Sari la conținut
Forum Roportal
silvet

Am un proces civil in care judecatorul minte, ce sa fac ?

Postări Recomandate

Am un proces de succesiune si iesire din indiviziune la Judecatoria Sectorului 3.

Tatal meu a decedat in 2006 si am ramas mostenitori eu, maica-mea si sor-mea.

Am depus la notar actele pentru succesiune, insa maica-mea nu a vrut sa vina sa declare ca accepta succesiunea, am incercat un an de zile sa o conving sa vina, iar in cele din urma notarul mi-a facut o hartie de indrumare catre instanta de judecata si asa am ajuns la proces in toamna anului 2007.

Si de aici au inceput minciunile si abuzurile. Inca din intampinare paratele au mintit ca eu mai am un apartament in proprietate, ca solicita sa le revina apartamentul in litigiu pentru ca aceea este unica lor locuinta si ca au o nevoie permanenta de a locui in ea (eu as fi fost oricum de acord, nu era nevoie sa minta), asta in situatia in care sor-mea lucreaza de cinci ani in Rusia (si vrea sa lucreze pana la pensie acolo) , iar maica-mea sta cu ea acolo cel putin jumatate de an, ca nu era nevoie sa ma adresez instantei - asta in situatia in care maica-mea a refuzat sa vina la notar pentru ca eu ii explicasem anterior ca daca face acte de administrare a averii se considera acceptare tacita, iar ea a bagat la cap, s-a dus si a platit impozitul la terenuri si nici c-a mai venit la notar. Si minciunile astea sunt doar cele din intampinare.

Din start judecatorul s-a aratat favorabil paratelor, acceptandu-le tergiversarile si tolerandu-le minciunile. In decembrie 2008 s-a schimbat instanta deoarece judecatorul a fost avansat si numit in functie la Tribunalul Bucuresti.

Acest nou judecator a continuat linia de favorizare a paratelor si o sa explic cum.

Vechiul judecator mi-a spus la teremenul din luna octombrie 2008 ca la teremenul urmator va da sentinta (se renuntase la proba cu martori si fusesera efectuate expertizele dispuse de catre instanta in luna ianuarie 2008). La termenul din octombrie 2008 paratele si avocatul acestora au lipsit.

La termenul din luna noiembrie 2008 paratele au solicitat o expertiza suplimentara la o casa batraneasca de la tara, solicitare care incalca prevederile art. 138 alin. 1 pct. 2 si 3, pentru ca puteau sa solicite aceasta expertiza odata cu celelalte expertize adica in luna ianuarie 2008. Insa judecatorul a acceptat cererea paratelor si a dispus efectuarea expertizei.

La teremenul din luna decembrie a fost numit un alt expert deoarece primul expert era incompetent avand alt domeniu de activitate (ca de obicei judecatorul m-a defavorizat pe mine pentru ca ii spusesem anterior ca fiecare termen pierdut inutil ma defavorizeaza pe mine si le favorizeaza pe parate - si atunci mi-a mai aratat odata ca este puternic si poate sa-si bata joc de mine).

In fine, in luna decembrie a fost numit un alt expert, care de atunci si pana acum refuza sa efectueze aceasta expertiza. Eu am luat legatura telefonic cu acest expert inca din luna ianuarie 2009, insa acesta mi-a spus ca a depus deja cerere de inlocuire. Deoarece aceasta cerere de inlocuire nu a ajuns la dosar am luat legatura din nou cu expertul care mi-a spus ca el a depus cerere de inlocuire, ca are dovada in acest sens si ca cel mai probabil este vina grefierelor ca nu a ajkuns la dosar. Mie imi este clar ca omul minte pentru ca logic ar fi fost sa depuna alta cerere de inlocuire vazand ca prima nu este la dosar si el primeste adresa pentru efectuarea expertizei la fiecare teremen. Eu banuiesc ca omul a citit dosarul, a vazut linia de favorizare a paratelor pe care s-a inscris instanta de judecata si a inteles ce are de facut. De aceea nu efectueaza expertiza. Mentionez ca este vorba despre o expertiza la o casa din paianta veche de circa 100 ani, darapanata si sprijinita cu proptele sa nu cada, despre care expertul topo care a evaluat terenurile mi-a spus ca valoreaza circa 20.000 lei noi (ron). Aceasta casa este situata pe un teren pe care l-am solicitat eu si am cedat in schimbul ei terenuri in valoare de circa 162.000 ron conform raportului de expertiza (nu calculate din burta). Deci o suma de cateva ori mai mare. De aceea, tinand cont de faptul ca solicitarea este ilegala si inutila avand in vedere suma terenurilor propuse de mine la schimb am solicitat renuntarea la aceasta experiza care ma impiedica sa-mi obtin drepturile si pe care expertul refuza sa o efectueze cel mai probabil cu acordul tacit al instantei. Zic asta pentru ca expertiza a fost dispusa in luna noiembrie 2008, acest expert a fost numit in luna decembrie 2008 si de atunci au trecut 7 luni si expertiza nu a fost efectuata, in situatia in care se putea efectua in maxim 6 ore dus-intors. Banuiesc ca daca in locul meu era un magistrat expertul nu isi permitea sa-si mai bata joc de el si la urmatorul teremen raportul de expertiza tehnica ar fi fost la dosar. Nu cred ca l-ar fi apucat 7 luni cu expertiza neefectuata, cred ca ar fi fost exclus pana acum de pe lista expertilor judecatoresti.

Dar ca sa revin, la termenul din luna mai 2009 i-am cerut in scris noului judecator sa renunte la expertiza pe motivele aratate si i-am atras atentia ca expertul nu o sa efectueze niciodata aceasta expertiza pentru ca nu vrea, insa judecatorul mi-a spus ca nu poate sa renunte la expertiza daca a fost dispusa, iar in incheierea de sedinta a scris ca eu am solicitat ca expertul sa efectueze expertiza, in situatia in care eu ii cerusem exact opusul, adica sa se renunte la aceasta expertiza ilegala si inutila.

S-a stabilit urmatorul termen pentru luna iunie 2009, iar eu am depus la dosar un set de inscrisuri in care ii precizam ca la termenul din luna mai eu am cerut sa se renunte la expertiza, nu sa se efectueze.

La termenul din luna iunie judecatorul mi-a pus o intrebare absurda si anume ,,daca le-am intrebat pe parate cat cred ele ca valoreaza casa,, .Va dati seama cat de aiurea este aceasta intrebare in situatia in care eu atrasesem atentia in scris in nenunmarate randuri ca in luna ianuarie 2009 am avut o discutie telefonica cu maica-mea in care i-am spus ca le-am cedat terenuri de un miliard si jumatate de lei vechi in schimbul casei batranesti, iar ea mi-a spus ca nu are nevoie, iar cand am intrebat-o de ce a mai depus atunci cererea de expertiza a casei mi-a spus ca nu au de unde sa-mi dea banii (este vorba despre partea mea la un apartament de 3 camere din Bucuresti pe care ele l-au cerut sa le revina lor si mie sa mi se stabileasca o sulta, iar eu am fost de acord). Deci ele nu au depus cererea de expertiza pentru ca se simteau prejudiciate la imparteala (nici nu aveau cum in situatia in care pentru o casa darapanata din paianta eu le-am cedat terenuri in valoare de circa 40.000 euro) ci pentru a tergiversa si amana sentinta cu scopul de a nu fi obligate sa-mi dea banii.

Dar sa revin la termenul din iunie 2009. Eu am spus din nou ca solicitarea este ilegala si inutila. Judecatorul mi-a spus ceva in genul ,,sa ne intelegem - nu pot sa anulez expertiza,, si mi-a pus aceasta intrebare fara niciun rost, dupa care nu m-a mai lasat sa vorbesc, m-a amenintat ca ma amendeaza (adica si f... si cu banii luati) si l-a chemat pe jandarm sa ma dea afara din sala de sedinta. Saracul jandarm s-a apropiat stingerit pentru ca si el a sesizat in sinea lui ca masura este inoportuna si ca judecatorul face abuz de forta.

