Sari la conținut
Forum Roportal
Newpartner

Am o afacere buna? Va las pe voi sa-mi spuneti.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ii salut pe toti cei care scriu in aceasta arie si forum.

 

Ii invit pe cei care au situatii similare sa le prezinte, iar daca au trecut prin asa ceva, ce solutii au gasit?

Ceea ce va voi scrie nu este o poveste de adormit copii ci o realitate. Voi incerca totusi sa pastrez discretia in legatura cu anumite detalii. Acestea vor fi disponibile doar pt cei realmente interesati. Ma refer la denumirea produsului si tipul acestuia. Va fi generic numit "produs". Acesta face parte din categoria celor uzuale, de zi cu zi.

Cu bune si rele situatia este urmatoarea:

 

Activez in fmcg (bunuri de larg consum) in propria companie dupa multi ani vanzari pentru companii nationale si multinationale (din '96). Lucram pt una din ele cand am realizat ca acea piata nu este acoperita la justa nevoie iar cei care sunt pe acea piata sunt companii cu traditie dar fara a fi cu adevarat competitivi. Ba chiar erau departe de coerenta necesara in distributia acelor produse. Problema lor o constituie faptul ca sunt tributari absentei unui management competitiv, situatie perpetuata din 90 pana azi. Cunosc in detaliu problemele lor si un exemplu de brand extrem de cunoscut in anii 90 , creat de o celebra companie de publicitate, care si-a pierdut valoarea datorita absentei produsului din magazine. Anyway, atunci am cunoscut o piata f interesanta din pctul meu de vedere. Trecand prin prisma experientei mele anterioare, am realizat ca nu exista o piata mai debusolata, haotica si usor de penetrat .

 

Fiind o piata neexploatata la potentialul ei adevarat am trecut la fapte. Am distribuit produse similare ale unor producatori cunoscuti in Ro in conditii deloc avantajoase. Am intrat si eu pe piata, mi-am facut clienti desi nu aveam exclusivitatea producatorului. La un moment dat am creeat propriile mele produse. Modelele produselor, designul ambalajelor si al etichetelor le-am facut chiar eu (experianta acumulata in companiile pt care am activat in trecut si-a spus cuvantul) . Noile produse le-am introdus pe piata sub brandul propriu. Am reusit sa ofer calitate la preturi similare cu ale producatorilor consacrati in conditiile in care marja produsului era situata in medie la 100% :o: fata de un amarat de 10% (care nu acoperea costurile) oferit cu nespusa "generozitate" de vechii furnizori (prod cunoscuti in romania). Fiind un vanzator prin excelenta , produsele au ajuns pe raft imediat si s-au vandut extraordinar de bine catre consumatorul final. Era normal in opinia mea deoarece produsul arata foarte bine (cu mult mai bine decat celelalte si avea o calitate ce lipsea celorlalte. Materialul era diferit iar acest detaliu a fost observat atat de catre vanzatorii magazinelor cat si de catre consumatorii finali.

 

In scurt timp am pregatit si display-uri pt a obtine o vizibilitate cat mai buna in magazine. Efectul a fost cel scontat. Cererea a fost din ce in ce mai mare. Vanzarile s-au amplificat pe magazinele unde am instalat display la vedere in ciuda faptului ca unele articole nu le mai livram deoarece se epuizasera. Desi outofstock pe unele articole cantitatea comandata de clienti a fost similara sau in crestere. Initial le-am distribuit pe plan local in doua judete, evident nu la toti clientii posibili pt ca nu aveam stocul necesar. Eram interesat de continuitatea livrarilor pe un anumit nr de clienti. Dupa 2-3 luni am fost sunat din Bucuresti de catre proprietarul unui magazin sa ma intrebe cum poate primi si el noul meu produs pt ca el are multi clienti, consumatori finali, catre care ar vinde bine. Cineva a cumparat produsul cand a trecut prin Galati iar apoi a incercat sa-l cumpere din Bucuresti, de la magazinul de unde am fost sunat. La inceput am ezitat sa ma desfasor pe o arie mai intinsa din motive lesne de inteles, stocul limitat, dar cand telefoanele primite de la cei care vazusera produsul si vindeau asa ceva s-au inmultit mi-am spus ca trebuie sa fie ceva da' bine.

