Sari la conținut
Forum Roportal
Flameguard

Ce vezi cand ai ochii inchisi

Postări Recomandate

frumos offtopic!

 

Interesant tehnica...am incercat si eu si am vazut ceva...la inceput parca erau numai culori...dar multe(de obicei vedeam 1 sau 2). Nu am prea inteles nimic pana cand am mers in alta camera...atunci am mi-am dat seama ca defapt am vazut biblioteca cu carti. Culorile fiind de pe coperte...si chiar se potriveau cu asezarea cartilor.... :)

amintiri nu puteau fi?

 

parerea mea este ca avand ochii inchisi in stare de constienta, poti vedea orice doresti, totul tine de imaginatie, in nici un caz de paranormal...

in starea de inconstienta...e deja alta poveste :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As fi avut multe de spus dar se pare ca e mult mai important sa ne impunem punctul de vedere si sa ne aratam superioritatea decat sa discutam despre experiente propriu-zise. In asemenea cazuri, cand nu te crede omul pe cuvant, chiar nu mai ai ce sa adaugi, e inutil.

 

 

parerea mea este ca avand ochii inchisi in stare de constienta, poti vedea orice doresti, totul tine de imaginatie, in nici un caz de paranormal...

 

Asta nu explica faptul ca vezi locuri pe care nu le-ai mai vazut niciodata si de care n-ai auzit, si pe care le gasesti mai tarziu, recunoscand anumite detalii. Oricine poate spune "cand te incapatanezi sa crezi ceva, gasesti tuturor lucrurilor o logica". Ei bine, la mine n-a fost asa. Legatura incontestabila dintre lucrurile pe care le-am vazut cu ochii inchisi (si cateva vise) a venit de la sine. Stiu ce surse de informare aveam acum ani de zile si cand spun ca nu mai vazusem imaginile respective vorbesc foarte serios. Sunt ultimul om care ar pleca la o "vanatoare de cai morti". M-am dus acolo cu o doza de scepticism, pentru a fi sigura ca intr-adevar acelea au fost locurile. Si ce am simtit acolo mi-a spulberat orice indoiala. Tu poti sa ma crezi sau nu, poti sa spui ca a fost autosugestia sau dorinta de a crede ca traiesc asa ceva. Dar nu a fost, a fost autentic, din prima pana in ultima secunda.

 

desi poate nu ma crezi, eu chiar te inteleg pentru ca am trecut si eu pe acolo. dar mai stiu un lucru. asa cum ai zis si tu, toate se intampla cu un rost, fie ca le cerem, fie ca nu. la fel, daca Dumnezeu ti-a dat darul asta, a facut-o cu un scop, nu doar pt amuzamentul tau (parerea mea). si mai e ceva. cum stii daca un lucru e bun sau rau? dupa ceea ce simti tu? nu neaparat. doar din roadele pe care le face, cunosti pomul bun.

fiecare trecem prin anumite etape in viata. unele bune, altele rele. trebuie sa avem mintea deschisa sa nu zabovim prea mult intr-una din aceste etape care prelungite nu ne folosesc la nimic. invatam din tot, experimentam si alegem.

 

Poate nu ne referim la acelasi lucru, altfel chiar m-ai intelege. Cat despre rostul acestor lucruri, ce spui poate fi valabil pentru cei care vad viitorul. Eu in general vad doar trecutul. De "amuzament" nici nu poate fi vorba, dar chiar sa fi fost asa, n-ar avea nimeni dreptul sa-mi spuna ce sa fac cu orice aptitudine as avea. Omiti un lucru important in ultima fraza, si anume ca fiecare experienta si etapa e diferita de la om la om deci nu poti sa dai niciodata verdicte in privinta altora, mai ales cand nu stii nimic despre trairile lor. No offense. Iar ca ceva ne foloseste sau nu, e o problema subiectiva. Cu siguranta ti-au spus si tie altii "de ce faci cutare lucru, pierzi vremea" sau "mai bine ai face asta". Si sentimentul care te-a cupris in momentul respectiv e cel incercat de oricine aude asa ceva.

