Sari la conținut
Forum Roportal
Vlllad

Vreau muzica ruseasca!

Postări Recomandate

Muzica ruseasca.. sincer, si eu m-am intrebat cateodata, vag, ca o fulguratie la suprafata subconstientului.. cum suna muzica ruseasca.. inca nu am aflat. In schimb, am ascultat ceva trupe din Serbia si Muntenegru (sau asa spune cel ce mi le-a dat), si suna bine! Exemple : Bajaga & instruktori, Bijelo Bugme, CCCC, Legende, Galija, Plavi Orkestar, Zeljko Samardzici, Zeljko Bebek.. mi se limba plimba-n gura numa cand ma uit la numele formatiilor, k sa nu mai vb de titlurile melodiilor.. Ideea mea era ca este o limba de origine slavona, chiar daca vecinatatea noastra i-a mai muiat putin asperitatile.. Formatiile enumerate sunt rock vechi/soft rock/balade/pop vechi cu accente de populara.. oricum, votul meu general este PRO! Suna bine, nu pricepi nimik, si in plus te poti da mare ("buei, ascult muzka ruseasca mei"). Serios acum, nu stiu sa spun de unde poti face rost de muzica ruseasca. Pirateria e ilegala, nu? (don't flame me, it's true!!). Incearca la magazinele de muzica, noteaza-ti cu grija numele artistilor, apoi cauta-i unde crezi tu (i.e net..). Sau intreaba-ti vecinii, daca mai stiu ceva despre muzica rusilor, poate un nume de formatie te poate ajuta.. Sau, mai simplu, cauta pe net (i.e google) "russian music" si vezi ce gasesti.. unele linkuri pot fi relevante. Daca as avea timp, as face eu cautarea in loc sa dau sfaturi.. dar asta este.. nu prea am timp.. Succes!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Muzica ruseasca.. sincer, si eu m-am intrebat cateodata, vag, ca o fulguratie la suprafata subconstientului.. cum suna muzica ruseasca.. inca nu am aflat. In schimb, am ascultat ceva trupe din Serbia si Muntenegru (sau asa spune cel ce mi le-a dat), si suna bine! Exemple : Bajaga & instruktori, Bijelo Bugme, CCCC, Legende, Galija, Plavi Orkestar, Zeljko Samardzici, Zeljko Bebek.. mi se limba plimba-n gura numa cand ma uit la numele formatiilor, k sa nu mai vb de titlurile melodiilor.. Ideea mea era ca este o limba de origine slavona, chiar daca vecinatatea noastra i-a mai muiat putin asperitatile.. Formatiile enumerate sunt rock vechi/soft rock/balade/pop vechi cu accente de populara.. oricum, votul meu general este PRO! Suna bine, nu pricepi nimik, si in plus te poti da mare ("buei, ascult muzka ruseasca mei"). Serios acum, nu stiu sa spun de unde poti face rost de muzica ruseasca. Pirateria e ilegala, nu? (don't flame me, it's true!!). Incearca la magazinele de muzica, noteaza-ti cu grija numele artistilor, apoi cauta-i unde crezi tu (i.e net..). Sau intreaba-ti vecinii, daca mai stiu ceva despre muzica rusilor, poate un nume de formatie te poate ajuta.. Sau, mai simplu, cauta pe net (i.e google) "russian music" si vezi ce gasesti.. unele linkuri pot fi relevante. Daca as avea timp, as face eu cautarea in loc sa dau sfaturi.. dar asta este.. nu prea am timp.. Succes!!

si

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt misto Boni Nem, cum de i-ai descoperit?

 

Eu am dat din intimplare anul trecut de un site moldovenesc (sanatatea.com) cu ceva mp3-uri rusesti. Majoritatea erau pop (pop-ul rusesc e la fel de naspa ca la noi, doar ca mai melodios), dar mi-au trezit curiozitatea. Am dat pe urma de destule trupe de rock, punk, chiar hip-hop care suna chiar super (eu nu stiu ruseste mai mult de cateva cuvinte, dar alfabetul chirilic chiar trebuie sa-l stii ca sa poti sa cauti ceva).

 

Pentru cine vrea sa inceapa de undeva, bun ar fi Nashe Radio, ascultabil online la www.nashe.ru/video/webcam.php3.

 

Site-uri de trupe - unele au mp3, altele doar in link-uri, altele deloc:

 

Rock: Agata Kristi (www.agata.ru), Kipelov (www.kipelov.ru), Nebo Zdes (www.nebozdes.ru), B-2 (www.bdva.ru), Akvarium (www.aquarium.ru), Pilot (www.pilot.ru), Aria (www.aria.ru), Alisa (www.alisa.net)

 

Rock altoit cu folk rusesc: Garik Sukaciov (www.neprikasaemye.ru), Melnitsa (www.melnitsa.net), Va-Bank (www.va-bank.ru), Pelagheia (www.pelagea.ru), Surganova (www.surganova.su), 7B (www.7-b.su)

 

Rock progresiv: Piknik (www.piknik.info), NewOnes (www.newones.ru)

 

Punk: Grajdanskaia Oborona (gr-oborona.ru), Distemper (www.distemper.ru), Leningrad (www.leningradspb.ru), Naiv (naive.ru)

 

Hip-hop si alte asemenea: Kirpici (www.kirpichi.ru), 5nizza (www.5nizza.ru)

 

Link-uri, mp3-uri, prezentari, daca deja stiti ce sa cautati:

www.zvuki.ru, www.zaycev.ru

 

Mai e bine de stiut ca rock-ul rusesc nu e de inteles fara trupele pe care ei le considera intemeietoare ale genului, disidente pe bune din anii '80: Akvarium (o pagina haioasa a unor fani din SUA: dharmafish.org), Kino (trupa s-a destramat dupa ce in '90 a murit solistul lor, Viktor Tsoi) si Nautilus Pompilius (si ei s-au destramat prin deceniul trecut). Eu de la astia as incepe :crazy:

 

Iar cine vrea sa se distreze pe cinste, sa mearga pe www.otkaz.ru - fineturi :)))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×