Sari la conținut
Forum Roportal
Master_

Versete din Quran

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

'' Citeste in numele Sfantului tau care a creat

A creat omul dintr-un cheag de sange

Citeste , Allah e cel mai generos

Care a invatat cu creionul

Care l-a invatat pe om ce el nu stia ''

''O, tu care zaci infasurat in mantaua ta , ridica-te si avertizeaza !Glorifica-ti Domnul.Purifica-te .Ignora idolii.Nu da pentru a avea mai mult in schimb.De dragul Domnului Tau , indura rabdator''.

 

Voi credeti numai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare voi credeti numai intr-o parte a Scripturii si respingeti o alta parte ?Allah nu este fara bagare de seama la ceea ce faceti voi.

I-am daruit lui Moise Cartea si am facut sa-i urmeze alti trimisi .

I-am dat lui Isus [isa], fiul Mariei [Maryam], semnele deslusite si l-am intarit pe el cu duhul sfant . Insa de fiecare data cand a adus la voi un trimis , ceea ce nu placea sufletelor voastre , v-ati semetit si pe o parte dintre trimisi i-ati invinuit de minciuna , iar pe o alta parte i-ati rapus.

Si cand le-a venit Cartea de la Allah , intarind-o pe cea , pe care o aveau ei -dupa ce mai inainte se rugasera pentru ajutor impotriva celor care nu credeau -, cand le-a venit ceea ce stiusera , l-au tagaduit pe el . Blestemul lui Allah asupra celor care nu cred.

Spune : '' Cine este dusman lui Gavriil?El l-a pogarat in inima ta , cu ingaduinta lui Allah , adeverind ceea ce se afla dinaintea lui , ca indreptare si bunavestire pentru credinciosi .

Acela care este dusman al lui Allah , al ingerilor Sai si al trimisilor Sai, al lui Gavriil si al lui Mihail [sa stie ca] Allah este dusmanul necredinciosilor.!

Ti-am pogarat tie semne deslusite si nu le tagaduiesc decat cei nelegiuiti .

De fiecare data cand au facut un legamant , s-au lepadat de el o parte dintre ei , ba cei mai multi dintre ei nu cred .

Si cand a venit la ei un trimis al lui Allah , intarind ceea ce ei aveau , o parte dintre cei care aveau Scriptura au lepadat Cartea lui Allah in spatetle lor , ca si cand ei nu ar sti nimic.

Noi te-am trimis cu Adevarul , ca bun vestitor si prevenitor,dar nu vei fi intrebat despre oaspetii iadului .

Acelora care le-am dat Cartea , vor recita asa cum trebuie recitat , caci aceia cred in el , iar cei care nu cred in el sunt pierzatori.

Si fiti cu frica de o Zi in care nu va putea face un suflet pentru alt suflet nimic si nu se va lua de la el schimb , nu se va primi pentru el mijlocire , nici nu va putea fi el ajutat!.

Si luati aminte , cand pe Avraam l-a incercat Domnul sau cu , cuvinte si le-a implinit si a zis:''Eu te fac peste oameni Imam '' .A intrebat :'' si pe scoboratorii mei ?'' I-a raspuns '' Nu-i priveste legamantul Meu pe cei nelegiuiti!''

Si am facut Noi Casa loc de revenire pentru oameni si refugiu [si am zis]:Tineti locul lui Avraam si Ismail ca loc de rugaciune !''si am incheiat cu Avraam si Ismael legamant [cerandu-le]:

''Curatati Casa Mea pentru cei care o inconjoara si cei care se retrag piosi in Ea si cei care fac Rugaciunea si se prosterneaza!''

Si cand au ridicat , Avraam si Ismael , temeliile Casei , [ au zis ei]'' Doamne primeste-o de la noi !Tu esti Cel care AudeTtotul si Atoatestiutor!

Doamne , fa-ne pe noi supusi Tie si fa dintre urmasii nostri o comunitate supusa Tie si arata-ne noua randuielile noastre si ne iarta pe noi Tu esti Iertator , Indurator.

 

Ai de gand sa transcrii tot Coranul aici?

nu intr-o zi ..dar daca nu te deranjeaza cate putin in fiecare zi....poate sunt si oameni care nu au citit si vor sa citeasca ...caci Biblia o gasesti peste tot ...dar Quranul tradus asa cum este si fara prea multe modificari in limba romana nu prea ai de unde sa-l citesti ...dar daca te deranjeaza imi spui ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu, personal, nu am nici o problema. Dar poate ar fi bine sa afli ca e interzisa citarea la nesfarsit, fara contributie personala. Sunt sigura ca cine e interesat de citirea oricarei carti, Biblie, Coran, Torah si care-or mai fi, gaseste modalitati sa intre in posesia unui exemplar. Acesta este un forum de discutii.

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu precizezi sursa. (ce traducere e, mai exact)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu, personal, nu am nici o problema. Dar poate ar fi bine sa afli ca e interzisa citarea la nesfarsit, fara contributie personala. Sunt sigura ca cine e interesat de citirea oricarei carti, Biblie, Coran, Torah si care-or mai fi, gaseste modalitati sa intre in posesia unui exemplar. Acesta este un forum de discutii.

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu precizezi sursa. (ce traducere e, mai exact)

Atunci inchidem topicul sau incerc sa am si o contributie personala pe langa vesretele din Quran ?iar sura ese Liga Islamica si Culturala din Romania

 

Pentru azi deajuns , maine mai vin cu niste versete plus o contributie personala .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aia numesti tu sursa? :boredom: sursa este cartea in sine... :think:

Cartea se numeste ''Coranul Cel Sfant si traducerea sensurlor in limba Romana'' sursa Liga Islamica si Culturala din Romania (traducerea si editarea)

Ca s-au gasit unii care au tradus Coranul fara ca sa stie macar limba Araba cu intentia de a modifica intelesul Coranului .

Esti lamurita in legatura cu sursa ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cartea se numeste ''Coranul Cel Sfant si traducerea sensurlor in limba Romana'' sursa Liga Islamica si Culturala din Romania (traducerea si editarea)

Ca s-au gasit unii care au tradus Coranul fara ca sa stie macar limba Araba cu intentia de a modifica intelesul Coranului .

Esti lamurita in legatura cu sursa ?

Si aceasta liga este acreditata sa traduca Quranul? De obicei traducerile trebuiesc aprobate de catre un comitet religios din Arabia Saudita,dupa o intensa scrutinare sa se asigure acuratetea traducerii.

Si dupa cum spune Amarena posteaza titlurile capitolelor si numarul verseturilor atat cat si un link spre pagina web de unde le iei (asta daca le aduni de pe net).

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si aceasta liga este acreditata sa traduca Quranul? De obicei traducerile trebuiesc aprobate de catre un comitet religios din Arabia Saudita,dupa o intensa scrutinare sa se asigure acuratetea traducerii.

Si dupa cum spune Amarena posteaza titlurile capitolelor si numarul verseturilor atat cat si un link spre pagina web de unde le iei (asta daca le aduni de pe net).

Si daca nu sunt de pe net ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×