Sari la conținut
Forum Roportal
Bagherra

Ce vad muribunzii?

Postări Recomandate

44 minutes ago, Vriies said:

Poi, tocmai am spus mai sus ce înseamnă pentru mine. Reiterez:  Un proces sau o stare, numit cauză, contribuie la producerea unui alt proces/stare numit efect.

Universală, în sensul de  care se extinde asupra întregii lumi, care cuprinde tot ce există și este comun tuturor;

Bun, dar asta are legatura cu secvența temporală a evenimentelor. Tu cum iti imaginezi ca exista cauza si efect intr-o lume atemporala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totul este intr-o continua transformare, chiar si in asa-zisa "lume atemporala". Aceasta este doar "aparent" atemporala.

" O data Yin, o dat Yang, numim aceasta Cale" - Tratatul transformarilor.

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 minutes ago, WhiteSnow said:

Bun, dar asta are legatura cu secvența temporală a evenimentelor. Tu cum iti imaginezi ca exista cauza si efect intr-o lume atemporala?

Cred că n-ai înțeles bine ce-am vrut să zic. Am spus:  „după aceasta” nu însemnă neapărat „din cauza aceasta”. Și „ De asemenea, cauzalitate nu trebuie confundată neapărat nici măcar cu simpla secvență temporală a evenimentelor.”. În sensul că un eveniment, dacă apare după altul într-o succesiune temporală, nu înseamnă că este efectul acestuia. De exemplu, dacă ziua apare după noapte sau viceversa, nu înseamnă că ziua este cauza nopții sau că noaptea ar fi cauza zilei. La fel cu succesiunea anotimpurilor. Nu putem spune că toamna ar fi cauza iernii. Practic, ziua și noaptea, toamna și iarna, sunt efecte ale mișcărilor de rotație și de translație ale Pământului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 22.11.2019 la 13:28, WhiteSnow a spus:

La fiecare fraza sustii cauzalitatea si totusi spui ca e o idee incoerenta. Memoriile, trecutul/viitorul nu tot din cauzalitate fac parte? De ce presupui ca realitatea pe care o experimentezi acum e universal valabila pentru toate fiintele si toate lumile posibile? (sau invers)

Cauzalitatea e parte din experienta povestii timpului. Si chiar si in cazurile de manifestare a liberului arbitru asupra corpului, tot e dubioasa. Daca intentia mea de a misca corpul e cea care misca corpul, atunci ar trebui sa nu existe cazuri de sleep paralysis. Deci altceva se intampla cand vreau sa misc corpul, nu cauzalitate.

Editat de NicolaeT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, NicolaeT said:

Cauzalitatea e parte din experienta povestii timpului. Si chiar si in cazurile de manifestare a liberului arbitru asupra corpului, tot e dubioasa. Daca intentia mea de a misca corpul e cea care misca corpul, atunci ar trebui sa nu existe cazuri de sleep paralysis. Deci altceva se intampla cand vreau sa misc corpul, nu cauzalitate.

Hmm, nu stiu prea multe despre paralizia somnului dar din cate am citit stresul sau oboseala ar putea fi cauza. Deci din cauza oboselii si a faptului ca nu ne culcam la timp, s-ar putea sa avem parte de sleep paralysis.

Cat despre povestea timpului, se pare ca e doar in capul nostru. De asta ma indoiesc ca exista cauzalitate. Si daca am dreptate, intre fenomenele care se intampla aparent dintr-o cauza si o succesiune de cifre nu e nici o diferenta. Dar deja intram pe taramuri care nu pot fi testate empiric pentru ca noi suntem blocati in dimensiunea asta :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesc despre asta in articolul meu "The Quale of Time". Avand in vedere ca o privire atenta la fenomenul timpului in constiinta indica spre existenta de unitati temporale cu povesti deja create, atunci cauzalitatea nu prea are ce sa fie altceva decat un element al povestii. Un citat din articol in care dau un astfel de exemplu:

 

"Another interesting example of temporal unities is the case of dreams. Let’s take the following situation and try to make sense of it. It sometimes happens that we are woken up from sleep by a powerful sound like an alarm clock; and we were just having a dream. The dream was something like this: I was preparing to go to war, I was dressing nicely in front of the mirror, I was getting outside of my house, I was taking the train to the battlefield, I was talking to people on the train, I was getting on the battlefield, and then, an explosion happened by my side and I woke up. What is peculiar about this experience is that somehow the dream, even though it is a long dream, it nevertheless has as main subject right from the beginning a story that is leading precisely to a point in the story that matches perfectly the reason of waking up. We can come up with few explanations for what is happening here.

-
First, we can consider it just a coincidence. We can consider the dream unfolding at the same speed with the waking state. Indeed, the sound of the alarm clock did generate the explosion in the dream. But if the alarm was to sound earlier, like when we were in dream in the train or while we were dressing in front of the mirror, then the train would have exploded or the mirror would have exploded.
-
Secondly, we can consider that a precognition took place. Consciousness somehow knew that the alarm clock will wake us up and then generated a dream (that unfolds at the same speed with the waking state) of whose story would match from the very beginning to the end such that by the time we would get on the battlefield, the bomb would explode precisely where it should: on the battlefield.
-
Thirdly, we can consider that the dream takes place all at once at the moment of waking up, with the story taking place all at once and being made up in a coherent way from the beginning to the end such that the end would match the moment of waking up by the alarm clock.
In the light of this section, I favor the third explanation. We already saw in the Alice and Bob example that temporal unities can take place all at once in the “physical time”, so it is equally possible that the case of the dream is the same case of an extended temporal unity that takes place all at once in the “physical time”. We can even see in this case that the extension is longer than few seconds, taking up to a few minutes or more depending on what story is being constructed."
 
