Sari la conținut
Forum Roportal
Dimineata

Ajuta-ma Doamne sa ma rog mai mult

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Spunea o poveste despre sufletul cuiva care ajungand la buza prapastiei iadului a vazut pe calea raiului peste haul ala o punte, o punte asa de mica ca nu putea s-o treaca singur, nu putea si atunci a chemat pe Maica Domnului si pe sfinti sa-l ajute si a trecut-o cu ajutorul lor si ce se facea omul ala daca era protestant si zicea eu pe sfinti nu chem in ajutor? Nu zic ca pe aici e singura cale la rai. Lupta pentru mantuire este una in care se lupta puteri ceresti mai puternice decat noi si este vital sa ne invatam de aici sa cerem ajutor lui Dumnezeu, sfintilor cand vedem ca nu putem singuri.

De aceea trebuie sa ceri ajutor de sus cand vezi ca nu esti multumit cu ceea ce faci.

Odata vazand un video in care parintele Cleopa indemna lumea sa se roage mai mult, si vazand ca saream cu prajina peste rugaciuni, am cerut ajutor de sus si am zis, Doamne ajuta-ma sa ma rog mai mult.

Zis si facut. A trecut ceva timp si iata ca o ruda imi da de inteles ca face spiritism. Cineva apropiat rudei asteia imi da de mancare o paine de care zicea ca e sfintita si ca nu are unde sa o puna . Mananc si Duminica urmatoare ma duc la Biserica. Ce-au putut sa-mi auda urechile, din minte imi veneau o multime de sudalmi la ceruri, la sfinti si o stare foarte aiurita de anxietate. Zic aoleu. Ma duc intr-o alta biserica. Cum intru cum la fel.

M-am speriat . Du-te la Manstiri, calugari, da pomelnice , bea apa Sfintita si mi s-a mai estompat lucrurul asta mult. Vizitele la Valea Mare si la Manastirea Sambata m-au ajutat mult.

Dupa toate astea dau de o carte scrisa de Arhimandrit Ilarion Argatu scrisa impotriva vrajitoriei si farmecelor. Citind acolo am vazut ca daca crezi ca esti lovit de farmece, magie sau altele din astea trebuie sa zici zilnic Acatistul Mantuitorului IIsus Hristos si intre icose sa zici:

"Doamne, iarta-mi pacatele, dezleaga vrajile alunga duhurile necurate pe pustiu unde nimic nu locuieste sa se duca si la noi sa nu se-ntoarca"

Si uite asa am inceput sa citesc acatistul asta zilnic si s-au dus si starile de anxietate si hulirile din Biserici si in locul acestor lucruri am primit calm, si energie si liniste. Ce face rugaciunea aceasta speciala este faptul ca spune numele lui IIsus de mai mult de 100 de ori si diavolul trimis prin farmec, vraja sau orice nu suporta acest lucru si trebuie sa plece de la tine si de obicei se intoarce la cine l-a trimis sa-i faca o coafura.

Pentru cei mici importanta e rugaciunea Inger ingerasul meu. Cand eram mic nu ma lasau buniii sa dorm fara sa o spun si daca unii copii mai dadeau de o tigara un pahar de vine neterminat eu nu puteam face astea si am fost pazit sa nu cad in lucruri rele. Dupa ce am crecut ma gandeam ca ingerasul meu e pt copii mici si n-am mai zis-o si am inceput sa calc cu voinicie prin strachini ca nu mai eram pazit de ingerul pazitor.