Eu banuiesc ca aceasta intrebare, coroborata cu faptul ca nu mi-a dat voie sa vorbesc, cu amenintarile cu amenda, cu minciunile din incheierile de sedinta denota intentia judecatorului de a lasa impresia ca procesul este intr-o faza anterioara, de inceput, de mult depasita si ca incearca sa inscrie procesul pe o linie nereala, favorabila paratelor.

In fine, zilele trecute cand m-am dus sa citesc incheierea de sedinta am constatat ca desi i-am atras atentia sa nu mai minta in incheierea de sedinta, judecatorul a mintit din nou si a scris ca eu solicit amanare pentru ca nu a fost depus raportul de expertiza la dosar.

In acest dosar paratele mint si refuza sa se prezinte la proces, avocatul paratelor minte si refuza si el sa se mai prezinte la proces, expertul ma minte ca a depus cerere de inlocuire si refuza cu rea credinta sa efectueze o expertiza ilegala si total inutila si acum judecatorul minte si el de doua ori la rand in incheierile de sedinta.

Eu consider ca normal ar fi fost sa consemneze faptul ca eu am solicitat sa se renunte la expertiza si sa se dea un raspuns motivat la aceasta solicitare a mea, solicitare facuta in scris de fiecare data.

Am scris aici pe forum pentru ca daca s-a ajuns in situatia in care judecatorul isi bate joc de mine si de drepturile mele si isi permite sa minta in incheierea de sedinta este clar ca situatia se degradeaza rapid si trebuie facut urgent ceva.

De aceea ii rog pe juristii, avocatii, procurorii, judecatorii care citesc acest forum sa-mi spuna si mie ce este de facut in acest dosar. Doamna Pivniceru sa-mi spuna daca este normal ca un judecator sa minta, pentru ca am observat ca de obicei da dovada de obiectivitate, o rog sa-mi spuna si mie ce sa fac pentru ca sa-mi obtin drepturile ?

Pentru a nu fi suspectat ca vreau sa denigrez casta magistratilor intr-un moment delicat cand si asa este pusa in discutie reforma in sistem, dau numarul de dosar - 10433/301/2007.

Va rog mult de tot ajutati-ma pentru ca m-am saturat de abuzuri si doresc sa-mi obtin drepturile.

Mentionez ca de trei ani paratele beneficiaza de absolut toate drepturile mele inclusiv de terenurile pe care le-am solicitat, la apartamentul in litigiu au schimbat yala si l-au inchiriat si asta in situatia in care ele nu au copii si tot venitul il folosesc pentru placerile proprii.

Mentionez ca eu sunt casatorit si am doi copii si nu consider normal ca paratele sa se foloseasca de drepturile mele in detrimentul copiilor mei, in situatia in care eu nu eram pregatit financiar pentru acest proces (de aceea nici nu am avocat) si toate cheltuielile legate de notar si de proces m-au adus intr-o situatie financiara foarte proasta. De aceea nu mai suport abuzuri si doresc sa li se puna capat.

Daca cineva doreste sa vada dosarul pentru a se convinge, putem merge impreuna la judecatorie si il poate studia.

Spuneti-mi ce sa fac.

Multumesc.

 

Expertul se numeste Caldararu Sorin.

Judecatorul care minte in incheierile de sedinta, mentine aceasta expertiza ilegala si inutila solicitata cu rea credinta si ii permite expertului sa actioneze cu rea credinta - sa refuze sa efectueze expertiza - pentru a ma impiedica sa-mi obtin drepturile se numeste Gabi-Gabriela Dunca.

 

 

 

 

O sa incerc sa explic pe scurt despre ce este vorba.

Bunurile supuse succesiunii sunt un apartament de 3 camere in Bucuresti si mai multe terenuri in judetul Vrancea.

Asa cum deja am mentionat, paratele au solicitat sa le revina lor apartamentul din Bucuresti, iar mie sa mi se stabileasca o sulta. Eu am fost intru totul de acord, cu mentiunea ca sulta sa fie in euro echivalenta procentului meu succesoral la apartamentul in litigiu.

In luna ianuarie 2008, doamna judecator Gabriela Florescu (primul judecator care a gestionat cauza) a dispus efectuarea expertizelor pentru evaluarea apartamentului si a terenurilor si a stabilit ca partile au renuntat la proba cu martori - eu am fost de acord cu acest lucru pentru ca am considerat normal ca imparteala sa se faca fara circ, de comun acord, conform procentului succesoral al fiecaruia.

La termenul din luna octombrie 2008 avocatul paratelor a lipsit (m-am intalnit cu el cand coboram pe scari), iar doamna judecator mi-a spus ca la termenul urmator va da hotararea finala (sentinta).

Si acum incepe circul.

La termenul din luna noiembrie 2008, avocatul paratelor a solicitat o expertiza suplimentara pentru casa batraneasca situata pe una din parcelele cerute de mine, depunand la dosar un act de proprietate al casei (act despre care voi vorbi in randurile ce urmeaza) solicitand evaluarea casei batranesti (voi vorbi si despre modul absolut pervers in care a fost ceruta aceasta evaluare).

In legatura cu aceasta casa batraneasca (casa bunicilor din partea tatalui) doresc sa aduc la cunostinta ca ea nu a fost mentionata nici in cererea de chemare in judecata si nici in intampinare, iar in actul de proprietate al terenurilor, la rubrica curti-constructii, era prevazuta numai suprafata si numarul parcelei care constituia curtea casei, fara a se face insa vreo referire sau descriere a imobilului. Insa intr-o motivatie depusa de mine la dosar in luna noiembrie 2007 am mentionat ca pe parcela in cauza se afla casa batraneasca, am mentionat ca cel mai probabil actul casei se afla in posesia paratelor (impreuna cu alte cateva acte despre care voi pomeni in continuare) si am solicitat ca, avand in vedere solicitarea paratelor de a le reveni lor apartamentul din Bucuresti, consider normal sa se repartizeze fiecaruia un spatiu de locuit in proprietate, fie el si o casa din paianta, de circa 100 de ani, din judetul Vrancea. In acest sens (am mai scris in acea motivatie), avand in vedere ca pe raza comunei in cauza sunt doua terenuri de casa (cel cu casa batraneasca si inca unul - de fapt o insiruire de parcele) am considerat normal ca ceste doua terenuri sa revina copiilor (adica mie si sorei mele) si tinand cont ca ele raman cu apartamentul am cerut sa-mi revina mie casa cu curtea si gradina casei, iar celalat teren sa-i revina sorei mele (sau cum or dori sa imparta intre ele, asta nu mai conteaza). Alte terenuri nu am solicitat. Mentionez ca valoarea totala a terenurilor conform raportului de expertiza este de circa 700.000 lei noi (circa 7 miliarde de lei vechi), partea mea este de circa 260.000 lei, iar eu am solicitat sa-mi revina terenuri de circa 100.000 lei (la atat au fost evaluate curtea si gradina casei). In celelalte inscrisuri depuse de mine la dosar am mentionat ca renunt la celelalte terenuri in favoarea paratelor pentru a compensa valoarea casei batranesti. Deci pentru ca paratele sa nu fie prejudiciate la imparteala, am renuntat drept compensatie pentru casa batraneasca la terenuri in valoare de circa 160.000 lei (40.000 euro).

Si in continuare o sa ma refer la actul casei batranesti si la felul in care a fost solicitata expertiza de evaluare a casei.

Asa cum am mentionat deja, despre casa si actul acestei case am facut pomenire in motivatia depusa la dosar in luna noiembrie 2007 si am mentionat ca cel mai probabil se afla in posesia paratelor - deci doamna judecator Gabriela Florescu avea cunostinta de existenta acestei case deoarece chiar eu mentionasem in scris in luna noiembrie 2007 despre existenta ei, iar expertizele au fost dispuse in luna ianuarie 2008, deci era perfect constienta ca la termenul din ianuarie 2008 nici eu si nici paratele nu am cerut evaluarea casei batranesti, casa care desi chiar nu fusese mentionata in actele initiale (cere de judecata, intampinare, actele de proprietate), ulterior, pe parcursul procesului se facuse pomenire de ea in acte. Deci este clar ca eu sau paratele, daca doream si consideram necesara evaluarea acestei case trebuia sa o solicitam odata cu celelalte expertize. In vara anului trecut (2008) am fost in cateva randuri la apartamentul inlitigiu si de fiecare data am intrebat-o pe maica-mea daca exista si daca are actul casei, insa de fiecare data m-a mintit ca nu il are pentru ca nu exista. Ba s-a oferit chiar sa ma ajute sa-l cautam prin acte. Nu mai este nevoie sa spun ca nu aveam oricum cum sa-l gasesc pentru ca ea il ascunsese in prealabil.

