Sari la conținut
Forum Roportal
Bagherra

Ce vad muribunzii?

Postări Recomandate

e foarte posibil sa fie asa, Vali, eu n-am cum sa spun cu siguranta ca e asa sau altfel.

am povestit in mare ce am azut la Gelu si m-am chinuit pana la disperare sa pricep sau sa interpretez in vreun fel comportamentul lui din ultimile zile de viata.

 

adica a fost, asa cum am zis, un fel de spaima pentru ce "vedea", dar reactiile lui au fost de noncombat si de acceptare, ceea ce m-a determinat si pe mine sa-mi pastrez calmul si sa fiu lucida.

ca in situatii din astea e suficient sa te agiti si gata.....o iei razna fara sa mai poti drege ceva.

 

 

mda asa e am trecut prin asta cand a murit soramea am intrat intr-o perioada de autodistrugere sudam tigarile si nu imi mai pasa ce se intampla cu mine , mi-a trebuit destul ca sa imi revin .

am invatat ca daca ii jelim prea mult nici ei nu se "simt " prea bine . e bine sa le dai drumu si sa le dai lumina , sa te rogi pentru ei dar sa nu ii jelesti . de fapt noi jelim fizicul ceea ce nu e tocmai bine .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ei uite, in faza cu autodistrugerea, nu ma pot lauda, adica am incercat sa ma mentin macar pe linia de plutire din toate punctele de vedere. si in asta m-ati ajutot voi enorm de mult.

 

da, ai dreptate cu despartirea fizica. chiar mai devreme imi aminteam ce am facut in martie si inca ma minunez cum de-am avut asa curaj nebun. am aruncat ABSOLUT TOATE lucrurile lui Gelu, ale lui personale si tot ce am folosit impreuna. absolut tot. dupa ce am facut asta, in public, adica...openly, nu pe ascuns sau cu teama, mi-am revenit ultrarapid si am incercat sa inaintez.

daca as fi stat sa-mi plang de mila ........nici nu vreau sa-mi imaginez ce dezastru ar fi urmat pentru mine.

 

 

acuma mi-am amintit: toata iarna, primavara si vara lu 2008 Gelu vorbea pe mess cu o persoana al carei id era "black angel of death" . frumos, nu?

 

o alta faza: in una din noptile dinainte mortii, stateam in pat cat de cat mai linistiti. toate usile erau deschise si n-am auzit cand au intrat pisicile, adica Fluffy si Mutipica.

intr-o secunda au sarit una la alta si au scos cel mai infiorator urlet pe care ti-l poti imagina. orice persoana normala, ar fi tampit pe loc. eu m-am speriat foarte, foarte tare, dar m-am ridicat sa-l linistesc pe Gelu si sa dau pisele afara.

 

dar el era de un calm desavarsit, ca si cum era obisnuit cu asemenea zomote.

 

eu nu prea dau multa importanta superstitiilor cu pisici, dar am o repulsie enorma pentru pisicile negre, pentru animalele negre in general. vara trecuta ne-au torturat nervii doi motani de smoala, uriasi, si rai, turbati de calduri. a incercat motanu meu sa se bata cu unul din ei, dar s-a ales cu o laba flenduri.

 

na....zi si tu acuma....

 

la mine una durerea mare nu e despartirea fizica neaparat, ci ca ar fi putut fi altfel. si nu din partea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de aceea la momentul respectiv ti-am zis sa il lasi sa de duca sa nu il tii legat . eu asa am facut dar bine eu eram un copil nebun aveam 16 ani si eram teribilist . am intrat intr-o gasca de rockeri si aveam o gandire foarte dark uneori chiar si pentru ei .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesant de citit si ~Adam si Eva~,L.Rebreanu.

eu m-am regasit mai degraba in " tablitele de smarald " . nu cred ca bati pasul pe loc intorcandu-te / reincarnandu-te , ci mai degraba cred in stadii / planuri de evolutie spirituala .

cel mai adesea cand cineva deschide o discutie " altfel " , cand arata ca simte sau gandeste diferit de majoritate , el este incurajat sa se caute la doctor sau la popa .

anul trecut , in octombrie am fost infirmiera la terapie intensiva . am vazut cum mor oamenii, ca in general au parte de lumanare cand li se apropie timpul si ca probabil vad lucruri diferite , comportandu-se diferit inaintea mortii .in sectia in care am lucrat , majoritatea sunt legati de maini ,de marginea patului , motivul fiind ca pot face miscari necontrolate nu neaparat violente si isi pot scoate toate draciile la care sunt conectati .unii sunt linistiti si mor plangand usor , in prezenta acestora simti o stare de impacare cu soarta . unii dintre ei sunt sedati si cred ca nu stiu cand mor , altii sunt in coma ...singurul om de care am fost atasata profund si dupa care am suferit cumplit nu a murit cand eram de serviciu , dar am simtit cand s-a intamplat si am plans de parca era sfarsitul lumii , desi era un strain . a fost dorinta mea sa nu vad cand moare , exprimata langa el - a fost o saptamana in coma , iar in urmatoarea zi de serviciu dupa moartea lui , nu am avut nici-un drum la morga . apoi n-am mai fost la serviciu .

