Sari la conținut
Forum Roportal
laursan3

Casatoria e necesara la barbati?

Evaluează acest topic

Casatoria la barbati  

48 membri au votat

  1. 1. Casatoria e necesara la barbati?

    • Da
      21
    • Nu
      20
    • Nu stiu
      7
    • 0


Postări Recomandate

casatoria este o inventie a oamenilor pentru a disciplina societatea

 

nu este utila decat din punct de vedere legal, in general este o moarte a pasiunii si un motiv de disputa eterna barbati vs femei. cred ca in viitor pe masura ce societatea va progresa din punct de vedere al nivelului de educatie aceasta institutie o sa dispara si nu vor mai exista oameni atat de nesiguri pe ei incat sa vrea sa legalizeze ceea ce doar inima lor stie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
casatoria este o inventie a oamenilor pentru a disciplina societatea

 

nu este utila decat din punct de vedere legal, in general este o moarte a pasiunii si un motiv de disputa eterna barbati vs femei. cred ca in viitor pe masura ce societatea va progresa din punct de vedere al nivelului de educatie aceasta institutie o sa dispara si nu vor mai exista oameni atat de nesiguri pe ei incat sa vrea sa legalizeze ceea ce doar inima lor stie

 

 

Nu casatoria omoara pasiunea. Pasiunea respectiva ar fi murit cu sau fara acte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poti da niste detalii? Ca eu nu prea inteleg - ce nu poti face cand esti insurat dar poti face cand doar convietuiesti fara acte?

 

Pai, din multele, spicuiesc:

- trebuie sa mergem la ai mei impreuna, ma duc singura ce spun?...(ca nu ne impacam bine si eu am o lene de ma doare);

- de ce nu merg si eu cu tine cand te intalnesti cu amicii tai?...(pai mai are farmec intalnirea ?);

- tata are o problema, tu esti ginerele lui, trebuie sa-l ajuti...(pai nici nu-mi place tipu', eu ma insurasem cu fie'sa);

- vino repede de la servici ca e bolnav cel mic, nu vii nu te intereseaza...(ma intereseaza da' nu's doctor si nu cred ca se face bine mai repede daca plec eu de la serviciu mai repede).

Astea-mi vin acum in minte, oricum dupa divort toate problemele au disparut. Tot ce facem este din placere, din ceea ce simtim si nicidecum din obligatie sau conjunctura.

N-am afirmat si nu afirm ca ceea am facut, fac, gandesc sau spun este bine pentru toti. Este bine pentru mine si atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu pricepi ca nu vrei, sau gandesti ca un barbat.

Femeile se gandesc in perspectiva la securitate si la copii.

Copii se se cresc cu costuri, si un sot poate contribui la cheltuielile casei, pe cand un amant o face doar daca vrea.

Asta e o tampenie vehiculata pe forum, ca si cum ar fi ceva rau sa te gandesti la copii. Da frate, ma gandesc eu la ce mananca, ca barbatul s-ar putea sa nu se gandeasca nici macar sa-i recunoasca, daca sunt facuti in afara casatoriei.

Are dreptate fulgdenea in tot ce a scris. Dar sunt cazuri si daca ii doresc, in momentul in care ii au si vad ce anume AU NEVOIE, fug de implicare in problemele cu ei, ca dracu de tamaie. Le plac numai asa, ca "dau bine pe generic".

 

PS: ce e asa mare smecherie sa gandesti ca un barbat ? va credeti a sorta'f special ? Sa va sperie cand vor incepe femeile sa simta ca un barbat.

Editat de Ghere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
oare cati ani are moftangiu asta?

Peste 30, ca atunci incep sa le placa si servitoarele.

Editat de Ghere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai, din multele, spicuiesc:

- trebuie sa mergem la ai mei impreuna, ma duc singura ce spun?...(ca nu ne impacam bine si eu am o lene de ma doare);

 

Eu am fost casatorita si nu l-am obligat niciodata pe sotul meu sa mearga la ai mei. Si sincer ma simteam obligata de el sa merg mereu la ai lui. Dar nu era asa o problema de mare.

 

- de ce nu merg si eu cu tine cand te intalnesti cu amicii tai?...(pai mai are farmec intalnirea ?);

 

La fel - casatorita sau nu uneori mergeam cu el , alteori eu aveam altceva de facut. Desi sincer asta n-o inteleg - cum eu nu as vrea un barbat langa mine cand ma intalnesc cu fetele de ce dracu as vrea sa stau eu cu baietii sa-i aud cum vb de fotbal, masini sau femei?

 

- tata are o problema, tu esti ginerele lui, trebuie sa-l ajuti...(pai nici nu-mi place tipu', eu ma insurasem cu fie'sa);

 

Si daca am nevoie sa ma ajuti - ai sa ma refuzi doar pentru ca stam impreuna si nu suntem casatoriti - la fel de tare m-ai enerva.

 

- vino repede de la servici ca e bolnav cel mic, nu vii nu te intereseaza...(ma intereseaza da' nu's doctor si nu cred ca se face bine mai repede daca plec eu de la serviciu mai repede).

 

Daca e al tau - ar fi bine sa te intereseze. Daca nu - casatorita sau nu - depinde de cat de mult tii la copilul femeii cu care traiesti si chiar la ea. Daca are nevoie sa o ajuti cu copilul si ai sa-mi spui ca ti-e o lene de te doare - eu te-as scuipa in ochi si in casa mea n-ai mai intra.

 

Astea-mi vin acum in minte, oricum dupa divort toate problemele au disparut. Tot ce facem este din placere, din ceea ce simtim si nicidecum din obligatie sau conjunctura.

N-am afirmat si nu afirm ca ceea am facut, fac, gandesc sau spun este bine pentru toti. Este bine pentru mine si atat.

Poate ca amandoi nu ati stiut sa va respectati unul altuia libertatea iar acum dupa divort ati invatat. Unii descopera asta in timpul casatoriei. Nu casatoria a fost de vina ci voi doi.

 

 

Casatoria nu e o temnita. Nici pentru barbati, nici pentru femei. Respectul unui barbat nu-l capat cand m-a luat de nevasta - il capat de la inceput sau niciodata. Barbatii care gandesc altfel sunt anacronici.

In ziua de azi o femeie este perfect capabila sa aiba grija singura de ea. Si chiar de ea si de copii. dar frumos este sa fie ajtata de barbatul care o iubeste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai facut o analiza pe text, de mai sa mor de ras. Asa se nasc situatiile comice, spontan. Esti mare. In schimb concluzia e probabila.

Editat de davos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×