Sari la conținut
Forum Roportal
laursan3

Casatoria e necesara la barbati?

Evaluează acest topic

Casatoria la barbati  

48 membri au votat

  1. 1. Casatoria e necesara la barbati?

    • Da
      21
    • Nu
      20
    • Nu stiu
      7
    • 0


Postări Recomandate

Cineva spunea ca un act sexual echivaleaza cu 5 km de mers pe jos.

In concluzie unul casatorit face sport regulat, si sportun e sanatate curata.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Casatoria,nu e necesara pentru nimeni.E o inventie a fricii,o institutie e fricii...nu are nici o legatura cu iubirea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca e motivata de frica,pentru ca iubirea nu are nevoie de garantii,nici de institutii...frica are.Frica are nevoie de granite,de presiunea societatii,a gurii lumii,a legii,pentru ca partenerii sa se poata obliga reciproc,santaja reciproc...

Oamenii se casatoresc pentru ca vor siguranta.Si siguranta aia se obtine ridicand ziduri...

Casatoria,e un mod de a ta apara de celalalt...e conceputa in mentalitatea aparare/atac.E ceva odios.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un fel ai dreptate.Intr-un fel nu.De ce?

Legamantul spiritual pe care cei doi si-l fac este ceva dincolo de ratiune.Este acea nevoie spirituala ca cei doi sa se implineasca.Nu poate fi definita, si in nici un caz nu i se pot atribui justificari.

Actul oficial este maii mult o formalitate menita sa ii ajute pe cei doi in viata.

Este adevarat ca multi confunda casatoria cu un certificat de garantie.Gata nu mai am cum sa-l scap.Multi nu recunosc

Concluzia.Important e ca cei doi sa isi doreasca sa isi petreaca toata viata in doi, considerand ca cel de langa el il poate ajuta si implini.Restul, adica casatoria ca act oficial, etc sunt doar formalitati.Conteaza doar ce ii leaga.In nicio un caz casatoria nu este un act suprem de iubire.Cei doi sunt un act de iubire.doar oameni pot fi si in nici un caz o bucata de hartie.

Deci este necesara atata timp cat cei doi simt acest lucru, si nu atunci cand il vor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Casatoria,e un mod de a ta apara de celalalt...e conceputa in mentalitatea aparare/atac.E ceva odios.

Tu ai cunoscut oameni neinfricati sau fara temeri ? eu nu... cred ca sunt niste monstri.

Editat de Ghere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×