In legatura cu modul in care a fost solicitata expertiza casei batranesti, va rog sa ma credeti ca am intepenit cand am citit si anume au spus ca studiind raportul de expertiza tehnica, au constatat ca pe parcela nr. ... se face referire la o casa, motiv pentru care solicita sa se completeze masa partajabila cu casa respectiva si sa se evalueze casa prin desemnarea in acest sens a unui expert in constructii, anexand totodata actul de proprietate al casei. Pai mi-a stat inima in loc cand am citit asa ceva. Adica ele au aflat de existenta casei din raportul de expertiza, sau citind acel raport si-au adus aminte ca exista casa batraneasca si ca sunt in posesia actului de proprietate al acestei case.

Aici multe nu prea mai sunt de comentat, reaua credinta este evidenta. Eu am rugat-o atunci (la termenul din noiembrie 2008) pe doamna judecator Gabriela Florescu sa nu accepte asa ceva, insa sunt constient ca desi dumneaei stia ca eu nu solicitasem decat o parte din valoarea terenurilor ce-mi reveneau legal, nu avea idee despre valoarea casei. Eu puteam sa mint si casa sa valoreze peste 160.000 lei (suma cedata de catre mine paratelor pentru a compensa valoarea casei). Insa in acelasi timp cu siguranta a constatat ca solicitarea de completare a masei partajabile este legala, insa solicitarea de expertiza este total ilegala pentru ca incalca prevederile art. 138, alin. 1, pct. 2 si 3, pentru ca paratele stiau de casa, detineau actul de proprietate al acesteia si normal ar fi fost sa solicite expertiza la termenul din luna ianuarie 2008 odata cu celelalte expertize. Nu mai zic ca a desemnat un expert incompetent in situatia in care ii atrasesem atentia despre tergiversarile paratelor si ca orice amanare fara rost le favorizeaza pe acestea. A fost prea ingaduitoare cu paratele si avocatul acestora atunci cand minteau. Dar sa continui pentru ca faptul este consumat.

In luna decembrie 2008 a fost desemnat noul expert - Caldararu Sorin.

In luna ianuarie 2009 am incercat sa-l contactez telefonic pe domnul Caldararu Sorin la telefoanele pe care dumnealui le-a trecut in registrul de la registratura Judecatoriei Sectorului 3 si am constatat ca telefoanele nu sunt de actualitate. Stiind ca paratele nu au nicio intentie sa ia legatura cu expertul pentru a efectua expertiza pentru ca au solicitat-o doar pentru amana cat mai mult momentul in care sa-mi primesc drepturile, m-am deplasat la domiciliul domnului Caldararu Sorin si acesta nefiind acasa am luat tegatura cu un vecin de-al dumnealui, caruia i-am explicat despre ce este vorba si i-am lasat numarul meu de telefon cu rugamintea sa i-l inmaneze domnului expert.

A doua zi (parca - nu mai retin exact) am fost sunat pe telefonul mobil de catre domnul Caldararu Sorin care initial s-a aratat foarte deranjat pentru ca l-am cautat la domiciliu. Eu i-am explicat ca am facut acest lucru pentru ca nu si-a actualizat pagina cu modalitatile de contact din registru si i-am explicat cine sunt si ce vreau. Dumnealui mi-a spus ca trebuia sa astept sa ma contacteze el (fals - si oricum am asteptat o luna), ca el nu asculta decat de judecator, lucru pe care l-am rugat si eu sa-l faca si sa efectueze expertiza. Atunci (cel mai probabil ca sa ma paseze) ,,si-a amintit,, despre ce expertiza este vorba si mi-a spus ca a depus deja cerere de inlocuire. Desi nu l-am crezut (pentru ca am simtit ca a spus asta doar pentru ca sa incheie discutia), am zis sa iau de bun ce spune, ne-am salutat si am terminat convorbirea.

La termenul din luna ianuarie 2009 am intarziat circa o ora (sotia era la serviciu, iar eu a trebuit sa-i pregatesc pe cei mici, sa-l instruiesc pe fii-meu sa nu deschida la nimeni si sa aiba grija de fata cat sunt plecat - de exemplu daca face treaba mare sa-i schimbe scutecul si sa fie atent cand o sterge pentru ca la fete e mai delicat - chestii pe care cei care au copii le stiu foarte bine). In fine, am ajuns la judecatorie, m-am uitat pe lista si am observat ca dosarul meu avea numarul 6. Am intrat in sala de judecata, m-am uitat dupa avocatul paratelor si nevazandu-l am presupus ca mi-a trecut randul si s-a dat un nou termen. Am vazut ca era un judecator nou (doamna Gabi-Gabriela Dunca), am vazut maldarul de cauze si nu am considerat oportun sa ma mai bag si eu in seama sa intreb pentru cand s-a dat urmatorul termen pentru ca puteam sa aflu asta ulterior din incheierea de sedinta. Si am plecat acasa. Cand m-am dus ulterior sa studiez dosarul, am constatat ca expertul Caldararu Sorin m-a mintit pentru ca l-a dosar nu era nicio cerere de inlocuire si pentru ca tacamul sa fie complet mi-a mai si fost suspendata cauza pe motiv de neprezentare a partilor. Ce sa mai zic, orcine citea o singura pagina depusa de mine la dosar isi dadea seama ca suspendarea este ultimul lucru pe care il doresc, dar asta este legea si eu o respect. Vazand asa si fiind constient ca experul Caldararu Sorin actioneaza cu rea credinta, m-am deplasat in judetul Vrancea si am facut poze la casa batraneasca, fiind convins ca dupa ce voi depune la dosar acele poze niciun judecator de pe pamant nu va mai avea cum sa mentina aceasta expertiza ilegala, solicitata cu rea credinta deoarece din poze reiese clar ca acea casa batraneasca nu are cum sa valoreze 160.000 lei. Deja am mentionat ca expertul topo mi-a spus ca valoarea ei este de circa 20.000 lei (el s-a exprimat ,,circa15.000-20.000 lei,,) si desi omul nu este expert in constructii are experienta si nu avea cum sa se insele prea mult. O sa atasez si un link cu poze ale casei si o sa constatati ca oricat de supraevaluata ar fi, tot nu ar putea sa fie evaluata nici macar la 50.000 lei, ca sa nu mai zic de 160.000 lei, suma la care am cedat eu drept compensatie. Adica disproportia intre valoarea casei si suma de 160.000 lei este evidenta si numai un om cu grave probleme psihice ar putea sustine contrariul.

Dar ca sa revin, am facut pozele, am depus cerere de repunere pe rol si odata cu ea si pozele si s-a dat termen in luna aprilie. La acest termen s-a prezentat si avocatul paratelor, o doamna judecator ( a 3-a, cea care l-a numit pe expertul Caldararu Sorin in luna decembrie 2008) a strigat prima cauza mea, avocatul paratelor nu a apucat decat sa spuna pe un ton incurcat si cu un zambet vinovat (pentru ca eu demascasem in scris toata reaua credinta a paratelor-faptul ca au ascuns actul casei batranesti si ca m-au mintit ca nu il au, discutia telefonica purtata cu maica-mea in luna ianuarie in care mi-a confirmat ca au cerut expertiza doar pentru ca sa nu fie obligate sa-mi dea banii ce-mi revin de la apartamentul din Bucuresti ...) ,,doamna presedinte, in legatura cu acea expertiza,, dupa care judecatorul a intervenit si a spus ca acest dosar a fost gresit repartizat si a dat termen in luna mai.

Vazand aceste lucruri, am sesizat Comisia de Disciplina din cadrul C.S.M. si nici pana azi nu am primit niciun raspuns. Dar probabil ca din aceasta cauza s-au si amplificat abuzurile.

