Sari la conținut
Forum Roportal
Master_

Inchinaciunea este menita cui ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

No coment ? :o: Atept Crestinii si Iudeii sa comenteze ..poftiti!

 

Mult prea tarziu in noapte pentru comentarii.Doar o intrebare: Aia de la TV care inconjurau biserica pe genunchi si pe coate,de trei ori,ce faceau ,se inchinau sau se prosternau si in fata cui?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mult prea tarziu in noapte pentru comentarii.Doar o intrebare: Aia de la TV care inconjurau biserica pe genunchi si pe coate,de trei ori,ce faceau ,se inchinau sau se prosternau si in fata cui?

 

Nu am vazut ..dar daca se plecau cu fata la pamant inseamna ca se prosternau ..asta inseamna prosternare '' plecaciunea cu fata la pamant '' ..

Dar poate lasi si tu un comentariu cu un raspuns la intrebarea:''Inchinaciunea este menita lui Dumnezeu sau Idoliilor ''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am vazut ..dar daca se plecau cu fata la pamant inseamna ca se prosternau ..asta inseamna prosternare '' plecaciunea cu fata la pamant '' ..

Dar poate lasi si tu un comentariu cu un raspuns la intrebarea:''Inchinaciunea este menita lui Dumnezeu sau Idoliilor ''

 

Raspunsul este evident,totul pentru Dumnezeu nimic pentru idoli.Problema este cum intelegem sa ne inchinam lui Dumnezeu si sa ne prosternam in fata Creatorului.In nici un caz batand matanii pe coate si pe genunchi.In nici un caz ostentativ,tarandu-ne in jurul bisericii . Aia nu e prosternare ,este prostie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raspunsul este evident,totul pentru Dumnezeu nimic pentru idoli.Problema este cum intelegem sa ne inchinam lui Dumnezeu si sa ne prosternam in fata Creatorului.In nici un caz batand matanii pe coate si pe genunchi.In nici un caz ostentativ,tarandu-ne in jurul bisericii . Aia nu e prosternare ,este prostie.

 

Parafrazindu-l pe voda Lapusneanu " prosti dar multi ". Cand mii , zeci de mii de oameni se umilesc in acest mod , cind altii la fel de multi se calca in picioare ca sa atinga moastele unui sfint sau sa ia aghiasma e ceva putred in ortodoxie ! E credinta sau e disperare ? Dar se pare ca Celui de Sus nu-i displace un asemenea comportament.......El a pretins tot timpul inchinare ca multumire a faptului ca ne-a creat , omul nu face altceva decit sa o duca in extremis sperind intr-o Judecata de Apoi cit mai favorabila !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raspunsul este evident,totul pentru Dumnezeu nimic pentru idoli.Problema este cum intelegem sa ne inchinam lui Dumnezeu si sa ne prosternam in fata Creatorului.In nici un caz batand matanii pe coate si pe genunchi.In nici un caz ostentativ,tarandu-ne in jurul bisericii . Aia nu e prosternare ,este prostie.

 

Sunt la fel cel ce se inchina cu cel ce se prosterneaza ?...Care este raspunsul ala evident :Da sau Ba ?

Poate dupa ce raspunzi la intrebarea topicului ne spui si noua cum intelegi tu sa te inchini Lui Dumnezeu si de unde sti tu ca aceasta inchinaciuna este menita Lui ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt la fel cel care se inchina cu cel care se prosterneaza ?

 

Pai daca ne referim strict la actul de inchinare/prosternare prin biserici, manastiri etc, dupa umila mea parere, sunt cam la fel. Astfel de comportamente nu demonstreaza credinta in Dumnezeu, e doar..parada, ca s-o numesc asa. Faptele noastre sunt cele care conteaza! Mi-e greu sa cred ca taratul in genunchi si pe coate in jurul lacaselor de cult e un lucru placut lui Dumnezeu.

Da, si eu ma inchin lui Dumnezeu, dar nu la propriu ci prin incercarea de-a face cat mai mult bine si de-a respecta Voia Lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai daca ne referim strict la actul de inchinare/prosternare prin biserici, manastiri etc, dupa umila mea parere, sunt cam la fel. Astfel de comportamente nu demonstreaza credinta in Dumnezeu, e doar..parada, ca s-o numesc asa. Faptele noastre sunt cele care conteaza! Mi-e greu sa cred ca taratul in genunchi si pe coate in jurul lacaselor de cult e un lucru placut lui Dumnezeu.

Da, si eu ma inchin lui Dumnezeu, dar nu la propriu ci prin incercarea de-a face cat mai mult bine si de-a respecta Voia Lui.

 

Si cum te inchini tu? ..si de ce crezi ca esti la fel cu cel ce se prosterneaza(plecaciunea cu fata la pamant)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×