Sari la conținut
Forum Roportal
jl_rona

Cariera si boala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Statul capitalist profita de faptul ca oamenii sunt foarte ingusti si inceti la minte.

Me are very mercy for you because your live are so seaca.

Ma pricep la engleza. :boredom: Imi scapa doar cateva expresii.

 

Uneori muncesc si doozeci de ore pe zi, creca. La mine nu prea exista notiunea de "week-end". Da' am timp si pentru mine.

Creca esti un caz tipic de "workoholic". Ai auzit de boala asta? Cauti justificari si scuze pentru simplul fapt ca-ti asumi prea multe sarcini.

 

Creca.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Mai fata, stii care e problema si mai mare in ziua de azi...? Ingamfarea, rautatea. Oamenii astia ti-au raspuns cu bunavointa, ca nu era nimeni obligat sa o faca, si tu ii repezi pe nemeritate. Atat.

Editat de WinoStonehead

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu mai e nimic de discutat cu niste oameni care refuza sa citeasca in limba engleza. 70% din informatia postata pe internet este in engleza. Daca nu stii engleza pe net, atunci nu ai ce cauta aici. Nu e o chestie de snobism, ci de bun simt si self-esteem [...]

[....] Io n-am nimic cu voi, nici nu va cunosc, dar am o experienta vasta pe net in limba engleza si va pot spune ca, daca o sa stati aici si o sa vorbiti NUMAI in romana, banand limba engleza, nu o sa ajungeti nicaieri, nu o sa urcati nici o treapta intelectuala in nici un domeniu, ci o s-o ardeti aiurea si atat.

 

 

In momentul inregistrarii tale pe forum ai fost de acord cu un regulament. Acesta permite folosirea limbii engleze (sau a oricarei alte limbi) pe aria internationala. Daca totusi doresti sa te exprimi astfel, postezi si traducerea. Ti-am editat mesajul scotand textul in engleza, dar link-urile au ramas, ceea ce era suficient. Cine dorea sa citeasca ceea ce tu promovezi cu atata interes si ferocitate, putea sa o faca dand un simplu click. Cine nu, nu avea de ce sa dea scroll la infinit, peste mesajul tau lung.

 

Paream tip pentru ca oricine scrie un pic mai inteligent este considerat barbat.

 

Nu, pareai tip pentru ca:

pai am fost si io rocker de cand eram in liceu (adica de vreo 20 de ani), da mie treaba asta cu statul beat pe jos nu-mi place.

[...]

Si eu eram patriot, dar m-au convins. La noi umbla rechinii-n mare sa-ti stoarca portofelul, vorba Corneliei.

 

...dar probabil ca asa te exprimi tu. Sau asa doresti sa se inteleaga.

 

 

Aia cu ciripitul e o laba la fel ca altele pe care le-am mai auzit. Scuza-mi expresia.

[...]

Daca stam si o frecam numai aicea pe forum in romana, o sa avem calitatea pe care o meritam d.p.d.v. intelectual.

 

Iti recomand sa iti revizuiesti limbajul. Mai ales ca nu stii ce face fiecare in timpul liber, cand sta pe net, nu stii ce site-uri citeste fiecare si in ce limba. Contrar opiniilor tale, nu le stii pe toate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu citesc regulamentele forumurilor. Asa facem si in viata? Citim regulamente ca sa traim?!

E pacat ca ma reped la toti si ii injur cu consecventa, dar cand omu propune un subiect de dezbatere, are niste asteptari, niste sperante, care ii sunt repede taiate cu un ban.

 

In articolele alea era explicat destul de clar cum sunt oamenii munciti, cum sunt femeile muncite de 2 ori - o data la servici si o data acasa, cum sunt ele fortate sa presteze munca domestica de sclav, precum si munca platita ieftin la servici, cum capitalismul a folosit intotdeauna femeile pentru a jefui clasa muncitoare: veniturile lor mai mici de astazi inlocuiesc veniturile mai mari platite in trecut muncitorilor barbati. etc - o idee care nu cred ca le-a venit multora, cu toate ca, dupa ce citesti, pare evident!

