Sari la conținut
Forum Roportal
Myzaree

Stephen King

Postări Recomandate

Pentru ca are o opera destul de vasta si de cunoscuta, am facut un topic sa discutam despre cartile lui, de filmele care s-au facut dupa ele, despre el ca om.

Deci care e cartea voastra favorita scrisa de el? Si de ce?

A mea cred ca ”Duma Key” pentru ca nu e infricosatoare, ci se axeaza mai mult pe domeniul psihologic. Dar mi-au placut si ”Mobilul” si ”Salem.s Lot”

Editat de Myzaree

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand il cheama Stephen King.

Preferata mea carte este ''Capcana pentru vise''.

Ecranizarea dupa ea,a lasat mult de dorit.

Apoi este ''Talismanul(1,2,3).Fantezie multa :x

Acum citesc ''Carrie'',o sa revin cu amanunte...

Prefer filmele facute dupa cartile lui. "Carrie" mi se pare bun. "Cujo" e o semiporcarie. "It" e asa si-asa. "Pet sematary" este magistral, e filmul perfect, toti actorii sunt exact unde trebuie sa fie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand il cheama Stephen King.

 

Vai, acuma am vazut ce prostie am scris.

Scuzele mele :x

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e bai,se intampla si la case mai mari.

Ce spuneti voi de ''Misery''?

Mie mi s-a parut minunata.

 

Iar pentru cei ce au citit cartea,vor vedea ca semnatura mea cea cu albastru,de acolo se trage :x

 

 

 

''Cujo'' nu am reusit sa o termin pana la capat(cartea)mi s-a parut chiar tampita.

''Pet sematary'' nu am citit-o si nu o gasesc pe nicaieri.Un link ceva ai din inatmplare???

Nu am link, am ceva carti de King, da-s in engleza, si chiar daca ma pricep la engleza, ma enerveaza stilul in care sunt scrise, pentru mine sunt greu de citit.

Misery e barosan de tot, uitasem de el (filmul, that is :( )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dintre carti nu am citit decat "Carrie", si mi-a placut foarte mult. Cat despre ecranizari, daca e sa ma refer la "The Shining", prefer varianta din 1997 celei cu Jack Nicholson. E mai complexa. Extrem de mult mi-a placut "Rose Red".

Iarasi "It" si "Salem's Lot", au fost foarte bune. "Cujo", ca film de o ora si ceva, merge; ca si carte nu stiu cum ar fi. "Needful Things" e genial. Mi-au mai placut "Thinner", "The Dark Half", "Apt Pupil". "Cat's Eye" iarasi a fost destul de tare. Daca sunt si cartile la fel de bune ca filmele (si cartile de obicei sunt mai bune) astept cu nerabdare sa fac rost de toate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am vazut de curand shining, si m'a dezamagit - mi'au lipsit descrierile starilor, nuantele lui king

preferate- cimitirul animalelor, it , shining si dolores claiborne

pe locul urmator :povestea lui lisey, capcana pentru vise

carrie si apocalipsul, asa si asa...

de cateva din cele pe care le'ati trecut aici, nu am auzit, dar le voi cauta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si io am citit cateva carti de stephen king...cel mai mult mi-a placut "shining",de foarte mult timp mi-am pus in gand sa sa vad si filmu,da' pana acum tot nu am reusit....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu zice nimeni nimic de " Christine " ? Magistral scrisa si la fel de bine ecranizata !

 

am vazut doar filmul, intr'adevar reusita ecanizarea.

insa preferatele mele raman Red Rose si Shining.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am început să citesc "Misery" și m-am oprit cam duăa 100 de pagini. Nu am mai rezistat să citesc descrierea durerii și suferințelor eroului. Trebuie să recunosc că e o carte de calitate și un scriitor puternic. Asta pentru cine reușește să facă față senzațiilor tari. :doh:

Editat de Itsi Bitsi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×