Evident am vandut si catre alti clienti din orasele respective (Bucuresti, Ploiesti, Brasov) sperand sa reusesc sa rezolv in scurt timp problema finantarii.

 

Analiza ulterioara a vanzarilor a relevat ceva extraordinar:

am creat un produs excelent ! (am grafice relevante in acest sens)

 

Consumatorul final a primit foarte bine produsul si il cauta si acum in magazine. Deci are calitatea de a fideliza consumatorul final ceea ce reprezinta un mare atu.

Datorita faptului ca nu am avut capacitatea financiara necesara sustinerii unui astfel de business , nu am putut sa completez stocul la articolele epuizate si am continuat sa vand ceea ce aveam in depozit, incercand sa prezint scuzele mele clientilor si pretextand diverse motive de care si eu, sincer, m-am saturat .

Am ajuns sa evit clientii pt ca nu am posibilitatea sa le livrez. Telefonul suna in draci. Atat fixul cat si mobilul. Stresul este maxim.

Sa ai cerere din ce in ce mai mare la un produs din care se poate castiga foarte bine si sa nu poti sa cresti un asemenea business

este frustrant. Sa mai fie si criza economica mondiala in jurul nostru, asta chiar le intrece pe toate.

 

De ce va scriu toate astea:

Am ajuns la concluzia ca nu pot si nu merita sa continui fara o finantare adecvata. Nu am posibilitatea sa ma mai finantez singur.

Singura optiune pe care o vad in momentul asta este sa gasesc un partener in afacerea asta. Potentialul este atat de mare incat din punctul meu de vedere va induce o satisfactie majora pt fiecare. Ma refer la bani.

Ceea ce am scris mai sus face referire la un produs ! si nu este decat 3-5% din gama generala din care face parte .

Stiu deja inca doua produse. Complementare celui de mai sus si cu acelasi potential. Adica se distribuie impreuna ceea ce creste major turnoverul pe sell-in. Btw, cele doua produse au aceeasi marja ca primul.

 

Pe scurt , in conditiile unei finantari adecvate rulajul lunar este impresionant daca este distribuit bine adica pe un numar mare de clienti la nivel national nu selectiv cum l-am testat pana acum. Pentru moment am in vedere doar clientii de retail nu lanturile internationale. Acolo este alta poveste. Acolo vom bate in poarta mai tarziu. Cu certitudine poate avea un marketshare extrem de bun.

 

Intrebarea mea este urmatoarea:

Stie cineva alta solutie decat cea aleasa de mine? adica sa-mi gasesc un partener?

Nu am alta solutie sau cel putin nu vad eu acum. Sincer , nu m-ar deranja deloc un partener la o asemenea afacere.

Cu implicare directa sau fara.

Sunt f bun in unele , slab in altele. Stiu asta, nu sunt un finantist si nu am conexiuni cu acestia. Cred ca am nevoie de un partener cu asemenea valente.

 

Cer scuze pt eventualele erori de redactare sau exprimare. Am postat de la tastatura veche dupa ce am condus 600km.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care-i produsul sau marfa ca n-am rabdare sa citesc povestea de adormit ca mi-e somn si asa ... 1:42 AM

Nu ma intereseaza sa investesc, dar povestea asta nu convinge pe nimeni sa puna mana pe portmoneu!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..........

Si te-ai gandit tu ca aici ar fi un fel de "Arena Leilor"

Poate ca intr-o oarecare masura este ( dar nu acea arena la care ne gandim ) si nu cred ca te poate ajuta cineva in sensul asta.

POvestea te este interesanta...

Dar vorba lui UnKnown..."Despre ce produs este vorba"?

Spui ca esti un bun seller. Se poate.!!