Editat de WinoStonehead

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Singura care a pus pe tava cunoastere este arezoo. Restul ... sunte-ti de umplutura morala. Nu va intereseaza decat sa va dati cu capul de pereti ... ignorand total sensul cunoasterii si descifrarii misterelor vietii. Vorbiti ca sa va aflati in treaba ... ca sa vada lumea ca scoateti si voi ceva pe gura (taste) ... ca poate va baga careva in seama si mai iesiti un pic din lumea virtuala bagata cu japca in mintea voastra.

 

Bagati in seama cunoasterea ... ca altfel o sa muriti si ce o sa ramana din voi o sa fie praf ... mult praf. Un suflet nu poate exista daca este lipsit de constientizare.

 

Cred ca glumesti :) Dar daca te referi la cunoastere prin acumulare de cunostinte,informare ai dreptate...dar cunoasterea adevarata este mult mai mult decat inmagazinarea de diverse cunostinte din diferite surse.

Pentru cei care doresc o informare mai completa asupra fenomenelor:

 

http://www.diperia.ro/2008/12/19/lumina-po...-asupra-vietii/

 

http://www.stiinta.info/forum/index.php?ac...age;topic=104.0

 

http://wapedia.mobi/ro/Orion_(constela%C5%A3ie)

 

http://energienucleara.go.ro/cap_05.htm

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Radia%C5%A3ie...omagnetic%C4%83

 

http://viataiubire5.blogspot.com/2009/05/c...radiatiile.html

 

Si titlul topicului este ,,Ce vezi cand ai ochii inchisi? " .asa ca reveniti la subiect,va rog.Nu cred ca a cerut cineva o explicatie stiintifica a fenomenelor fizice care au loc ci abordarea subiectului prin prisma experientelor personale.

Editat de otilia9

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de aceea am adaugat "starea de inconstienta", deoarece si eu consider ca forta gandirii, a creierului uman, este peste limitele intelegerii noastre actuale. Sunt sigura ca avem si "ochii mintii" cu care putem vedea/face multe lucruri surprinzatoare. Dar eu am luat in discutie pur si simplu clipa in care inchidem ochii, constienti fiind, un lucru banal dupa parerea mea.

 

Oricum, in legatura cu experienta ta, pana la urma s-a dovedit sa ai vreo legatura cu locul ala? sau...l-ai vazut doar asa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
http://www.diperia.ro/2008/12/19/lumina-po...-asupra-vietii/

 

http://www.stiinta.info/forum/index.php?ac...age;topic=104.0

 

http://energienucleara.go.ro/cap_05.htm

 

Si titlul topicului este ,,Ce vezi cand ai ochii inchisi? " .asa ca reveniti la subiect,va rog.Nu cred ca a cerut cineva o explicatie stiintifica a fenomenelor fizice care au loc ci abordarea subiectului prin prisma experientelor personale.

 

 

Poi da ... ce vezi"?" ... si nu ce crezi despre viata ta si a altora. :doh:

Topicurile astea sunt pline ochi de morala.

 

Explicatia lui arezoo venea pentru explicarea viziunilor geometrice din experienta lui teasa. Daca tu crezi ca iti poti explica viata fara cunoastere ... te inseli.

 

Intreabai pe aia care baga LSD , DMT(ayahuasca) , peyote etc. ce vad ei cu ochii inchisi :) ... si vezi cum explici acolo perceptia. Bune linkuri (cam seci in energie) ... dar necomparate constant cu experienta zilnica ... sunt inutile. Asta e si diferenta dintre un om care are cunoastere si unul care vrea sa para ca are cunoastere. Primul exprima cunoasterea natural ... ca o completare sincrona la necesitatea dialogului productiv ... celalalt o face cand i se cere , cand e pus la colt sau cand vrea sa impresioneze moral ... in toate cazurile fiind o cunoastere ne-experimentata , in-utila ... deoarece ca si sincronicitate ... nu are sens.

Tu ai citit ceva din linkurile care le-ai dat? :doh:

Editat de Thurisaz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poi da ... ce vezi"?" ... si nu ce crezi despre viata ta si a altora. :doh:

Topicurile astea sunt pline ochi de morala.

 

Explicatia lui arezoo venea pentru explicarea viziunilor geometrice din experienta lui teasa. Daca tu crezi ca iti poti explica viata fara cunoastere ... te inseli.

