Sari la conținut
Forum Roportal
Diela

Nu mai suport

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

stiu ca moartea face parte din viata

stiu ca boala face parte din viata

si necazurile la fel

 

si mereu mi-am zis ca daca n-ar fi asa nu am simti ca traim, nu am sti aprecia partea buna si frumoasa a vietii, a lumii, a oamenilor, daca n-ar fi tristetea, nu am aprecia bucuria, daca n-ar fi infrangerea, nu ne-am bucura de victorie

 

dar ... nu mai suport sa traiesc tot ce mi se intampla si aud si vad

 

nu mai suport sa vad sau sa aud de oameni morti in accidente groaznice, de cunoscuti in coma sau care afla ca au cancer

nu mai suport sa aud de copii distrusi de doctori

nu mai suport sa vad inmormantari si oameni in negru

 

nu mai suport

 

cum se poate face fata la realitatea asta absurda si neagra?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum se poate face fata la realitatea asta absurda si neagra?

Prin abrutizare. La inceput iti repugna teribil, dar pana la urma te poti lasa in bratele ei animalice si odihnitoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa pot sa-ti spun...Ma intreb si eu uneori, de ce atatea nenorociri, ce rost au. Dar cand nu poti face nimic, nu-ti ramane dacat sa mergi inainte sau sa mori si tu, de inima rea. Ceea ce iarasi n-ar ajuta pe nimeni. E ciudat, nu, ca azi te lamentezi ca s-a stricat frigiderul, si maine poti sa mori sau sa pierzi pe cineva. Nu poti schimba lucrurile, decat poate sa inveti din asta, in sensul ca viata e foarte foarte scurta si nu merita sa te consumi pentru lucruri marunte, pentru certuri minore si lucruri de genul. Nu poti sa-ti pierzi speranta, ca atunci nu mai ramai cu nimic. Deci...cu un optimism incapatanat.

Editat de WinoStonehead

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiu ca moartea face parte din viata

stiu ca boala face parte din viata

si necazurile la fel

 

si mereu mi-am zis ca daca n-ar fi asa nu am simti ca traim, nu am sti aprecia partea buna si frumoasa a vietii, a lumii, a oamenilor, daca n-ar fi tristetea, nu am aprecia bucuria, daca n-ar fi infrangerea, nu ne-am bucura de victorie

 

dar ... nu mai suport sa traiesc tot ce mi se intampla si aud si vad

 

nu mai suport sa vad sau sa aud de oameni morti in accidente groaznice, de cunoscuti in coma sau care afla ca au cancer

nu mai suport sa aud de copii distrusi de doctori

nu mai suport sa vad inmormantari si oameni in negru

 

nu mai suport

 

cum se poate face fata la realitatea asta absurda si neagra?

 

scumpetea sufletului meu.........join za clab, baby.

 

deocamdata suntem doar noi doo. cel putin oficial.

 

stii, inteleg perfect ca nu mai suporti, e intr-adevar de nesuportat ce simti tu acuma. io tocmai am trecut de faza asta. greu, dar am trecut.

 

sa stii ca ropo a fost si este unul din medicamente. pe bune. pe foarte bune. ropo si iuzerii lui. sau......sanatoriul ropo si iuzerii care pacienti clasici, care asistente, care doctori, care profeti, care directori si adjuncti din aia cu monoclu pe nas si mutre acre.

un alt medicament fff bun e muzica. pentru mine muzica e medicament din antichitate, nu stiu pentru tine.....

ar mai fi si munca, dar ar trebui sa stii cand si cum sa te opresti.

 

eu una am mai incercat tratamentul cu copii: a functionat doar temporar.

 

la mine a functionat cu succes orbitor izolarea, singuratatea, nicidecum socializarea sau familia.

 

tre sa fii tu cu tine insati, sa privesti tortura drept in ochi, s-o suporti, s-o sfidezi pur si simplu prin acceptare. doar asa o vei invinge, crede-ma. e unica solutie.

 

zice nustiu cine ca ceea ce nu te omoara te face mai puternic. eu as spune de milioane de ori mai puternica decat esti in prezent.

doar ca ai nevoe de ceva curaj, de nebunia de a te confrunta exact cu ce te tortureaza, exact cu ceea ce nu mai suporti sau crezi ca nu mai poti suporta.

