Sari la conținut
Forum Roportal
octav.c

De unde venim ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De la dumnezeul pe care il care il simte Einstein si cel pe care il aflam noi din biblie e diferenta ca de la cer la pamant.

 

Nu te contrazic cu nimic.

As vrea insa sa te rog, daca vrei si daca poti, sa detaliezi putin ideea ingrosata mai sus.

Mai exact, cum este Dumnezeul pe care il aflati din Biblie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De unde venim?

 

"Omul este o fr

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te contrazic cu nimic.

As vrea insa sa te rog, daca vrei si daca poti, sa detaliezi putin ideea ingrosata mai sus.

Mai exact, cum este Dumnezeul pe care il aflati din Biblie?

 

 

ARE UN CARACTER UMAN.E GELOS,DICTATORIAL,CONTRADICTORIU,ACI SPUNE,, SA NU UCIZI'' ACI SPUNE EVREILR SA UCIDA PE TOTI CEI DIN CANAAN,PLECA IN LUPTA SI INTERVINE IN FAFOREA EVREILOR,PRACTIC Ii AJUTA SA-SI UCIDA DUSMANII.E UN DUMNEZEU INCHIPUIT DE OAMENI ,CREAT DUPA CHIPUL ,DORINTELE SI CARACTERUL OAMENILOR. ACEA ENTITATE SUPERIOARA PE CARE O SIMTE EINSTEIN POATE CA NICI NU STIE DE NOI.SUNTEM ATAT DE MICI SI NEINSEMNATI CA SCAPAM VIZIUNII SALE.DACA NE-AR GUVERNA CINEVA SIGUR AR FI ALTFEL.SIGUR SUNTEM DE CAPUL NOSTRU.DE SCRIS AR FI MULTE DESPRE DUMNEZEUL BIBLIC DAR EU SCRIU GREU,SUNT ABIA DE DOUA SAPTAMANI PE CALCULATOR,NU CUNOSC NICI FUNCTIILE ASTEA BINE,NU AM NICI TIMP CA LUCREZ LA GREU,MA BAG SI EU CATE PUTIN ASA CA VAD CA SUNTETI COPII DESTEPTI,INDIFERENT DE RELIGIE SEX ,RASA ETC IMI SUNTETI SIMPATICI.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... cat de credibil crezi ca poti fi si cu celelalte comentarii ...cei drept hazoase !!!

....

Ceva apropiat de ceea ce vrei tu sa ne prezinti!

 

Ma bucur ca te distrezi, Sikaryan draga, caci in general, tu esti furios :blink:)...

 

Interesanta si concluzia ta referitor la ce vreau eu sa prezint, mai ales ca nu ai cititi o iota.

Poate ca ai stat cu ochii atintiti pe ecran, nu te contrazic, insa imaginile generate de mintea ta, as pune prinsoare ca erau aceleasi clisee-dogme personale cu care ne-ai obisnuit. Nu te supara ca-ti spun.

 

Oricum, cei de la http://www.descopera.org/ au apreciat concluziile acestea, rod al unei discutii gazduite de forumul lor, si, dupa ce au cerut civilizat permisiunea, le-au publicat pe prima pagina a site-ului.

Acum, ori cei de la descopera cred (pe ascuns) in Dumnezeul-personaj cu care te tot lupti tu - te lupti vartos si culmea, ii si negi existenta in acelasi timp (!)- ori cred la vedere atat in el cat si-n alte personaje de desen animat.

 

Ori tu n-ai inteles nimic din ce-ai citit...

 

ARE UN CARACTER UMAN.E GELOS,DICTATORIAL,CONTRADICTORIU,ACI SPUNE,, SA NU UCIZI'' ACI SPUNE EVREILR SA UCIDA PE TOTI CEI DIN CANAAN,PLECA IN LUPTA SI INTERVINE IN FAFOREA EVREILOR,PRACTIC Ii AJUTA SA-SI UCIDA DUSMANII.E UN DUMNEZEU INCHIPUIT DE OAMENI ,CREAT DUPA CHIPUL ,DORINTELE SI CARACTERUL OAMENILOR.

