Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Eternitate fizica ?!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E cineva care ar dori eternitate fizica adica tinerete fara batranete si viata fara de moarte ?!

Daca doriti eternitate fizica as vrea sa stiu care e motivul pentru care a-ti vrea-o si daca nu la fel - de ce nu ?!

Voi incepe eu : imi doresc eternitate fizica pentru ca Terra o gasesc ca fiind cel mai frumos miracol care s-a putut intampla in tot acest univers. E un adevarat miracol intruchipat : pasari ciripitoare, flori viu colorate, copaci mirifici, campii insorite, oceane, fluvii... si multe multe alte asemenea miracole (acestea daruite doar de natura) + creatiile geniului uman : arta (muzica, pictura, poezia), nenumarate inventii (adevarate minuni ale stiintei si tehnicii) : computerul, becul, masina de spalat, aragazul, centrala termica, automobilul, mobilul, tv-ul... si multe multe alte asemenea inventii care au facilitat traiul, cladiri colosale (adevarate minuni ale arhitecturii) etc.etc.

Totusi sunt constient ca eternitatea in societatea actuala in care traim ar fi cam trista deoarece exista si multa rautate in pofida miracolelor enumerate de mine anterior. Ma gandesc ca daca ar fi separati pentru totdeauna oamenii buni de oamenii rai n-ar mai exista niciun rau in societate si astfel ar putea fi creat paradisul pe Terra. Terra e deja un paradis, dar o parte din societatea umana e infecta si daca Dumnezeu ar exista si ar dori ar putea sa recreeze societatea si pe oamenii rai sa-i lase in ratacirea lor. Si totusi in ciuda acestui rau exista o multime de miracole care merita salvate si pentru care merita sa traiesti o eternitate (si cred ca am exemplificat o parte din ele). Acestea fiind spuse eu mi-as dori din tot sufletul sa traiesc o vesnicie pe acest pamant. Ma sustine cineva ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare...stupida.

sa raman etern sub forma asta fizica..la ce varsta?

sa raman copil, tanar, matur..batran??

 

deci tu ai vrea sa fi vesnic CE?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu ,nu te sustin !

eu abia astept sa scap din lumea asta rea si murdara si sa ma duc in lumea aceea care nu are nimic intinat in ea .

pana si simplul fapt ca trebuie sa sterg praful in fiecare zi imi aduce aminte cat de stricata este planeta asta . in lumea de dincolo nu exista praf !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu o intrebare...stupida.

sa raman etern sub forma asta fizica..la ce varsta?

sa raman copil, tanar, matur..batran??

 

Tanar. Sa fii vesnic tanar. :o:

 

eu ,nu te sustin !

eu abia astept sa scap din lumea asta rea si murdara si sa ma duc in lumea aceea care nu are nimic intinat in ea .

pana si simplul fapt ca trebuie sa sterg praful in fiecare zi imi aduce aminte cat de stricata este planeta asta . in lumea de dincolo nu exista praf !

 

De ce crezi ca e mai buna imaterialitatea ?! Macar aici te mai poti bucura de o cana cu apa, de pamantul pe care calci, de razele de soare etc. dar acolo ?! Si de ce sa abandonezi lumea aceasta in schimbul lumii de apoi ?! Esti asa sigur ca exista viata dupa moarte ?! Si daca ar exista de ce crezi ca e mai frumoasa imaterialitatea ?! Chiar nu vedeti ce frumoasa e planeta pe care locuim ?! Nu vedeti ca e un adevarat miracol intruchipat care pulseaza de viata ?! Ce-ar putea fi mai frumos decat planeta pe care locuim ?! Planeta nu e murdara. Planeta e un paradis intruchipat. Societatea umana e murdara (dupa cum spuneam si-n primul mesaj) dar nu planeta. Si daca o parte din societatea umana e infecta de ce sa nu punem mana fiecare in parte sa o preschimbam in bine ?! De ce sa nu facem din Terra un paradis etern daca tot existam si daca tot ne sta in putinta ?! De ce sa abandonam viata aceasta minunata pentru una fantasmagorica presupusa dupa moarte ?! Majoritatea ziceti ca nu vreti eternitate fizica si va eschivati cand vine vorba de eternitate fizica dar cand sunteti pe patul de moarte ati da orice sa mai traiti o clipa si abia atunci constientizati miracolul existential si abia atunci incepeti sa pretuiti aceasta viata. Stiu ! E mai usor sa distrugi aceasta planeta decat sa o construiesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am visat din copilarie ... viata eterna pe acest pamant

 

imi si faceam scenarii ce as face dupa X anii ... ce atitudine as dezvolta nemuritor fiind ... apoi ajungeam inevitabil la intrebarile referitoare la cum as fi nemuritor ... adica as fi indestructibil sau ar trebui pur si simplu sa ma feresc de accidente

 

toate scenariile includeau multe multe calatorii ... si prosti gen pacea mondiala :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×