Dupa cum ai redactat toata povestea asta tind sa cred asta.

Daca tot spui ca ai vandut acest produs si l-ai vandut bine, spune despre ce este vorba.

Who Knows!!!

Sa nu spui ca cineva iti va fura ideea!!!

Daca acest "produs" a fost expus si vandut, cu siguranta cineva se gandeste la asta.

so!!!?

More details.

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarea mea este urmatoarea:

Stie cineva alta solutie decat cea aleasa de mine? adica sa-mi gasesc un partener?

Pai daca nu mai ai resurse sa te autofinantezi asta ar fi cam singura solutie, nu?

Cu toate ca mi-e greu sa cred ca, la un produs care se vinde atat de bine pe cat pretinzi, nu ai reusit sa aduni profit cat sa extinzi cat de cat afacerea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu te pricepi la specificatiile, calitatea produsului

cred ca ai nevoie de inca cel putin 2 oameni: unul cu partea economica si altul manager, no offence pt calitatile tale...

faci rost de niste contracte, te tii de ele, apoi in timp reinvestesti profitul si te extinzi, nu?

n-ai avut de la bun inceput un plan de afaceri, un calcul de amortizare a afacerii si multe altele

daca distribui si in alte judete, intervine si costul transportului, daca nu e platit de consumator

sunt mai multe aspecte pe care nu orice partener pe care l-ai gasi e sigur ca le poate cuprinde

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fulgdenea este posibil sa ai dreptate. Poate am nevoie si de un manager :o: .

Consider sfatul tau bun si fac urmatorul anunt:

 

Caut Manager !

Partea lui din afacere, minim 20.000 euro lunar dupa 4-5 luni.

 

Dincolo de glume si mici ironii ceea ce v-am prezentat este adevarat.

Greselile de inceput m-au ajuns si ma impiedica sa fac asta singur.

Asta este. nimeni nu s-a nascut invatat. Nici chiar cei care nu au rabdare

sa citeasca ce am scris mai sus.

 

Nu v-am prezentat ceva de genul:

" caut investitor, am o idee care cred ca va aduce multi bani !" ,

" vreau sa creez un site in care sa fac reclama la... nu stiu ce" .

Sau o chestie MLM . Am incercat doar sa fiu cat mai explicit dar si discret in ceea ce priveste detaliile.

 

Finantata adecvat, cheltuielile sunt reduse procentual. Toate costurile de distributie sunt incluse in pret.

Produsul este foarte vandabil. Nu fac altceva decat ce sa dau pietei ceea ce cauta. Asta este ideea.

Am identificat cererea din piata pt ca am fost tot timpul conectat la aceasta piata (a bunurilor de larg consum).

Oportunitatea aceasta nu este vizibila tuturor celor ce activeaza in FMCG. Sansa a fost de partea mea.

In opinia mea este GOLD MINE.

In urma cu cateva luni am purtat o discutie cu reprezentantii europeni ai unei mari companii americane legat de dreptul de utilizare a catorva bradname-uri . Asocierea produsului nostru cu acele branduri va fi de bun augur si va aduce un imens avantaj fata de produsele similare. S-au aratat interesati de idee. A ramas sa facem noi demersurile de start.

Cu tot respectul pentru cititorii acestui forum, tipul produsului va ramane destinat doar unei discutii serioase .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca ai o afacere buna, implicit ai si profit. daca ai profit poti accesa foarte usor un credit bancar. de ce ai mai avea nevoie de investitori?

undeva lipseste ceva :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..............

Fara ofensa, dar, tu ori incerci sa ne imbeti cu apa chioara ( nu cred ca vei reusi ) ori esti naiv.

Tu iti faci impresia ca cineva care ar fi dispus sa intre intr-o afacere cu ceva mii de euro ( sau mai mult ) isi pierde vremea pe forumuri ca acesta? Roportal este un forum pentru discutii libere, nu un forum cu un specific anume .( vezi topicurile deschise ).

Probabil ca vei rade .