 

Da, asa este, iar motivul pentru care iti dau dreptate reiese citind textul urmator:

http://www.descopera.org/traducerile-si-in...e-scripturilor/

 

ACEA ENTITATE SUPERIOARA PE CARE O SIMTE EINSTEIN POATE CA NICI NU STIE DE NOI.SUNTEM ATAT DE MICI SI NEINSEMNATI CA SCAPAM VIZIUNII SALE.DACA NE-AR GUVERNA CINEVA SIGUR AR FI ALTFEL.SIGUR SUNTEM DE CAPUL NOSTRU.

 

Si aici iti dau dreptate.

Asta spun si eu, insa cu ceva mai multe cuvinte, si argumente: http://www.descopera.org/forum/viewtopic.p...3&start=190

 

DE SCRIS AR FI MULTE DESPRE DUMNEZEUL BIBLIC DAR EU SCRIU GREU,SUNT ABIA DE DOUA SAPTAMANI PE CALCULATOR,NU CUNOSC NICI FUNCTIILE ASTEA BINE,NU AM NICI TIMP CA LUCREZ LA GREU,MA BAG SI EU CATE PUTIN ASA CA VAD CA SUNTETI COPII DESTEPTI,INDIFERENT DE RELIGIE SEX ,RASA ETC IMI SUNTETI SIMPATICI.

 

Nici aici nu te contrazic, si spun asta uitandu-ma la cum lasi spatiile libere inaintea semnelor de punctuatie, si cum nu le lasi dupa :dance2:

Dar e OK, ai sa le inveti cu timpul. Important este ca ai simtul echilibrului in gandire.

Editat de Cita T

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ARE UN CARACTER UMAN.E GELOS,DICTATORIAL,CONTRADICTORIU,ACI SPUNE,, SA NU UCIZI'' ACI SPUNE EVREILR SA UCIDA PE TOTI CEI DIN CANAAN,PLECA IN LUPTA SI INTERVINE IN FAFOREA EVREILOR,PRACTIC Ii AJUTA SA-SI UCIDA DUSMANII.E UN DUMNEZEU INCHIPUIT DE OAMENI ,CREAT DUPA CHIPUL ,DORINTELE SI CARACTERUL OAMENILOR. ACEA ENTITATE SUPERIOARA PE CARE O SIMTE EINSTEIN POATE CA NICI NU STIE DE NOI.SUNTEM ATAT DE MICI SI NEINSEMNATI CA SCAPAM VIZIUNII SALE.DACA NE-AR GUVERNA CINEVA SIGUR AR FI ALTFEL.SIGUR SUNTEM DE CAPUL NOSTRU.DE SCRIS AR FI MULTE DESPRE DUMNEZEUL BIBLIC DAR EU SCRIU GREU,SUNT ABIA DE DOUA SAPTAMANI PE CALCULATOR,NU CUNOSC NICI FUNCTIILE ASTEA BINE,NU AM NICI TIMP CA LUCREZ LA GREU,MA BAG SI EU CATE PUTIN ASA CA VAD CA SUNTETI COPII DESTEPTI,INDIFERENT DE RELIGIE SEX ,RASA ETC IMI SUNTETI SIMPATICI.

Fara CAPS. Multumesc.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Einstein a descoperit ca omul, pe langa materia din care-i este alcatuit corpul, mai are si spirit. Nestiind cum sa defineasca spiritul, a presupus ca este Dumnezeu.

 

Nu a presupus ca este Dumnezeu, ci spune ca Dumnezeu nu este batranelul slavit de cei cu mintea zidita in dogme, ci chiar manifestarea fortei-spirit rationale dupa chipul si asemanarea caruia se afla construit intreg Universul.

Sper sa intelegi diferenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×