 

Intrebai pe aia care baga LSD , DMT(ayahuasca) , peyote etc. ce vad ei cu ochii inchisi :) ... si vezi cum explici acolo perceptia. Bune linkuri ... dar necomparate constant cu experienta zilnica ... sunt inutile. Asta e si diferenta dintre un om care are cunoastere si unul care vrea sa para ca are cunoastere. Primul exprima cunoasterea natural ... ca o completare sincrona la necesitatea dialogului productiv ... celalalt o face cand i se cere , cand e pus la colt sau cand vrea sa impresioneze moral ... in toate cazurile fiind o cunoastere ne-experimentata , in-utila ... deoarece ca si sincronicitate ... nu are sens.

Tu ai citit ceva din linkurile care le-ai dat? :doh:

 

Am facut abstractie de schimbul de replici care au constituit off topicul sesizat de multi .

Nu ,viata e mult prea complexa ca s-o explici simplist...si cred ca de asta sunt si multi care cauta o cunoastere profunda...

Am idee despre ce vad cei care consuma diferite substante,mai precis despre starile si viziunile celor care au consummat ayahuasca...am avut bucuria si placerea de a sta cateva zile in preajma unui shaman...

Exact ideea ta voiam sa o subliniez,impletirea experientei zilnice cu cercetarea fenomenelor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate nu ne referim la acelasi lucru, altfel chiar m-ai intelege. Cat despre rostul acestor lucruri, ce spui poate fi valabil pentru cei care vad viitorul. Eu in general vad doar trecutul. De "amuzament" nici nu poate fi vorba, dar chiar sa fi fost asa, n-ar avea nimeni dreptul sa-mi spuna ce sa fac cu orice aptitudine as avea. Omiti un lucru important in ultima fraza, si anume ca fiecare experienta si etapa e diferita de la om la om deci nu poti sa dai niciodata verdicte in privinta altora, mai ales cand nu stii nimic despre trairile lor. No offense. Iar ca ceva ne foloseste sau nu, e o problema subiectiva. Cu siguranta ti-au spus si tie altii "de ce faci cutare lucru, pierzi vremea" sau "mai bine ai face asta". Si sentimentul care te-a cupris in momentul respectiv e cel incercat de oricine aude asa ceva.

Ai perfecta dreptate, mai putin cu expresia "Iar ca ceva ne foloseste sau nu, e o problema subiectiva". Binele si raul sunt aceleasi peste tot. Sa nu ne amagim cu ideea ca raul tau e binele meu.

tu stii cel mai bine de ce ai nevoie. si nu e nevoie decat sa-ti doresti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:jester: Dumnezeule,sunt vreo trei topice penibile de moarte e forumul asta! Asta,e unul dintre ele...

As spune eu ce vad :jester: dar nu vreau ban asa...pentru orice fleac. :jester:

 

 

nu te sfii baghera ,e un forum public ,atata timp cat fiecare scrie decent fara sa calce pe nervi interlocutorii si fara sa ii jigneasca are dreptul sa isi expuna opinia.

 

si acum sa revenim la oile noastre .

nu este nimic para totul este normal , toti ne nastem cu aceste capacitati toti . problema este ca parintii cand vad ca au copii asa zisi para ii blocheaza (asta fac marea majoritate) . unii dintre noi poate nici macar nu constientizeaza , se nasc traiesc si mor fara sa se foloseasca de aceste capacitati , altii le dezvolta si devin terapeuti sau indrumatori .

ceea ce vedem cu ochii inchisi sau nu (caci poti avea asemenea viziuni si cu ochii laaarrg deschisi ) se poate incadra la "para" :) aceasta fiinca marea masa nu are acces la astfel de informatii. dar nu informatia este problema ci decelarea ei .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce subiect banal... ce poti vedea? apar imaginile care-ti trec in acel moment prin cap...adica ceva la care te gindesti....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce subiect banal... ce poti vedea? apar imaginile care-ti trec in acel moment prin cap...adica ceva la care te gindesti....

 

pai tocmai asta e...ca nu e vorba de imagini la care te gandesti...si nici nu e ca cele la care te gandesti, e altfel...

eu ma gandeam ca e nebunie... :jester: dar nu m-am dus la control, ca ma opresc aia pe acolo...si imi place liber...

 

 

serios acuma...cui i s-a intamplat...stie despre ce e vorba... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×