Sari la conținut
Forum Roportal
florinela2000

Fibromax, ultima analiza disponibila

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

tocmai ce am facut aceasta analiza. in 2002 am facut o punctie hepatica iar acum in 2009 am facut fibromax

tin sa mentionez ca am facut 6 luni interferon si inca 1 an la care sa adaugat si zefix .ideea e ca dupa atita timp analizele sunt mult mai bune acum la fibromax si chiar transaminaze decit atunci. ete ce zice ca face fibromax http://www.mayra.ro/frumusete-si-sanatate/...ul-hepatic.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Florinela,

 

intr-adevar FIBROMAX-ul este o alternativa la biopsie.

Fibromax-ul ofera o acuratete de 85%, dar daca se efectueaza si Fibroscanul, iar rezultatele conincid, atunci acuratetea Fibromax + Fibroscan este deja de 95%.

Sfatul meu e sa faci si Fibroscan, si daca rezultatul de la fibroscan coincide cu cel al fibromax-ului atunci, intr-adevar, rezultatul fibrozei este unul corect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Florinela,

 

intr-adevar FIBROMAX-ul este o alternativa la biopsie.

Fibromax-ul ofera o acuratete de 85%, dar daca se efectueaza si Fibroscanul, iar rezultatele conincid, atunci acuratetea Fibromax + Fibroscan este deja de 95%.

Sfatul meu e sa faci si Fibroscan, si daca rezultatul de la fibroscan coincide cu cel al fibromax-ului atunci, intr-adevar, rezultatul fibrozei este unul corect.

bun....

pana aici toate bune..ce te faci in schimb cand aceste rezultate nu coincid? facem media aritmetica? eu am facut si fibromax si fibroscan si punctie...3 analize...3 rezultate diferite...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bun....

pana aici toate bune..ce te faci in schimb cand aceste rezultate nu coincid? facem media aritmetica? eu am facut si fibromax si fibroscan si punctie...3 analize...3 rezultate diferite...

Buna ziua,

Nu stiu de ce nu am putut intra din 22.10.2009 pana acum sa raspund la mesajele primite . De cate ori vroiam sa intru aveam acces restrictionat pe acest forum.Am incercat sa iau legatura cu administratorul forumului , dar apareau niste ferestre in limba engleza.. si cum eu sunt d epe vremea cand se facea numai limba rusa...cam greu. Sper sa se fi rezolvat.

Si eu am facut fibromax, fibrotest si apoi biopsie hepatica. Diferenta este foaret mare intre ele. Cred ca cea mai concludenta este biopsia si de aceea au si scos testele noninvazive din conditiile de aprobare a tratamentului si au recurs din nou la biopsie.

Sanatate tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ideea e ca eu ma simt mult mai bine de cind am aflat ca asta e ok incit nu mai vreau pentru moment decit sa ma bucur de viata .Inainte ma deceptionam la fiecare rezultat prost.Motivatia mea sa ma simt excelent e fiul meu de 1 anisor .mai stau ceva vreme si mai fac iar pe ambele dar nu acum am transaminaze bune si viremia maricica asta in luna 8 de sarcina din motivul asta am am si nascut prin cezariana .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua,

Nu stiu de ce nu am putut intra din 22.10.2009 pana acum sa raspund la mesajele primite . De cate ori vroiam sa intru aveam acces restrictionat pe acest forum.Am incercat sa iau legatura cu administratorul forumului , dar apareau niste ferestre in limba engleza.. si cum eu sunt d epe vremea cand se facea numai limba rusa...cam greu. Sper sa se fi rezolvat.

Si eu am facut fibromax, fibrotest si apoi biopsie hepatica. Diferenta este foaret mare intre ele. Cred ca cea mai concludenta este biopsia si de aceea au si scos testele noninvazive din conditiile de aprobare a tratamentului si au recurs din nou la biopsie.

Sanatate tuturor!

poti detalia?

care sunt rezultatele?care sunt diferentele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am cam intrat in panica din cite citesc aici ,eu am facut biopsie in 2002si aveam gradul7 hepatita cronica cu activitate necroinflamatorie usoara grad 2mai scrie (A=2,B=0,C=2 D=3) iar la fibromax in 2009 numai de bine :flowers: cum ar fi fibro test 0.10 steato test0.16 acti test0.15 ash test0.01 neash test0.25.Acum ma gindesc sa il fac si pe celalalt ????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×