Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

De ce plang credinciosii la inmormantare ?!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce plang credinciosii la inmormantare ?! Conform credintei lor nu ar trebui sa se bucure ca persoana iubita s-a dus la domnul ?! Sau plansul e o dovada ca in pofida credintei pe care o au pana si ei constientizeaza in sinea lor ca decedatul nu mai exista ?!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu vorbesti de bocitoare nu? ? :lol: nu stiu asta si nu cred ca are legatura cu credinta ...e doar o traditie prosteasca dar daca te referi la faptul ca-ti moare o fiinta draga si tu plangi ...e normal... ca nu poti fi fericit si te doare inima sufletul ca nu suntem de piatra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

plang doar despartirea de cel care a trecut pragul. in unele zone chiar se fac glume,care pentru unii par sinistre ,se leaga mana mortului cu guta si cand se apropie cineva de el ii misca mana usor sau foarte brusc .

 

in mod normal nu ar trebui plans si din punct de vedere religios nu se plange , plansul(jelireamortului) e doar un obicei .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e bine nici in aceasta perioada sa plangi nu stii cat atasament are entitatea si in loc sa mearga in lumina ramane intre dimensiuni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa o fi dar greu e sa-ti moara cineva apropiat si sa privesti lucrurile cu seninatate .... dar dupa mai multa analiza orice om care iubeste fara egoism face tot posibilul ca sufletul ala sa mearga catre Dumnezeu in pace.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca plansul izvoraste din faptul ca cei ramasi in viata constientizeaza ca decedatul a trecut in nonexistenta si despartirea este eterna. Altfel nu vad niciun motiv sa plangi daca stii ca persoana iubita a ajuns intr-un loc mai bun unde domneste binele si dragostea deplina. Ar trebui defapt sa te bucuri si in acest timp sa-ti traiesti viata cu speranta ca o vei intalni din nou si ca veti fi din nou impreuna dupa ce vei parasi si tu aceasta lume.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca oamenii plang pentru ca le-a murit cineva drag si pentru ca persoana aia n-o sa mai faca parte din viata lor, punct. S-a mai discutat asta. Nu cred ca cineva, in fata mortii copilului sau sotului sau mamei, sau tatalui, stau sa se gandeasca la nonexistenta si sunt sigura ca nimeni nu reuseste sa se consoleze cu gandul ca le e mai bine acolo unde s-au dus. Totul se reduce la faptul ca am pierdut pe cineva drag, ca ramane un gol in suflet si in viata.

Chiar trebuia sa deschizi topic pentru o astfel de intrebare? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca plang pentru ca n-o sa mai faca parte din viata lor inseamna ca e cum am spus eu mai sus : constientizeaza ca persoana iubita a trecut in nefiinta si nu mai exista, ca altfel nu ar avea motiv de plans daca dupa moarte Dumnezeu ii va aduce iarasi impreuna. Deci despartirea nu ar fi vesnica si nu ar exista motiv pentru plans sau durere. Dar daca despartirea este eterna atunci si plansul sau golul din suflet este justificat.

Da. Trebuia sa deschid acest topic fiindca trebuia sa aduc cumva o dovada a faptului ca nu exista nimic dincolo. Si nu e singura dovada...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba da! Eu as plange dupa cineva apropiat si daca as sti ca il revad dupa.... 30 - 40 de ani?! Plang si dupa o persoana care pleaca si stiu ca n-o s-o mai vad pentru, sa zicem, 10 ani.

 

ma faci sa vorbesc aiurea...

iar asta nu reprezinta o dovada decat in imaginatia ta... Lumea plange si daca vede un film de dragoste, care-i faza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×