Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Sexul si pacatul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In opinia imensei majoritati a cultelor crestine,e ceva foarte in neregula cu sexul.In opinia lor singurul scop al existentei sexului,este procreerea -orice alt sens ati gasi dumneavoastra in sex,este calificat in termeni deloc magulitori de catre diversele culte crestine.

Sexul oral? -pacat!! -anal -mare pacat!,masturbarea? -pacat,cum altfel? ,contraceptia? -mai intrebati? -pacat, ,,logic" -pozitii sexuale,dansuri erotice,orice tine de erotism in general,e doar o ,,perversiune"a acestui scop unic al existentei sexului...

 

Daca cineva spune ca X a pacatuit cu Y,la ce va ganditi prima oara? -hai,fiti onesti...va ganditi ca X l-a mintit pe Y,ca l-a inselat,ca l-a furat? -nu,va ganditi ca au facut sex.Intr-o asemenea exprimare,sexul e efectiv sinonim cu pacatul...

 

Cuvinte cu inteles peiorativ,ca desfranare,depravare,frivolitate,si multe altele,toate au fost menite sa comunice acelasi lucru: este ceva rau,gresit,imoral,nedemn,vinovat in a face sex,exceptand acea unica situatie in care e vorba de doua persoane,de sex diferit (neaparat!),casatorite religios,care sa isi faca ,,numarul" intr-un cadru privat si care urmaresc prin actul lor,exclusiv procreerea.Si sa nu fie in vreun post,nici in vreo sarbatoare religioasa,sa nu se foloseasca contraceptia,sau orice alte metode de a preveni scopul acesta unic...

 

Sexul,cica il ,,degradeaza",pe om,il ,,animalizeaza" -e nedemn de o fiinta atat de superioara ca omul,o fiinta rationala,ar trebui sa isi controleze instinctele -si mai ales pe asta.O fiinta "rationala" si "superioara" ,asa ca omul,ar trebui sa se reprime,sa fie frustrata si pudibonda,sa se rusineze de propria sexualitate,sa o ascunda,suprime (sau macar limiteze),sa o priveasca cu dispret si chiar cu ura,ca pe un demon care il tara direct spre pedeapsa cea vesnica a iadului...

 

Am avut turisti evrei traditionalisti in hotel -ei au niste cearceafuri speciale,care au doar o gaurica,cu clapeta,femeia,isi pune acel ceartceaf pe ea(oare si pe fata?),si barbatul nu are voie sa o vada goala,ci doar fac sex ,,cuviincios",prin acea gaurica...

Asta e comportamentul ideal! :think: :lol:

 

Care anume e scopul acestui topic? -vreau sa imi explice si mie cineva,de ce anume este sexul imoral,gresit,rau...ce e asa de gresit in a face sex din alte motive decat procreerea,si cum anume ar rezolva aceste persoane cuviioase,probleme ca suprapopularea si frustrarile sexuale ce conduc la diverse grade de imbolnavire psihica.

 

De ce anume,este atat de rau sa cautam placere in sex,ba chiar placerea in general -ce e in neregula cu placerea?

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, prin act sexual inteleg conexiunea a doua suflete si nu conexiunea a doua organe. Cand cele doua suflete fac dragoste se petrece un fenomen sublim, divin, omul redevine la stadiul de androgin. Prin pierderea energiei sexuale implicit pierdem si o mare putere de a creea, aici nu ma refer strict la sfera pur materiala. Omul, din pacate, in clipa prezenta merge pe panta degradarii adevaratei iubiri fizice . A transformat iubirea fizica intr-un sport, intr-un concurs, intr-un drog. Actul sexual in conceptia mea trebuie sa fie pur, asta nu exclude sub nici un chip placerea, dar placerea de care vorbesc sa nu se confunde cu perversitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din punctul meu de vedere, prin act sexual inteleg conexiunea a doua suflete si nu conexiunea a doua organe. Cand cele doua suflete fac dragoste se petrece un fenomen sublim, divin, omul redevine la stadiul de androgin. Prin pierderea energiei sexuale implicit pierdem si o mare putere de a creea, aici nu ma refer strict la sfera pur materiala. Omul, din pacate, in clipa prezenta merge pe panta degradarii adevaratei iubiri fizice . A transformat iubirea fizica intr-un sport, intr-un concurs, intr-un drog. Actul sexual in conceptia mea trebuie sa fie pur, asta nu exclude sub nici un chip placerea, dar placerea de care vorbesc sa nu se confunde cu perversitatea.