A urmat termenul din luna mai la care doamna judecator Gabi-Gabriela Dunca a mintit in incheierea de sedinta. Eu am solicitat sa se renunte la expertiza, iar dumneaei a scris ca doresc sa se efectueze. I-am atras atentia ulterior intr-un act depus la dosar ca eu nu am solicitat asa ceva, insa a urmat termenul din luna iunie unde iar am solicitat sa se renunte la expertiza. I-am explicat ca expertul nu vrea sa efectueze expertiza, i-am spus ca nu are sens sa le mai citeze pe parate ca nu vor veni oricum, iar dumneaei m-a amenintat ca ma amendeaza si l-a chemat pe jandarm sa ma dea afara din sala de judecata. Bine, logic ca masura a fost abuziva pentru ca nu am facut scandal sau altceva, am rugat-o doar sa ma mai lase sa vorbasc, iar jandarmul s-a apropiat si el nedumerit si mi-a facut semn sa ies.

Dupa care in incheierea de sedinta a mintit iar si a scris ca eu solicit amanare pentru ca nu este depus la dosar raportul de expertiza.

In primul rand vreau sa spun ceva in legatura cu aceasta expertiza. Lasand la o parte ca simplul fapt ca a fost ceruta la termenul la care doamna judecator Gabriela Florescu mi-a spus ca va da sentinta - amana judecata, sau faptul ca paratele au ascuns actul si m-au mintit ca il au, sau faptul ca solicitarea a fost facuta cu rea credinta - scopul real nefiind cel ca se simteau inselate la imparteala ci acela de a nu fi obligate sa-mi dea banii, lasand la o parte toate acestea, un lucru este cert: IN CEREREA DE CHEMARE IN JUDECATA EU AM CERUT SA SE FACA SUCCESIUNEA SI IESIREA DIN INDIVIZIUNE PENTRU TOATE BUNURILE. Deci daca doreau evaluarea casei (bun imobil) de pe terenul pe care eu il solicitasem sa-mi revina mie cu doua luni inainte sa fie dispuse expertizele, trebuia sa o ceara odata cu celelalte expertize pentru ca stiau de existenta ei. Nu sa astepte ultimul termen si sa solicite atunci evaluarea pentru ca sa tergiverseze la maxim procesul.

Acesta nu este singurul act pe care paratele l-au ascuns de mine si nu au vrut sa mi-l dea. A mai fost un act de vanzare cumparare prin care tatal meu a vandut un teren cu vie, o parte dintr-un teren mai mare care insa era prevazut integral in actul de proprietate. In motivatia pe care am depus-o la dosar in luna noiembrie 2007 eu am pomenit si de acest act si am mentionat ca se afla in posesia paratelor si ca refuza sa mi-l dea. Ulterior maica-mea mi-a dat doar o copie, doamna judecator Gabriela Florescu a trimis adresa la notarul unde a fost incheiat actul si a primit la dosar o copie legalizata. Dupa care cel mai probabil avocatul paratelor i-a spus maica-mi sa-mi dea si originalul pentru ca deja a ajuns la dosar copia legalizata si nu se mai poate tergiversa, iar maica-mea mi l-a dat intr-un final. Adica numai golanii de-astea. In prezent mai are un act pe care refuza sa mi-l dea (o hotarare judecatoreasca de servitute - am facut referire si la acesta in aceeasi motivatie), dar nu mai poate sa o foloseasca pentru a tergiversa pentru ca este vorba de unul din terenurile la care eu am renuntat.

In legatura cu domnul expert Caldararu Sorin ce sa mai zic. L-am contactat din nou telefonic pe data de 19 mai 2009 si l-am intrebat daca a primit instiintarea pentru efectuarea expertizei. Dumnealui (luat prin surprindere de telefonul meu) mi-a spus ca tocmai verificase si nu a primit nimic, dar ca a doua zi pleaca din Bucuresti si ca se intoarce pe data de 29 mai 2009, ca el stie ca a depus cerere de inlocuire, ca cel mai probabil este vina grefierelor ca cererea de inlocuire nu a ajuns la dosar, ca sa asteptam sa primeasca instiintarea, ca are probleme de sanatate, ca de fapt cam ce bani primeste el (i-am spus ca este vorba de 800 lei si ca chitantele sunt la dosat inca din luna decembrie 2008), lasandu-mi de inteles ca oricum nu este dispus sa efectueze expertiza, dar ca mai vorbim cand se intoarce si sa-l sun pe 30 mai. Mie mi s-a parut ca omul minte, dar am zis sa nu fiu eu paranoic. Cu toate ca era clar ca actioneaza cu rea credinta, pentru ca a studiat dosarul si a vazut ca nu este nicio cerere de inlocuire ajunsa la dosar. Ori in mod normal ar fi trebuit sa depuna alta cerere de inlocuire. Dar banuiesc ca nici nu avea cum sa ajunga la dosar pentru ca nu a depus niciodata o asemenea cerere.

In fine, a doua zi, pe 20 mai 2009, ma deplasez la Judecatoria Sectorului 3 pentru a studia dosarul si constat ca adresa catre expert era datata 12 mai 2009, iar data pana la care i se solicita sa depuna raportul de expertiza la dosar era 28 mai 2009 (aici nu inteleg de ce din moment ce - din cate retin - termenul urmator a fost in jur de 17 iunie - nu stau acum sa verific exact). Dupa mine sunt prea multe coincidente. Eu banuiesc ca a primit adresa, a fost luat prin surprindere de telefonul meu si nu a gasit alta mincina decat ca pleaca a doua zi si se intoarce la o zi dupa ce expira termenul de depunere a raportului de expertiza.

Ca sa scurtez, l-am sunat dupa data de 30 mai 2009 (a doua zi parca) si am stabilit sa-l mai sun peste inca o zi si imi da un raspuns. L-am sunat peste doua zile si mi-a spus ca nu are ce sa discute cu mine, ca el stie ca a depus cerere de inlocuire, ca este intr-o intalnire privata si sa discut cu avocatul meu. Mi-a inchis telefonul, l-am mai sunat inca odata si nu mia raspuns si asta a fost tot.

Aici doresc sa fac o mentiune. Desi nu am cum sa fiu de acord cu aceasta expertiza pentru ca este o golanie, pe mine nu m-ar fi deranjat daca ar fi fost efectuata in termen normal - asa cum au fost efectuate si celelalte, pentru ca nu ar fi facut decat sa arate inca odata buna mea credinta si anume ca imobilul in cauza valoreaza maxim ... cat sa-l supraevaluez ? ... 30.000 lei. Ori eu oferind in schimb terenuri in valoare de circa 160.000 lei, paratele sunt in avantaj cu circa 130.000 lei. Asta este si va fi realitatea, chiar daca se va efectua sau nu aceasta expertiza.

 

Aceasta este situatia, acesta este omul.

Dar am eu o intrebare, asta este om responsabil, cu discernamant ? Pai atunci cand a fost trecut pe lista expertilor judecatoresti si-a asumat obligatia sa efectueze expertizele ce-i sunt repartizate. Pai el ce face in cauza mea ? Nu vrea sa efectueze expertiza ? Adica el judeca in cauza mea ? Daca nu vrea el nu-mi primesc drepturile ?

Omul asta chiar nu intelege ce obligatii si-a asumat ? Nu intelege ce implicatii juridice si sociale au faptele lui ?

Stiti cum banuiesc eu ca sta treaba ? Omul este smecher, nu efectueaza expertiza pentru ca ,,nu vrea muschii lui,, . Si repet, banuiesc tot mai mult acest lucru pentru ca normal ar fi fost ca, stiind ca a depus cerere de inlocuire, la urmatoarea adresa pe care o primea si prin care i se solicita sa efectueze expertiza, sa depuna o noua cerere de inlocuire. Asta in cazul in care ar fi depus intr-adevar prima cerere de inlocuire.

Acesta ar fi fost un comportament normal, firesc.

Insa nici pana azi nu am primit comunicare din partea expertului in vederea efectuarii expertizei, iar urmatorul termen este in septembrie.

 

In legatura cu doamna judecator Gabi-Gabriela Dunca nu stiu ce sa mai zic, nu inteleg de ce a facut asta. Sunt convins ca a sesizat faptul ca toata aceasta prelungire a procesului din luna noiembrie 2008 si pana acum este guvernata de reaua credinta a paratelor. Sunt convins ca isi da seama ca expertul refuza sa efecueze expertiza.