nu stiu ce vad muribunzii , dar ceea ce vad / aud cat timp stau la terapie intensiva , nu e deloc incurajator . chipuri indiferente , povestiri de familie , discutii telefonice interminabile , chiar si rude acrite ca omul nu se face bine sau nu moare odata si cheltuie atatia bani .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand se apropie moartea sau chiar la boli grave privirea sufleteasca se deschide si omul vede cam unde se duce, dar lucruile se pot schimba in bine usor. In genral se vad si duhurile necurate si ingerii cei buni pazind sufletul. Mai exista si cazuri in care poate inaintea mortii oamenii se ascund sub mese ca vad ceva rau si acesti oameni terbuie indrumati spre spovedire si IMPARTASIRE RAPID si sa fie indrumati sa de a saracilor , sa se roage pentru saraci , sa dea 40 LITURGHII si pe pomelnic sa treaca si saraci, vaduve etc pana ce raul pleaca, dar sunt cazuri multe in care zmbesc caci vin ingerii sa ii ia. Nu faceti yoga, budism, rei ki, tai ki, MAGIE, spiritism, citit in palma, citit in cafea si altele caci prin acestea se poate intra in contact cu duhurile necurate care pot prinde putere asupra omului si atunci pot avea si putere mai mare la moarte. Nu curvie, masturbare, furturi, etc. Era o povestire in care Fecioara Maria a trezit la viata un copil ce se masturbase sa se spovedeasca si sa nu i se puna pacatul asta. Cine a facut asa ceva yoga, etc si curvie etc la spovedire. Avorturile la fel spovedite.

 

Aici e ce povesteste un Hindus inaintea mortii si in general Hindusii plang caci vin "zeii" lor sa-i ia care probabil sunt duhurile necurate . Am vazut o poveste in care omul Hindus a fugit, au venit 4 oameni si l-au prins , l-au dus in fata zeului care vorbea urat, si tot asa. La fel probleme s-ar parea ca au avut si ateisti, o sora de la ateisti a zis ca pentru toata bogatia Europei nu mai sta langa un ateist cand moare.

 

Aici e ce spune un crestin care se intoarce la viata dupa accident si un inger luand sufletul unui om. Fiti crestini, ajutati pe cei saraci, rugati-va, spovediti-va si impartasiti-va si o sa fie bine. Chiar pe patul de moarte, o rugaciune, un suspin o rugaciune pentru tine si mai ales pentru altii, de SPOVEDIRE si IMPARTASIRE NU MAI VORBESC poate schimba lucrurile in bine.

http://www.youtube.com/watch?v=AyBDs8JpEa8...re=channel_page

 

Cam asta trebuie facut:

Matei 25

"34. Atunci va zice

Editat de Dimineata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
oki vreau eu !

si btw topicul este ce vad muribunzii nu taina spovedaniei la crestini .

Asta vroiam sa le spun si eu. :crazy: Am citit trei pagini de "off".Nu am rabdare sa mai citesc si restul. :doh:

Sotul meu era spovedit demult,uns cu mir...sau cum se cheama uleiu' ala...a "plecat" foarte linistit...senin...doar ca m-a impresionat faptul ca ochii lui aveau o activitate intensa,cum am relatat...

Cu... sau fara spovedanie,ei,vad ceva...Ce? :lol2:

Biblia spune "marturisiti-va unii altora pacatele" caci,"ce este iertat pe Pamint,va fi iertat si in cer".

Si mai citisem eu tot prin biblie ca "daca fratele tau iti cere iertare de ..." nush cite ori..."tu,tot de atitea ori trebuie sa-l ierti!" :nep:

Ca tot veni vorba despre iertare.... :P

Nu-mi amintesc pe unde prin biblie,am citit afirmatia:"diavolul,care este...moartea" :cheer: Deci,cam asa arata....ori,cameleonic.

In povestea lui, acest om,povesteste ce a vazut si confirma ca "diavolul e moartea".

http://www.youtube.com/view_play_list?p=66...=moarte+clinica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Crezi ca muribunzii vor vedea altceva, daca-si cer iertare de la personajul unei carti?

Poate "descarcandu-si" sufletul unei persoane apropiate se mai diminueaza din temerile inconstiente si mai dispar din vedeniile ce premerg momentul mortii. Pentru asta nu-i nevoie de popa ci de o persoana pentru care muribundul are o afinitate mai mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crezi ca muribunzii vor vedea altceva, daca-si cer iertare de la personajul unei carti?

Poate "descarcandu-si" sufletul unei persoane apropiate se mai diminueaza din temerile inconstiente si mai dispar din vedeniile ce premerg momentul mortii. Pentru asta nu-i nevoie de popa ci de o persoana pentru care muribundul are o afinitate mai mare.

muribundul acela sa aiba afinitate mai mare fata de Dumnezeu si atunci nu va avea "vedenii" cum spui tu in mod ironic.

Iar felul in care vb tu despre Dumnezeu, numindu-L "personajul unei carti" se numeste HULA si este pacat de moarte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta vroiam sa le spun si eu. :crazy: Am citit trei pagini de "off".Nu am rabdare sa mai citesc si restul. :doh:

Sotul meu era spovedit demult,uns cu mir...sau cum se cheama uleiu' ala...a "plecat" foarte linistit...senin...doar ca m-a impresionat faptul ca ochii lui aveau o activitate intensa,cum am relatat...

Cu... sau fara spovedanie,ei,vad ceva...Ce? :lol2:

Biblia spune "marturisiti-va unii altora pacatele" caci,"ce este iertat pe Pamint,va fi iertat si in cer".

Si mai citisem eu tot prin biblie ca "daca fratele tau iti cere iertare de ..." nush cite ori..."tu,tot de atitea ori trebuie sa-l ierti!" :nep:

Ca tot veni vorba despre iertare.... :P

Nu-mi amintesc pe unde prin biblie,am citit afirmatia:"diavolul,care este...moartea" :cheer: Deci,cam asa arata....ori,cameleonic.

In povestea lui, acest om,povesteste ce a vazut si confirma ca "diavolul e moartea".

http://www.youtube.com/view_play_list?p=66...=moarte+clinica

 

asa e baghera dar nu te astepta sa iti zica cineva sa nu te duci la popa sa te spovedesti.

sunt dependenti de asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×