Sari la conținut
Forum Roportal
Photos-mb

Gastronomia franceza

Postări Recomandate

Filet de porc aux mirabelles File de porc cu Mirabelle

 

 

Cu ce putem inlocui les Mirabelles ... ca nu cresc pe la noi ... din cauza caldurii :pardon: cu prune uscate????

ca porcul se poate inlocui usor cu multe feluri de bucati de carne ...

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu ce putem inlocui les Mirabelles ... ca nu cresc pe la noi ... din cauza caldurii :cheer: cu prune uscate????

ca porcul se poate inlocui usor cu multe feluri de bucati de carne ...

 

Nu abandona prea repede! Cresc si la noi les mirabelles si se numesc CORCODUSE. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu abandona prea repede! Cresc si la noi les mirabelles si se numesc CORCODUSE. :pardon:

 

La noi, in cazul meu este Phoenix, Arizona, USA .... si aici nu cresc si nici nu se poate cumpara ca nu se aduc fructe atit de rare!!! N-are nimic, si asa mi se termina rujul preferat si o sa trec oceanul in primavara la Paris sa-mi cumpar si

incerc sa ma satur si de Mirabele, precis se vand in piata Duminica sau unde sa-i caut???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La noi, in cazul meu este Phoenix, Arizona, USA .... si aici nu cresc si nici nu se poate cumpara ca nu se aduc fructe atit de rare!!! N-are nimic, si asa mi se termina rujul preferat si o sa trec oceanul in primavara la Paris sa-mi cumpar si

incerc sa ma satur si de Mirabele, precis se vand in piata Duminica sau unde sa-i caut???

 

Pai, la Paris nu stiu nici unde si nici cand este piata. Oraselele franceze mai mici au piata o data sau de doua ori pe saptamana - locul si data sunt afisate la primarie sau pot fi aflate de la localnici. S-ar putea sa se gaseasca mirabele/corcoduse si la unele magazine de fructe. dar daca tot treci balta pana in Europa, de ce nu faci un ocol pe-aici, ca sunt corcoduse cu duiumul? Ce se mananca in Phoenix Arizona?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce se mananca in Phoenix Arizona?

 

 

Nopalitos = frunze de cactus limba soacrei cu ardei foarte iuti, la film floricele de porumb si pentru desert din prickly pear = pere de cactus inghetata :spiteful: se face si gem, adica din aceas planta obtinem doua diferite alimente ca perele sint fructul cactusului.

Asta pe langa multe altele ...... o sa fac un topic intr-o zi din mancare american southwestern style.

Iar cand merg la Paris o sa ma opresc langa sosea sub un corcodus, il scutur bine si ma satur de fructele pretioase!!!

De acolo pana-n Ardeal e cale lunga .... si n-am timp.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nopalitos = frunze de cactus limba soacrei cu ardei foarte iuti, la film floricele de porumb si pentru desert din prickly pear = pere de cactus inghetata :spiteful: se face si gem, adica din aceas planta obtinem doua diferite alimente ca perele sint fructul cactusului.

Asta pe langa multe altele ...... o sa fac un topic intr-o zi din mancare american southwestern style.

Iar cand merg la Paris o sa ma opresc langa sosea sub un corcodus, il scutur bine si ma satur de fructele pretioase!!!

De acolo pana-n Ardeal e cale lunga .... si n-am timp.

 

Hei! E o distanta enorma de la nopalitos si prickly pears la corcoduse, dar iti urez sa o poti strabate cu usurinta. Ardealul tot aici ramane si pana la urmatoarea ta calatorie. Rabarbara se papa in US of A?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×