Sunt convins ca isi da seama ca sunt de buna credinta, adica sunt singurul de buna credinta care nu a mintit deloc instanta de judecata. Atunci de ce isi bate joc de mine ? De ce imi spune ca nu poate sa anuleze expertiza cand se stie ca are acest drept ? Mai ales in situatia data, cand este absolul inutila si nu face decat sa favorizeze o parte din proces, parte care a mintit inca din intampinare, a continuat minciunile pe tot parcursul procesului, nu s-a prezentat la niciun termen (doar maica-mea la primul pentru a da mana libera avocatului), a refuzat de cateva ori sa se prezinte la interogatoriu aducand adeverinte medicale cum ca sufera de anumite afectiuni, iar la a 4-a citare (din cate retin) pentru interogatoriu eu am pregatit cate un set de intrebari pentru fiecare dintre parate, iar ele au lipsit nemotivat (au uitat sa mai aduca scutiri) si am cerut sa se aplice art. 225 din codul de procedura civila. Printre intrebarile puse paratelor erau si acestea: daca sunt de acord sa-mi dea in euro sulta ce-mi revine conform procentului meu succesoral de la apartamentul in litigiu si daca sunt de acord sa-mi revina mie parcelele reprezentand curtea si gradina casei. La acest termen (septembrie 2008) avocatul paratelor a mintit ca maica-mea este in spital si auziti minciuna lacrimogena la el :,,Dar daca este nevoie o scot din spital si o aduc, Doamna Presedinte,, . Atunci i-am atras imediat atentia doamnei judecator Gabriela Florescu ca avocatul paratelor minte si ca maica-mea este la tara (la casa batraneasca in litigiu). In sala aveam un martor din judetul Vrancea care nu a fost audiat pentru ca se renuntase la proba cu martori, insa acel martor putea confirma ca avocatul minte pentru ca in drum spre Bucuresti trecuse pe la casa batraneasca si vorbise cu maica-mea. In aceeasi seara am vorbit cu maica-mea la telefon si mi-a spus ca tocmai a venit de la tara si ca o sa plece iar peste cateva zile. Atunci am intrebat-o de ce a mintit avocatul lor si ea mi-a spus razand ca asa stia avocatul, ca ea este in spital.

Pai atunci de ce minte doamna judecator Gabi-Gabriela Dunca ? Pentru ca sa le favorizeze pe parate si sa ma impiedice sa-mi obtin drepturile ? Pai chiar nu intelege cu ce fel de oameni avem de-a face ? Eu stiu ca este vorba de maica-mea si de sor-mea, dar nu raspund eu pentru caracterul lor. Nu eu vreau sa fur de la ele. Dimpotriva, pentru o casa pe care o sa o vedeti in poze, eu le-am cedat terenuri in valoare de circa 160.000 lei - 40.000 euro. Pai i-am explicat si in scris doamnei judecator pentru ca sa inteleaga diferenta de valoare. Sa zicem ca la casa batraneasca au intrat circa 20 de carute de lemn (grinzi si nuiele) si circa 20 de carute de pamant. Ori eu le-am cedat paratelor sute de metri cubi de lemn in copaci verzi, sanatosi si miliarde de tone de pamant pentru ca stapanesc atat solul cat si subsolul. Deci le despagubesc cu exact aceleasi materiale, doar ca difera atat cantitatea cat si calitatea.

De altfel tot ce am scris aici am mentionat si la dosar.

 

La termenul din luna mai eu am cerut sa se renunte la expertiza, doamna judecator mi-a spus ca nu poate sa o anuleze si, fara sa cer eu asa ceva, mi-a spus ca nici nu poate sa inlocuiasca expertul pentru ca trebuie sa fie prezente ambele parti. Adica va dati seama ce situatie imposibila mi-a prezentat ? Expertul refuza sa efectueze expertiza, paratele si avocatul refuza sa se mai prezinte la proces si din aceasta cauza chiar daca eu as solicita efectuarea expertizei, expertul nu poate fi inlocuit, iar procesul se poate prelungi ani. Ati inteles cum sta treaba, de ce se minte ?

Eu banuiesc ca daca doamna judecator ar fi consemnat corect in incheierea de sedinta ce am solicitat eu - sa se renunte la expertiza - ar fi trebuit sa dea si un raspuns motivat la sesizarea mea ca este si ilegala si inutila si solicitata cu rea credinta. Si banuiesc ca singurul raspuns de bun simt ar fi fost sa anuleze expertiza pentru ca in situatia in care s-a ajuns este singura decizie fireasca - de normalitate.

 

Pai cum sa accept eu aceasta expertiza criminala, ilegala, solicitata cu rea credinta si absolut inutila avand in vedere valoarea terenurilor la care am renuntat drept compensatie ? Pai cum sa accept eu aceasta crima indreptata impotriva mea si a familiei mele ? Pai ar insemna sa accept sa se puna in pericol sanatatea si cresterea in conditii decente a copiilor mei, ori eu nu o sa fac niciodata asa ceva. Daca altii vor sa o faca si au putere, e treaba lor.

Reaua credinta a paratelor reiese si din faptul ca dupa termenul din luna mai 2009 doamna judecator Gabi-Gabriela Dunca le-a citat pentru termenul din luna iunie 2009 cu un nr. de file de la dosar, insa paratele au refuzat din nou sa se prezinte. Eu i-am comunicat in scris (inainte de termenul din iunie) doamnei judecator ca paratele nu se vor prezenta la termen si ca cel mei probabil, cand avocatul le va instiinta despre citatie, vor pleca imediat in Rusia (sau doar maica-mea daca sor-mea era deja acolo). Si am avut din nou perfecta dreptate. Paratele nu s-au prezentat la termenul din luna iunie 2009 si nici avocatul acestora. Ulterior m-am dus sa vad daca mai locuieste cineva la apartamentul in litigiu si am constatat ca nu locuieste nimeni. Deoarece exista posibilitatea ca maica-mea sa fie in provincie, am verificat si acest lucru si nu s-a confirmat - de altfel si telefonul ei mobil este inchis.

Deci de mai bine de 3 luni de zile paratele sunt in Rusia, iar apartamentul in litigiu - despre care afirmau in intampinare ca este singurul lor spatiu de locuit - este pustiu.

 

In final revin la intrebarea din titlu, ce sa fac.

La termenul din septembrie sa o rog respectuos pe doamna judecator sa nu mai minta in incheierile de sedinta si sa mentioneze corect ce solicit eu ? Pai cum sa fac asa ceva atata timp cand in sala de judecata trebuie sa se mentina o atmosfera solemna ?

Ma amendeaza si cheama jandarmul sa ma dea afara.

Dar nici sa accept sa minta nu pot, pentru ca imi incalca drepturile, imi face rau, ma nenoroceste si pune in pericol sanatatea copiilor mei.

Pai pentru ca sa incerc sa evaluez eu imobilul m-am dus la ING si am incercat sa fac asigurare pentru casa batraneasca, insa cei de acolo mi-au spus ca ei nu asigura asa ceva - paianta - ei asigura doar zidarie (caramida, beton) si fier. Logic ca nu le-am aratat pozele - cred ca m-ar fi dat afara din agentie.

Acum o sa incerc sa autentific la notar sau la primarie cateva din pozele depuse la dosar pentru a confirma materialele din care este construita si starea in care se afla casa, nici nu stiu cat ma va costa - si asta doar pentru faptul ca de 10 luni expertul Caldararu Sorin refuza cu rea credinta sa efectueze expertiza.

Intelegeti in ce situatie abuziva ma aflu ? In loc sa se ia decizii firesti si sa-mi primesc drepturile asa cum este normal, trebuie sa alerg eu sa fac munca altora si sa cheltuiesc cel mai probabil cateva sute de lei - bani de care as fi putut sa-i cumpar fetitei mele peste 100 de litri de lapte (laptele pe cateva luni - ca sa dau un simplu exemplu).

 

Problema este ca se actionaza pe fata cu rea credinta de catre toata lumea (in situatia in care suntem intr-un loc unde trebuia sa guverneze doar buna credinta) fapt care ma macina atat fizic cat si psihic.