Eu chiar sunt prins intr-0 afacere, dar nu pot spune ca am rupt gura targului.

Am o firma si un magazin online.

Stiu ce inseamna promovarea unui produs, vanzarea lui, nisa de piata, cererea si oferta pe piata.

Mai mult decat atat, stiu ce impact au produsele care ajung de peste ocean, produse de o calitate relativ ok pentru puterea de cumpararea a romanilor...( raportul --calitate/pret vs. scopul final al achizitiei ).

Nu spun ca nu ai un produs care este vandabil...

Dar "pleazna" cu 20.000 euro lunar dupa 4-5 luni nu pot sa o cred , daca este vorba despre un produs care este expus in raft. ( asa ai spus prima oara )

Sa presupunem ca este cum spui tu---20.000 lunar..

La acest venit ( inca nu este profit net ) se mai adauga alti 20.000 partea ta ( presupunem doar ca ar fi egale sumele)

Rezulta un venit de 40.000 lunar.

Da-mi un exemplu de produs care este expus pe raft si care aduce venituri de 40.000 euro lunar si care nu este vandut de nimeni altcineva in tara asta.

Ca sa ai un venit de 40.000 lunar ar trebui sa vinzi de 80.000 sau si mai bine..

Raportul real este de 1 la 3---adica trebuie sa vinzi de 3 ori valoaoarea profitului target. ( ar insemna 120.000 euro)

Eu am fost mai optimist.

Deci?--

poti sa vii cu argumente palpabile?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta prezentare, dar nici pe departe convingatoare in fata unui finantist.

Asta pentru ca privitor la afacerea ta, la modul cum este prezentata nu se pot trage decat doua concluzii :

- afacerea nu exista.

- afacerea este falimentara.

Si voi incerca sa iti explic cat mai simplu, in cuvinte comune, atat perntru tine cat si pentru ceilalti ce vor citi.

Voi cauta sa nu folosesc termeni financiari, economici sau contabili, pentru a se putea intelege.

 

Orice "afacere", pentru a putea demara cat si contionua in viitor, necesita un capital.

Acel capital face ca sa se poata desfasura o productie de bunuri.

Bunuri ce mai apoi vor fi comercializate cu un adaos financiar, pentru a se obtine un profit.

 

Si iata cum, acel capital, respectiv banii investiti, au efectuat ciclu economic, reintorcandu-se intr-o forma de lichiditate baneasca. Si, evident, mult mai multi decat au fost la inceput.

 

Acum despre produsul tau.

Spui ca ai un produs vandabil si cautat pe piata. Stocul este epuizat, si inca mai ai cerere.

 

Ce nu inteleg eu este :

Cum de nu iti poti sustine si continua productia, din moment ce produsul s-a vandut in totalitate ?

 

Lucru ce duce la cele doua ipoteze emise in introducere.

-Afacera nu exista .

-Ori, afacerea este falimentara.

 

Sper sa nu ma intelegi gresit, dar sunt cateva aspecte care par destul de suspecte.

Si asta o poate sesiza chiar si cineva ce nu are o cultura economica destul de vasta, si se aplica la orice afacere indiferent de obiectul ei de activitate.

 

Iar in cazul meu de finantist(a), mi-e greu sa cred ceea ce spui.

Pentru ca sunt extrem de multe aspecte ce nasc multiple suspiciuni, privitor la veridicitatea lor.

 

Daca el este produsul principal, se presupune ca mai sunt inca 20-30, complementare sau din aceiasi gama.

Asa ai afirmat.

Iar chestia cu reprezentantii europeni, ai unor mari branduri americane, ce doresc sa asocieze produsul tau cu acea sau acele marci, iar nu este credibila.

Pentru ca acest lucru se numeste concurenta neloiala, si este sanctionabila intotdeuna.

Este ca si cum ai spune ca tu, fabrici o bautura racoritoare, si ti-o vor distribui in Europa, cei de la Mc Donald's, alaturi de Coca Cola.

 

Astept sa vii cu precizari corecte, si cu lamuriri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×