 

Era de asemenea explicat in al 2-lea articol ce efecte are lipsa cronica de somn cu care se confrunta majoritatea femeilor.

Dar in loc sa discutam pe subiect, noi recomandam unuia sau altuia sa isi revizuiasca limbajul sau sa se duca in parc.

 

Am deschis 2 subiecte intr-unul: supramunca si lipsa de somn care deriva din ea. Nu am vorbit despre beneficiile oxigenului din parc. Daca vreti, putem sa vorbim si despre asta, dar atitudinea voastra negativista si neparticipativa la discutie ma face sa va jignesc, ca sa va ambitionez sa cititi ceva, sa discutati ceva, altceva decat eternul regulament al forumului.

 

In ceea ce ma priveste, ca sa ii luminez pe cativa de aici, nu sunt un workoholic (un cuvant nou, preluat din engleza si combinat intr-o manea, care nu inseamna nimic), ci un perfectionist. Imi place ca treaba pe care o fac sa arate bine, fie ca este un studiu sau un post pe net, o haina sau un articol create de mine sau chiar o treaba facuta la servici. Nu-mi place sa ma fac de ras.

 

Puteam discuta despre aerul curat pe care il tot aduceti in discutie, care este cu totul si cu totul altceva decat somnul, si care pe mine nu m-a ajutat cu absolut nimic (in acelasi loc m-am imbolnavit, in acelasi loc m-am facut ulterior bine pentru o perioada - deci in acelasi aer), dar daca lumea zice ca cu o plimbare se rezolva, eu ce pot sa mai spun?

 

Intr-adevar suplimentele alimentare cum ar fi mineralele ajuta, dar trebuie sa stii in ce doze sa le iei, e si acolo filozofie multa care se poate citi tot pe net si tot in engleza.

 

Voiai sa-ti spun ca sunt rockerita, patrioata sau inginera ca sa te conving ca sunt de sex femeiesc? :boredom:

 

Pe toate le stie numai Dumnezeu, nu asta e problema - cine stie si cine nu stie, ci cine vrea sa stie si cine nu vrea sa stie, cine e dispus ca timpul pe care il pierde pe messenger de ex. (sau intr-un parc!), sa il foloseasca in cu totul alt fel, folosind netul, care este un mijloc de informare interactiv, ca sa isi imbogateasca si sa isi diversifice cunostintele si orizonturile.

 

In parc poti sa te duci cu cainele, cu ziarul Ring sau cu o documentatie interesanta printata de pe net.

Trebuie valorificat fiecare coltisor de timp ca sa nu ajungi un robot de multinationala si sa te zgaiesti p-orma cum mulge Catalin Crisan vaca la pro tv.

 

Pai de cate ori n-am fost eu cu un barbat la strand, avand documentatie politica sau medicala in geanta.

Cand mi-am scos-o s-o citesc, el a zis ca ce, ca ce e aia, ca hai sa ne distram mai bine.

 

Pai kilu meu! Pentru mine AIA e distractie! Distractia e sa gasesc un tip inteligent si interesat de orice subiect, care sa nu zica nu unei discutii, care sa se adapteze cu scopul de a face schimb de idei, care sa stie mai multe decat mine si care sa ma invete el pe mine si nu eu pe el, care sa imi prezinte noi domenii pe care eu nu am ajuns sa le studiez.

 

Am cunoscut un tip din asta pe net. Fascinant gagiul. M-a facut sa citesc psihanaliza, m-a facut sa studiez politica si sa scriu articole. Strasnic! La un moment dat, pe domeniul politic devenisem mai buna decat el, asa ca avea si el ceva de invatat de la mine, a fost si inca este cea mai frumoasa prietenie pe care am avut-o cu cineva si nu ne-am vazut niciodata (in parc!).

 

Pai un gutufan care sta pe banca-n parc si care, singurul lucru pe care stie sa-l faca, e sa-ti puna mana pe tate si pe cur, e naspa. Sexul gol e plictisitor!