Nu inteleg cum poate sa fie atata nedreptate.

Ce sa fac ?

 

Pozele cu casa in litigiu:

http://s679.photobucket.com/albums/vv157/prpn/

Editat de silvet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prima si cea mai mare greseala a ta a fost ca ai deschis actiune in instanta.

 

daca iti facusei datoria legala de a accepta oficial mostenirea, ce te-a determinat sa te grabesti? plus ca ai mai discutat si cu concurentele si le-ai invatat exact ce sa faca sa te chinuie.

 

iti spun sincer ca nu am avut rabdare sa citesc tot ce ai povestit, pentru ca scrii in paragrafe compatcte si greoaie la lecturat. dar jumatate tot am citit.

 

deci e destul de plauzibil ca cele doo sa aiba ceva legaturi pana la judecator, dar ma indoiesc. insa, in cazul in care tu ai avocat, al tau si al lor s-au inteles in defavoarea ta.

 

as vrea sa-ti spun mai multe, dar te rog frumos, cu scuzele de rigoare ca n-am avut rabdare sa citesc, fa un rezumat la ce ai povestit.

 

un alt lucru: am citit ca la o sedinta paratele si avocatul au lipist. daca nu e nici un document la dosar, ai fi putut cere despagubiri pentru tergiversare nejustificata. si cu expertizele la fel.

 

si expertii pot fi amendati in caz de neefectuare a lucrarii.

 

tu ai verificat doasrul, sa vezi actele din el si incheierile de sedinta?

 

de obicei partile nu au dreptul sa se foloseasca decat de probele admise la prima infatisare sau propuse ulterior si justificata temeinic intarzierea propunerii.

 

dar iti repet, as putea sa-kmi fac o idee doar dupa ce faci tu un rezumat.

 

 

peseu: niciodata sa nu mergi la un avocat cu asa o povestire de lunga:

1. nu va avea rabdare sa te asculte

2. daca va avea, o va face pe buzunarul tau. singurele care vorbesc de la sine sunt actele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca am scris mult, insa este mult de scris - este vorba despre evenimente care s-au petrecut pe parcursul a cativa ani. Am incercat sa fiu cat mai concis, dar si asa am scis mult. Ar fi bine daca ai reusi sa citesti tot si sa ma intrebi tu dupa aceea despre un aspect pe care nu l-ai inteles.

 

Dar sa-ti rspund ...

Am deschis actiunea pentru ca nu am vazut alta posibilitate ca sa inchei socotelile. Eu le-am explicat lor ce sa faca pentru ca nu ma asteptam sa se sucesca. La inceput stabilisem ca dupa ce ii facem tatei parastasul de un an, sa impartim in buna intelegere. Din partea mea nu a fost nicio problema si am asteptat linistit. Insa dupa aceea ele s-au sucit si nu au vrut sa mai imparta cu mine. De exemplu apartamentul din Bucuresti l-au inchiriat la 2 eleve, la tara au tocmit oameni sa lucreze terenurile si toti banii ii culegeau ele (ca si acum dealtfel). Ori pe mine m-a deranjat ca nu m-au bagat in calcul. Acum, cand privesc in urma, imi dau seama ca oricum s-ar fi ajuns aici.

 

Eu nu am avocat pentru ca nu am avut bani sa-l platesc, am vorbit cu cativa, dar vroiau o suma pe care eu nu o aveam.

Si paratele si avocatul lor au lipsit de la mai multe termene fara sa depuna niciun act la dosar.

 

In legatura cu expertul Caldararu Sorin, eu i-am atras atentia doamnei judecator ca acesta minte si nu vrea sa efectueze expertiza (el a fost desemnat in luna decembrie, termenul este pe 17 septembrie si nici pana acum nu am primit cerere de convocare) insa dumneaei nu a facut nimic.

 

Am citit incheierile de sedinta, de aceea si scriu aici. Pentru ca doamna judecator Gabi-Gabriela Dunca a mintit de doua ori in incheierile de sedinta.

 

Era foarte bine daca va mobilizati putin si citeati tot pentru ca eu am mentionat deja un aspect.

Pai aceasta casa batraneasca nu a fost mentionata nici in cererea de chemare in judecata, nici in intampinare si nici in actele de proprietate ale apartamentului si terenurilor depuse la dosar odata cu cererea de chemare in judcata. Intr-o motivatie depusa de mine la dosar in luna noiembrie 2007 am facut referire la aceasta casa (casa bunicilor din partea tatalui) si la actul de proprietate al casei despre care am mentionat ca se afla cel mai probabil in posesia paratelor. Am facut referire in sensul ca am solicitat sa-mi revina mie parcelele reprezentand curtea si gradina casei, deci paratele stiau din noiembrie 2007 ca am solicitat sa-mi revina mie aceste bunuri. De aceea, tinand cont de faptul ca eu in cererea de chemare in judecata am cerut si iesirea din indiviziune pentru toate bunurile, consider ca daca paratele doreau si considerau necesar ar fi trebuit sa ceara evaluarea casei odata cu celelalte expertize - la termenul din ianuarie 2008. Nu sa astepte termenul din noiembrie 2008 - termen la care doamna judecator Gabriela Florescu imi spusese (octombrie 2008) ca va da sentinta.

 

De aceea spun ca aceasta solicitare de expertiza este ilegala pentru ca incalca prvederile art. 138, alin. 1, pct. 2 si 3 din codul de procedura civila. Nu mai zic ca este solicitatta cu rea credinta (pentru ca motivul pentru care au facut-o nu este acela ca se simteau prejudiciate la imparteala ci doar pentru a nu ma lasa sa-mi primesc drepturile, adica de a tergiversa si amana judecata) si mai este si total inutila avand in vedere suma de un miliard 600 de milioane de lei vechi reprezentand valoarea terenurilor pe care le-am cedat eu drept despagubire pentru casa.

 

Asta este problema.

Si doamna judecator Gabriela Florescu si doamna judecator Gabi-Gabriela Dunca le-au favorizat pe parate, au inchis ochii atunci cand acestea minteau (prin avocatul lor), le-au acceptat solicitarile facute cu rea credinta in situatia in care paratele nu s-au prezentat la proces, au mintit in permanenta, au refuzat de fiecare data sa se prezinte la interogatoriu, avocatul lor a lipsit si el nemotivat.

De aceea si banuiesc ca a mintit doamna judecator Gabi-Gabriela Dunca in incheierile de sedinta. Pentru ca daca ar fi mentionat in incheierile de sedinta ceea ce am solicitat eu in scris inainte de ambele termene (mai si iunie 2009), banuiesc ca ar fi trebuit sa dea un raspuns si la afirmatia mea cum ca expertiza este ilegala pentru ca incalca art. 138 din CPC.

Nu mai spun ca la ambele termene cauza mea a lasat-o ultima, poate tocmai ca sa nu fie multa lume in sala. Pai nu m-a lasat sa vorbesc, m-a amenintat cu amenda si i-a spus jandarmului sa ma dea afara din sala. Adica vrea sa ma si discrediteze, cum ca as fi vreun element recalcitrant care nu respecta solemnitatea sedintei.

Pai eu o respect, insa dumneaei nu o respecta pentru ca minte.

 

Mai pe scurt de atat nu prea pot, sunt multe de spus.

Nu stiu ce sa mai fac, eu nu am de gand sa ma lupt cu justitia, eu nu doresc decat sa-mi obtin drepturile. Dar nu vad cum din moment ce s-a ajuns sa se minta pe fata pentru a ma impiedica sa-mi obtin drepturile.

Mi se pare de domeniul fantasticului ca un judecator sa minta in acest fel.

 

Daca ai vreo nelamurire, intreaba-ma si iti raspund.

Poate in final poti sa ma ajuti sa gasesc o solutie.

Editat de bydy
scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uite ca imi fac timp pentru tine si voi citi ce ai povestit.

 

 

dar ai inceput cu un lucru extrem de interesant: ai spus ca mama ta a refuzat sa dea declaratia de acceptare a succesiunii in termenul de 6 luni de la moartea tatalui tau. asta in cunostinta de cauza.

am inteles corect sau nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
uite ca imi fac timp pentru tine si voi citi ce ai povestit.