Acum ca sa scot pactele de spiritism din nem trebuie sa ma duc sa intorc spiritisti la ortodoxie si as aprecia daca nu-mi mai sunt sterse mesajele de pe Astrologie, paranormal etc... Pacatele de spiritism, magie si astea pot fi foarte mari . Si cum stateam odata imi vine un gand de sus care-mi zice o iau pe xxxx la mine. Nu stiam ca xxxx face spiritism. M-am speriat , si m-am rugat pentru sufletul ei pana am inteles ca nu mai e nici o problema. Dupa aia imi vine un gand ca Dumnezeu vrea sa o ia pe fiica lui xxxx si apoi pe nepot, si iarasi cu rugaciuni s-a intamplat sa se evite nenorocirea.Da acum ca recunostiinta trebuie sa aduc si eu oameni din ratacire in ortodoxie. M-am rugat de Dumnezeu sa-mi arate motivul pentru care vroia sa-i cheme sus pe acei oamesi acum cred ca motivul e spiritismul . Si ca spiritismul poit fi magia, farmecele etc...

Si uite asa m-a ajutat Dumnezeu sa ma rog zilnic .

Editat de Dimineata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cele mai eficiente rugaciuni sunt cele in care este reafirmata disponibilitatea noastra.

Oamenii sunt prea obisnuiti sa ceara in rugaciuni in loc sa constientizeze abundenta din jurul lor.

 

Meister Eckhart spunea ca dar singura rugaciune pe care o rostesti este "Multumesc", rugaciunea aceasta va fi suficienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E foarte important sa multumesti lui Dumnezeu. Dar o poti face simplu cu Multumesc sau cum fac ingerii in ceruri prin binecuvantare.

In Biserica Ortodoxa la Liturghie zice,

Preotul: Cel ce binecuvantezi pe cei ce Te binecuvanteaza, Doamne, si sfintesti pe cei ce nadajduiesc intru Tine, mantuieste poporul Tau si binecuvanteaza mostenirea Ta.

 

De ce mi-am amintit acest lucru?

La un moment dat am citit ce zicea parintele Cleopa ca noi trebuie sa binecuvantam tot timpul. Pe vrajmasi trebuie sa-i binecuvantam sa se intoarca la bunatate si rugaciune ma ia les pe PARINTI,PREOTI,NASI, FRATI, COPII, CEI CE NEAU FACUT BINE, CEI CE NE-AU FACUT RAU. Pana la urma suntem frati de la Adam si de aceeasi parte a baricadei. Adica toti vrem sa ajungem TOTI in rai, nu agreem asupra drumului dar asta e. Sa dea Dumnezeu sa ajunga toata creatia la starea fara de pacat. Daca vezi pe unul ca cade in boala spiritismului magiei perversitatii ateismului nu-i mai da si tu un bat sa nu-l poata duce, roaga-te pentru el ca si el e aproapele tau.

Asaam citit si ca ingerii in cer binecuvanteaza pe Dumnezeu. Deci am inceput si eu sa binecuvantez pe Dumnezeu de 100 de ori pe zi:

Binecuvantat este bunul Dumnezeu acum si pururea si in vecii vecilor amin.

Am repetat asta de cateva zeci de ori.

Asa si dupa un timp ma duc la o Biserica si preotul ne roaga sa ramanem la o cununie religioasa, la o nunta. Am ramas si eu la nunta si mi-am adus aminte ca oamenii trebuie sa se binecuvanteze unii pe altii. Asa ca i-am binecuvanta si eu. Am zis Doamne te rog binecuvanteaza-i personal pe cei doi miri. Nu stiu ce mi-a venit sa zic personal dar am zis-o. Si deodata aud cineva ca-mi zice, bine o sa vin sa-i binecuvantez personal pe cei doi miri. Nu m-am asteptat la asa ceva. Apoi mi-am adus ce se zice la Sfanta Liturghie la Ortodocsi,

 

Preotul: Cel ce binecuvantezi pe cei ce Te binecuvanteaza, Doamne, si sfintesti pe cei ce nadajduiesc intru Tine, mantuieste poporul Tau si binecuvanteaza mostenirea Ta.

 

Binecuvantat este Bunul Dumnezeu acum si pururea si in vecii vecilor amin.