 

Daca nu ai langa tine pe cineva de la care sa inveti ceva, e degeaba.

 

Si in general femeile cer asta barbatilor, pentru ca ei trebuie sa dirijeze femeia in viata, ei au fost desemnati de Dumnezeu in pozitii de conducere, ei au forta fizica si intelectuala mai mare, deci fiecare femeie isi doreste un barbat mai intreprinzator decat ea si care stie mai multe decat ea. Daca langa ea apare in parc un gutufan care scoate numai onomatopee, e naspa.

 

Totul e sa vrei sa afli, sa citesti, sa te intereseze, sa asculti si ce spun altii dar sa fii sceptic, sa te informezi cu privire la ce ai auzit. Ori asta se poate face cel mai bine pe net, zic eu, luand idei de pe forumuri si studiindu-le mai in amanunt pe net.

 

O femeie care cand deschide gura nu e tampita, fascineaza. Un barbat care cand deschide gura nu e tampit, e barbat.

In spatele acestei calitati se ascunde nu munca, munca e un cuvant urat si impropriu, se ascunde dedicatie pentru propria persoana care in fond inseamna progres pentru omenire in intregul ei. Dedicatia asta de obicei vine in mod natural, nu ca untura de peste. Vrei sa stii cat de mult poti, ca sa ii impartasesti copilului tau si semenilor tai ceea ce stii. E firesc.

 

Tot de la prietenul meu citire, care l-a citat la randul lui pe Wilhelm Reich: "Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives. They should also govern it". Iubirea, munca si cunoasterea sunt izvoarele vietii noastre. Ele ar trebui de asemenea sa o guverneze!" Frumos citat pe care il post cu mine prin forumuri! Munca nu este urata si nici daunatoare, ci supramunca. Munca nu este urata si nici daunatoare daca este facuta din suflet, ci asuprirea si inrobirea, munca fortata.

Editat de jl_rona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu citesc regulamentele forumurilor.

 

Poate ar trebui sa o faci. In multinationala nu aveti un regulament? Nu te supui lui? Ma gandeam eu.

 

 

dar cand omu propune un subiect de dezbatere, are niste asteptari, niste sperante, care ii sunt repede taiate cu un ban.

 

Poate nu cunosti notiunea de ban.

 

Dar in loc sa discutam pe subiect, noi recomandam unuia sau altuia sa isi revizuiasca limbajul sau sa se duca in parc.

 

Nu noi. EU. In calitate de moderator al acestui forum. Daca vrei, te supui regulamentului, daca nu, suporti consecintele.

 

Am deschis 2 subiecte intr-unul: supramunca si lipsa de somn care deriva din ea. Nu am vorbit despre beneficiile oxigenului din parc. Daca vreti, putem sa vorbim si despre asta, dar atitudinea voastra negativista si neparticipativa la discutie ma face sa va jignesc, ca sa va ambitionez sa cititi ceva, sa discutati ceva, altceva decat eternul regulament al forumului.

 

Nu ai sa reusesti asa. Sunt convinsa ca cine a fost curios, a ctit deja linkurile postate de tine. Insa tu esti prea preocupat(a) sa iti impui opiniile. Si sa promivezi munca asidua si limba engleza. Cred ca fiecare stie cel mai bine ce sa faca cu viata sa.

 

Puteam discuta despre aerul curat pe care il tot aduceti in discutie, care este cu totul si cu totul altceva decat somnul, si care pe mine nu m-a ajutat cu absolut nimic (in acelasi loc m-am imbolnavit, in acelasi loc m-am facut ulterior bine pentru o perioada - deci in acelasi aer), dar daca lumea zice ca cu o plimbare se rezolva, eu ce pot sa mai spun?

 

S-a mentionat o data, de catre Laurent.