 

 

dar ai inceput cu un lucru extrem de interesant: ai spus ca mama ta a refuzat sa dea declaratia de acceptare a succesiunii in termenul de 6 luni de la moartea tatalui tau. asta in cunostinta de cauza.

am inteles corect sau nu?

 

Da, sigur ca da. Asta pentru ca eu ii spusesem ca daca face acte de administrare a mostenirii se considera acceptare tacita.

Pai maica-mea a mai refuzat sa semneze actele la notar si cand a fost sa imparta cu fratii ei mostenirea lor, deci nu este la prima abatere de acest gen, acum doar a recidivat.

O sa explic pe scurt. Toti fratii (maica-mea si inca trei frati) trebuiau sa se prezinte (in anul 1999 sau 2000) la un notar in Targoviste. Deoarece maica-mea mai refuzase sa se prezinte (tot pentru a-i tine incurcati, agatati si pe ceilalti) au intrebat-o de mai multe ori daca va semna actele, pentru ca sa nu faca drumul de pomana pana acolo (era o iarna geroasa-zapada mare). Maica-mea a spus ca s-a hotarat si ca o sa semneze actele. Au plecat cu totii, au ajuns la notar si acolo maica-mea s-a razgandit si nu a mai vrut sa semneze. Va dati seama cam ce a iesit. Ulterior le-a mai smuls un teren si abia dupa aceea a semnat actele intr-un final.

Pai daca fratilor ei le-a facut asa ceva, va dati sema ca pe mine ma exclude din start, nici nu concepe sa imparta ceva cu mine. Eu sunt zero barat.

Dar aici se inseala, pentru ca am doi copii si nu o sa accept sa mai fure ele doua de la gura alor mei.

Aici nu este vorba despre mostenirea parintilor ei, este vorba despre mostenirea lasata de catre tatal meu.

Cat o sa mai dureze procesul asta, cat o sa mai minta Gabi-Gabriela Dunca, cat o sa mai refuze expertul sa efectueze expertiza ?

Pana la urma tot trebuie sa-mi prmesc drepturile, insa oamenii astia te termina psihic.

 

Deci da, maica-mea a refuzat cu buna stiinta sa vina sa declare ca accepta mostenirea in termen de sase luni de la deschidere, pentru ca facuse deja acte de administrare.

Insa pe sor-mea de abia am convins-o sa vina si asta exact cu acest argument - ca daca nu vine in termenul legal, pierde. Si am convins-o pe tuta sa vina, pentru ca nici ea nu dorea sa vina. Lor le convenea de minune sa fiu agatat asa prosteste, sa nu detin absolut nimic, iar ele sa gestioneze tot.

Adica intelegeti, aproape ca am adus-o cu forta pe sormea sa declara ca accepta mostenirea.

Dar asta e, pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti.

 

Dar sa stii ca eu nu am nevoie decat de bucatica mea, insa la aceasta nu renunt (mai putin terenurile cedate in schimbul casei batranesti).

 

 

 

O sa explic de ce tergiverseaza la maxim paratele acest proces, pentru ca de fapt in jurul acestui aspect graviteaza tot procesul in momentul de fata.

Asa cum am mentionat deja, paratele au mintit inca din intampinare cum ca eu mai detin deja un apartament in proprietate si pentru ca apartamentul in litigiu este singura lor locuinta si au nevoie permanenta in a-si asigura un spatiu de locuit in ea, motiv pentru care au solicitat sa le revina lor acest apartament, iar mie sa mi se stabileasca o sulta - lucru cu care am fost de acord.

Minciunile insa sunt urmatoarele:

-eu nu am avut si nu am nicio proprietate nci in Bucuresti si nici in alta parte, lucru pe care l-am dovedit cu acte - contract de inchiriere si declaratie notariala pe propria raspundere

-sora mea lucreaza in Rusia si acolo beneficiaza de un apartament de serviciu compus din doua camere, spatios, cu doua balcoane. Initial locuia intr-o garsoniera, dar a facut cerere sa i se repartizeze doua camere pe motiv ca maica-mea locuieste cu ea. Deci minciunile sunt evidente, iar apartamentul in litigiu nu este deloc unica locuinta in care locuiesc ele.

Va dati seama ca am intepenit cand am citit intampinarea si am constatat toate aceste minciuni.

 

Repet, eu nu m-am impotrivit deloc sa le revina lor apartamentul, dar cu conditia sa-mi dea banii ce-mi revin conform procentului meu succesoral.

 

Ele neavand niciun argument in favoarea lor, au adoptat urmatoarea strategie: au uzitat de minciuni si au incercat sa lase impresia ca eu vreau sa o dau afara pe maica-mea din casa, adica exact pe dos de ce s-a intamplat in realitate, pentru ca ele au schimbat yala si mi-au interzis accesul.

Si acum sa ma refer putin la acest apartament. Este vorba de un apartament de 3 camere confort 1, cu baie, debara, camara, wc de serviciu, balcon, 2 holuri. Dupa moartea tatalui meu, in acest apartament a ramas sa locuiasca maica-mea pe perioada in care sta in tara. Asa cum am mentionat deja, de circa 4 luni apartamentul este nelocuit, maica-mea fiind plecata in Rusia.

Si problema s-a pus in felul urmator: sa vanda apartamentul de 3 camere, sa cumpere unul de 2 camere in care sa stea maica-mea cand este in tara si sa-mi dea si mie banii ce-mi revin conform procentului (circa 19.000 euro-pentru a incerca sa-mi cumpar si eu apartamentul in care locuiesc). Initial am fost cu totii de acord. Era un lucru firesc deoarece maica-mea putea sa stea lejer singura in doua camere confort 1, asta in situatia in care eu cu sotia si cei doi copii locuim in tr-un apartament de doua camere confort doi, fara debara, balcon, camara.

Nu cred deloc ca era un disconfort pentru maica-mea sa se mute de la 3 camere la 2 camere proprietate (confort 1) atata timp cat eu si familia mea locuim cu chirie in 2 camere confort 2.

Si aici vreau sa fac o paranteza. Initial, cand am fost cu totii de acord sa procedam asa, eu am discutat cu maica-mea si i-am spus ca pentru ca sora mea sa nu se simta cumva inlaturata, sa cumparam apartamentul de doua camere pe numele ei, insa maica-mea mi-a spus exact asa ,,si sa fiu eu la mana M.... , nu,, de unde rezulta clar ca nu este neaparat numai dragoste nebuna intre ele, este si o complicitate tacita - se folosesc una de cealalta.

 

Si acum sa revin la acesta solicitare de evaluare a casei batranesti, ceruta de catre parate la termenul din luna noiembrie 2008. In luna ianuarie 2009 am sunat-o pe maica-mea pe telefonul mobil si i-am spus ca le-am cedat terenuri in valoare de 162.000 ron, iar ea mi-a spus ca nu au nevoie. Atunci, cum era si firesc, am intrebat-o de ce a mai depus aceasta cerere de evaluare a casei batranesti, iar i-a mi-a spus ca a facut acest lucru pentru ca nu au de unde sa-mi dea banii. Ati inteles acum care este scopul acestei solicitari ? Acela de a tergiversa si a amana judecata pentru ca sa nu-mi primesc drepturile.

Toate aceste aspecte le-am mentionat in scris la dosar.

 

Asta e situatia, daca poti sa-mi dai un sfat.

Eu nu dorescdecat sa se termine odata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Silvet te rog sa ma intelegi ca nu am reusit sa parcurg tot ce ai povestit tu aici si sa-mi fac o imagine de ansamblu a intregii situatii.

un lucru e cert: ai gresit enorm cand ai deschis actiunea. defapt asta voiau ele. in felul asta toate cheltuielile de pe parcursul procesului cad in sarcina ta, a reclamantului.

 

un prim sfat pe care u ti-l dau este ca luni sa mergi la arhiva judecatoriei si sa ceri dosarul la studiu, sa notezi exact ce documente sunt depuse in favoarea ta si cele in defavoarea ta.

 

studiaza cu atentie si incheierile de sedinta, absolut toate si eventual, daca nu ai timp sa le citesti acolo, la arhiva, depune o cerere prin care sa ti se elibereze copii legalizate dupa ele. tre sa-ti notezi paginile si sa le specifici in cerere, ceea ce presupun ca stii sa faci, daca zici ca te reprezinti singur.

