Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De vreo doua luni am ca pet o soparlita geko, dar inca n-am reusit sa ma lamuresc bine daca ea este pet-ul meu sau eu sunt pet-ul ei... Spun asta deoarece nu eu am ales-o pe ea, ci ea pe mine, pur si simplu a intrat in casa si n-a mai vrut sa plece. La inceput am dat-o afara de doua ori, ma gandeam ca nu-i poate prii mediul plin de gresie... dar ea statea pe terasa si ma pandea, iar atunci cand nu eram atent, hop in casa :o: Am lasat-o si n-a mai plecat. Imi place cum ma priveste cand imi beau cafeaua, cand cu un ochi, cand cu celalalt, parca as fi o curiozitate :rot: E foarte draguta!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar simpatic :lol:

 

O si hranesti?

 

Nu. Este o reptila carnivora si se hraneste cu diverse insecte. De cand a venit ea, mi-au disparut toate termitele si musculitele hematofage din casa. Daca si tantarii ar fi intrat in meniul ei, ar fi fost extraordinar.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici soparlele fug de oameni ca de naiba, nu sta una sa te aproprii de ea, dar le vezi peste tot vara, inclusiv in casa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici soparlele fug de oameni ca de naiba, nu sta una sa te aproprii de ea, dar le vezi peste tot vara, inclusiv in casa.

 

Unde anume?

 

Uite ca pun si o poza, facuta prin geam, cu soparlita.

post-281627-0-39621100-1337173968_thumb.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut in San Diego o soparla destul de mare dar nu Iguana sau ceva exotic, doar una de gradina care s-a ascuns in acvariul fiului pus afara la curatat, dar nu mai voia sa iasa. Pestii au murit ca era destul de greu de intretinut acvariul sau poate pestii erau prea exotici si ceva n-am stiut despre ei. Cineva mi-a intrebat daca stiam cat a fost temperatura apei??? ca asta se intimpla cel mai des in case, se supra incalzeste apa de la caldura din casa. Ne jucam cu ea toti cand mergeam in gradina dar a venit iarna si am dus in casa acvariul langa geam, ii cumparam ce maninca si avea o piatra pe care-l incalzeam mereu in cuptor si iesea din hibernare sa se incalzeasca. I-am facut un cuib mai ascuns si o scara ... era foarte frumos aranjat si la ora exacta venea afara sa-i dau gaze.

Nu voia sa se plimbe prin casa desi nu era inchis acvariul putea daca voia, cred ca era batrina sau avea ceva. Am plecat in vacanta si a luat acvariul un prieten al fiului ... imediat a murit, ne-a spus mai tirziu. Aici am pe langa casa niste soparle mici intre flori care se mai strecoara si in casa da-s dragute si le arunc inapoi in natura.

Nu mai vreau nimic in casa!!! pe langa tintarii respectiv care se strecoara si ei cum pot in anumit sezon dar am solutie pentru ei si cate-o musca ... am observat cuiburi mici de viespi sub streasina dar le-am si distrus imediat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noul meu pet, Geo!

 

Un pui de iguana, care statea de vreo doua zile langa usa mea si azi vazand ca nu vrea sa plece, l-am luat in casa. De acum trebuie sa invat cum se creste o iguana :o:

post-281627-0-56970400-1346178303_thumb.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×