Sari la conținut
Forum Roportal
Flameguard

Ce vezi cand ai ochii inchisi

Postări Recomandate

pai stai asa....adica oricand....cum adica?

de ex...eu stau la calc, e posibil sa vina atunci? posibil e...dar in felu asta vin?sau faci vreo meditatie...ceva?

ai incercat sa le controlezi?

 

Nu chiar, nu am incercat. Nu e nevoie de o meditatie. Pot sa vina oricand inchizi ochii, asta voiam sa zic. Adica atunci cand ii inchizi, poti (sau nu) sa vezi ceva. Eu de cele mai multe ori nu vad nimic. Dar cand se intampla sa vad, notez pe ceva, cu toate detaliile pe care mi le amintesc, si imi foloseste dupa aceea. Bine, asta e doar cazul meu. Pentru altii poate sa fie altfel; nu stiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vrei putin sa detaliezi, ce ti-a aparut legat de acel baiat, de ai avut sa ii zici cateva ore?

 

ai avut proba odata, de cate ori vezi in felul asta? folosesti vreo tehnica? sau doar asa iti vin...

 

devine interesanta chestia asta si eu zic sa ne dam cu parerea cat mai multi, mai ales cei care experimenteaza asa ceva...poate descoperim ceva... 8)

Pai...meditam,si imi apareau chipuri...locuri...am retinut chipul lui,si,ca sa imi verific ,,capacitatile",am iesit in oras,si am inceput sa meditez,incercand sa vad locul in care am sa-l intalnesc.Si mi-a aparut si ala -nu era un loc in care mergeam de obicei.Era la o terasa,ascunsa dupa alte cladiri,cu un grup de prieteni.Si m-am dus la el,cu tupeu!

Iar tehnica de meditatie,desi e simpla,cere exercitiu,pana ajungi sa poti sa meditezi oricand,oriunde.E vorba de a nu te gandi la nimic,dar chiar nimic.Esti f atent,constient,dar relaxat.

 

Pt.inceput,incearca seara,inaintev de culcare,si dimineata,dupa trezire.Doar stai si urmareste spatiile dintre ganduri,pauzele...nu te lasa prins de ganduri,nu te lasa interesat...indiferent ce iti trece prin minte,tu ramai atent la pauze...si pauzele se vor mari...pana cand nu va ramane decat pauza...nu vei gandi nimic,desi vei fi perfect constient.De fapt,esti mult mai constient si atent decat de obicei,dar si mai relaxat.La inceput,vei adormii imediat...dar,cu timpul,si cu exercitiu,vei ajunge capabil sa intri pe acea frecventa,oricand vrei,la vointa.E foarte placut.Si mai sunt si alte efecte pe care la are meditatia,si capacitati pe care ti le va ascutii...dar asta te las sa descoperi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si daca sunt doar ganduri sau imagini ce vin din subconstient, dintr-un sertar, ascuns cu grija, al subconstientului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arcangelo, tehnica asta de unde o stii?

 

Eu nu am mai auzit-o de nicaieri, dar o folosesc noaptea cand vreau sa adorm,de mic, cand am prea multe ganduri si nu ma lasa sa adorm. Ai dreptate, asa reusesec si eu sa intru in acea stare.

Oricum,parerea mea, e ca nu oricine poate face asa ceva, referandu-ma ca trebuie sa ai niste capacitati deja primite la nastere si pana la capacitatea de a face asa ceva...ce nu e prea usor...

Dimineata nu o fac, dar o sa incerc...

Serios, de unde stii de aceasta metoda?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dintr-o carte despre yoga,de Eliade,care era in franceza...nu stiu daca e si tradusa: ,,Esee sur les origines de yoga" -cred ca asa se scria titlul.Eu am citit doar niste fragmente,traduse de maica-mea,din cartea care fusese adusa ,,pe sub mana",pe vremea lui Ceausescu,de catre o cunostinta...

Cat despre ce se poate face prin paractica meditatiei,cred ca o sa deschid un topic,in care o sa vorbesc si despre asta.

 

Se spune ca cei care reusesc usor in practica meditatiei,ar avea exercitiu din alte vieti...asa o fii...

 

Ma-o,daca ar fi fost doar niste imagini-amintiri,ascunse prin subconstient,nu cred ca as fi reusit sa-l gasesc pe un necunscut bazandu-ma doar pe ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sau de ce vedem diverse culori cand avem ochii inchisi?

