Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Te(mbe)levizorul, un real pericol pentru psihic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Topicul se doreste a fi o sesiune de pareri despre efectele televizorului asupra psihicului persoanelor in general dar mai cu seama celor vulnerabile. Se pare ce cele mai vulnerabile sint persoanele in varsta si copii. Copii prin ceea ce vad si imita, batranii prin ceea ce pierd uitandu-se -pardon- traind prin intermediul televizorului. Nu neg ca televiziunea ( anumite canale) sunt educative, sursa de informare, si este un lucru bun atunci cand te folosesti de TV asa ca sa te tii la curent, sa vezi un film bun, sa ai propria ta cenzura. Dar sa ajungi aici trebuie sa ai un nivel de cultura. Altfel va fi cel putin dificil de obtinut un punct de vedere pertinent. Dar asta e doar un aspect. Sant persoane care m,ananca la TV, stau toata ziua tolaniti la TV, beau bere la TV, isi dau in cap pentru ca nu se inteleg la ce sa se uite la TV, etc. Practic renunta la tot ce tine de viata propriu-zis si se uita doar la televozor, devenind 100/100 inactivi, lucru care atrage imbatrinirea precoce, anchilozarea. La astea mai adaugam stirile de la ora 17, vasnicele catastrofe, care transmit intr-una subconstientului ca totul e o mizerie si ca viata nu merita traita, ruperea de realitate prin intermediul telenovelelor, etc. nu in ultimul rand este o mare sursa de dezinformare si de amaraciune. Am vazut persoane in varsta care in loc sa se bucure de soare, de ultimii ani de viata in care se mai pot misca, sa iasa undeva sa mai vada o floare, un deal, un caine erau prizonierii ecranului color si m-au rugat sa le cumpar eu cate-o bere, cate-o ( ) la 2l, ca ei erau captivi intr-o telenovela... In consecinta, personal consider ca e bun un TV in casa, dar sa fie stins cat mai multa vreme. Oricum vine si vremea rea cu ceata si viscol...dar parca mai bine scriu aici pe-un forum decat sa ma uit la vre-o emisiune...vreau si parerea voastra!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca stii ce sa cauti si la ce sa te uiti nu e pericol . Daca ai copii stii cum sa l educi sa se uite la chestii frumoase lui .. si daca da cumva de ce nu e favorabil lui discutati asupra temei . Eu nu ma mai uit des la tv ... am proria schema .. ma uit frumos pe un program tv ma uit la canale ce difuzeaza apoi deschid sa vizionez . e simplu . asta ca televizoru ar strica e vina ta , orice factor negativ te afecteaza insa daca afli ca te afecteaza ii zici stop si cauti solutia ca acela sa devina pozitiv . Ai dreptata pt unii tv e o sursa de a uita de probleme insa mai degraba te uiti la tv decat sa te confrunti cu oameni . Unii poate nu au o viata sociala si le ar fi aiurea sa se duca in natura singuri si prefera Tv-ul ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca stii ce sa cauti si la ce sa te uiti nu e pericol . Daca ai copii stii cum sa l educi sa se uite la chestii frumoase lui .. si daca da cumva de ce nu e favorabil lui discutati asupra temei . Eu nu ma mai uit des la tv ... am proria schema .. ma uit frumos pe un program tv ma uit la canale ce difuzeaza apoi deschid sa vizionez . e simplu . asta ca televizoru ar strica e vina ta , orice factor negativ te afecteaza insa daca afli ca te afecteaza ii zici stop si cauti solutia ca acela sa devina pozitiv . Ai dreptata pt unii tv e o sursa de a uita de probleme insa mai degraba te uiti la tv decat sa te confrunti cu oameni . Unii poate nu au o viata sociala si le ar fi aiurea sa se duca in natura singuri si prefera Tv-ul ..

In natura adevarata savoare este cand mergi " pe cont propriu"...adica singur. altfel-crede-ma- perceptia este mult" subtiata"

Televizorul are un impact extraordinar de negativ la unele categorii sedentarizandu-i, dezactivandu-le toate canalele de comunicare cu lumea reala, ei traiesc prin si pentru ceea ce se intampla pe ecran. Cad prada manipularii si circului ieftin care mai nou este omniprezent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord dar unii nu au fost educati asa. Mai pot fi ei schimbati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc ca il tin deschis toata ziua, dar e mai mult un zgomot in fundal, rar urmaresc cu adevarat ceva. Sa stau pe canapea si sa am ca unica preocupare emisiunile de la tv ar fi o plictiseala si mai mare decat cea obisnuita. Dar imi aduc aminte ca in adolescenta aveam perioade cand eram asa, ca n-aveam prea multe responsabilitati, si asta a condus la sedentarism o vreme. Si acum trebuie sa fie deschis pentru ca nu imi place linistea. Ma mir si eu uneori de ce imi pierd timpul incercand sa gasesc ceva de vazut si enervandu-ma cand nu reusesc, de parca n-as putea sa il inchid pur si simplu. Am trait o jumatate de an complet fara televizor si a fost cea mai plina si frumoasa parte a vietii mele, o spun cu toata sinceritatea. Aveam alte preocupari si nu imi dirijam activitatile in jurul emisiunii sau filmului cutare. Mi-aduc aminte cum povestea profa de franceza in liceu ca adoarme impreuna cu sotul pe canapea, orice ar fi la tv, din obisnuinta.

