mortii vad pe cineva drag. Oricat am vrea noi sa credem ca ,dincolo,, nu exista...exista si nu sunt legende .Singurul lucru pe care chiar nu ni-l putem imagina e cam cum e acolo,dar banuiesc ca si acolo gasesti dupa cum ti-i sufletul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

rolleyes.gif Ma intreb...

Sotul meu spunea cit a fost bolnav ca vede "un peste"care innoata.

Eu il intrebam daca nu cumva e un fir (cordonul de argint pe care se spune ca ni-l vedem inainte de moarte) dar el,foarte sigur de el,spunea ca e un peste! jester.gif

Mai spunea ca el,cel din pat...nu-i el;el,e mort.El,cel din pat... e cel din oglinda. blink.gif

Cu vreo ora inainte sa ma paraseasca... cray.gif i se miscau ochii,printre pleoapele intredeschise,dintr-o parte in alta ca si cum ar fi urmarit o activitate intensa ce se petrecea in fata lui...

Eu cred ca vezi tot ce-ai iubit cu adevarat si tot ce nu ai facut si regretat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu multe persoane care au presimtit ca mor cu cateva zile inainte si multe dintre ele erau persoane apropiate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu multe persoane care au presimtit ca mor cu cateva zile inainte si multe dintre ele erau persoane apropiate.

 

multe dintre ele au fost

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

In general, creierul muribunzilor scoate la iveala, in acele momente, imaginile de care s-a temut omul in viata sa.

:)))

 

dar daca creierul muribunzilor functioneaza cu toate procentele in ultima lor suflare. suntem asa de limitati pana si o scantenie vazuta cu coada ochiului, ne face sa ne punem semne de intrebare....ba e medical ...ba e nu stiu ce... .. dar daca stai sa te gandesti... toate-s cu du-te la doctor ca esti nebun... sa lasam imaginatia si gandurile sa lucreze, sa prinda viata....doar nu suntem facuti doar din lut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×