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
38 minutes ago, NicolaeT said:

In the light of this section, I favor the third explanation. We already saw in the Alice and Bob example that temporal unities can take place all at once in the “physical time”, so it is equally possible that the case of the dream is the same case of an extended temporal unity that takes place all at once in the “physical time”. We can even see in this case that the extension is longer than few seconds, taking up to a few minutes or more depending on what story is being constructed."

 

Multumesc pentru text/link. Tu ce crezi ca se intampla dupa ce mori? Mai exista timp si spatiu pentru decedati? Mie mi se pare ilogic sa supravietuiasca un 'suflet' mortii fizice (cu amintiri si tot tacamul). De asta NDE nu prea ma impresioneaza fiindca majoritatea relatarilor par a fi din lumea noastra (unii vad ingeri in vesminte albe, lacuri, foc... ceea ce constituie clar elemente ale lumii fizice).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca timpul e doar o qualie care a aparut in manifestarea evolutiei pe Pamant. In alte parti din realitate evolutia o poate lua pe alte cai si qualia de timp sa nu fie necesar a fi selectata. Acele fiinte vor dezvolta alte teorii fizice despre realitatea lor. Pentru noi e probabil imposibil sa gandim in termeni din care sa lipseasca timpul, de aceea e si greu sa intelegem ce inseamna defapt reincarnarea. E interesant de exemplu filmul Arrival in care acei extraterestri aveau o alta interactiune intre qualiile de limba si qualiile de timp, asa ca aveau o cu totul alta experienta a realitatii. Si e interesant ca in film se sugereaza cum si oamenii stapanind qualiile de limba ale extraterestrilor puteau sa isi influenteze la randul lor si qualiile de timp si astfel sa vada viitorul. Ca pe noi la scoala ne invata ca limba e o chestie asa triviala: cuvinte, verbe, reguli gramaticale, plictisitor. Dar limba e o forma de manifestare a constiintei care interactioneaza cu alte forme de manifestare a constiintei. Asa ca pare posibil ca manipuland anumite forme de constiinta sa impactezi si alte forme, deci manipuland qualiile de timpuri verbale in limba sa manipulezi qualiile de timp la modul general.

Editat de NicolaeT
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 12/2/2019 at 12:15 PM, NicolaeT said:

Eu cred ca timpul e doar o qualie care a aparut in manifestarea evolutiei pe Pamant. In alte parti din realitate evolutia o poate lua pe alte cai si qualia de timp sa nu fie necesar a fi selectata. Acele fiinte vor dezvolta alte teorii fizice despre realitatea lor. Pentru noi e probabil imposibil sa gandim in termeni din care sa lipseasca timpul, de aceea e si greu sa intelegem ce inseamna defapt reincarnarea.

Daca timpul e o qualie inseamna ca si noi suntem o qualie. Singurul mod in care vad eu reincarnarea ca fiind posibila e transferul unei 'constiinte pure' intr-un alt 'invelis fizic' care are doar experienta qualiei pe care o manifesta. Dar nu vad ce legatura ar avea asta cu noi ca fiinte individuale. Gen eu sunt Maria si dupa moarte constiinta Mariei continua sa existe dar intr-o alta forma. Din ce observ eu, forma influenteaza constiinta si nu invers.

Editat de WhiteSnow

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Trupul este templul vietii. Energia este forta vietii. Spiritul este guvernatorul vietii. Cand spiritul preia comanda, trupul il urmeaza in mod natural si aceasta suita este benefica pentru toate cele trei.Daca insa trupul este cel care conduce, spiritul i se opune, fapt care dauneaza celor Trei Comori."- Wen Zi

Constiinta (Spirit, Creator, chi, ki, qi, prana, energie universala, Dumnezeu Tatal/Mama, Zeu/Zeita, Sursa, iubirea fara limite, Constiinta creatoare si ce alte denumiri o mai avea) este o forta vitala care anima fiintele vii si nevii, o energie informationala ce constituie corpurile subtile, structureaza corpul fizic si circula in intregul Univers. Totul in jurul nostru este energie ce fluctueaza in diferite intensitati de vibratie si se concretizeaza vizibil si palpabil in manifestari de diverse grade de densitate, gaze, lichide, solide. Asadar, corpul fizic este constituit din energie ce vibreaza cu o frecventa redusa, astfel incat este posibila materializarea ei. In corpul nostru Sangele are vibratia cea mai inalta, iar tesuturile si oasele au o vibratie mai mica. Sangele, cel mai spiritual din corp, se afla in stransa legatura cu energia si gandurile. " acolo unde se duce atentia, se duce si sangele si energia." - Tratatul Taijiquan.

Inseamna ca pe urmatorul nivel superior al energiei, pe scara ierarhica dupa Sange se afla Corpul Eteric al omului, care este constituit din energia care circula prin "meridiane energetice". Si mai sunt si alte "corpuri suptile", cum au fost ele denumite.

In fine, ideea era ca nu corpul este creatorul unei constiinte, ci constiinta isi structureaza "corpul uman".  Fiecare Om este unic, insuflat cu tot ceea ce-i este necesar a-si face treaba, avand fiecare un scop precis si clar pentru care se afla pe planeta Pamant si toate decurg intr-o ordine. Cand se incearca "deturnarea" si se ajunge la conflict si suferinta si evolutia se produce prin suferinta si nu intr-un mod armonios.

Probabil ca "muribunzii" au acces la planul evolutiv al creatiei si de aceea, din cate-am citit, se asterne pe chipul lor acea liniste, acea impacare cu ei insisi, aceasta fiind prima etapa..., apoi, trecand au de dat ceva "socoteala"...

 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×