Iarasi mi-aduc aminte cu haz ce m-am burzuluit cand prietenul meu si-a adus televizorul de acasa, in primele luni de stat impreuna. Inainte sa apara tv-ul ala, stateam de vorba ore in sir in fiecare searasi ascultam muzica, cu cateva sticle de vin, era totul foarte romantic; dupa aceea s-a mai subtiat treaba nitel, ca nu se mai desprindea de tv-ul ala, si noi stand intr-o camaruta undeva, nu-mi ramanea decat sa tac si sa ma uit la ore in sir de fotbal si altele. Desi nu-mi plac povestile de alcov, e haios faptul ca atunci cand ne bagam in pat ii ceream sa inchida naibii televizorul, ca nu voiam ca in timp ce noi ... sa aud in fundal despre accidente sau alte lucruri deprimante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In natura adevarata savoare este cand mergi " pe cont propriu"...adica singur. altfel-crede-ma- perceptia este mult" subtiata"

Televizorul are un impact extraordinar de negativ la unele categorii sedentarizandu-i, dezactivandu-le toate canalele de comunicare cu lumea reala, ei traiesc prin si pentru ceea ce se intampla pe ecran. Cad prada manipularii si circului ieftin care mai nou este omniprezent.

cred ca tv-ul e demult rasuflat. inlocuieste-l cu internetul :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca stii ce sa cauti si la ce sa te uiti nu e pericol . Daca ai copii stii cum sa l educi sa se uite la chestii frumoase lui .. si daca da cumva de ce nu e favorabil lui discutati asupra temei .

 

tv-ul nu e un lucru bun, mai ales pentru copii pentru ca ei sunt cei mai vulnerabili. Le creaza dependenta si le induce o "realitate" complet gresita. Am intrat in contact cu pici care si-au petrecut o mare parte a timpului in fata tv-ului...sunt complet rupti de tot ce e in jurul lor. Se integreaza foarte greu in colectivitate pentru simplul fapt ca ei au o lume a lor. Si nu ma refer la primii ani de viata cand acest fenomen este normal ci ma refer la anii de scoala. Evident, vina nu este a lor ci doar a parintilor carora le este mult mai usor sa-i uite in fata tv-ului decat sa discute cu ei, sa se joace cu ei sau sa-i scoata mai des la plimbare. In ultima vreme atfel de cazuri au inceput sa se inmulteasca ingrijorator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...... Desi nu-mi plac povestile de alcov, e haios faptul ca atunci cand ne bagam in pat ii ceream sa inchida naibii televizorul, ca nu voiam ca in timp ce noi ... sa aud in fundal despre accidente sau alte lucruri deprimante.

Lucru stiut: televizorul-ucigasul pasiunii... locul cel mai bun de vazut stirile nu stiu care este dar in cazul meu le vad trunchiat si fugitiv dimineata in timp ce beau cafeaua si eventual maninc ceva pana sa plec... Apoi restul...vad pe net si selectez strict ce ma intereseaza. Restul e balast...

 

cred ca tv-ul e demult rasuflat. inlocuieste-l cu internetul :o:

Da...dar internetul e altfel...iti alegi tu informatia nu-ti baga nimeni nimic cu melesteul pe gat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da...dar internetul e altfel...iti alegi tu informatia nu-ti baga nimeni nimic cu melesteul pe gat...

nu e prea mare diferenta. si la tv schimbi canalul daca vrei... sau poti sa-l opresti. nici vba de bagat pe gat. noi alegem daca/ce ascultam sau privim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca mai nou parintii sunt obisnuiti sa dea vina pe toata lumea pentru ca "odraslele" lor nu au un comportament adecvat. Dau vina pe televizor, pe profesori, pe societate, pe anturaj, pe faptul ca planetele nu sunt aliniate corespunzator. Dau vina pe toti, numai ei nu sunt de vina. Televizorul e doar o sursa de divertisment si, in unele cazuri, de cunoastere. Televizorul (si nici internetul) nu tine loc nici de parinte si nici de dadaca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×