 

Nu este paranormal. Este normal. Din cate stiu fiecare stare are o culoare..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai...meditam,si imi apareau chipuri...locuri...am retinut chipul lui,si,ca sa imi verific ,,capacitatile",am iesit in oras,si am inceput sa meditez,incercand sa vad locul in care am sa-l intalnesc.Si mi-a aparut si ala -nu era un loc in care mergeam de obicei.Era la o terasa,ascunsa dupa alte cladiri,cu un grup de prieteni.Si m-am dus la el,cu tupeu!

Iar tehnica de meditatie,desi e simpla,cere exercitiu,pana ajungi sa poti sa meditezi oricand,oriunde.E vorba de a nu te gandi la nimic,dar chiar nimic.Esti f atent,constient,dar relaxat.

 

Pt.inceput,incearca seara,inaintev de culcare,si dimineata,dupa trezire.Doar stai si urmareste spatiile dintre ganduri,pauzele...nu te lasa prins de ganduri,nu te lasa interesat...indiferent ce iti trece prin minte,tu ramai atent la pauze...si pauzele se vor mari...pana cand nu va ramane decat pauza...nu vei gandi nimic,desi vei fi perfect constient.De fapt,esti mult mai constient si atent decat de obicei,dar si mai relaxat.La inceput,vei adormii imediat...dar,cu timpul,si cu exercitiu,vei ajunge capabil sa intri pe acea frecventa,oricand vrei,la vointa.E foarte placut.Si mai sunt si alte efecte pe care la are meditatia,si capacitati pe care ti le va ascutii...dar asta te las sa descoperi.

Interesant tehnica...am incercat si eu si am vazut ceva...la inceput parca erau numai culori...dar multe(de obicei vedeam 1 sau 2). Nu am prea inteles nimic pana cand am mers in alta camera...atunci am mi-am dat seama ca defapt am vazut biblioteca cu carti. Culorile fiind de pe coperte...si chiar se potriveau cu asezarea cartilor.... =P~

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand eram mai mica , si eram frustrata sau suparata , furioasa , atunci cand inchideam ochii puteam sa ma relaxez intr-o oarecare lume imaginara . Imi inchipuiam practic ca sunt acolo unde vreau , cu cine vreau si fac ceea ce vreau . A devenit atat de profunda chestia asta , incat atunci cand ma intind si inchid ochii pot sa imi amintesc mai cu claritate memorii mai vechi , si ma pot usor traspune in alte situatii , in alte locuri . Nu pot sa explic astea mai bine. Cand scriu , imi imaginez personajele , le dau contur ( viata imaginativa )- chipuri . Si cand ma culc seara , de obicei imi vin idei , si imi pot imagina ceea ce vreau sa scriu ca si cum acele personaje ar exista in carne si oase iar ceea ce vorbesc si fac , chiar se petrec =P~ ( in mintea mea ).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cand eram mai mica , si eram frustrata sau suparata , furioasa , atunci cand inchideam ochii puteam sa ma relaxez intr-o oarecare lume imaginara . Imi inchipuiam practic ca sunt acolo unde vreau , cu cine vreau si fac ceea ce vreau . A devenit atat de profunda chestia asta , incat atunci cand ma intind si inchid ochii pot sa imi amintesc mai cu claritate memorii mai vechi , si ma pot usor traspune in alte situatii , in alte locuri . Nu pot sa explic astea mai bine. Cand scriu , imi imaginez personajele , le dau contur ( viata imaginativa )- chipuri . Si cand ma culc seara , de obicei imi vin idei , si imi pot imagina ceea ce vreau sa scriu ca si cum acele personaje ar exista in carne si oase iar ceea ce vorbesc si fac , chiar se petrec =P~ ( in mintea mea ).

Hmmm... pai fac asta destul de des...(chiar e util....mai ales la compuneri de tip fantasy sau science fiction la engleza). Si de foarte multe ori imi imaginez povesti... de dimensiune destul de mare...pe care le continui de fiecare data cand am chef sa visez(de obicei exista un personaj care seamana destul de mult cu mine...sau cu ce as vrea sa fiu, de obicei are un rol intre cel secundar si cel primar).Nu prea scriu ceea ce visez/imi imaginez..

Dar...cand imi imaginez vreo poveste...vad cu mintea....cred...chiar daca am ochii deschisi. :cheer: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesant tehnica...am incercat si eu si am vazut ceva...la inceput parca erau numai culori...dar multe(de obicei vedeam 1 sau 2). Nu am prea inteles nimic pana cand am mers in alta camera...atunci am mi-am dat seama ca defapt am vazut biblioteca cu carti. Culorile fiind de pe coperte...si chiar se potriveau cu asezarea cartilor.... :o:

 

 

wow...inseamna ca treaba e ff serioasa...

sa vezi in alta camera...ma duce cu gandul la cel de-al treilea ochi!! asta sa fie?

mai asteptam pareri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×