Sari la conținut
Forum Roportal
bebe15tm

Intel Core 2 Quad Q9550

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intel Core 2 Quad Q8200 Sau Intel Core 2 Quad Q9550 cineva mia zis ca Q8200 ar fi mia bun decat Q9550 ceea ce nu pot sa cred si mam gandit sa va intreb si pe voi placa de baza Asus P5Q-E si ca placa video nu mai hotarat inca Radeon HD 4870 Sau nvidea 8800GT daca puteti sa ma ajuta si pe mine si mai ceva daca imi recomandati o sursa sami tina astea vas fi recunoscator :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca nu e "mai bun". Q9550 e mai iute, are cache mai mare si e sensibil mai scump. Depinde de bugetul tau - eu zic ca daca n-ai bani de un i7 AMD e deja foarte competitiv. Un Phenom X4 940 Black Edition, sau un X3 720 (mai 'eftin) ar fi alegerile mele pe segmentul respectiv. Daca insa ai bani de Q9550 - merita sa vezi daca iti poti permite un i7 920 cu o placa X58 mai ieftina - nu exista nimic comparabil pe piata si nu mai e atat de mare diferenta de pret.

 

In plus, la un asemenea sistem, probabil iti pasa si de durabilitate (in sens practic, costul upgrade-urilor, etc). Eu imi fac acum unul si pentru mine cel putin e destul de important. Dezavantajul Q9550 si Q8200 e ca sunt pe soclu 775, care e practic la final acum. Daca vrei o placa pe care sa nu trebuiasca s-o schimbi in 1-3 ani (pentru un upgrade de procesor), ai cateva aleger: ia-ti i7 920 (daca-ti permiti); asteapta o luna doua pana apar prin magazine la preturi rezonabile procesoarele i5 si placile P55 cu 1156 de pini; ia-ti un AMD pe AM3 (foarte tentant in categoria sub i7, insa la nivelul la care ii mananca Intel la profituri e imposibil de spus daca AMD va mai... exista, pe cand ti-ai face un upgrade :lol: ).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Normal ca nu e "mai bun". Q9550 e mai iute, are cache mai mare si e sensibil mai scump. Depinde de bugetul tau - eu zic ca daca n-ai bani de un i7 AMD e deja foarte competitiv. Un Phenom X4 940 Black Edition, sau un X3 720 (mai 'eftin) ar fi alegerile mele pe segmentul respectiv. Daca insa ai bani de Q9550 - merita sa vezi daca iti poti permite un i7 920 cu o placa X58 mai ieftina - nu exista nimic comparabil pe piata si nu mai e atat de mare diferenta de pret.

 

In plus, la un asemenea sistem, probabil iti pasa si de durabilitate (in sens practic, costul upgrade-urilor, etc). Eu imi fac acum unul si pentru mine cel putin e destul de important. Dezavantajul Q9550 si Q8200 e ca sunt pe soclu 775, care e practic la final acum. Daca vrei o placa pe care sa nu trebuiasca s-o schimbi in 1-3 ani (pentru un upgrade de procesor), ai cateva aleger: ia-ti i7 920 (daca-ti permiti); asteapta o luna doua pana apar prin magazine la preturi rezonabile procesoarele i5 si placile P55 cu 1156 de pini; ia-ti un AMD pe AM3 (foarte tentant in categoria sub i7, insa la nivelul la care ii mananca Intel la profituri e imposibil de spus daca AMD va mai... exista, pe cand ti-ai face un upgrade :soc: ).