Editat de Dimineata
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt foarte frumoase postarile voastre.

Dmineata, crezi ca as putea avea si io un loc mic in rugaciunile tale?

 

uite sa-ti zic o faza: imi propusesem demult sa fac un lucru greu, foarte greu pentru mine. era ceva in casa,care presupunea mult efort fizic dar mie mi-ar fi luat enorm de mult timp.

si ieri m -am trezit cu .....mission accomplished de un vecin, care in 10 minute a facut ce io as fi reusit intr-o saptamana, pe bucatele.

stateam si ma uitam ca pisicile mele in calendarul pe care am uitat sa-l schimb, adica sa....turn the page si la un moment dat eram cu mosnegii si ne minunam toti de ce facuse nenea ala si am spus instinctiv, fara sa gandesc macar, aproape la fel cum ai incheiat tu:

"binecuvantat sa fie Domnul Care zilnic imi poarta povara mea cea grea".

si azi s-a repetat faza... de doo ori. e tare, tare bun Doamne Doamne.

tu meriti sa fie asa cu tine..........but i .................... :doh: :lol: :D :) :)

Editat de Burel001
Editat postare dubla.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci daca vrei sa multumesti lui Dumnezeu pe langa Multumesc poti sa zici:

Binecuvantat este Bunul Dumnezeu acum si pururea si in vecii vecilor amin.

 

Dar si multumesc cred ca e ffff bine primit.

Nu ce spui tu conteaza ci ceea ce spune inima ta. Multe dintre lucrurile pe care le spunem sau le facem devin automate, le pierdem constientizarea. Astfel, devine ca si cum am inregistra rugaciunea si am pune-o apoi pe repeat la un casetofon. Noi nu mai suntem prezenti in rugaciune... doar cuvintele noastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fiti binecuvantati cu ceea ce Dumnezeu stie ca aveti nevoie.

Nu mai tin minte daca am rugat pe Dumnezeu sa ii binecuvanteze personal pe cei doi miri dar asta s-a intamplat.

Nu, ca nici eu nu sunt bun, dar Dumnezeu e bun.

Nu iti promit nimic in legatura cu rugaciunile ca mai bine e sa faci fara sa promiti decat sa promiti si sa nu faci.

Ai dreptate ca e f bine daca ajungem la o rugaciune mai puternica, sa o intelegem sa fim atenti la rugaciune cand ne rugam. Mie si azi mi-o ia mintea pe alei si dealuri la rugaciune si trebuie sa fac efort sa o aduc inapoi, adica imi vine sa ma gandesc ba ca n-am facut asta ba ca trebuie facut nu stiu ce. Insa unii calugari spun ca trebuie inceput cu repetitia si ca din cantitate vine calitate.

Uita-te dupa rugaciunea inimii si etapele acesteia. Rugaciunea inimii duce la vederea lui Dumnezeu si vorbirea cu Dumnezeu fata in fata. Am citit ce ziceau calugarii ce vedeau ingerii in istorie si cei ce vad ingerii azi si deschiderea vederii sufletesti este urmare a rugaciunii inimii sau a rugaciunii lui IIsus.

 

Pentru ca lupta pentru mantuire este o lupta in care se angajeaza puteri mult mai mari decta tine de o parte ingerii cazuti si de cealalta Dumnezeu, sfintii ingerii poti ajunge sa vezi ca nu prea progresezi fie in rugaciune fie in ajutarea saracilor fie in spovedire si imprtasire, fie nu stii daca esti pe calea cea buna. De aceea roaga pe Dumnezeu pe sfinti si ingeri sa te ajute. Sau daca nu esti in Biserica Ortodoxa si te gandesti daca vin aicea ce zice X,Y,Z roaga-te lui Dumnezeu: Doamne forteaza-ma spre calea cea mai usoara de mantuire daca se poate fara suferinta mare. si poti sa ai surpriza ca X,Y, si Z care si ei asculta de Dumnezeu sa ti-o ia inainte.