 

asa cum am postat de multe ori, muzica lu James si Amy lee, adica metalica si evanescence sunt terapie 100%, care in cazul meu au dat roade excelente. try it yourselfe.

 

bine, la mine au mers toate finca is singura si fac exact ce-mi doreste muschiul.

 

oricum, in caz ca ai uitat, iti reamintesc ca I AM RIGHT HERE FOR IU. ok sweetheart?

 

asa cum ti-am zis, iti va aduce multa vindecare sa definesti exact monstrul care te munceste. ai sa vezi ca nu esti singura cu el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prin abrutizare.

 

nu, asta nu e o solutie

 

abrutizarea si somnul ratiunii si sentimentelor sunt cel mai mare dusman

 

 

Deci...cu un optimism incapatanat.

 

bun, optimism incapatanat

 

dar de trebuie sa aiba si optimismul asta un punct de sprijin, dar unde il gasesti?

 

scumpetea sufletului meu.........join za clab, baby.

 

 

tre sa fii tu cu tine insati, sa privesti tortura drept in ochi, s-o suporti, s-o sfidezi pur si simplu prin acceptare. doar asa o vei invinge, crede-ma. e unica solutie.

 

tu stii ce zici, dar eu ce sa zic? privesti in ochi, ok!

si ce se schimba? ce se imbunatateste?

se da timpul inapoi ca sa nu se fi intamplat?

Editat de Diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu, asta nu e o solutie

 

abrutizarea si somnul ratiunii si sentimentelor sunt cel mai mare dusman

Te cred, dar este un proces absolut natural.

 

si ce se schimba? ce se imbunatateste?

se da timpul inapoi ca sa nu se fi intamplat?

Vezi ??

Editat de McZuza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu stii ce zici, dar eu ce sa zic? privesti in ochi, ok!

si ce se schimba? ce se imbunatateste?

se da timpul inapoi ca sa nu se fi intamplat?

 

timpu n-are cum sa se dea-napoi, iubire, dar nefugind de ea, ca sa zic asa, o invingi pur si simplu.

si James zice la fel in until it sleeps:"where do i take this pain of mine? i run, but it stays right by my side"

si eu am fugit de ea pana la epuizare si tot n-am avut de ales decat sa ma opresc si sa o infrunt, exact asa, in cruzimea si monstruozitatea ei.

si uite ca nu m-a doborat, nu m-a invins.

 

ffffff multe persoane pretind ca supravietuiesc unor astfel de traume, dar noile fobii, dependente, etc arta ca e exact pe dos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum se poate face fata la realitatea asta absurda si neagra?

 

Un urlet care rabufneste,cred eu,in fiecare dintre noi.Mie mi s-a parut a fi un urlet prin care-mi strigam propria neputinta,propria nimicinicie,propria frica.Cred ca toti suntem coplesiti de astfel de sentimente in anumite momente din viata,nu o data ci de nenumarate ori.Ce putem face? Nu stiu.Dar m-a ajutat sa trec peste momente,sa merg mai departe urmatorul citat:

,,Doamne,daruieste-mi seninatatea de a accepta lucrurile pe care nu le pot schimba,curajul de a schimba lucrurile pe care le pot schimba,si intelepciunea de a cunoaste diferenta dintre ele."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dida, check this out!

 

Romania se numara printre tarile Uniunii Europene cu cea mai mare rata a accidentelor rutiere, potrivit unui studiu dat publicitatii, luni, de Consiliul European pentru Securitatea Transporturilor si citat de agentia France Presse. Anul trecut, pe intreg teritoriul al UE si-au pierdut viata aproximativ 39.000 de persoane in accidente rutiere, se mai arata in documentul citat.

 

Cifrele reprezinta o scadere cu 8,5% a deceselor cauzate de accidente rutiere, comparativ cu anul 2007, insa obiectivul UE de a reduce la jumatate numarul mortilor in accidente rutiere este departe de a fi realizat. In studiu se mentioneaza ca, in acest ritm, Uniunea Europeana are nevoie de sapte ani pentru a atinge acest obiectiv.

 

....................................................

 

Şi chiar au dreptate. De la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×