Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

De ce plang credinciosii la inmormantare ?!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu inseamna ca nu au credinta, ci ca sint oameni pur si simplu

nu stiu cat plang despartirea, cat lovitura simtita- moartea unui apropiat e resimtita ca un soc, e o parte smulsa din suflet

 

pe principiul asta, ar insemna de exemplu, sa trecem nepasatori si pe langa un copil stalcit in bataie de un adult, fiindca am fi justificati de credinta ca are altcineva grija de el, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unul care crede cu adevarat in capacitatea lui Dumnezeu de a reda viata, in fata mortii nu plange, ci o priveste in fata transmitandu-i linistit si sigur mesajul:"E pur si muove!"...esti trecatoare.

 

................................................................

Eu cred ca nu e cazul sa mai judecam plinsul in fata mortii.Sint atitea situatii de crime,si accidente incit te cutremuri.Plinsul i si are vremea lui, si risul de asemenea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca e om, ma indoiesc

 

Isus a plans?parca la moartea lui Lazar, da, dar s'ar putea sa gresesc...

 

fiindca plansul la care ma gandesc eu nu are legatura atat cu atitudinea fata de moarte, cat cu cea fata de aproape...

Editat de sarazin79

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, esti tu constient ca moartea e iluzorie dar tot ti-e dor de cel care nu mai este...ca simti/ai emotii, nu esti de stanca.

 

P.S. Termenul "tu" din fraza de mai sus e scris la modul general, nu m-am referit la cineva anume de aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus a plans?parca la moartea lui Lazar, da, dar s'ar putea sa gresesc...

Isus a plans, intr-adevar. De doua ori. O data la groapa lui Lazar, si apoi pentru cetatea Ierusalim.

In ambele cazuri, plangerea lui era justificata prin faptul ca in primul caz vedea nu pe Lazar care era inviat, ci pe oamenii care desi asistau la o minune atat de mare, in zilele urmatoare cautau sa-L ucida si pe el, si pe Lazar.Pentru acesti necredinciosi a plans El. Iar in cazul Ierusalimului, pentru ca El vedea deja scena distrugerii Ierusalimului de catre romanii lui Titus.

Cu alte cuvinte, plangea pentru niste oameni ce nu mai puteau fi intorsi la Dumnezeu ca sa aiba viata vesnica.

In cazul credinciosilor, cred ca plansul pentru niste credinciosi care au murit, n-are nici un rost. Oricum, nimic nu se mai poate schimba la groapa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu imi spui de moarte, eu iti povestesc de iubire

Isus a plans din iubire

altii pot plange din acelasi motiv

si altii pot da cu pietre dupa ei, adevarat...

 

explica'mi te rog ceva, fiindca tot s'a deschis subiectul, si nu sint lamurit nici pana acum

mantuirea e oferita pur si simplu , e un dar; nu un pret in schimbul credintei,

de unde stie un credincios la un capat de mormant ca cel ingropat e mantuit sau nu?

 

si retoric, daca ai avea un prunc si ar muri de mic, ai dansa de bucurie la mormant?

Editat de sarazin79

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In concluzie, la intrebarea:"De ce plang credinciosii la inmormantare ?!" raspunsul este: "Evreii sunt de vina!!!"

 

P.S. Aceasta de mai sus este o gluma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×