Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Probleme respiratorii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In ultimul timp am probleme cu respiratia si asta se manifesta prin faptul ca nu mai pot respira adanc.Nu mai pot sa-mi umplu plamanii de aer la capacitatea lor si cand ajung la inhalarea de aer "maxima" simt ca pur si simplu nu mai au unde sa se extinnda plamanii si pun presiune pe osul pieptului ceea ce este extrem de inconfortabil. De precizat ca ceea ce am numit eu "cantitatea de aer maxima" este cam 3/4 din cat puteam inhala intr-o respiratie adanca inainte.Si cand casc mi se taie cascatul pe la jumate pentru ca nu mai intra aer in plamani.

Nu stiu ce sa cred.Problema a innceput acum cateva zile. Si numesc problema pentru ca am incontinuu sentimentul ca trebuie sa respir adanc iar cand incerc nu pot ceea ce nu este satisfacator dpdv fizic si ca atare iar imi vine sa fac asta 5 minute mai tarziu. Inainte cand simteam nevoia sa respir adanc o faceam odata si cu asta basta. Sper ca intelegeti ce vreau eu sa explic aici.Am incercat sa expun cu cat mai mult sens posibil. Stiti si voi,cateodata va apuca asa un fel de oftat adanc si inhalati mut aer deodata in plamani...ei eu nu pot sa fac asta..."ma innec" in mijlocul inhalarii.

 

Am facut ceva "research" pe net si am vazut mentionat despre anxiety si panic disorder.Nu sufar de astea.Nu amavut niciodata astma.Sunt fumatoare de foarte mult timp dar nu excesiv.Am alergii la tot felul de iarba si buruieni dar se manifesta epidermic nu respiratoriu.Cam atat.

Sa fie oare de la fumat,oi fi avand vreo alergie noua,sa fie anxiety? :flowers:

Daca ati trecut prin asa ceva sau va pare familiar ceea ce am descris eu,va rog participati cu ce imput puteti.Eventual daca persista situatia mai mult de o saptamana doua, imi fac o programare la doctor dar pana atunci intreb pe aici.

 

Multumesc si va rog fara mesaje postate alandala sau de genul "pai du-te la doctor" :tease: ( ca voi face asta eventual e la mintea cocosului)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

STOP SMOKING...cigarette = cancer on a stick...

 

Serios, incearca sa faci o pauza cu fumatul...daca problema nu vine de la workplace sau home, atunci ce altceva ar putea fi ??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Terenul atopic in astm, adica alergiile din cat stiu, se pot manifesta si epidermic, si daca ai predispozitia asta si cu fumatul, mai stii. Oricum du-te la un doctor, stiu ca suna banal.

La tine in familie sunt pers cu probleme resp, alergii?

Noaptea ai probleme cu respiratia?

Tusesti?

Editat de catherinedeneuve

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am trecut prin probleme similare de doua ori de-a lungul vietii. ambele dati au fost dupa depresii puternice. problema s-a manifestat la catva timp dupa ce au avut loc evenimentele, de asta pe moment mi-a fost greu sa fac asocierea, dar privind in urma mi-am dat seama ca de fapt asta a fost cauza. mai ales cand a aparut aceeasi disfunctie a doua oara :flowers: spre norocul meu s-a rezolvat de la sine, in momentul in care am lasat totul in urma :tease:

incearca sa-ti faci un bilant al ultimilor doi ani.

si multa bafta! :crazy:

(nu fumez, nu am astm, nu am probleme cu plamanii, nu stiu sa fiu alergica la ceva)

Editat de Dally

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Terenul atopic in astm, adica alergiile din cat stiu, se pot manifesta si epidermic, si daca ai predispozitia asta si cu fumatul, mai stii. Oricum du-te la un doctor, stiu ca suna banal.

La tine in familie sunt pers cu probleme resp, alergii?

Noaptea ai probleme cu respiratia?

Tusesti?

Nu am pe nimeni in familie cu probleme respiratorii sau alergii. Nu tusesc deloc si starea se manifesta si ziua si noaptea.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema ta e de la tigari. Nu trebuie sa iti faci griji, ca inca esti bine. O sa vezi ca mai incolo cand o sa treaca cativa zeci de ani de cand fumezi, dupa ce o sa alergi 200 de metrii o sa simti ca te sufoci. Atunci sa iti faci griji. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut vreo 10 ani aceasta stare. Nu am bagat-o in seama si a evoluat la bronsita astmatiforma. Mi-am tratat bronsita si a fost bine. Dar dupa 10 ani. Era sa dau in astm.

Simteam nevoia sa fac sport dar nu am facut.

De-abia acum a iesit clar la iveala, ceea ce banuiam. Bila imi ingreuna functionarea traiectului digestiv. Deci bila lenesa.

Bila imbolnaveste intestinul gros iar acesta traheea si apoi bronhiile. Si apar pe bronhii mai multe mucozitati decit normal. Zaharul si lactatele in exces, la fel ingreuneaza functionarea corecta a mucoaselor respiratorii.

Odata aceste mucozitati ingrosate e o chestiune maxim de saptamini pina apare ori infectii ori crize de tuse spastice de eliberare. Care irita mucoasa.

Remediul e la indemina oricui. Usurarea muncii bilei.

Eu am spus de un caz. Dar pot fi si alte cauze. Inima, de exemplu. Sau altele. Fumatul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa fie si de la surplus de greutate. Nu stiu daca e cazul insa daca e, ai putea sa slabesti 10% din greutatea actuala si o sa vezi o imbunatatire rapida.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate sa fie si de la surplus de greutate. Nu stiu daca e cazul insa daca e, ai putea sa slabesti 10% din greutatea actuala si o sa vezi o imbunatatire rapida.

Am doar 3 kg in plus si ma simt bine. Daca slabesc, nu ma simt bine. Acum nu mai am decit ce mi-a spus fata mea care e studenta, Un mic relief concav nepericulos. Dar bronsita nu. Oricum cu bronsita nu se sta 10 ani, nici macar o luna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ultimul timp am probleme cu respiratia. ... Sunt fumatoare de foarte mult timp dar nu excesiv.

 

Imi pare rau ca aud asta, sincer!!! Eu am fumat foarte multi ani si n-am avut asa simptome nici cand am fumat mai mult de 2 pachete pe zi. Dupa ce m-am lasat de fumat, de 7 ani, medicul de familie mereu ma pune la un tub sa respir sa vada daca pot sa inhal aerul necesar in plamini, parca asa retin, si sa n-am ceva probleme, odata pe an ma trimite la raze la plamini. S-ar putea sa fie si ceva la locul de munca, cladire cu Azbest sau ceva mucegai. Nu amana prea mult sa consulti un doctor. Credeam ca astepti un bebelus ... n-am citit prea multe topicuri de specialitate e cert ...

Recuperare rapida!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×