 

n-am retinut cand ai urmatorul termen, dar eu iti spun sa nu te mai deranjezi sa vorbesti prea mult in sedinta publica, ci absolut tot ce ai de spus scrie , fa inscrisuri coerente, concise, cu paragrafe, font 14, usor de citit si de inteles si depune-le prin arhiva. in felul asta nu se va mai putea trece peste doleantele tale.

 

parerea mea ffff personala este ca judecatorul de care zici, si al carui nume e bine sa-l scoti din postarile tale, te-a dezavantajat pentru simplul motiv ca nu ai avocat. asta e mentalitatea la noi si e greu, uneori imposibil, sa faci ceva impotriva ei.

 

de aceea iti spun ca orice ai de spus in instanta spune in scris si depune si actele doveditoare. altfel ai toate sansele sa o tii mult si bine asa.

 

eu acum continui sa citesc si sa incerc sa inteleg ceva mai bine problema ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Actele nu sunt in favoarea sau defavoarea cuiva, actele sunt cele de proprietate.

Am facut chiar o copie dupa dosar, sunt mai mult motivatiile depuse de mine, paratele nu prtea au ce sa depuna pentru ca au mintit in intampinare si eu le-am demascat. Au mai depus inscrisurile prin care dovedeau ca sufera de anumite afectiuni (pentru a nu se prezenta la interogatoriu), au mai depus niste acte din care reiesea salariul sorei mele, dar si aici au mintit prin omisiune pentru ca ,,au uitat,, sa mentioneze ca mai primea si o suma in valuata de la statul roman. Si au mai depus un inscris prin care se mentiona ca in raportul de expertiza tehnica (terenuri) au constatat ca expertul face referire la o casa situata pe una din parcele, motiv pentru care - spun ele in continuare in acel inscris - solicita completarea masei partajabile cu imobilul in cauza si depun la dosar actul de proprietate al casei. In rest mai sunt rapoartele de expertiza tehnica, o copie de la un act de vanzare-cumparare a unui teren vie, act intocmit la un notar din Focsani si solicitat de catre instanta pentru ca paratele refuzau sa-mi dea originalul tot pentru a tergiversa. Incheierile de sedinta ... cam acestea sunt.

 

Nu am vorbit mult in sedinta publica pentru ca nu m-a lasat sa vorbesc.

Dar cum banuiam ca asa o sa se intample, de fiecare data, inainte de un termen urmator, am solicitat in scris exact ce doresc. In acest sens, inainte de termenele din lunile mai si iunie 2009 am solicitat in scris sa se renunte la expertiza pe motiv ca este ilegala si inutila, mentionand ca solicitarea ei in acel moment incalca art. 138, alin. 1, pct. 2 si 3 din C.P.C. (art. 132 nu s-a aplicat din cate am observat eu - nu au fost obiectii de nicio parte). Insa de fiecare data doamna judecator a mintit (in mai cum ca eu solicit ca expertul sa efectueze expertiza, iar in iunie cum ca eu solicit o amanere pentru ca nu este la dosar raportul de expertiza - si asta in care ii atrasesem atentia in scris inainte de termenul din iunie 2009 ca in incheierea de sedinta din luna mai a scris ca eu am solicitat exact opusul la ce solicitasem in realitate.

 

Am inteles, tereferi la faptul ca judecatorul m-a dezavantajat doar ca nu am avocat. Foarte bine, dar asta inseamna ca a actionat impotriva mea cu rea credinta, iar faptul ca a mintit constituie abatere disciplinara grava. Nu vreau sa bagatelizam, adica in sensul : te-a dezavantajat ca nu ai avocat, lasa, se mai intampla, nu ai ce sa faci ... pai legea nu se aplica si la ei ?

Poate pentru doamna judecator faptul ca imi incalca drepturile este un aspect relativ minor si obisnuit, insa pentru mine reprezinta o crima indreptata impotriva mea si a copiilor mei. Pai ei i-ar conveni sa-i faca cineva asa ceva ?

 

Sau cum a facut si doamna Gabriela Florescu, a acceptat expertiza si a ma numit si un expert incompetent in situatia in care eu ii atrasesem atentia in scris ca orice termen inutil (de impacare) le favorizeaza pe parate si ma defavorizeaza pe mine. Le-am explicat ca obligatia judecatorului de a insista pentru impacare la fiecare termen in cazul de fata are exact efectul contrar, pentru ca am ajuns la proces tocmai pentru ca paratele nu vor sa imparta nimic cu mine. Pai aici este vorba de bani, nu de cearta sau impacare.

 

Referitor la mentalitate, eu zic ca trebuie sa si-o schimbe si ei, nu numai noi.

Pai probabil de aceea si savarsesc aceste abuzuri oribile, pentru ca se bazeaza ca suntem niste gaini lase si nu avem curaj sa demascam aceste fapte. De aceea isi bat joc de mine, de drepturile mele, nu ma lasa sa vorbesc, ma ameninta cu amenda, ma da afara din sala de sedinte ...

Acum sincer, daca am dat nume ce o sa-mi faca, nu o sa-mi mai dea drepturile, sau o sa-mi insceneze ceva urat ?

Pai de zece luni ma tortureaza psihic si tot eu trebuie sa inghit si sa accept toata bataia asta de joc ? Mai bine si-ar revizui dumnealor atitudinea si nu ne-ar mai privi ca pe niste gunoaie. Adica ei gresesc si tot ei se supara cand le atragi atentia, cum de si-a permis un vierme ca mine sa faca asa ceva, nu ?

Era chiar atat de greu sa se tina cont de buna credinta si sa se judece corect ?

Daca cineva considera ca am mintit sa ma dea in judecata, dar actele sunt la dosar.

 

Nu o sa mai spun nimic in instanta, o sa ma duc pentru ca sa fiu prezent si o sa astept sa decida dumneaei.

Eu o sa depun oricum zilele acestea un inscris la dosar prin care o sa solicit din nou sa se renunte la expertiza pe motivele aratate si o sa-i atrag atentia doamnei judecator ca iar a mentionat in incheierea de sedinta exact opusul la ce am solicitat eu in scris.

 

Stiu ca am scris mult si aici intervine o problema. Eu mentionez anumite aspecte cunoscand speta in amanunt si de aceea este posibil sa scriu avand impresia ca si ceilalti cunosc problema la fel de bine.

Daca nu intelegi ceva, intreaba-ma si iti raspund.

Editat de bydy
scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am recitit ce am scris ultima oara si am observat ca am mancat cateva litere si chiar cuvinte.

Imi cer scuze pentru asta, de acum incolo o sa verific inainte sa postez pentru ca sa limitez pe cat posibil greselile.

 

Daca poate sa ma sfatuiasca cineva ...

Editat de silvet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Silvet, te grabesti foarte tare, e o urgenta problema asta pentru tine?

 

eu una am scos ceva isei din cat am reusit sa citesc. parerea mea personala e ca undeva in circuitul asta de acte, case, expertize, minciuni, ai si tu partea ta de greseala.

 

ca sa pot emite o solutie ipotetica sau sa spun ce as face io in atare situatie, tre sa termin de citit. si sa ma gandesc de vreo 10 ori inainte de a-ti raspunde.

Editat de bydy
scos offtopic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Silvet, te grabesti foarte tare, e o urgenta problema asta pentru tine?

 

eu una am scos ceva isei din cat am reusit sa citesc. parerea mea personala e ca undeva in circuitul asta de acte, case, expertize, minciuni, ai si tu partea ta de greseala.

 

ca sa pot emite o solutie ipotetica sau sa spun ce as face io in atare situatie, tre sa termin de citit. si sa ma gandesc de vreo 10 ori inainte de a-ti raspunde.

 

Daca-i urgenta ?

Nu crezi ca 10 luni de prelungire abuziva sunt de ajuns ?

 

Am vina pentru ca am crezut in sistem.

Si o sa cred in continuare.

 

De raspuns poate sa-mi raspunda cine doreste ... desigur ca eu asteptam un raspuns in primul rand de la tine.

 

Pofta buna.

Editat de bydy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×