 

http://www.sfaturiortodoxe.ro/rugaciune.htm

Editat de Amarena
AI PUS LINK! NU E NEVOIE SA CITEZI DIN PAGINA RESPECTIVA!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

spune pe undeva prin biblie despre un vames si un fariseu care se rugau . din ce imi aduc aminte ,vamesul zicea doar atat ''ai mila de mine ,ca sunt pacatos ...''.

nu stiu sa existe atatea trepte ale rugaciunii dar daca zici tu asa o fi .

stiu ca dumnezeu primeste rugaciunea sincera a oricarui pacatos .

Editat de Amarena
scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Evanghelii,Iisus spune sa nu ,,indrugam" cuvinte multe in rugaciunile noastre,iar ce rostim sa vina din inima si ne da exemplu de rugaciune Tatal nostru,o rugaciune completa,de lauda,cerere si multumire.Nu spune niciunde treptele rugaciunii sau nu stiu ce alte metode,rugaciunea sa fie sincera si din inima.Si din ce-mi amintesc ,Iisus ne indeamna sa ne rugam cu cuvintele noastre si in camara inimii noastre.

Editat de otilia9

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact, rugaciunea inimii are legatura cu rugaciunea vamesului.

Asta e aprox rugaciunea vamesului:

''ai mila de mine ,ca sunt pacatos ...''.

Aste e rugaciunea inimii:

Doamne IIsuse Hristoase fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul.

Dar poate avea si alte forme ca Doamne miluieste.

 

Vezi cat de asemanatoare sunt? SI au si putine cuvinte. Asta nu insemna ca alte rugaciuni cu mai multe cuvinte nu sunt bune. Si Dumnezeu aude orice rugaciune 24 de ore in 24 7 zile din 7 spusa chiar in orice treapta.

 

Treptele rugaciunii nu e ceva inventat acum ci e ceva din istorie, din Biserica Primara cu mult inainte de Despartirea Bisericilor Ortodoxe si catolica. Atunci niste oameni pe care noi ii numim parintii Bisericii au inceput sa se roage neincetat si unii dintre ei au reusit sa-si curateasca inima intratat incat s-au invrednicit sa vorbeasca cu Dumnezeu.

Si ei au lasata invatatura urmatoarelor generatii. Si ei au spus la inceput ne-am rufgat cu buzele si mintea era pe munti si pe vai. Continuand am reusit sa ne rugam si cu mintea, si numim asta treapta a doua, si continuand buzele si mintea si sufletul s-au unit si a inceput sa se roage sufletul singur si numim asta inca o treapta.

Apoi ei au observat ca au inceput sa primeasca daruri de la Dumnezeu cum ar fi vederea lumii nevazute a lui Dumnezeu, a Maicii Domnului , a ingerilor, a sfintilor, a diavolilor , au inceput sa prooroceasca, sa vada viitorul si multe altele. Asta au numit-o o alta treapta.

Apoi continuand au observat ca au fost rapiti la rai si asta au numit-o ei alta treapta.

 

Probabil ca am sarit cateva trepte dar am vrut sa intelegeti idea. In decursul timpului fiind multi care a mers pe acest drum si lasand informatii se stie ma mult.

 

Insa daca cineva a ajuns la vederea lui Dumnezeu si a ingerilor, poate prin rugaciune la Dumnezeu sa il lase si pe altcineva care e in primele stagii ale rugaciunii sa vada ingerii, daca va aduceti aminte cand era un profet contra unei osti si ucenicul tremurand si s-a rugat profetul si a vazut ucenicul oastea de ingeri din jurul lor.

Editat de Dimineata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.

 

nu te contrazic .asa o fi .de ce sa discutam aiurea ,mai bine sa ne rugam la dumnezeu dintr-o inima curata .

Editat de otilia9
nu citati tot textul!
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×