Daca tu nu te relaxezi plimbandu-te prin parc si ascultand ciripitul pasarelelor, asta nu inseamna ca nu se relaxeaza nimeni asa. Noi am acceptat ca suntem diferiti de tine, accepta si tu ca esti diferit(a) fata de noi.

 

 

...ci un perfectionist.

[...]

Voiai sa-ti spun ca sunt rockerita, patrioata sau inginera ca sa te conving ca sunt de sex femeiesc? :boredom:

 

DA.

 

In parc poti sa te duci cu cainele, cu ziarul Ring sau cu o documentatie interesanta printata de pe net.

Trebuie valorificat fiecare coltisor de timp ca sa nu ajungi un robot de multinationala si sa te zgaiesti p-orma cum mulge Catalin Crisan vaca la pro tv.

 

Pai se pare ca tu nu ai valorificat prea bine fiecare coltisor, de stii cine si unde mulge vaca.

 

Cand mi-am scos-o s-o citesc, el a zis ca ce, ca ce e aia, ca hai sa ne distram mai bine.

 

Fiecare se distreaza in felul sau. Tu te distrezi cu tratate de medicina, altii se distreaza dandu-se cu rolele in parc sau dansand in club.

 

In spatele acestei calitati se ascunde nu munca, munca e un cuvant urat si impropriu, se ascunde dedicatie pentru propria persoana care in fond inseamna progres pentru omenire in intregul ei. Dedicatia asta de obicei vine in mod natural, nu ca untura de peste. Vrei sa stii cat de mult poti, ca sa ii impartasesti copilului tau si semenilor tai ceea ce stii. E firesc.

 

Care copil si care semeni, daca toata viata e munca, munca, limba engleza si munca?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Problema ta majora nu e numai de limbaj, ci de atitudine. Iar cei care ti-au raspuns au facut-o cu interes si cu caldura, gandindu-se la situatia ta si dedicandu-ti acele cateva minute, iar tu ai raspuns practic cu o flegma, ca sfaturile lor sunt de rahat. Pe langa asta, pare ca te crezi cu 10 nivele mai evoluata decat restul lumii. Cand propui o discutie trebuie sa-ti si respecti interlocutorii, ca oamenii intra pe forum de placere, nu sunt la datorie. Tu te-ai purtat ca un client care se plange de un serviciu de proasta calitate. Dar ma indoiesc ca ai sa intelegi asta.

Editat de WinoStonehead

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ceea ce ma priveste, ca sa ii luminez pe cativa de aici, nu sunt un workoholic (un cuvant nou, preluat din engleza si combinat intr-o manea, care nu inseamna nimic), ci un perfectionist. Imi place ca treaba pe care o fac sa arate bine, fie ca este un studiu sau un post pe net, o haina sau un articol create de mine sau chiar o treaba facuta la servici. Nu-mi place sa ma fac de ras.

 

Tocmai te-ai facut de ras. In cazul tau cariera = boala.

Pe cuvant ca eu credeam ca numai in desene animate exista oameni ca tine. :boredom:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ceea ce ma priveste, ca sa ii luminez pe cativa de aici, nu sunt un workoholic ci un perfectionist. Imi place ca treaba pe care o fac sa arate bine, fie ca este un studiu sau un post pe net, o haina sau un articol create de mine sau chiar o treaba facuta la servici. Nu-mi place sa ma fac de ras.

Deci cu alte cuvinte "ti-o faci si tu cu mana ta" nu numai capitalismul.

Intr-adevar suplimentele alimentare cum ar fi mineralele ajuta, dar trebuie sa stii in ce doze sa le iei, e si acolo filozofie multa care se poate citi tot pe net si tot in engleza.

Ce mare scofala este sa faci o programare la doctorul de familie sau la un nutritionist licentiat,sa-ti faca niste teste dupa care sa-ti prescrie un regim de vitamine si suplimente care sa fie orientat in jurul stilului tau de viata si bazat pe ce deficiente ai. :boredom: Nu trebuie vreun PhD pentru a face acest lucru.

Munca nu este urata si nici daunatoare daca este facuta din suflet, ci asuprirea si inrobirea, munca fortata.