Frumos spus! :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Opinia ta,este o erezie din punctul de vedere al crestinismului.Continenta sexuala,e totusi o modalitate de a impiedica procreerea -o perversiune,un pacat,adica.

Actul sexual este deja pur,mintea care il ponegreste nu este ceva pur.Degradarea sexului,e ceva ce face mintea ta,nu trupul tau.Si daca tot am adus in discutie crestinismul,pe topicul asta,am sa-ti spun sa speli paharul pe dinauntru,nu doar pe dinafara.Mintea ta murdareste si exteriorul paharului,nu doar interiorul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Opinia ta,este o erezie din punctul de vedere al crestinismului.Continenta sexuala,e totusi o modalitate de a impiedica procreerea -o perversiune,un pacat,adica.

Actul sexual este deja pur,mintea care il ponegreste nu este ceva pur.Degradarea sexului,e ceva ce face mintea ta,nu trupul tau.Si daca tot am adus in discutie crestinismul,pe topicul asta,am sa-ti spun sa speli paharul pe dinauntru,nu doar pe dinafara.Mintea ta murdareste si exteriorul paharului,nu doar interiorul.

 

 

Ai dreptate in ceea ce spui. Religia nu are nici o legatura cu propriile mele concepte.Trebuie sa trecem peste dogme intr-adevar, sa fim liberi in gandire si fapte, fara frica impusa de religie de-a lungul timpului, dar nici sa cadem in extrema cealalta. Si echilibrul nu se poate gasi decat daca ne trezim constiinta cu ajutorul autoobservatiei si autocunoasterii.

Editat de Kether

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In regnul animal imperecherea are rol /scop doar reproductiv ; nici-o femela nu mai accepta masculul daca ramine gestanta . Se pare ca exista o singura exceptie : femela de maimuta .

Cred ca religiile avramice au impus doar sexul in scopul procreari ca o masura a mentineri unei rate de crestere pozitiva a populatiei unor triburi decimate de molime si razboaie .O explicatie colaterala ar fi si posibilitatea de a avea mai multe sotii in cazul musulmanilor unde numarul barbatilor era extrem de scazut ca urmare a pieiri lor in razboaie.

Explicit nu am gasit in VT si NT o asemenea interdictie , posibil ca si Coranul sa nu o aiba. Dar poate ma insel.

Cred ca exista o deosebire mare intre a face sex si a face dragoste desi amindoua implica acuplarea : doar cel de-al doilea caz implica si "conexiune sufleteasca". Dar de cele mai multe ori chiar si in familii/cupluri stabile se face doar sex.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sobolanii au capacitatea de a isi creea un prezervativ,prin niste secretii...iar animalele care sunt homosexuale(in cam acelasi procent ca si oamenii),nu urmaresc in mod evident procreerea.De ce anume e asa? -poate pentru a evita supra-popularea.

In ce priveste restul animalelor,de care ai pomenit,la ele perioada de rut este limitata si in timp,si e limitata si atunci cand au pui -leii masculi,ucid puii altui mascul,pentru ca e singura posibilitate de a o determina pe femela sa reintre in perioada de rut...

In ceea ce priveste a face sex versus a face dragoste,cred ca desi nu e nimic rau in a face sex,e mult mai bine ca sexul sa fie o manifestare a iubirii si nu doar o manifestare -oricat de fireasca- a dorintei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cresteti si va inmultiti ... indemnul este pro VIATA :think: nu scrie '' puneti-va si faceti avort '' , sau '' NU VA INMULTITI '' deci oare de ce e pacat????? :lol:

multa iubire

Editat de the_listener

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×