 

deci eu nam prea inteles tot ceam inteles este sami iau un i7 920 decat un Q9550, bun si ce placa de baza sami iau atunci ca sa nu trebuiasca sa schimb in 2 3 ani? pana in 10 mil si placa video tot pana in 10 sau poate mai mult ma intereseaza jocurile

 

 

vreau sa stiu daca cu un i7 920 o sami mearga jocurile astea noi si cele care o sa apara? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci eu nam prea inteles tot ceam inteles este sami iau un i7 920 decat un Q9550, bun si ce placa de baza sami iau atunci ca sa nu trebuiasca sa schimb in 2 3 ani? pana in 10 mil si placa video tot pana in 10 sau poate mai mult ma intereseaza jocurile

 

Fa-ti un calcul raportat la bugetul tau total. Si daca vrei jocuri, incepi cu placa video foarte buna - si vezi de acolo ce placa/procesor poti lua in rest. Asta va fi cea mai buna alegere ca sa joci ce vrea' muschii tai acum. Daca-ti iei acum un Phenom X3 720/710, o placa AM2+/AM3 si cea mai buna placa video pe care o poti lua de ce-ti ramane, vei avea mai mult ca sigur un sistem pe care jocurile vor merge mai bine decat pe un i7 920 + placa (sensibil mai scumpe) si placa video pe care o poti lua in suma respectiva. La fel daca mergi pe Q8200. Insa daca vrei un sistem durabil (ceea ce tot nu e clar din ce scrii), trebuie sa iei in considerare si alte aspecte.

 

Spune-mi ce buget ai, pentru cati ani te astepti sa folosesti calculatorul (la nivel de performanta medie, cel putin), ce anume tre' sa cumperi (tot calculatorul sau doar anumite componente) si un procentaj al interesului pentru utilizarea PC (e.g. 50% jocuri, 50% altceva, filme, procesare audio/video, ce-o fi) si incerc sa-ti fac o configuratie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fa-ti un calcul raportat la bugetul tau total. Si daca vrei jocuri, incepi cu placa video foarte buna - si vezi de acolo ce placa/procesor poti lua in rest. Asta va fi cea mai buna alegere ca sa joci ce vrea' muschii tai acum. Daca-ti iei acum un Phenom X3 720/710, o placa AM2+/AM3 si cea mai buna placa video pe care o poti lua de ce-ti ramane, vei avea mai mult ca sigur un sistem pe care jocurile vor merge mai bine decat pe un i7 920 + placa (sensibil mai scumpe) si placa video pe care o poti lua in suma respectiva. La fel daca mergi pe Q8200. Insa daca vrei un sistem durabil (ceea ce tot nu e clar din ce scrii), trebuie sa iei in considerare si alte aspecte.

 

Spune-mi ce buget ai, pentru cati ani te astepti sa folosesti calculatorul (la nivel de performanta medie, cel putin), ce anume tre' sa cumperi (tot calculatorul sau doar anumite componente) si un procentaj al interesului pentru utilizarea PC (e.g. 50% jocuri, 50% altceva, filme, procesare audio/video, ce-o fi) si incerc sa-ti fac o configuratie.

 

Pai vreau placa video, procesor,placa de baza ,sursa asa bugetu pana in 30 mil cam 70% jocuri restu filme, muzica si cati ani vreau sa folosesc calculatorul ?? pai cat mai multi nu?

Editat de bebe15tm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai vreau placa video, procesor,placa de baza ,sursa asa bugetu pana in 30 mil cam 70% jocuri restu filme, muzica si cati ani vreau sa folosesc calculatorul ?? pai cat mai multi nu?

 

Eu mi-as lua asa:

 

i7 920

o placa cu chipset x58 de 6-7 mil. Gen Gigabyte EX58-UD3R

Nvidia gtx 275

Sursa de 600-650W decenta, ~4 mil. Seasonic, Enermax, Antec sau similar.

 

Iesi cu astea la 30 de bulioane daca le cauti la cele mai bune preturi. N-ai zis nimic de RAM - pentru x58 iti trebuie DDR3, ai asa ceva? Daca nu, mai trebuie sa suplimentezi nitel la buget, sau sa mai schimbi din componente.

 

Cat de intrebarea cu cati ani vrei sa folosesti calculatorul, o vei intelege mai tarziu, dupa ce-ti faci cateva upgrade-uri :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×