Si cine sau ce te forteaza sa muncesti pana la extenuare incat nu mai si timp nici sa dormi?

 

Hai sa-ti dau un exemplu perfect de tratament al femeilor (si nu numai) intr-un concern tipic capitalist cu amploare globala : WALL-MART

The Women of Wal-Mart

http://www.alternet.org/rights/19901/

http://www.now.org/issues/wfw/wm-facts.html

Nu au uniune pentru muncitori,femeile sunt platite mizerabil,discriminare sexuala la greu,distrug small busnisses care nu pot face competitie la preturile lor mici,etc...si cu toate astea daca intri in Wall-Mart majoritatea cumparatorilor sunt femei pe cae putin le intereseaza cum trateaza acesta companie forta de munca de sex feminin.Important este ca ele sa mearga acasa cu portbagajul arhiplin pe 40 de dolari totul.Nu vad multa lume de rand sa boicoteze acest urias capitalist,prin a refuza sa le paseasca pragul si sa cumpere de altundeva.Ipocrizia oamenilor nu are margini.:think:

The Maine Department of Labor ordered Wal-Mart to pay the largest fine in state history for violating child labor laws. The Department of Labor discovered 1,436 child labor law infractions at twenty Wal-Mart chains. (Departamentul Muncii din Maine a cerut ca Wall-Mart sa plateasca cea mai mare amenda in istoria statului,pentru incalcarea legilor cu privire la munca minorilor.Au descoperit 1,436 de violari ale acestor legi la 20 de filiale.)

" Wal-Mart for underpaying its hourly workers... "acts of wage abuse." These acts include neglecting to pay workers overtime, preventing rest and lunch breaks, and forcing them to "work off the clock."( isi abuzeaza angajatii,neplatindu-i corespunzator pentru timpul de munca depus si ai forteaza sa lucreze peste norma)

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am cunoscut un tip din asta pe net. Fascinant gagiul. M-a facut sa citesc psihanaliza, m-a facut sa studiez politica si sa scriu articole. Strasnic! La un moment dat, pe domeniul politic devenisem mai buna decat el, asa ca avea si el ceva de invatat de la mine, a fost si inca este cea mai frumoasa prietenie pe care am avut-o cu cineva si nu ne-am vazut niciodata (in parc!).

 

Pai un gutufan care sta pe banca-n parc si care, singurul lucru pe care stie sa-l faca, e sa-ti puna mana pe tate si pe cur, e naspa. Sexul gol e plictisitor!

Gutufan se spune sau guţufan ? Oricum n-am auzit cuvantul asta, dar suna bine, mi-ar place sa stiu si eu ce inseamna, poate il voi folosi la nevoie.

Stai linistita ca si pe forum sunt cativa oamenei care au aceeasi parere despre sex, poate o sa va imprieteniti sau macar o sa faceti schimb de idei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Schimba-ti locul de munca... sau nu mai munci deloc. Daca simti ca locul de munca actual e singura ta sansa, atunci poti sa ramai acolo si sa muncesti 12-13 ore pe zi. Si eu am avut un loc de munca unde munceam 10 ore zilnic. Bine, nu ma solicita fizic deloc. De fapt eu asta si caut mereu cand imi schimb job-urile ca pe sosete: activitate fizica redusa. Oricum, daca stii ce sa-ti alegi si mai ales daca e sa-ti placa, nu mai tii cont de cate ore pierzi la servici. E simplu. Cauti, vezi ce locuri de munca mai sunt disponibile, si daca, din nefericire nu gasesti nimic, te gandesti ca totusi mai trebuie sa si mananci. Si... lucrezi 12-13 ore pe zi. Nu esti de compatimit. Sunt femei care au copii si lucreaza chiar si sambata. Si nu se plang de lipsa timpului, deoarece nu mai au timp pentru ele. Au timp de copii si daca au cel putin 3, se lupta ca macar unul s-ajunga sa aiba un loc de munca decent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×